Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Nstan 06 Sep 2009 14:32 1354635 3184
 • #2401
  nasu
  Level 21  
  Jeszcze raz zadam pytanie ile można wyciągnąć z tego transformatora Jaki maksymalny prąd można uzyskać podczas spawania (odczep chyba zrobię na około 25-30V co by ponad 200A)

  Rdzeń 3x 65mmx65mm 1,6V/1zwój
  Uzwojenie pierwotne i wtórne płaskownik 2,5x7mm (na trzech uzwojeniach daje ponad 50mm^2)
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #2402
  arekd555
  Level 16  
  Wiam.Z tego trafa przy połączeniu uzwojeń wtórnych w trójkąt możesz wycisnąć 300A przy napięciu jak zakładasz. Mam podobny trochę mniejszy bo 3 x 25cm2 i napięcie DC42V osiągam 300A spokojnie... POZDR...
 • #2403
  bartkam
  Level 15  
  Skończyłem już swój migomat i mam problem: nie spawa równomiernie tzn szarpie, strzela a wskazówka na amperomierzu szaleje ( przy nastawie około 200A skacze pomiędzy 170-230A. Sam drut nie szarpie, posów jest równomierny. Transformator 3 fazowy z migomatu OZAS 400A 35V na jałowym. Podejrzewam że to wina braku dławika.? Mam rdzeń typu [] w jaki najlepszy sposób zrobić w nim szczelinę do dławika żeby nie niszczyć wszystkich blach (nie rozcinać)?
 • #2404
  patryk-84a
  Level 28  
  Nie jestem pewien czy w każdym przypadku, ale raczej w 3f migu dławik jest raczej zbędny, przynajmniej u mnie spawało ok z nim jak i bez niego. Może źle masz wyregulowany posuw drutu i drut wpycha ci za mocno w materiał i upala go. Może też być za wolny, wtedy zajarzy łuk, drut się skończy, wysunie więcej, znów zajarzy i tak w kółko, efekt przerywania. Materiał spawany też musi być czysty i oczywiście spawamy w osłonie gazu.
 • #2405
  bartkam
  Level 15  
  Próbowałem na różnych nastawach posuwu i było tak samo lub podobnie. Jutro będe miał potencjometry liniowe (teraz założone są logarytmiczne) do nastawiania prądu i drutu i pokombinuję z nastawami. A i spawam w osłonie CO2. Dodam że w oryginalnym migomacie, tym z którego pochodzi trafo i kilka innych elementów był dławik, nawet z odczepami na różne wartości indukcyjności.
 • #2406
  DzikiWSZ
  Level 2  
  Witam!!

  Panowie co powiecie o takim trafo jak na zdjęciach?? wyciągnięte ze starej radzieckiej spawarki. