Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Nstan 27 Paź 2008 18:20 1327293 3184
    marian.s
    Poziom 13  
    Witam
    Na stronie 38 jest opis mojej spawarki (o podobnym przekroju rdzenia).
    Działa bardzo dobrze, zarówno MMA jak i MIG .
    Ponieważ zastosujesz druty o mniejszych średnicach to pewnie Ci się zmieści więcej zwojów, a zatem i odczepy na 400V.
    Przypomnę jeszcze (było o tym kila razy), żeby w czasie składania rdzenia starannie dobijać blachy, aby uniknąć szczelin.
    Pozdrawiam
  • Computer ControlsComputer Controls
    jankowski1987
    Poziom 14  
    witam ja mam dwa pytania . Chciał bym przerobić swój migomat na większą moc. Oryginalnie migomat ma wydajność prądową max 120A. Ale mam drugi transformator z mostkiem prostowniczym (o identycznej ilości od czepów i podobnym napięciu na wyjściu). Moje pierwsze pytanie polega na tym cze mogę połączyć te dwa transformatory ze sobą na wyjściu (+ do + a - do -) wtedy wydajność prądowa mojego migomatu zwiększyła by się prawie dwukrotnie. a drugie pytanie polega na tym że gdybym połączył odczepy pierwotne z jednego transformatora z odczepami pierwotnymi drugiego transformatora to by to mogło być za duże obciążenie dla cieci elektrycznej ( jednej fazy). ale czy można na przykład podłączyć 1 transformator pod jedno fazę a drugi transformator pod drugą fazę. Czy to wyda i spełni swoją rolę
    elektromechanik
    Poziom 27  
    Możesz połączyć bez problemu. Oczywiście że tylko obydwa plusy razem i obydwa minusy razem. W takim przypadku możesz podłączyć transformatory pod różne fazy. Jednak nie sądzę że będzie idealnie równy pobór prądu z obydwu traf < zawsze są jakieś różnice w charakterystyce traf, napięciu poszczególnych faz itp. Poza tym problem z dwoma przełącznikami.:idea::?:
    jankowski1987
    Poziom 14  
    może nie bedzie równy pobór ale moim zdaniem z 200A powinienem wyciągnąć a to już wystarczy na moje potrzeby

Dodano po 51 [minuty]:

witam ponownie i mam drugie pytanie. jak już dowiedziałem się że jak podłącze te dwa transformatory to prąd na wyjściu będzie wynosił około 200A może i więcej (jestem z tego bardzo zadowolony). A gdyby tak dać jeszcze dodatkowy przełącznik i łączyć je szeregowo wtedy teoretycznie napięcie powinno wzrosnąć dwukrotnie a prąd być w granicy 120A. i zastosować to jako spawarkę elektrodową na elektrody 2 albo 2,5mm ( elektroda 2,5mm potrzebuje około 50-90A a 3,25 około 80-130A). Co o tym myślicie ( a tak wogulę jakiej jest minimalne napięcie na spawanie elektrodami)
    karola44-81
    Poziom 27  
    Trafo polaczone szeregowo podniesie ci napiecie ale bardzo prawdopodobne, ze zaraz po zajarzeniu elektrody zrobi sie z niej swiecacy drut. Spali ja. Trafo od migomatu jest(powinno byc) twarde. Czyli bedzie staralo sie utrzymac napiecie co za tym idzie z ok 50V napiecie niewiele moze spasc. Napiecie luku elektroy to ok 22-25V trafo moze trzymac nawet powyzej 35V. Jakie tomoze miec skutki domysl sie.
    Ale nic ni estoi na przeszkodzie zebys to sprawdzil poprostu. Wiem z doswiadczenia z moim dzielem spawajacym, ze domysly i teoria czasami bardzo mija sie z praktyka.
    jankowski1987
    Poziom 14  
    to może nie dawać jego szeregowo tylko równolegle i jakiś układ do zajarzenia łuku
  • Computer ControlsComputer Controls
    elektromechanik
    Poziom 27  
    Możesz spokojnie połączyć i będziesz spawał. Pod jednym warunkiem ( a nawet dwoma ).

1 transformatory mają jednakową moc .
    2 te same parametry uzwojenia.
    Akrzy74
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Mam pytanie do kol. jankowski1987- Czy ja sobie dobrze przypominam że kol. założył wcześniej temat
    Cytat:
    migomat 140 po przewinięciu-pomocy! nie topi blachy
    Czy dalej ciągniesz ten temat ? I chcesz do tego przewiniętego trafa dołączyć drugi który wg. ciebie jest identyczny z tym przewinietym ? Jeśli jestem w błędzie- to mnie uświadom...
    jankowski1987
    Poziom 14  
    ja mam dwa nowe (używane ale nie przewijane) transformatory

Dodano po 4 [minuty]:

elektromechanik napisał:
    Możesz spokojnie połączyć i będziesz spawał. Pod jednym warunkiem ( a nawet dwoma ).

1 transformatory mają jednakową moc .
    2 te same parametry uzwojenia.

