Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Nstan 22 Gru 2005 01:32 1314924 3184
    binkom
    Poziom 14  
    Witam
    Posiadam dławik z bestera tyrystorowego 400A jesli jest ktoś zainteresowany
    to mogę go zwymiarować.
    Gęstośc prądu dla spawarki to spokojnie można przyjąć 3- 5 A/mm
    Jest to praca przerywana.
    Pozdrawiam
    Paweł
  • Relpol przekaźniki
    jozle
    Poziom 10  
    witam mam zamiar odbudować migomat TEP-401 sprzęt jest kompletny przelerzał10lat w gararzu wczoraj go kupiłem po podłączeniu okazało się że niby działa jednak nie spawa ,trafo jest dobry napięcie wch odzi 3x380 wyjściowe ok 30v dalej są tyrystory i niewiem jak je sprawdzić czy jeśli odepne sterowanie tyrystorów to będą działały jak diody, ewentualnie jak to sprawdzić proszę o poradę dzięki pozdrawiam.
    jozle
    Poziom 10  
    dzięki za cenne informacje ,mam jednak w tej sprawie kilka pytań,jakie napięcie podać na bramkę,czy podając mniejsze lub większe napięcie morzna regulować moc np.migomatu,tyrystory z jakimi mam do czynienia to T-61-160-06-504-0386 wychodzą z niego dwa cieniutkie przewody który jest do podania napięcia na bramke czy nie uszkodze tyrystora jeśli podam zbyt wysokiw napięcie [czy jest jakaś granica]
  • Relpol przekaźniki
    tosiek1
    Poziom 15  
    Wtam ponownie.Moje trafo to taki prostokat o przekroju kolumny 8x7 cm napisalem jakimi drutami to chce nawinac i mam watpliwosci czy drut fi 2 na pierwotnym to dobry pomysl bo na wtornym bede miec 4x fi 3 uzwojenia chce nawinac na obu kolumnach jedno na drugim z podzialem tak zeby bylo po rowno na kazdej tzn. zeby nie bylo sytuacji kiedy na jednej jest wtorne a na drugiej pierwotne.No i wlasnie nie wiem czy przedstawione przezemnie parametry beda odpowiednie,zasilam to 220V i chcialbym na wyjsciu okolo 30 ,mam watpliwosci co do przekrojow drutu.Pozdrawiam
    filip.s
    Poziom 23  
    dla trafa np. do wzmacniacza Audio o trafo o mocy 2000VA ma takie dane: napiecie uzw. wtórnego 230V ilosc zwojów 210, grubosc drutu 1,9 a wtórne to juz jak sobie obliczysz, wiec mysle ze jak nawiniesz 200-210 zwojów drutem 2.0 to powinno byc git :) a wtórne to bedzie 20-30 zwojów drutem lub płaskownikiem ze 20-25mm².

Pozdrawiam!
    Filip
    kasat
    Poziom 19  
    Witam
    Do tosiek1: Według mnie jest w porządku tylko proponuje Ci nawinąć najpierw wtórne a na niego pierwotne (będzie miało lepsze chłodzenie , a jest trochę za cienkie w stosunku do wtórnego)mniejsza będzie kumulacja ciepła i lepsze odprowadzenie. Masz dość duży trafo jak się zmieści tyle drutu to nawiń na jednej kolumnie i drugiej pełne 220V i połącz je równolegle wtedy to masz już zapas mocy. Ale wtórne nie rób na dzielonym może przerywać ( ja tak miałem na 40 cm kw.) lepiej nie ryzykować.
    Życzę wszystkim Zdrowych,Wesołych Świąt i Dosiego Roku.
    jadę w góry.Pozdrawiam
    Lodoo
    Poziom 15  
    witam po przerwie!!

juz dawno skonczylem swojego miga...

zrobilem nim cale auto po stluczce i zaczalem remont blacharki (podloga, podszybie).... spawa cienkie blaszki 0,5mm jak i porzadna stal... zrobilem tez z 2 katownikow z blachy o grubosci 3mm ceownik i przyspawalem go do stalowej belki stropowej - jako mocowanie do podwieszenia bloczku - i za jego pomoca wyjalem silnik ze skrzynia i osprzetem (1,7 renault) z samochodu i wytrzymalo bez problemu...

od paru dni smpawam auto na drugim biegu spawarki bez wentylatora i jak narazie trafo cieple i daje rady doskonale...

