Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Analog Devices prezentuje 80-V kontolery Buck-Boost do ładowarek akumulatorów

ghost666 18 Dec 2020 15:32 546 0
 • Analog Devices prezentuje 80-V kontolery Buck-Boost do ładowarek akumulatorów
  Firma Analog Devices wczoraj zaprezentowała nowy kontroler ładowania akumulatorów LT8491, działający w topologii buck-boost. Oferuje on algorytm śledzenie maksymalnego punktu mocy (MPPT), kompensację temperatury i interfejs I²C do telemetrii i sterowania. Urządzenie działa przy napięciu wejściowym wyższym, niższym lub równym stabilizowanemu napięciu ładowania akumulatora.

  LT8491 oferuje trzy wybieralne profile ładowania o stałym napięciu i/lub stałym prądzie (CC-CV), dzięki czemu idealnie nadaje się do ładowania różnych typów akumulatorów, w tym zamkniętych ogniw kwasowo-ołowiowych - żelowych i zalanych oraz ogniw Li-Ion. Wszystkie algorytmy zakończenia ładowania są dostarczane na pokładzie, eliminując potrzebę programowania układu, a tym samym skracając czas cyklu projektowania.

  LT8491 działa w zakresie napięć wejściowych od 6 V do 80 V i może wytwarzać napięcie wyjściowe dla akumulatora o napięciu od 1,3 V do 80 V za pomocą pojedynczej cewki indukcyjnej z 4-tranzystorowym synchronicznym prostowaniem. Urządzenie jest w stanie ładować prądem do 10A w zależności od doboru komponentów zewnętrznych. LT8491 może być połączony równolegle z wieloma układami LT8705 (kontroler buck-boost 80 V) w celu uzyskania większej mocy wyjściowej.

  Układ LT8491 dedykowany jest do współdziałania z ogniwami fotowoltaicznymi o różnych parametrach. Przeszukuje on pełny zakres operacyjny panelu słonecznego, znajdując prawdziwy maksymalny punkt mocy, nawet w obecności lokalnych punktów maksymalnych spowodowanych częściowym zacienieniem modułu. Gdy zostanie znaleziony MPPT, LT8491 działa w nim, wykorzystując technikę ditheringu do śledzenia powolnych zmian w położeniu punktu maksymalnej mocy. Korzystając z tych metod układ może w pełni wykorzystać prawie całą moc generowaną przez panel słoneczny, nawet w nieidealnych warunkach pracy.

  Analog Devices prezentuje 80-V kontolery Buck-Boost do ładowarek akumulatorów
  LT8491 może realizować automatyczną kompensację temperaturowa poprzez pomiar z wykorzystaniem zewnętrznego termistora, połączonego termicznie z akumulatorem. Interfejs I²C zapewnia pełną kontrolę nad ładowarką, a także napięciem wejściowym i wyjściowym, prądem i wartościami mocy. LT8491 jest dostępny w niskiej (0,75 mm) 64-pinowej obudowie QFN o wymiarach 7 mm x 11 mm i gwarantuje działanie w szerokim zakresie temperatur, od -40°C do 125°C.

  Kluczowe cechy LT8491:

  * Zakres napięć wejściowych: od 6 V do 80 V.
  * Zakres napięć akumulatora: od 1,3 V do 80 V.
  * Pojedyncza cewka umożliwia napięcia zasilania powyżej, poniżej lub równe napięciu na ogniwach
  * Automatyczny algorytm śledzenia MPPT do ładowania zasilanego energią słoneczną
  * Automatyczna kompensacja temperaturowa dla ogniw
  * Telemetria i konfiguracja poprzez interfejs I²C
  * Wewnętrzna pamięć EEPROM do przechowywania konfiguracji
  * Zasilanie z panelu słonecznego lub innym źródłem prądu stałego
  * Cztery zintegrowane pętle sprzężenia zwrotnego

  Źródło: Materiały promocyjne firmy Analog Devices

  Cool! Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10183 posts with rating 8453, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.