Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Nstan 07 Sie 2007 14:03 1290753 3184
  • #1441 07 Sie 2007 14:03
    t99
    Poziom 12  

rybakm napisał:
    Wykonałem płytkę MIG05-00 i mam za mały zakres regulacji. Montowałem nowe części więc myślę że potencjometr nie jest uszkodzony. Regulacja jest dopiero pod koniec obrotu potencjometru (1/4). .

Bardzo prosty regulator jak to jest z tą podkówką czy nią trzeba dostroić układ. Jeśli tak to czym się kierować i na co zwracać uwagę.

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #1442 07 Sie 2007 15:11
    Nstan
    Poziom 31  

zm_m napisał:
    Witam. mam pytanie;czy ktoś spawał migomatem blachę aluminiową =3mm drutem 08 i jaki jest potrzebny prąd, mniejszy od drutu stalowego czy równy. Myślę że nietylko mnie to interesuje. Pozdrawiam ZM.

Przy spawaniu Al musisz zwiększyć prąd spawania a związane jest to z tym że Aluminium jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła. Ja stosuje drut AL 1mm lub 1,2. Dodatkowo należy wymienić pancerz stalowy w uchwycie spawalniczym na stosowany do AL z PCV

Dodano po 8 [minuty]:

[quote="karola44-81"]Witam.
    Chodzi o to ze ma tam spawatke Bester STA 250.
    I ma nastepujacy problem. Potrzebuje pospawac czasami cos elektrodami EB150, wiec ktos mu zalozyl mostek. I pupa.
    Z jego opowiesci wynika ze przed zalozeniem mostka elektroda 5mm to pryszcz dla tej spawary, niestety z mostkiem juz sa problemy nawet z 3,25mm.
    Po rozmowie z nim dowiedzialem sie ze w stanie jalowym ta spawarka z mostkiem ma zaledwie ok 40V na wyjsciu.
    Prosze o info jakie normalnie ta spawarka ma napiecie na wyjsciu Wstanie jalowym oczywiscie AC i dla czego po zalozeniu mostka tak gwaltownie spadlo??

C jest przyczyna od czego zaczac szukanie przyczyny.
    Czy moze byc wadliwy mostek??
    Mniemam ze ta spawarka ni ma mniejszego napiecia jak 60V normalnie. quote]

Sprawdź mostek to nie jest możliwe aby na mostku był taki spadek napięcia (chyba że uszkodzona jest dioda).
    Często spotykamy się że spawarka która źle spawała (miała zbyt małe napięcie ,małą moc) i zastosowano mostek aby poprawić osiągi okazało się że było jeszcze gorzej. To było spowodowane dodatkowym spadkiem napięcia na diodach ale w granicach 1,5V.

• #1443 07 Sie 2007 20:55
    karola44-81
    Poziom 27  

Tez tak wlasnie mi sie wydaje ze na mostku nie moze byc tak duzego spadku napiecia. Przeciez to polprzewodnik a nie drut oporowy.
    Kiedy "studiowalem" wasze porady przed zadaniem pierwszego pytania na tym forum czesto pojawial sie temat dlawika. ktorys z kolegow po probach na spawarce po zalozeniu mostka byl rozczarowany, jednak po zalozeniu i dopasowaniu odpowiedniego dlawika jak pamietam napisal ze spawarka dostala jakby podwojnej mocy.

Tak wiec na starcie przeglad diod i poprawnosci polaczen elektrycznych w nastepnej kolejnoasci proby z dlawikiem.

Powiedzcie mi jeszcze czy np wbudowany w ta spawarke prostownik (chodzi o ten do ladowania aku i do rozruchu) moze miec jakis nieporzadany wplyw wlasnie na spawanie z mostkiem??

• #1444 10 Sie 2007 17:26
    Szymek_14
    Poziom 16  

Spotkałem spawarki amatorskie sprzedawane na rynku (bazar u nas we wtorek) które miało uzwojenie wtórne wykorzystane do spawania elektrodą i przez diodę 250A jako urządzenie rozruchowe do ciągników. Przez tą samą diodę włączone było dodatkowe uzwojenie nawinięte cieńszym drutem niż uzwojenie pierwotne transformatora i służyło jako prostownik do ładowania akumulatorów.