jest malutkki problem z podajnikiem i zastosowanej w nim przeze mnie rolki napedzajacej drut - rolka jest gumowa i slizga sie po drucie jak rekojesc i przewod spawalniczy sa mocno powykrecane - musze pilnowac zeby byly w miere prosto i po lagodnych lukach (minimum pol metra srednicy, jak mniej to drut sie przycina, ale podajnik nie zwalnia wcale - sily mu starcza :) )

wszystkie szczegoly mojej spawareczki sa wczesniej w tym temacie - jakby byly jakies pytania co i z czego i jakie mam...

zapewniam ze to co zrobilem dziala w 100000% i jestem z tego bardzo zadowolony :)

aha, dodam ze te spawy na poczatku robione przeze mnie mialy za wolno podawany drut i robily sie powierzchniowe, bez dobrego przetopu... ja myslalem ze to za duzo drutu ze sie robia takie gorki i zmniejszalem predkosc (glupi bylem) a to bylo na odwrot... drut szedl powoli i tylko pyrkal po wierzchu zamiast przetapiac dobrze..... to taka wskazowka dla poczatkujacych spawaczy :)

teraz doszedlem juz do jako takiej wprawy, potrafie spawac blachy "do czola" (to na poczatku bylo trudne dla mnie) i spawac grube rzeczy (3-4mm) do cienkich blach (0,5-0,8mm) - tez nie jest to na poczatku takie proste... :)
    t64
    Poziom 12  
    Myśle że powinieneś wykonać rolki metalowe tak jak to jest w migomatach. Dociskową rolką może być łożysko drygą też tak jak ja zrobiłem. Wykorzystałem stare łożysko które sie nie obracało a wypiłowałem rowek
    jozle
    Poziom 10  
    witam wszystkich mam pytanie odnośnie kondensatorów w spawarce gdzie powinny być podłączone [pierwotne czy wtórne,szeregowo czy równolegle]jaka pojemność ina jakie napięcie tych kondensatorów dziękuję pozdrawiam.
    artibpl
    Poziom 17  
    Panowie
    Informacje na temat dławika. Zrobiłem już ich kilkanaście, zawsze z bardzo dobrym skutkiem. Potrzebny jest rdzeń i karkas z trafo 80-100VA. Rdzeń RZC a karkas na środkowej kolumnie. Nawijam go taśmą miedzianą 0,7x40 mm. Razem z taśmą miedzianą nawijam izolację międzyzwojową z estrofolu 0,3 mm. Nawijam do wypełnienia okna, a nawet trochę więcej aby po sciśnięciu dało się nasunąć części rdzenia. Początek taśmy trzeba złożyć o 90 stopni, a tę przegiętą część jeszcze na pół i wyciąć w karkasie odpowiedni otwór na jego wyprowadzenie. Rdzeń składam ze szczeliną powietrzną 0,7 mm na kolumnie środkowej i tyle samo na bocznych. Po zapięciu klamerki na rdzeniu indukcyjność wychodzi ok. 17mH. Obawiałem się, że szczelina może być trochę za mała i rdzeń się będzie nasycał ale wszystko jest ok nawet do 180A.
    maws
    Poziom 11  
    Mam pytanie do kolegi Artribpl - jak nalezy rozumieć zapis "Rdzeń RZC"
    oraz ile mniej więcej zwojów liczy dławik i czy tą taśmą miedzianą nawijasz na karkasie zwoje tak jak zwyklym drutem tj. zwój przy zwoju np. każda warstwa liczy dwa - trzy zwoje ( w zalezności od wymiarów rdzenia, czy też każda warstwa liczy tylko jeden zwój. Pozdrawiam Maws
    DJ.Wielebny
    Poziom 15  
    Witam wszystkich i pozdrawiam. Od dłuższego czasu śledzę ten temat i bardzo mnie on zaciekawił gdyż sam chciałbym zbudować Mig-Maga. Zbieram potrzebne materiały i zaczynam składać podajnik i transformator.odnośnie trafa mam parę pytań gdyż nie robiłem jeszcze tak dużych:D. Mianowicie jak dokładnie obliczyć uzwojenia, bo wiem że trochę inaczej się je liczy niż małe transformatorki. Rdzeń mam 3-kolumnowy, przekrój kolumn wynosi 30.15 cm2 i posiadam jeszcze płaskownik miedziany 12x2 mm i nie wiem czy to się nada na trafo 3-fazowe i co z tego mógłbym osiągnąć. Za informację z góry dziękuję.
    Mimik2
    Poziom 12  
    tosiek1 napisał:
    Witam!Mialem troche wolnego czasu i moglem popracowac przy migomacie,zrobilem juz mostek prostowniczy 4x100A i zdobylem druty nawojowe Φ2 i Φ3 i w zwiazku z tym mam teraz problem.Rdzen postanowilem zlozyc na 56 cm² 7x8 cm jako prostaoka]ąt czyli dwie kolumny ale zupelnie nie mam pojecia jak teraz dobrac przekroje przewodow mialem nawinac 254 zw na pierwotnym drutem Φ2 z szescioma odczepami i okolo 22-30 zw na wtornym ale poczwornym drutem Φ3 to okolo 28 mm² i teraz nie wiem czy takie proporcie ja odpowiednie :( Trafo nie bedzie zbyt dobrze zlozone bo tych blach nie za bardzo sie da dobrze poskladac ale bedzie solidne.Czy wartosci jakie przyjelem sa odpowiednie?? Z gory dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam !

