Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Nstan 30 Sty 2009 08:32 1340514 3184
    karola44-81
    Poziom 27  
    Albo pogadaj ze znajomym ktory ma taniego migomata z marketu. Popros go aby zgodzil sie na odlaczenie w swoim migomacie kabli za mostkiem prostowniczym, a w to miejsce podepnij sie ze swoja spawarka jako zrodlem pradu do spawania. W ten sposob bedziesz mial podajnik, uchwyt i wszystko co potrzebne do prob, a sprawdzisz jak dziala spawarka inwertowowa w takiej konfiguracji.
    Zrobienie podajnika drutu z odpowiednim sterowaniem tylko do przeprowadzenia testu to chyba niezbyt trafiony pomysl. Wiele pracy i kosztow moze wyjsc psu na bude.
  • AdexAdex
    mac9366
    Poziom 13  
    karola44-81 napisał:
    Albo pogadaj ze znajomym ktory ma taniego migomata z marketu. Popros go aby zgodzil sie na odlaczenie w swoim migomacie kabli za mostkiem prostowniczym, a w to miejsce podepnij sie ze swoja spawarka jako zrodlem pradu do spawania. W ten sposob bedziesz mial podajnik, uchwyt i wszystko co potrzebne do prob, a sprawdzisz jak dziala spawarka inwertowowa w takiej konfiguracji.
    Zrobienie podajnika drutu z odpowiednim sterowaniem tylko do przeprowadzenia testu to chyba niezbyt trafiony pomysl. Wiele pracy i kosztow moze wyjsc psu na bude.

Tylko nie ustaw większego prądu spawania niż ten w migomacie bo spalisz mostek prostowniczy.
    karola44-81
    Poziom 27  
    A czy spawarka inwertorowa nie ma na wyjsciu DC?? Tak mi sie wydaje ze podaje prad nieprzemienny. Wtedy wpiac sie niajuz za mostkiem, ale odlaczyc oryg trafo miga. Cgociaz 1 biegun. Wtedy z trafa mmiga jest zasilany podajnik, a prad czerpiesz z inwertorowki.
    elektromechanik
    Poziom 27  
    RAFAŁ Wojczuk napisał:
    elektromechanik napisał:

Nic nie przerabiaj. Podłącz pod podajnik drutu i sprawdź. Jeśli ta spawarka ma dobrą stabilizację prądu to powinno być OK.

Przepraszam mógłbyś trochę jaśniej , bardziej "łopatologicznie"...w tej chwili mam masę i uchwyt do elektrod.....jaki podajnik ?....a butla z gazem , a rączka do drutu , jak to wszystko podłączyć?

Kol. co do reszty ( butla, przewód podajnik, sterownik podajnika itd. to sobie poczytaj na tym forum. Tu wszystko już było opisywane dziesiątki razy tak łopatologicznie że bardziej już się nie da.

Kol mac 9366 spawarka inwerterowa ma na wyjściu prąd wyprostowany.:idea:
    vrh
    Poziom 10  
    Witam, piszę tu bo kazała mi tu pisać moderacja więc prosiłbym o umieszczanie tutaj zdjęć spawarki spb 315 tej na podwoziu czterokołowym, interesują mnie przede wszystkim zdjęcia środka, podłączenia itp. Posiadam taką spawarkę ale jest ona teraz w stanie "rozłożonym" szukałem na forum ale takie zdjęcia wraz z tematami zostały już wyrzucone więc proszę o pomoc.

Moderacja nie kazała tu pisać- tylko tu szukać. To spora różnica. [Akrzy]
  • AdexAdex
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Ikis_70
    Poziom 11  
    [quote="RAFAŁ Wojczuk"]Witam wszystkich!
    Mam pytanie do znawców tematu, czy można przerobić na migomat spawarkę inwertorową? Mam takową po okresie gwarancji , ale nie zachwyca mnie swoją pracą , stąd moje pytanie.]
    ... mój luksus polega na tym że mam dostęp do wielu typów elektrod dlatego też mogłem dobrać do swojej DEDRY takie na której spoina jest najlepsza i są to elektrody OK 48.00
    mac9366
    Poziom 13  
    przeczytaj chociaż dwie lub trzy ostatnie strony tego tematu tego już niema sensu opisywac juz kilkunasty raz
    mac9366
    Poziom 13  
    Co sądzicie o tym dławiku czy mogę zamontować go do mojej spawarki która ma na wtórnym płaskownik 5*8 a w tym dławiku jest
    6,3mm*4,3mm.
    Nie wiem czy nie zamało a i jeszcze moja spawarka jest dwufazowa i ma 230a
    A oto opis od Sprzedawcy
    Zgodnie z Pana zapytanie podaję informację odnośnie dławika do spawarki. Przekrój drutu około 6,3 mm x 4,3 mm, uzwojenie podwójnie (bipolarne), przekrój rdzenia 21 mm x 45 mm, wymiary zewnętrzne to w przybliżeniu 130 mm x 102 mm x 84 mm, moc tego dławika wynosi około 6 - 7 kW, maksymalny prąd to 250A. Nadmieniam, iż posiadam większą ilość tych dławików. Osoby, które zakupiły te dławiki są z nich bardzo zadowolone.

