Starasz się na sile uprościć rzeczy które nie są proste, twój pogląd że indukcyjność jest główną przyczyną problemów z zakłóceniami jest błędny, zakłócenia mogą przenikać tak przez sprzężenie pojemnościowe jak i przez indukcyjne.
kamil3211 wrote: Z tego co pan pisze wynika że tylko indukcyjność za to odpowiada bo bez nie jak inaczej ma powstać fala elektromagnetyczna (do powstania fali elektromagnetycznej potrzeba zmiennego pola magnetycznego a tylko cewki mają takie właściwości)? No jedyny wyjątek to na przykład rozgrzany drut do czerwoności tworzy światło widzialne ale to inna bajka.
Istnieją anteny magnetyczne i elektryczne, anteny których pole bliskie jest głównie polem magnetycznym i takie które wytwarzają głównie pole magnetyczne, w dużej odległości od anteny nie ma to znaczenia bo zmienne pole magnetyczne tworzy zmienne pole elektryczne i odwrotnie, ale blisko anteny szczególnie takiej o małych wymiarach w stosunku do długości fali możemy mieć tylko jedno.
kamil3211 wrote: miedź jest diamagnetykiem a nie ferromagnetykiem
https://pl.wikipedia.org/wiki/Diamagnetyzm
no i dzięki temu przesuwając magnes przy przewodzie (tworząc zmienne pole magnetyczne względem przewodu bo również można przesuwać przewód względem magnesu) można tworzyć prąd w prądnicach i przez ten sam efekt emp jest zabójcze dla urządzeń. wyeliminowanie indukcyjności jest prawie nie możliwe. Ale zamiast diamagnetyka zastosować ferromagnetyk jak żelazo (pewnie nie jest to idealny ferromagnetyk bo może posiadać inne właściwości magnetyczne jak np diamagnetyk ale 99,9% to ferromagnetyk) i w nim nie może się wy indukować jakieś napięcie bo on w przeciwieństwie do diamagnetyka nie tworzy pola magnetycznego przeciwnego. tylko jak żelazo przeniesie właściwości magnetyczne.
Znowu jesteś w błędzie. Znaczenie ma to że miedź jest przewodnikiem, jak nawiniesz uzwojenie z drutu żelaznego to też prądnica będzie działać tylko straty omowe będą większe. Pole magnetyczne wynika z przepływu prądu a nie z tego w jakim materiale on płynie.
kamil3211 wrote: wyeliminowanie indukcyjności jest prawie nie możliwe.
Tak ale możemy ją zminimalizować, indukcyjność definiuje się jako stosunek strumienia sprzężonego do prądu, na strumień możemy wpływać nie tylko przez przenikalność, przewody płaskie mają mniejszą indukcyjność niż okrągłe, w liniach transmisyjnych indukcyjność jest mniejsza bo bo strumień magnetyczny od prądu płynącego w jednym kierunku jest redukowany przez strumień od przewodu powrotnego, na płytkach drukowanych stosuje się groundplane żeby zminimalizować indukcyjność obwodu masy.
Przykład prosty drut 0,9mm długości 1m ma 1,5uH taki sam drut w przewodzie koncentrycznym 1m RG-58 0,25uH - spora różnica
Jak cewkę zamkniesz w ekranującym kubku to zewnętrzne pole (prawie) nie będzie indukować napięcia na tej cewce, bo prąd będzie płynął ekranie tworząc pole przeciwnie skierowane do zewnętrznego. Jeśli kubek będzie miał za mało pustej przestrzeni w środku to indukcyjność cewki spadnie.
kamil3211 wrote: Nauczyciel na lekcji kiedyś nam tłumaczył...
Tłumacząc banalne przypadki można używać daleko posuniętych uproszczeń i analogii które w dużym stopniu są niezgodne z badanymi zjawiskami. Im dokładniej chcemy analizować tym mniej uproszczeń można stosować, w skrajnym przypadku zostaną tylko równania Maxwella.
Ponadto próbujesz uogólniać rzeczy które dotyczą tylko szczególnych przypadków, książki na temat zakłóceń elektromagnetycznych to cegły grubości encyklopedii, naprawdę sądzisz że tam jest pięć stron o cewkach i 500 pustych kartek - sprawa jest trochę bardziej skomplikowana niż byś chciał.
Pytaj o konkretne problemy w konkretnych układach, bo widzę że to co napisałem powyżej nadaje się do skasowania, nie można skomplikowanych problemów opisać w dwóch słowach.