• #1445 16 Sie 2007 10:15
    karola44-81
    Poziom 27  

Witam ponownie :)
    Pogrzebalismy w tej spawarce troszeczke.
    Chodzi o STB250 Bester.
    Problemy po zalozeniu mostka prostowniczego.
    Okazalo sie ze przerobki w niej polegaly na przepinaniu uzwojenie wtornego miedzy calym 70VAC do spawania i kozystaniu z polowy wtornego do rozruchu 35V AC.
    Przerobki wykopalismy polaczenie na stale uzwojenia wtornego porzadne wykonanie stykow, konserwacja.
    Napiecie za mostkiem ustabilizowalo sie w stanie jalowym dopoziomu 65VDC. Napiecie luku ok 22-23 V.
    Ale spawac jednak sie nie dalo.
    W§aszymi poradami wpiolem uzwojenie wturne niewielkiej spawarki jako dlawik.
    Ku zaskoczeniu wlasciciela nastapila znaczaca poprawa. Luk zajarzalsie od 1-szego razu i byl w miare stabilny.
    I w sumie na tym sie skonczylo, jego decyzja zaprzestalismy wiecej prob :(. Kolega stwierdzil ze nie bedzie sie bawil w kombinacje bo czas i poniesiaone koszty moga i tak nie dac wymiernych efektow z ktorych bylby zadowolony. Postanowil poszukac dobrej spawarki.
    Czy moze ktorys z kolegow nie wie gdzie mozna nabyc SPB 315 w przystepnej cenie :) ??
    Wniosek: dlawik jest konieczny po mostku prostowniczym.
    Dziekuje koledzy za podpowiedzi.
    Pozdrawiam.

• #1446 16 Sie 2007 22:44
    Szymek_14
    Poziom 16  

karola44-81 napisał:
    Witam ponownie :)
    :(. Kolega stwierdzil ze nie bedzie sie bawil w kombinacje bo czas i poniesiaone koszty moga i tak nie dac wymiernych efektow z ktorych bylby zadowolony. Postanowil poszukac dobrej spawarki.
    Czy moze ktorys z kolegow nie wie gdzie mozna nabyc SPB 315 w przystepnej cenie :) ??

.

Na Allegro jest SPB-400

http://www.allegro.pl/item222445363_prostownik_spawalniczy_spb_400.html

http://www.allegro.pl/item225526699_okazja_spawarka_bester_spb_316.html

• #1447 18 Sie 2007 23:11
    filip.s
    Poziom 23  

Witam, Posiadam trafo z 7 odczepami i próbuje złożyć jakiś przełącznik zakresów i nic mi nie wychodzi ;( trafo oczywiście 1 fazowe posiadam 8 czlonów od przelączników produkcji DDR 63A zasada dzialania identyczna jak ŁK35 w tych członach krzywki są z dwoma nacięciami na przeciwko siebie, ośka przełączników jest 6-cio kątna, jak z tego poskładać 7 pozycyjny przełacznik i jak połączyć to z transformatorem :) bardzo Proszę o pomoc bo brakuje mi tylko wylącznika do skonczenia migomatu :( Pozdrawiam i liczę na odpowiedz.

Filip

• #1448 19 Sie 2007 10:15
    Miroslaw Pajdak
    Poziom 14  

Witam
    Jeśli masz taki łącznik to możesz zrobić tylko 6-pozycji,tu jednak musisz
    dorobić nowe 3 krzywki np z tekstolitu z jednym wcięciem i przestawiać każdą o 60 stopni
    i powinno być tak jak chcesz.Wtedy łącznik składał by się z trzech sekcji.
    Jest jeszcze możliwość zrobienia z 6-ciu sekcji ale tu jeśli masz krzywki z dwoma wcięciami na przeciwko 180 stopni, ustawione parami co 60 stopni,wtedy każda sekcja może załączyć jeden tor.To rozwiązanie zwiększa wydajność prądową dwa razy
    i nie trzeba dorabiać krzywek
    pozdrawiam

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #1449 19 Sie 2007 12:19
    Henry12
    Poziom 17  