Cześć Tosiek .
    Uzwojenie pierwotne nawinięte drutem fi 2mm to ok. 3,14 mmkwadrat. ,a teraz się musisz zastanowić nad czasem spawania ciągłego czy drobne spawy , czy dłuższe , czy aż się cała rolka wyspawa , dlatego że można obciążać taki drut jak się dowiedziałem prądem od 2A - 4A na 1mm kw. z lekkim grzaniem się przy 4A/mm kw. pracy długotrwałej + wentylatorek , i przyjmijmy do krótkotrwałej (pomijając jak w spawarkach lekkich.... z TESCO z wył termicznym obciążenie 8-10A na 1mm kw mocno przyżyłowanych). Chcesz pochwytać blachareczkę możesz spokojnie przyjąć 5-7 A/ mm kwadratowy,, 6x3mm kwadrat, to już masz 18A prąd wejściowy przy pracach dorywczych dokładasz wentylatorek do chłodzenia trafa , i spawasz , wtórne (razy cztery) to 28mm kw. x6= 168A na wtórnym oczywiście to teoria przy tym rdzeniu myślę że nie uzyskasz więcej niż 140A z nap. ~ 20V.
    Mnie osobiście nurtuje pytanie jakie są prądy odpowiednie dla spawania poszczególnymi rodzajami drutów np. fi 0,6 prąd (od-do jaki?) itd. 0,8..1,2...
    itp. Czytam też w postach o napięciach i w gruncie rzeczy nie wiem jaki jest i czy występuje spadek nap. podczas spawania wiem że z zasady nie powinien występować.
    Jakie powinno być najbardziej odpowiednie nap. jałowe, i nap. podczas obciążenia (spawania) podaje się od 17-35 nawet Volt , przypuszczam że prawda leży po środku
    Może jakiś Dobry specjalista się wypowie?
    zm_m
    Poziom 16  
    Witam wszystkich.Sledzę temat i nabrałem chęci żeby z posiadanych akcesorii coś pożytecznego zrobić.Ostatnio wydobyłem rzdeń 108 cmm2 z nawiniętym już uzwojeniu sieciowym płaskownikiem ok,2x5mm na 380vzalany żywicą epoksydową.Po włączeniu napięci i założeniu jako uzwojenie wtórnego jednego zwoja wyszło 0,42zw/1v przy założeniu nap, wtórnego 40v=14,5zw, rdzeń jest typu [], a uzwojenia są na tych krótkich ramionach. Znających temat proszę o opinie.
    DJ.Wielebny
    Poziom 15  
    Witam ponownie wszystkich i ponawiam pytanie odnośnie poprzedniego postu. Mam jeszcze parę pytań odnośnie tego trafo, a mianowicie jak najlepiej połączyć uzwojenia czy w gwiazdę czy w trójkąt? Czy w zależności od połączenia muszę obliczyć uzwojenia na 230V czy na 400V, jak obliczyć odczepy aby nie przegrzać uzwojeń i zrobić odzepy do ewentualnego zasilania na 230V. Jeszcze jedno odnośnie samego rdzenia a dokładniej blach na rdzeń. Blachy pochodzą z rozebranego trafa od spawarki i są trochę pordzwiałe, co z nimi zrobić poskładać takie jakie są czy poczyścić drobnym popieram ściernymi zabezpieczyć obustronnie lakierem czy tylko usunąć rdze i poskładać trafo. proszę o porady i z góry dziękuję za odpowiedzi. Życzę wszystkim udanej zabawy sylwestrowej i szczęśliwego nowego roku :D
    zm_m
    Poziom 16  
    Do artibpl ,prosze mi powiedzieć coto za tasma izolacyjna ( astrofol) i gdzie to można kupic.
    cjbobo10
    Poziom 17  