A co by się stało gdyby były drobne różnice w parametrach ( bardzo zaciekawiła mnie twoja wypowiedź)
    Mariuszczs
    Poziom 19  
    Witam ponownie w temacie.

Mam rdzeń o takich wymiarach:

Proszę o oszacowanie jakiej mocy migomat wyjdzie na tym rdzeniu.
    Mam bestera 1800 ale tam transformatorek jest malutki, no i nie ma złaby cykl na max prądzie.
    Czy sama zamiana trafa bez dławika dała by dobre efekty, czy raczej czeka mnie wykonanie dławika dla większej mocy ?
    janusza
    Poziom 10  
    Witam pisze trochę nie na temat,ale może ktoś podsunie mi jakieś rozwiązanie.Mam spawarkę Einhell nsg 180f,żaden cud techniki ale jak dla mnie stercza.Niestety projektant tego sprzętu zapomniało zainstalowaniu wskaźnika nastawionego prądu spawania i za każdym razem trzeba chwile próbować zanim się trafi na odpowiedni amperaż.Może dało by rade zamontować jakiś cyfrowy wyświetlacz i amperomierz, gdzie go dostać i jak zainstalować?
    przemek16
    Poziom 15  
    Jeżeli chcesz mieć pomiar prądu w spawarce, to wystarczy że zastosujesz jakiś cyfrowy, lub analogowy amperomierz, razem z bocznikiem na odpowiedni amperaż. Ale nie wiem po co Ci amperomierz w migomacie, przecież tam masz zakresy prądu spawania np. od 1 do 6, i każdy powinien być opisany na tabliczce znamionowej, lub w instrukcji.
    janusza
    Poziom 10  
    Przepraszam nie napisałem, to jest zwykła spawarka transformatorowa.
    przemek16
    Poziom 15  
    W takim razie masz odpowiedz w moim poprzednim poście. Poczytaj trochę o bocznikach, i wykonaj sam, lub kup odpowiedni jeżeli nie szkoda Ci pieniędzy.
    janusza
    Poziom 10  
    Dzięki poczytam.Jeszcze jedno jak to wpiąć w spawarkę.Czy do kabli spawalniczych?
    krystians47
    Poziom 10  
    Witam.
    Mam kłopot ot urz spaliła mi się płyta sterująca do migomata TIP tronik 140 i potrzebuje jakiegoś najprostszego schematu z objaśnienie niem.
    Z góry dziękuje.
    mariusz997
    Poziom 12  
    Witam
    Wykonałem miga - jednak po krótkim czasie przestał prawidłowo działać - okazało się, że padł jeden z tyrystorów (przewodzi tylko jeśli ma napięcie na bramce).
    Mam w związku z tym kilka pytań :
    1. Czy brak diody zerowej (komutacyjnej) w półmostku jednofazowym (2 diody + 2 tyrystory) mógł go wykończyć?
    2. Czy w takim układzie mostka można stosować układy ułatwiające zapalanie łuku (mój mig ma możliwość spawania elektrodą) złożone z diody, kondensatora, i dławika 400W od lampy sodowej?
    Z góry dzięki za odpowiedzi
    Pozdrawiam
    Mariusz
    elektromechanik
    Poziom 27  
    Pokaż jakiś schemat jak masz to zrobione. Tak po dwóch słowach to chyba tylko jasnowidz.
    mariusz997
    Poziom 12  
    Tak więc układ sterownika tyrystorów wzorowany na schemacie patryka 84
    natomiast układ zajarzania łuku to:
    Układ zajarzania będzie włączany tylko dla elektrody.
    Mariusz
    artorrro
    Poziom 12  
    Witam.
    Po przeczytaniu prawie całego tematu postanowiłem poprosić o radę.
    Zakupiłem właśnie uszkodzony migomat S-MIG 185 jest w nim spalony transformator który kiedyś był już przewijany, ktoś kto go przewijał pospawał rdzeń. Zamierzam zamienić go na trafo które posiadam, odpowiada ono prawie wszystkim kryteriom wymienianym na tym forum martwi mnie tylko napięcie uzwojenia wtórnego.
    Opis trafa:
    Uzwojenie pierwotne - 2 odczepy na jednym końcu (do regulacji napięcia zasilającego) i 7 odczepów na drugim końcu.
    Wtórne:
    4 oddzielne uzwojenia na każdym 14,8V (w sieci 242V) po połączeniu dwóch w szereg 29V (tj. na pierwszym odczepie, na 7 jest 19,4 czyli na dwóch 39V). Zamierzam wykorzystać 4 uzwojenia łącząc je za diodami.
    Pytanie 1 czy mam próbować podłączać to trafo do migomatu, czy od razu brać się za przezwajanie w celu obniżenia napięcia wyjściowego?
    2 Jak się zdecyduję na przezwojenie to mając 7 odczepów na pierwotnym jakie zrobić max i ninimum napięcie wyjściowe.
    Dodam że mam doświadczenie w naprawianiu transformatorów i stronę techniczną, przekroje i ilości zwojów obliczę sam.
    marian.s
    Poziom 13  
    Przy 15V można już całkiem nieźle "polepić" blaszki.
    Zatem proponuje zacząć od około 15V, a następne napięcia co 3V.
    Napięcie max zależy od wielkości transformatora_ przy odpowiednio dużym przekroju rdzenia może sięgać 40V i więcej. Przy mniejszym przekroju takie napięcie w czasie spawania będzie znacznie spadać, a wtedy spawanie jest do niczego. Lepiej się spawa np. przy 20V i spadku nap. w czasie spawania do 19V, niż przy 45V i spadku w czasie spawania do 30V.
    Wydaje mi się, że napięcie na wyjściu ponad 35V ma sens dla rdzenia powyżej 50cm2.
    artorrro
    Poziom 12  
    I takich informacji potrzebowałem, dziękuję ślicznie.
    Zdecydowałem że podłączę to trafo do miga na kablach, tak na próbę i wtedy zdecyduję czy go przewijać. Ale to dopiero wtedy jak kupię butlę.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
    Nstan
    Poziom 31  
    artorrro napisał:
    martwi mnie tylko napięcie uzwojenia wtórnego.
    Opis trafa:
    Uzwojenie pierwotne - 2 odczepy na jednym końcu (do regulacji napięcia zasilającego) i 7 odczepów na drugim końcu.
    Wtórne:
    4 oddzielne uzwojenia na każdym 14,8V (w sieci 242V) po połączeniu dwóch w szereg 29V (tj. na pierwszym odczepie, na 7 jest 19,4 czyli na dwóch 39V). .