Jeśli chodzi o przełącznik ja widziałbym inne rozwiązanie ,gdyż krzywki z dwoma wycięciami powodują że w każdej pozycji będą połączone 4 styki .
    Myślę że dobrym wyjściem było by dodanie przełącznika np min /max i w takim układzie można złożyć 6 sekcji przesuniętych o 60° jak u poprzednika a dodatkowy przełącznik włączał by zasilanie na sekcje od 1-3 lub 4-6 a wybór dokładny głównym przełącznikiem . W migu jednofazowym regulacja przez 6 odczepów [jeden najmniej przydatny można potraktować jako rezerwa ] powinna wystarczyć .U mnie jest przełącznik łk 8 pozycyjny krzywki z jednym wycięciem , a dotychczas używane były tylko 4 kroki . Mam też pytanie regulator podajnika mam wg Twojego projektu działa dobrze ale potencjometr reguluje dopiero po połowie obrotu od min do max , silniczek od 126 12V czy można tą regulację rozciągnąć ? Uszanowanie !

• #1450 19 Sie 2007 12:43
    Miroslaw Pajdak
    Poziom 14  

witam
    Do heny12 Jeśli reaguje od połowy czy nie było by rozwiązaniem jeśli jest to np. potencjometr 4.7 kΩ ,wstawienie rezystora 2.4kΩ i potencjometru 2.2kΩ.
    Pozdrawiam

• #1451 19 Sie 2007 14:04
    zm_m
    Poziom 16  

Witam. Do budujących dławik. Mój dławik 24cm2 i 50 zwoi ze szczeliną 3mm ma indukcyjność 7,325mH. Teraz można porównać z fabrycznym jeśli ktoś wie ile mają. Indukcyjność wykonanego dławika można zmierzyć bez specjalnego miernika Zainteresowanemu mogę przesłać rysunek najlepiej na Fax bo innej możliwości nie mam..

• #1453 19 Sie 2007 21:21
    zm_m
    Poziom 16  

Masz dostęp do faksu to przeslę schemat gdzie jest pokazane co potrzebny by zmierzyć. Potrzebny transformatorek 12V miernik uniwersalny, potencjometr drutowy ok.10OM/5A

• #1454 19 Sie 2007 21:31
    Szymek_14
    Poziom 16  

dj_stopa napisał:
    Witam, Posiadam trafo z 7 odczepami i próbuje złożyć jakiś przełącznik zakresów i nic mi nie wychodzi ;( trafo oczywiście 1 fazowe posiadam 8 czlonów od przelączników produkcji DDR 63A zasada dzialania identyczna jak ŁK35 w tych członach krzywki są z dwoma nacięciami na przeciwko siebie, ośka przełączników jest 6-cio kątna, jak z tego poskładać 7 pozycyjny przełacznik i jak połączyć to z transformatorem :) bardzo Proszę o pomoc bo brakuje mi tylko wylącznika do skonczenia migomatu :( Pozdrawiam i liczę na odpowiedz.

Filip

Składałem z ojcem przełączniki 8 zakresowe z elementów przełącznika produkcji DDR takich jak na fotce ale do tego celu używaliśmy gwiazdy w mechanizmie przełączającym 9 ramiennej (na fotce są sześcioramienne). Krzywki stosowane były z jednym wycięciem lub dorabiane na tokarce z materiału izolacyjnego.

• #1455 19 Sie 2007 23:44
    filip.s
    Poziom 23  

Witam, Dziękuję wszystkim za pomoc przy przelączniku, postanowiłem zrobić 6 pozycyjny i z pozostałych 2 członów zrobić przełącznik uzwojenia wtórnego, mam dwa uzwojenia wtórne na każdym z nich jest od 15V do 23V wiec lącząc je szeregowo lub równolegle zakres regulacji zwiększy sie dwukrotnie :)

P.S gdyby był ktoś zainteteresowany to mam transformator 40cm^2 pierwotne 230V 7 odczepów, wtórne ma 4 uzwojenia po 15V-23V ale spokojnie można je łączyć szeregowo lub równolegle (pracowaly w wojskowym sprzęcie połączone równolegle) oczywiście uzwojenia miedziane :)

Dołączam fotki transformatora, ten ze zdjeć był przewijany przezemnie a na sprzedaż jest ten oryginalnie nawijany nigdy nie przezwajany, moze bede mial wiecej tego typu traf.