    mam spawarke na prąd stały 200A wyjscie ma 60-80V moge mieć 30-40V prądu stałego. chce kupić podajnik do drutu oryginalkny z rączką i co musze jeszcze dodatkowo do tej spawarki dołączyć np.elektrozawór na co2 i stycznik do załączania spawarkii czy cos jeszcze prosze o dokładne dane co jeszcze potrzybuje do tego. W tej spawarce jest regulacja prądu odczepami na pierwotnym, spawarka jest 2 fazowa
    artibpl
    Poziom 17  
    Rdzeń RZC wykonany jest podobnie jak w toroidach. Taśma z blachy transformatorowej zwinięta jest tak aby uformować rdzeń, zalakierowana a potem przecięta aby dało się nałożyć na karkas. Transformator z takim rdzeniem to np. TS80/3. Taśma miedziana jest takiej szerokości aby na karkasie tworzyła jeden zwój. Folia izolacyjna jako przekładka międzyzwojowa to moze być trochę problem. Ja ją mam od brata, który zawodowo przezwaja silniki. Pewnie to kupuje w jakiejś hurtowni. Sprawdziłem na stronie Indela. Oni oznaczają takie rdzenie CP, w odróżnieniu od pozostałych kształtkowych EI albo LL
    tosiek1
    Poziom 15  
    Witam po przerwie,mając troche czasu przez przerwę swiateczna pokusilem sie o zrobienie karkasow do trafa glownego przeróbkę silnika do wycieraczek do maluszka na podajnik oraz zdobylem duzy dlawik do swojej spawareczki teraz mam problem jak go naiwnać,nawinę go chyba do pelna drutem o takim przekroju jak wtórne trafa glownego ale nie wiem jaka szczeline zostawic bo mam regulowana w najbliższym czasie postaram sie zapodac zdjecia moich wypocin.Pozdrawiam
    rdt
    Poziom 24  
    nie zostawiaj wcale - szczelina jest po to aby rdzeń sie nagrzewał jezeli jest solidny i nie bedzie sie grzał to spokojnie moze nie byc szczeliny
    dlawik jest po to aby wygładzić prąd - im większa jego indukcyjnosc tym wieksze zdolności do tlumienia tętnień
    a szczelina indukcyjnosc obniza
    jezeli bedzie sie grzało to wtedy zrób szczeline - nikt nie napisze jaką bo kwestia jest do zbadania empirycznie jej wielksc zalezy od zbyt wielu czynników aby ktos z forum stwierdził - powinna być taka a nie inna
    tosiek1
    Poziom 15  
    Tak chyba zrobie,dlawik ma przekroj kolumny okolo 43 cm ² takze jest dosyc solidny :) moze nie bedzie problemow z nagrzewaniem a jak wystapia to sa przekladki regulacyjne od 0,7 do 1 cm z jakigos impregnowanego izolatora.Mam pytanie w migomacie jakims takim z tanim bodajze Einhell dlawik byl nalozony na rdzen glownego trafo tak jaky wykozystywal te trafo do czegos no wlasnie do czego,chodzi tu o chlodzenie czy co bo o ile dobrze widzialem nie ma w nim zadnej szczeliny i pewnie sie niezle grzeje,wlasnie do dlawika byl przyczepiony czujnik temperatury.
    Nstan
    Poziom 31  
    cjbobo10 napisał:
    mam spawarke na prąd stały 200A wyjscie ma 60-80V moge mieć 30-40V prądu stałego. chce kupić podajnik do drutu oryginalkny z rączką i co musze jeszcze dodatkowo do tej spawarki dołączyć np.elektrozawór na co2 i stycznik do załączania spawarkii czy cos jeszcze prosze o dokładne dane co jeszcze potrzybuje do tego. W tej spawarce jest regulacja prądu odczepami na pierwotnym, spawarka jest 2 fazowa

>>>>>>
    Witam w Nowym Roku

Powstrzymaj się na razie od dodatkowych zakupów, najpierw kup podajnik lub dowiedz się co dokładnie w nim jest. Z reguły każdy podajnik posiada elektrozawór gdyż ważne jest aby gaz odcięty był jak najbliżej uchwytu. Niektóre uchwyty posiadają nawet wmontowany elektrozawór. Na pewno będziesz musiał kupić stycznik do spawarki i butle gazową z reduktorem. Jak piszesz jest to spawarka na 380V z regulacją po stronie pierwotnej. Dodatkowo możesz zasilić ją napięciem 220V i uzyskasz napięcie 18-23V. Uważam że to w zupełności powinno wystarczyć gdyż będziesz posiadał jeszcze płynną regulację posuwu.
    l8z8
    Poziom 11  
    jezeli chodzi o regulator to ja wykonałem na U2008 i działa bez problemu narazie testoałem na transformatoze 500VA bo wiekszego niemam a z tego co sie orietowałem to za układ scalony u209b powiedzieli mi około 20 zł a z u2008 zapłaciłem 10zł i do tego bta 41\600 około 15zł a schemat tego regulatora jest na forum
    kasat
    Poziom 19  
    Witam wszystkich w nowym roku ,życzę szczęścia i udanych konstrukcji.
    Do DJ.Wielebny: Trafoczek proponuje Ci nawinąć na gwiazdę wtedy obliczasz każde uzwojenie na 220 volt ,regulacje to walni na fazowych regulatorach lepiej i precyzyjniej i mniej kłopotliwe, blachy z trafoka zanurz na jakiś czas w oleju transformatorowym i wyczyść do sucha i tak póżniej zalakierujesz go. Z zasilaniem trafoka 3-kolumnowego 3-fazowego na jedną fazę 220 V daj sobie spokój kosmiczna komplikacja tematu(jedna kolumna będzie Ci marasić). Ja do kolumny 30 cm kw. zawsze stosowałem 1.5v/zw. i jeszcze nigdy nie było żle. No chyba wszystko.
    Pozdrawiam
    DJ.Wielebny
    Poziom 15  
    Witam
    Do kolegi Kasat ale i wszystkich na tym forum. Dzięki za odpowiedz ale jeszcze mam pytanie co do obliczania tego trafoka. a dokładniej chodzi mi o jakieś wzory według których będę mógł obliczyć prądy i średnicę ewentualnie przekrój na pierwotnym i na wtórnym gdyż szukałem już i w literaturze i czasopismach i w necie ale nigdzie tego nie znalazłem. znalazłem na elektrodzie jakiś programik do obliczania trafa ale jakieś dziwne obliczenia mi wychodzą odnośnie wtórnego. Przekrój wyszedł tak mały (3.14)a prąd duży jak na tak mały przekrój coś 86A czy coś takiego na te 3.14 kwadratu. pozdrawiam wszystkich i prosiłbym o odpowiedz.
    binkom
    Poziom 14  
    Witam
    Średnicę drutów nawojowych obliczamy z mocy transformatora.
    Podejrzewam że z tym będzie problem.
    Zaproponuję uproszczone obliczenie.
    Jeśli zastosujesz drut 3.14 mm² i prąd 86A to daje około 27,38 A/mm²
    To ten drut odpłynie.

Policzmy od końca.
    Gęstość prądu dla pracy ciągłej bez chłodzenia wymuszonego 2- 2,5 A/mm².
    Praca z chłodzeniem wymuszonym lub przerywana 5 - 7 A/mm².
    Spawarki typu market z wyłącznikiem termicznym na uzwojeniu, nawet do 10 A/mm². - można pospawać 1 - 2 elektrody i musi odpoczywać.

Migomat - zakładany prąd przy pracy dorywczej - przerywanej 6 A/mm²
    Prąd spawania 150 A daje to 25 mm². Najlepiej nawijać płaskownik.
    Uzwojenie pierwotne zasilanie 220 V napięcie wtórnego 25 V 3750 W
    prąd strony pierwotnej 17 A - 2,8 mm²
    Należy jeszcze obliczyć czy uzwojenie nam się zmieści.
    I ile będzie zapasu. Musimy pamiętać o uzwojeniu regulacyjnym.
    Możemy dowinąć jeszcze dodatkowo dla 380 V i możemy tę część wykonać z innego drutu. 380 V 1,8 mm²
    Jeśli z wyliczeń zajęcia okna wyjdzie iż mamy jeszcze miejsce (musimy uwzględnić izolację i minimalny zapas na nie ścisłe układanie drutu) możemy wykonać obliczenia dla mniejszej gęstości prądu. uzwojenie będzie się mniej grzało.
    To tak w skrócie.
    a jeszcze musimy przeliczyć przekrój drutu mm² na średnicę drutu okrągłego. Dobieramy zawsze w górę.
    Pozdrawiam
    rdt
    Poziom 24  
    ja zakupilem BTA oraz 209B i koszt razem z rezystorem mocy oraz pomniejszymi duprelami był mniejszy niz 25 zyli
    DJ.Wielebny poszukaj dobrze bo na forum byl gdzies link do skanow z czasopisma zrob sam tam masz objaśnione co i jak - jezeli nie znajdziesz to zglos sie do mnie tylko ze sprawa troche potrwa bo nie mam skanera