Nic nie piszesz jak nawinięte są uzwojenia na rdzeniu.
    Masz spory zakres regulacji napięcia na pierwotnym jak i na wtórnym uzwojeniu. Nie znamy przekroju uzwojenia wtórnego. Ponieważ masz 4 uzwojenia wtórne o tym samym napięciu możesz je połączyć równolegle i otrzymasz zakres napięciowy 14,8V - 19,4V. Można również jeśli pozwoli na to przekrój uzwojenia wtórnego połączyć po dwa uzwojenia równolegle i uzyskane w ten sposób uzwojenia o 2x większym przekroju połączyć szeregowo i uzyskamy zakres napięciowy 14,8- 39V.

PS: Dawno nie zaglądałem na Elektrodę ale widzę że temat dalej się rozwija.

Wszystkiego najlepszego w NOWYM 2009 ROKU. Dużo zdrowia i samych sukcesów w pracy i życiu osobistym dla wszystkich na ELEKTRODZIE
    ley45
    Poziom 2  
    Wiele materiałów jest na temat budowy migomatu. Każdy może zdobyć potrzebne informacje aby taki migomat wykonać. Pozostaje jeszcze kwestia jakiej mocy wykonać migomat do swoich potrzeb. Brakuje informacji a najbardziej fotek co wykonał każdy tym własnoręcznie wykonanym migomatem. Na podstawie tego moglibyśmy przekonać się że budowa takiego migomatu to nie będzią tylko kolejne źle wydane pieniądze.
    karola44-81
    Poziom 27  
    ley45 mowisz i masz. Niewiele fotek , ale zawsze cos.

Najwazniejsze elementy migomatu. Koszt wykonania calosci ponizej 600zl.
    Prad 100% cykl pracy 120A.

Wspawane krucce do przykrecenia spirali w zbiorniku po hydroforze.

Oraz kilka niewielkich konstrukcji potrzebnych w domu:

Skoda tylko ze spawacz- czyli ja- ma umiejetnosci raczej marne jezeli chodzi wlasnie o ta dyscypline.
    Nstan
    Poziom 31  
    Bardzo dobry pomysł ley45.

Kolego karola44-81 spawka położona z dużym przetopem a wygląd można poprawić szlifierką kątową. Gorzej gdy mamy zbyt małą moc wykonanego trafa lub źle dobierzemy parametry spawania to wówczas jak często się mówi że na smarkane a nie pospawane i wytrzymałość połączenia mizerna.

Moje ostatnio wykonywane prace:

pief
    Poziom 16  
    Witam wszystkich w nowym roku.

Udało mi się zdobyc trafo z dławikiem od migomata 140 które ma 4 odczepy na uzwojeniu pierwotnym i mam problem z podłączeniem na odczepach

Przy podłączeniu zasilania (230V) zaciski:
    1-5 = 44,5V
    1-4 = 30,5V
    1-3 = 4V
    1-2 = 4V

Napięcie mierzone za mostkiem prostowniczym.

Trochę dziwne są te napięcia na zaciskach 1- 3 i 1- 2
    może żle podłączyłem , oceńcie sami .
    Pozdrawiam
    jankowski1987
    Poziom 14  
    pief prawidłowe podłączenie będzie chyba takie 1-5 następne 1-4, następne 1-2 ale punkt 3 i 4 musi być połączony, a następne to 1-2 ale punkt 3 i 5 musi być połączony