Pozdrawiam!
    Filip

• #1456 21 Sie 2007 08:31
    karola44-81
    Poziom 27  

Witam.++++++++++++++++
    Nie moge znalesc nigdzie opisu jak poradzic sobie ze zlaczem euro od uchwytu. Ktos kiedyschyba w tym wontku przedstawial sprytny opis jak w prosty sposob zrobil sobie cos na wzor gniazda euro.
    Na ktorej stronie moge to znalesc??
    Szukalem i nie znalazlem, a moze to bylo w innym temace???
    Pomozcie :)

• #1457 21 Sie 2007 09:47
    Henry12
    Poziom 17  

Zobacz tu :https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic374729-30.html temat:Migomat samoróbka .

• #1458 21 Sie 2007 19:33
    karola44-81
    Poziom 27  

Dzieki Heny12. tego wlasnie szukalem :)
    Powinienes zmienic nick na jasnowidz heny12 :)
    Dzieki.

• #1459 24 Sie 2007 22:52
    kruklife
    Poziom 13  

witam
    moge byc w posiadaniu transformatora od tyrosa 250 i tu moje pytanie czy duzo by bylo komplikacji wykonaniu odczepow regulacyjnych na pierwotnym uzwojeniu? czy warto sie bawic?
    ( normalnie w tyrosie regulacja na wtornym na tyrystorach )

prosze o opinie
    pozdrawiam

• #1460 27 Sie 2007 15:32
    karola44-81
    Poziom 27  

Czesc.
    Jak to jest?? Czym rozni sie uchwyt MB15 od TW15??
    Czy tylko producentem czy takze w duzym stopniu parametrami??

TW14 to taki jak w marketowkach np. Einhel czy jak to sie tam pisze i tem na zaworek w rekojesci.
    Czy TW 15 ma zaworek w rekojesci czy tak jak MB15 ma wylacznie przycisk(wlalcznik) ??
    Wyjasnijcie mi to prosze.
    Juz zglupialem w tym temacie.
    Nastawilem sie na TW15/3m. Tylko nie wiem czy juz leciec gdzies po zawor do gazu :?:

• #1462 28 Sie 2007 10:13
    patryk-84a
    Poziom 28  

Najlepiej to zapytać tam gdzie się kupuje uchwyt, bo chyba z tymi oznaczeniami to różnie jest w zależności od producenta. Najlepiej to weź taki bez zaworu w rękojeści.

A ja mam takie pytanie. Mam 3 fazowe trafo i ma ono 3 wyprowadzenia na pierwotnym, ale na wtórnym zmienia się napięcie tylko co 1,5V, a nie chcę odwijać całego wtórnego. Chcę zrobić jeszcze 3 odczepy na wtórnym tak, aby było 9 zakresów. I teraz pytanie, czy mogę wykorzystać do przełączania tych zakresów styczniki 100A, cewka 230V? Znaje mi się, że powinien wytrzymać prąd spawania?

Dodano po 4 [minuty]:

Dopiero teraz pokazała mi się ta fotka w poprzednim poście. Ten uchwyt nie ma zaworu w rękojeści i będziesz do niego potrzebował zewnętrzny elektrozawór i złącze euro.

• #1463 28 Sie 2007 10:22
    karola44-81
    Poziom 27  

dzieki Patryk.
    chcialem sie upewnic co do tego zaworu. Tzn musze poszukac jakis od LPG na zlomie :)

co do stycznika na wtornym to za wiele ci nie p0omoge ale mysle zebedziesy potrzebowalprzynajmiej kilka takich stycznikow a i polaczenia musza byc solidne. Nie napisales jaki prad mozesz wydoic z tego traforka.
    Na jedna faze na wyjsciu taki stycznik pewnie wystarczy.

Jeszcze sie zapytam to trafo masz 3F czy na napieci emiedzyfazowe?? bo jakos ni ezrozumialem dokladnie. Chyba jednak trzeba troche zwolnic tempo i znalesc wiecej czasu na sen :)

• #1464 28 Sie 2007 12:12
    Nstan
    Poziom 31  

karola44-81 napisał:
    Panowie czy nikt mnie nie oswieci jak to jest z tymi uchwytami??
    czy TW15 ma w swojej budowie jedynie wlacznik czy ma rowniez zaworek do gazu?