Link do Allegro usunięty. Regulamin p.10.11
    [Akrzy]
    patryk-84a
    Poziom 28  
    No nie wiem, troszkę mały ten dławik, a na dodatek nie wiem czy nie za mała ilość zwoi. Jak nawijałem dławik do jednego z migomatów, dałem na początku 20 zw płaskownika 8x3, niestety dławik nie działał, dołożyłem jeszcze 15zw i odrazu migomacik ładnie śpiewał. Poza tym to, że taki dławik pasował do jakiejś spawarki nie oznacza że będzie pasował do twojej. Lepiej sam wykombinuj jakiś rdzeń ale troszkę większy i ze 20m płaskownika lub innego drutu i do roboty. Co do przekroju drutu to mógłby być ale wiadomo, że taki dławik szybciej będzie się grzał i termik należało by wtedy założyć na dławiku.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mac9366
    Poziom 13  
    Niemam skąd wziać rdzenia(byłem na kilku złomach i nawet diód nie mieli) ale czytałem w tym temacie ze można nawinąc go na stojanie od silnika , a akurat posiadam uszkodzony silnik (nie spalony).
    I pŁaskownika miedzianego teżniemam skąd wytrzasnać ale posiadam stary kabel miedziany tylko ze w izolacji a nie w emali czy nadał by się.
    kaktus95
    Poziom 10  
    nie moge znalezc schematu elektroniki Loodo z strony 12 forum.prosze o pomoc
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    robert557
    Poziom 13  
    kaktus95 napisał:
    nie moge znalezc schematu elektroniki Loodo z strony 12 forum.prosze o pomoc

