Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytania i wątpliwości związane z instalacją fotowoltaiczną

princeflejm 18 Dec 2020 16:54 447 6
    princeflejm
    Level 2  
    Cześć forumowicze :)
    Jest to mój pierwszy post tutaj więc proszę o wyrozumiałość. Jestem w trakcie budowy domu i chciałbym we własnym zakresie wykonać instalacje fotowoltaiczną. Jako, że jestem dość zielony w tym temacie chciałbym na wstępie dowiedzieć się kilku rzeczy i rozwiać moje wątpliwości. Instalacje jaką chciałbym wykonać w swoim domu wyobrażam sobie następująco panele solarne oraz akumulatory podłączone do inwertera Inwerter dodatkowo podłączony do zasilania sieciowego oraz do zasilania domu (w razie braku słońca i prądu w akumulatorach chciałbym aby prąd sieciowy używany był do zasilania domu ale aby nie ładował on akumulatorów jedynie przechodził przez Inwerter prosto do wyjścia zasilającego odbiorniki w domu. Zdaje, że taka instalacja nazywana jest instalacją off grid (poprawcie mnie proszę jeśli się mylę).
    W teorii wszystko brzmi fajnie, znalazłem nawet Inwerter gdzie w instrukcji podano właśnie taką opcję zasilania.
    Oto on, niestety nie mogę zamieścić linku
    Inwerter 10KW esb hybrydowy

Ciekaw jestem tylko jak wykonać takie podłączenie? Do domu wchodzą 3 fazy oczywiście nie będę miał żadnych urządzeń 3 fazowych silników itp więc doszedłem już do tego że 3 fazowy Inwerter nie będzie mi potrzebny natomiast odbiorniki w domu będą w jakiś sposób podzielone a to kuchnia na innej fazie a łazienka na innej itp do inwertera także podam tylko jedna fazę z sieci. Czy w takim razie powinienem pomiędzy jedną z faz wpiąć Inwerter? I w taki oto sposób zasilać tylko te urządzenia prądem z akumulatorów które były podpięte do danej fazy?

Drugie pytanie jest bardziej techniczne i dotyczy Inwerterów czytam czasem na forach o stosowaniu przetwornic rozumiem że są Inwerter bez przetwornicy i takie z przetwornica już wbudowaną? W inwerterze który podałem jako przykład wyżej prąd wyjściowy to AC 230v czyli rozumiem, że nie będę musiał zastosować przetwornicy?

Myślę, że to narazie na tyle jeśli chodzi o moje zagwozdki związane z instalacją pewnie podczas dyskusji pojawi się jeszcze więcej pytań.

Dziękuję z góry za pomoc :)
    kosmos99
    Level 38  
    princeflejm wrote:
    Ciekaw jestem tylko jak wykonać takie podłączenie? Do domu wchodzą 3 fazy oczywiście nie będę miał żadnych urządzeń 3 fazowych silników itp więc doszedłem już do tego że 3 fazowy Inwerter nie będzie mi potrzebny natomiast odbiorniki w domu będą w jakiś sposób podzielone a to kuchnia na innej fazie a łazienka na innej itp do inwertera także podam tylko jedna fazę z sieci. Czy w takim razie powinienem pomiędzy jedną z faz wpiąć Inwerter? I w taki oto sposób zasilać tylko te urządzenia prądem z akumulatorów które były podpięte do danej fazy?

Podłączasz to w ten sposób, że do inwertera doprowadzasz zasilanie z sieci, a dom zasilasz z jego wyjścia AC.
    Dom jest zasilany za pośrednictwem inwertera i nie możesz przekroczyć jego mocy maksymalnej.
    To z czego jest energia (panele, baterie czy sieć) zależy od konfiguracji inwertera.

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na:

- ten inwerter nie oddaje energii do sieci w przypadku nadwyżki
    - jego moc znamionowa to 5kW (10kW max),
    - zasilany jest z jednej fazy, czyli do dyspozycji masz tylko 1/3 mocy
    zamówionej w ZE. Czyli tak naprawdę sytuacja jakbyś miał przyłącze
    jednofazowe

princeflejm wrote:
    Drugie pytanie jest bardziej techniczne i dotyczy Inwerterów czytam czasem na forach o stosowaniu przetwornic rozumiem że są Inwerter bez przetwornicy i takie z przetwornica już wbudowaną? W inwerterze który podałem jako przykład wyżej prąd wyjściowy to AC 230v czyli rozumiem, że nie będę musiał zastosować przetwornicy?

Tak, w inwerterze, który podałeś jest już na wyjściu 230VAC.
    princeflejm
    Level 2  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź nadwyżki nie chce odprowadzać do elektrowni tylko używać jej do ładowania akumulatorów jeśli akumulatory będą naładowane w 100% energia przepadnie (trudno) :)

Wiem, że zasilanie całego domu będzie z takiego inwertera niewykonalne 5 kw uda się przekroczyć nie raz stąd pytanie czy można przyłącze zrealizować w ten sposób, że do inwertera wchodzi na przykład faza 1 i ta faza wychodzi np na kuchnie i salon reszta czyli faza 2 i 3 idzie bezpośrednio z sieci do domu na inne urządzenia. (podział jest jeszcze do przemyślenia) aczkolwiek chciałbym zostawić instalacje 3 fazową a Inwerter wpiąć jedynie w obwód jednej z faz
    kosmos99
    Level 38  
    Można, najlepiej wydzielić obwody, które mają być zasilane za pośrednictwem inwertera.
    Zwróć też uwagę, że jeśli te obwody będą w tej samej rozdzielnicy to wyłącznik główny powinien rozłączać również je.
    Albo dla bezpieczeństwa zrobić dla nich oddzielną rozdzielnicę.
    rokbok
    Level 31  
    princeflejm wrote:
    Inwerter 10KW esb hybrydowy

Przerabiałem temat, z ESB 6kW/3kW i z ESB 10kW/5kW, musisz wiedzieć ż ten ESB co podałeś ma 5 kW mocy ciągłej, a te 10 kW moc chwilowa tak +/- 5 - 10 sek., włączysz pralkę, zmywarkę, czy tam żelazko, bojler itp. i już masz przeciążenie.

princeflejm wrote:
    nie chce odprowadzać do elektrowni tylko używać jej do ładowania akumulatorów jeśli akumulatory będą naładowane w 100% energia przepadnie (trudno)

Myślę że szybko zmienisz zdanie, tak jak ja to zrobiłem, ale cóż Twoja broszka ;).

princeflejm wrote:
    zrealizować w ten sposób, że do inwertera wchodzi na przykład faza 1 i ta faza wychodzi np na kuchnie i salon

Więcej faz nie przepuścisz, ten ESB jest jednofazowy.

Żeby z ESB wycisnąć max to koszt Twojej instalacji będzie taki sam jak koszt instalacji 3 fazowej OnGrid, a straty jakie będziesz miał ze względu na brak możliwości magazynowania nadwyżki spowodują że zwrot inwestycji będzie trwał wieki.

I tak na koniec to ten ESB jest o 1300 - 1500 zł droższy niż identyczny pod inną nazwą kupiony na eBay, tak jak pisałem przerabiałem to.
    kortyleski
    Level 43  
    Już samo stosowanie akumulatorów to poważny błąd. Jak na razie najtańszym akumulatorem jest sieć energetyczna. Czyli instalacja on grid. W skrócie zakład energetyczny za przechowanie energii pobiera opłatę w wysokości 20% jej wartości. Akumulatory zabudowane indywidualnie w finalnym rozrachunku pobierają ponad 100% opłaty za ich eksploatację.