Wszystkie uchwyty spawalnicze zakończone wtykiem EURO nie posiadają zaworka gazowego(nie mylić z przewodami sprzedawanymi bez wtyka euro dla obniżenia ceny). Elektrozawór montujemy w urządzeniu spawalniczym.

Dodano po 8 [minuty]:

patryk-84a napisał:

A ja mam takie pytanie. Mam 3 fazowe trafo i ma ono 3 wyprowadzenia na pierwotnym, ale na wtórnym zmienia się napięcie tylko co 1,5V, a nie chcę odwijać całego wtórnego. Chcę zrobić jeszcze 3 odczepy na wtórnym tak, aby było 9 zakresów. I teraz pytanie, czy mogę wykorzystać do przełączania tych zakresów styczniki 100A, cewka 230V? Znaje mi się, że powinien wytrzymać prąd spawania?

.

Nie piszesz o mocy ani też o prądzie jaki można uzyskać z tego trafa. Piszesz że jest to trafo 3-faz a więc mając stycznik 100A możesz pobierać prąd 300A. Nie sądzę abyś pobierał więcej przy spawaniu drutem. Pamiętaj aby nie przełączać zakresów w czasie spawania a stycznik będzie służył dłużej

Dodano po 25 [minuty]:

Ostatnia burza narobiła mi szkód w domu. Mimo iż syn wyłączył urządzenia w domu i pozostał tylko zegar (z byłego ZSRR) i oświetlenie to piorun który uderzył w najbliższy słup uszkodził ten właśnie zegar, jeden z komputerów i ruter, którego nie odłączył syn od gniazda telefonicznego. Spalony został licznik elektryczny i uszkodzony przekaźnik pompy głębinowej która była wyłączona od pół roku (włączana tylko przy braku wody zasilającej hydrofor). Do przekaźnika dołączony był tylko przewód zerowy. Sterowanie pompą znajduje się 1m od licznika i dlatego doszło do uszkodzenia. Uderzenie pioruna było tak mocne że wyrządziło szkody także u sąsiadów a burza w okolicy.

Mam prośbę może ktoś spotkał się z tymi maszynami lub ma dojście do dokumentacji i mógłby mi pomóc w tematach poniżej. Wystarczy mi schemat ideowy instalacji elektrycznej tych maszyn gdyż bardzo ułatwi mi naprawę i pozwoli zaoszczędzić czas.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=818224&highlight=

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=815103&highlight=

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=815101&highlight=

• #1465 28 Sie 2007 20:06
    kruklife
    Poziom 13  

Jest transformator 3 fazowy z tyrosa 250 chcialbym go wykorzystac w moim migomacie.W tyrosie regulacja odbywa sie na mostku z 6 tyrystorami na wtornym.I tu przeszkoda nie chce budowac takiego mostka i sterownika do niego jest to klopotliwe no i troche kosztuje a poza tym brak jakiegos sprawdzonego schematu.
    i moje pytanie czy mozna wykonac na uzwojeniu wtornym odczepy regulacyjne? ile tych odczepow? na jakie napiecia? co ile?
    czy warto sie bawic w odczepy? czy moze wykonac sterownik i mostek 6 tyrystorow?
    prosze o opinie i rady...

• #1466 29 Sie 2007 11:27
    patryk-84a
    Poziom 28  

Jest to trafo zasilane 3x400V, połączone w gwiazdę. Przekroje kolumn to 80cm2, wtórne nawinięte płaskownikiem 3x6mm. Schemat połączeń które chce zrobić wyglądał by tak:

Oczywiście, że przełączanie zakresów nie przy spawaniu, bo kto przełącza zakresy spawając :D ? Mi się wydaje, że skoro taki stycznik wytrzyma 100A przy napięciu 400V to przy 30V powinien więcej wytrzymać. Tylko czy na pewno? Na wyjściu uzwojenia połączyć tak jak jest na schemacie, czy użyć innego połączenia?