poszukaj poszukaj na 3 stronie na pewno jest a na 12 w moim poście jest to samo tylko troszkę inaczej ubrane
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    tronics
    Poziom 38  
    No ładnie, to może jeszcze spróbuj na kawałku grubszej blachy i potem przetnij żeby sprawdzić jak głęboko wtapia się elektroda w materiał. Będziesz wiedział co na jakim zakresie możesz spawać. Pozdrawiam.
    samblaster
    Poziom 13  
    witam po długiej przerwie dziś po raz pierwszy prowizorycznie połączyłem podzespoły i uruchomiłem swój migomat ale jest problem bo nic nie spawa tylko drut się klei i po chwili przepala zamiast się wtapiać w materiał topi się na nim, ale wydaje mi się że to wina drutu a mianowicie jego średnica jest za duża bo aż 1,6mm i przy maksymalnym prądzie mojej spawarki (250A dc 40v) nic nie idzie, zastanawiam się nad kupnem drutu i nie wiem co wybrać czy często polecany 0,8mm czy 1mm prawdę mówiąc nie planuje żadnych prac blacharskich ani nic związanego ze spawaniem materiału poniżej 1mm, jak już wspomniałem mam do dyspozycji 250A (tak jest napisane na mojej spawarce) i chce mieć możliwość spawania raczej grubsze elementy powiecmy w okolicy 2-4mm a obawiam się że 0,8 może nie da sobie rady z penetracją grubej stali, mam pytanie do wszystkich czy lepiej w moim wypadku kupić 1mm czy 0,8
    pozdrawiam michał
    ps. jak by ktoś był ciekawy czy ja spawam to w temacie; Spawarka transformatorowa - usprawnienie działania wrzuciłem kilka fotek
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mac9366
    Poziom 13  
    Powiedzcie mi jak rozróżnić stycznik 2 taktowy od 4 taktowego ?
    I czy stycznik z cewką na 380v można przerobić na 220v (trzebny mi do migomatu ,a posiadam tylko taki) ,a jeśli tak to jak.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    karola44-81
    Poziom 27  
    Zalezy jaki to stycznik. Do wiekszosci popularnych stycznikow w sklepach z art. elektoinstalacyjnymi mozna kupic gotowe cewki na rozne napiecia.
    samblaster
    Poziom 13  
    witam ponownie w chwili obecnej nie mam aparatu i ze zdjęciami może być problem ale już prezentowałem swoją polsko chińską spawarkę na elektrodzie; https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1111832-30.html
    zapraszam do obejrzenia co do reszty, jedno rolkowy podajnik z silnika od wycieraczek z dużego fiata sterowanie ne 555 elektrozawór co2 z instalacji lpg kabel ze starego przemysłowego miga (na drut 2mm)
    a co do spawarki to ona ma tylko w teori te 250A myśle że przy dobrych wiatrach ma około 200A ja dodałem do niej diody prostownicze z jakiej starej przemysłowej spawarki bester 200A, ostatecznie planuje oczywiście zmniejszyć napięcie wyjściowe do około 25-30V dodam dławik i baterię kondensatorów (mam w zapasach ponad 30 000µ F) i założyć radiatory na diody prostownicze, teraz ich nie ma bo nie było miejsca ale docelowo będzie inna większa obudowa ale,
    co do drutu to jest z nim problem bo znajomy spawacz powiedział mi że jakiś strasznie twardy ten drut i podejrzanie wygląda, jest bez jakich kolwiek parametrów i oznaczeń co prawda kupiłem go za 30zł więc może to jakaś lipa
    pozdrawiam michał
    zm_m
    Poziom 16  
    Witam.
    Samblaster" Zmiej szenie napięcia do 25-30V przy tym
    transformatorze spowoduje spadek napięcia do około 12V
    i spawania niebędzie.Sam to robiłem więc wiem . Kondensatory do migomatu są niepotrzebne a jeśli je zalożysz to szybko stwierdzisz że spowodują bardzo duży łuk i nagżewanie się kondensatorów.
    a to powoduje szybkie zatykanie sie dyszy gazowej. Ja już
    to wszysko doświadczyłem i przy przypływie zapału nawinąłem transformator specjalie do migomatu z taką harakterystyką jaka ma być i teraz dopiero jestem do końca zadowolony. Przy zasilaniu z transformatora spawarki elektrodowej konieczne jest bardzo dokładne wyregulowanie posuwu drutu bo jeśli jest minimalnie zaduży to już spawać nieidzie. Jeśli u Ciebie jest inaczej to
    masz szczęście. Zyczę powodzenia.
    samblaster
    Poziom 13  
    witam kolego Zm_m czyli jednym słowem proponujesz zostać przy obecnym napięciu w okolicy 40V????
    a tak ogólnie to wszystko robię teraz po kosztach i po najmniejszej linii oporu gdyż ten projekt to tylko egzemplarz doświadczalny jak będę miał kiedyś trochę wolnej kasiorki to w oparciu o zdobyte doświadczenie zbuduje od podstaw profesjonalny sprzęt a raczej kombajn spawalniczy który będzie spawał elektrodą (mma) migiem i tigiem wszystko z opcją ac dc itp. w sumie to juz zdobyłem odrobinę doświadczenia i zacząłem pracę nad nowym 4-rolkowym podajnikiem z mocnym silnikiem bo 2-rolkowy (z jedną rolką napędzającą) słabo się spisuje w współpracy z grubym drutem i jak wąż jest poskręcany
    pozdrawiam
    mac9366
    Poziom 13  
    Cytat:
    Witaj... No w sumie różnią się tym że ten ma 2 styki a ten drugi ma 4 styki.. Ja bym wybrał 4 stykowy bo można coś dodatkowego wmątować.. A masz je na 380 volt, to zmież to na czym jest nawinięte uzwojenie (może być zmieżone od środka) potem pomnóż *(np.2razy3) i 45 podziel przez 6 *(np. 45 podziel przez 6 i masz tam np. 7,5 zwoja na 1 volt) potem pomnóż razy 250volt i masz 1875 zwoi i tak samo zrób z 380volt *(na 380volt będzie np.2300zwoi)
    Więc od 2300 odejmiesz 1875 i będzie 425 zwoi do odwinięcia.. Ja tak zrobiłem i działa świetnie.. Jak gdzieś zroniłem błąd to poprawcie mnie...

Niewiem o co ci w tym chodzi ale wychodza mi strasznie dziwne liczby.
    Rdzen w tym styczniku ma wymiaty 2,1cmx2,1cm.
    A karkasu 2,5cmx2,5cm.
    I niema ktoś może rdzenia do dławika na sprzedanie, bo brakuje mi tylko dławika i uchwytu.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mac9366
    Poziom 13  
    Dzięki zrobie to wieczorem i póżniej napisze.
    Odwinąłem +/- 950 i wszysto było by dobrze gdyby ten stycznik tak strasznie nie warczał, normalnie gorzej niż moja spawarka. Ale styka bardzo mocno.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto