Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Parowanie słuchawek z laptopem, nie można sparować

wojciech2 19 Dec 2020 02:44 1419 17
    wojciech2
    Level 9  
    Mam starszawy laptop Dell latitude, i5, aktualny win10. Po włożeniu do portu usb adapter bluetooth jest widziany przez system, bez problemu (adapter 4.0 Asus sub-bt 400). Ale niestety po włączeniu słuchawek Philips taph805, przez ustawowe dwie minuty nie daje rady ich sparować, nawet przy najbliższej odległości od adaptera. Resetowanie słuchawek według metody producenta też nic nie daje. Oba sprzęty prosto ze sklepu ME. Pomocy!
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    artaa
    Level 43  
    Jak wyżej, plus uwaga:
    Nie każde słuchawki BT działają z każdą kartą BT...

Czasem trzeba pomieszać kartami BT aby znaleźć taką z którą się połączą,
    wojciech2
    Level 9  
    Nic nie pomaga, nawet wgranie z pena iso do tego adaptera. I tak zdaje się komp sam łapał sterownik do adaptera BT sam z netu. Wsparcie na stronie od Philipsa, producenta słuchawek, beznadziejne. Trzeba je zwrócić. A może to ten Asus, adapter BT jest do niczego. Uważajcie na zakupy w ME.
  • Helpful post
    artaa
    Level 43  
    Dam ci przykład z JBL na BT,
    3 laptopy Win10 na kartach WiFi/BT Intela, HP, Asus i Dell,
    tylko na Dellu udało się sparować i używać z wbudowanym BT intela.
    wojciech2
    Level 9  
    Byłem właśnie w sklepie ME. Gościu sparował bez problemu te słuchawki z ich tel. i z ichniejszym kompem przez mój adapter. Nawet udało mu się sparować słuchawki z moim lapem, paliła się na nich niebieska dioda, widać je było w spisie urządzeń win10, choć odtwarzanej muzyki nie było słychać. Wróciłem do domu, zresetowałem słuchawki i usunąłem je z urządzeń, żeby zainstalować je ponownie. Wszystko wróciło do stanu poprzedniego, słuchawki nie chcą się sparować, nie widać ich wśród urządzeń na win10. Powiedziano mi, że pewnie sterowniki do adaptera BT są kiepskie, choć automatycznie przez windowsa było wszystko ok. Ale nie jest ok.

Dodano po 30 [minuty]:

Przez opcję dodaj urządzenie bluetooth udało się uzyskać to, że system znów widzi te słuchawki. Ale przy próbie połączenia podczas parowania ciągle rozłącza, raz czy dwa udało się uzyskać komunikat, że połączenie jest niemożliwe. Resetowanie słuchawek też nie pomaga. Jak dotąd dziękuję kolegom artaa i krzychupar za pomoc. Czy ktoś ma jakiś pomysł? Może uruchomić jakiś program, demo do wyszukiwania sterowników?

Dodano po 18 [minuty]:

Wgrywanie sterownika adaptera BT przez demo programu DB nic nie dało. Miał być 2016 r. zamiast 2012, ale chyba nie jest. Resetowanie słuchawek też. Brak mi pomysłów.
    artaa
    Level 43  
    To może jednak nie problem z kartą BT, tylko twój Windows 10 jest "popsuty".
    (wiem że generalnie W10 jest cały popsuty ;-) ale twój bardziej ).

Jeśli masz możliwość postawienia na innym dysku czystego Win10 (po demontażu na czas testu obecnego dysku) to sprawdź czy na świeżym Win będzie połączenie i dźwięk.
    wojciech2
    Level 9  
    artaa, odpaliłem jakąś starą nieużywaną siódemkę, skonfigurowałem bluetooth-słuchawki i - nie ma bata, zadziałało! To chyba wina systemu, miałem instalowany od nowa jako upgrade siódemki, ale zachowałem obie. To znaczy że musiałbym od nowa instalować win10? Nie da się tego obejść? Skąd wziąć? Nie wiem czy warto inwestować i wgrywać od nowa programy.
    Wydaje mi się, że błędem Microsoftu jest nałożenie ustawień na panel sterowania.
    Siódemkę wywaliłem na inny dysk.
    artaa
    Level 43  
    Niestety Win10 to system rak, coraz większy i coraz bardziej zachłanny, czasem sam nie wie czemu nie działa, a MS zamiast naprawiać stare błędy, tworzy nowe co pół roku wydając kolejną niepotrzebną i niedoporacowaną betę...
    wojciech2
    Level 9  
    Jest postęp! Udało się sparować słuchawki z kompem na win10, poprzez opcję Dodaj urządzenie w panelu sterowania, a nie przez ustawienia win10, jak dotychczas. Szkopuł w tym, że dźwięk jest nieznośny, buczy, rwie i trzeszczy. Może jakiś feler sterowników dźwięku? Ale na win7 grało normalnie, całkiem spoko dźwięk bez zarzutów, nawet w pomieszczeniu obok można było słuchać. Na win10 przy parowaniu trzeba wciskać za każdym razem połącz w opcjach panelu sterowania, inaczej nie złapie połączenia.
  • Helpful post
    artaa
    Level 43  
    Przynajmniej wiesz że sprzęt OK, a że WIn10 robi problemy...
    tak jak Ci pisałem to wieczna Beta.
    wojciech2
    Level 9  
    Niestety wszystko powróciło po paru godzinach do stanu początkowego, z wyjątkiem tego że słuchawki Philips wyświetlają się w systemie jako sparowane. Nie daje się natomiast za żadne skarby świata połączyć chociaż raz z nimi, ani na win7 ani na win10. Nie pomaga resetowanie słuchawek, usuwanie ich i BT z systemu, testowanie różnych sterowników do adaptera BlueTooth, w tym starożytnego iso z pendriva, rocznik 2012. Nie pomaga aktualizowanie tego sterownika dla win10.