• #1467 30 Sie 2007 12:13
    filip.s
    Poziom 23  

Witam, posiadam trafo jednofazowe na rdzeniu 40cm2 regulacja 6 odczepami od 230zw. do 310zw. prąd biegu jałowego od 200mA do 600mA jeszcze transformatora nie podłączałem do migomatu jedynie spawałem elektrodą, transformator na wtórnym posiada 2 uzwojenia po 17V czyli razem 34V, spawając tym transformatorem na najmniejszym zakresie jest strasznie duży prąd, prąd z sieci to przy zapalaniu łuku około 30-35A a przy spawaniu około 16A, na drugim zakresie prądowym po 10 sekundach spawania elektroda 2,5mm robi sie bardzo czerwona, czy aby nie bede miał za dużego prądu dla spawania migomatem (drut 0,8)?

Pozdrawiam i liczę na odpowiedz.
    Filip

• #1468 31 Sie 2007 13:27
    karola44-81
    Poziom 27  

Witam.
    Chetni eprzylacze si edo pytania dj-stopy odnosnie pradu przy spawaniu elektroda.
    Moj wynalazek zrobiony na stojanie od silnika, regulacj ana mostku polsterowalnym. Max napiecie wyjsciowe 26VDC, proad jaki udalo mi sie zmierzyc przy elektrodzie rozowej 3,25 to ok 160A . Co dziwne ciezko na poczatku bylo zajarzyc luk ta elektroda, ale po kilkunastu sekundach podtrzymywania luku elektroda a wlasciwie otulina splonela. Dopiero po tym fakcie zajarzenie luku nie jest problemem testy na katowniku walcowanym grubosc 5mm, wypalenie dziury w nim to kwestia 2 sekund.
    Napiecie spawania spada do ok 23V przy zaplonie 26V.
    Po zmiejszeniu napiecia jalowego na mostku do ok 22V luku juz prawie ni emozna zajarzyc.
    Spawanie elektroda 2,5 takze rutylowka nie sprawia wiekszego problemu.
    Nadmienie ze uchwyt spawalniczy i elektrode mialem pierwszy raz w zyciu w rece.
    Czy moge byc dobrej mysli ze jak zaloze drut 0,8 i uchwyt migomatu to bedzie mi to spawac na zadowalajacym poziomie??

• #1470 01 Wrz 2007 21:40
    karola44-81
    Poziom 27  

wlasnie apropos dlawika.
    Jaki powinienem zastosowac w przyblizeniu. Trafo 80ccm prad max ok 140A.
    Dlawik zrobilem tak na probe o przekroju ok 30 moze 35 ccm ksztalt toroidalny ale mam tylko 20 zwojow drutu, szczeliny narazie nie robilem no bo najpierw musze uchwyt zamontowac.
    Jeszcze nie dotarl :(
    Jest jakias zaleznosc mowiaca o doborze przekroju rdzenia dlawika w zaleznosci od pradu spawania??
    Czy po prostu im wiekszy tym lepiej i im wiecej zwojow tym lepiej.
    Wszyscy pisza ze to trzeba sprawdzac i nawijac do pelna potem szczelina. Ale przeciac rdzen szlifierka to ni eproblem tylko potem jak wypadnie zmienic uzwojenie to niestety problem ze zmniejszeniem szczeliny :)
    Poradzcie jaki w przyblizeniu dobrac dal atych 140 A

Jeszcze jedno.
    Sasiad chce zalozyc do spawaki mostek i dlawik.
    Dzis pomierzylem troche i mam nastepujace wyniki.
    Napiecie jalowe max 67VAC
    Max prad wyciagniety przy spawaniu elektroda fi 4mm to 200A.
    Napieci eluku jakie zanotowalem to 24-25 VAC
    Mam do dyspozycji diody 200A/100V i troche sie obawiam ze napiecie przebicia moze byc troszke za niskie, mam podstawy do obaw?? teoretycznie jest ponad 30 V zapasu.
    I znowu pytani eo dlawik, jaki w przyblizeniu przekroj rdzenia zasosowac i ile zwoi w przyblizeniu bede potrzebowal dla tych 200A. Wiem ze sasiad bawi sie da spawarka w spawanie grubych rzeczy stal dochodzaca do 10mm grubosci to u niego norma.
    Takze te 200A bedzie bardzo realne pozniej dla te spawarki w normalnym zyciu.