Dodano po 6 [minuty]:

Spróbuję może podładować te słuchawki i dalej walczyć.
    wojciech2
    Level 9  
    Chyba problem jest po mojej stronie. Nie zauważyłem, że słuchawki Philips taph805 są w technologii Bluetooth (BT) 5.0, a mój były adapter Bluetooth Asus bt 400 jest w starej technologii BT 4.0. Nadajnik Bluetooth (adapter BT) nie może być w niższej technologii BT, niż odbiornik sygnału (słuchawki BT). Natomiast odbiornik BT (słuchawki) może być w niższej technologii BT niż nadajnik BT (adapter).
    Widocznie to był cud, że słuchawki BT 5.0 zadziałały chwilowo, sparowane z adapterem BT 4.0, rozumiem że niska jakość dźwięku była spowodowana słabą jakością sygnału technologii BT 4.0.
    Zamówiłem adapter Bluetooth 5.0, bo w marketach jest niedostępny. Poprzedni adapter/nadajnik bluetooth oddałem z powrotem do sklepu. Natomiast popełniłem kolejną straszną głupotę i nie zdeinstalowałem przed oddaniem adaptera BT i słuchawek z systemu. Adapter udało się zdeinstalować, natomiast nie udaje się za żadne skarby zdeinstalować słuchawek, no bo przecież nie mam teraz łączności BT, a bez włączenia ich i parowania z komputerem nie daje się zdeinstalować słuchawek.
    Przyjdzie nowy adapter BT 5.0 i zobaczymy przed jakimi kolejnymi problemami stanę. Na razie nie zamykam tematu.
  • Helpful post
    gabik001
    Level 37  
    Widać jacy "fachowcy" pracują w ME... Sprzedali Ci niekompaybilne sprzęty...
    wojciech2
    Level 9  
    gabik001, Ale co się dziwić, adapterów Bluetooth (5.0) nie ma w polskich marketach. Na giełdzie mały wybór, nawet bardzo mały. Ale sprzęt - słuchawki BT 5.0 sprzedają.
    Poza tym następna ważna rzecz: Producenci słuchawek nie umieszczają informacji o technologii BT swoich słuchawek w widocznym miejscu, albo w ogóle jej nie umieszczają na opakowaniu (zdaje się, że tak widziałem w przypadku np. JBL). Chyba powinniśmy się domyślać, że te średniej-niskiej półki cenowej są w technologii BT 5.0.
    Jeżeli zaś chodzi o usunięcie sparowanych słuchawek z win10 bez bluetootha to jest to chyba niemożliwe, można się bawić w usuwanie ukrytego bluetooth w menedżerze urządzeń, grzebać w usługach, zaglądać do rejestru - bez większego skutku. Microsoft zaleca instalację systemu na nowo. Dramat.
  • Helpful post
    gabik001
    Level 37  
    Fakt faktem że sam borykałem się z podobnym problemem (parowanie ryżowego nadajnika BT z radiem 2din pioneer) ale niestety nadajnik nie ogarnął problemu (wersja BT się zgadzała i wszystko powiązanie ale ni jak nieszło wpisać w nadajnik kodu pin o który radio wołało) no i poddałem sie. Skorzystałem z czegoś w rodzaju nadajnika FM i problem się rozwiązał.
    wojciech2
    Level 9  
    Kochani! Udało się rozwiązać problem i sparować słuchawki z laptopem przez adapter BT 5.0. Tak jak się spodziewałem wystąpił duży problem usunięcia poprzednio sparowanych słuchawek z Ustawień win10 bez adaptera BT. Jeżeli macie podobny problem, to polecam 3 kroki:
    1) Spróbować usunąć słuchawki w Ustawieniach win10 - najprostsza standardowa procedura.
    2) Uruchomić Menedżera Urządzeń (prawym przyciskiem myszy nacisnąć na przyc. Start), odinstalować poprzednio używany adapter BT i odhaczyć przy tym ukryte urządzenia w opcji 'widok' okna- pojawi się więcej opcji deinstalacji BT.
    3) Zainstalować i uruchomić program Driver Booster chińskiego Iobita. Służy on do aktualizacji sterowników, nie korzystać z tego, bo to raczej badziew. Natomiast należy wybrać opcję: Oczyść z nieużywanego oprogramowania. Uruchomić - i gotowe!
    Na razie nie zamykam tematu, gdyby ktoś chciał się wypowiedzieć w kwestii problemów z BT i parowaniem słuchawek z komputerem.
    wojciech2
    Level 9  
    Problem rozwiązany, opisałem to w poprzednim poście. Dziękuję wszystkim za pomoc.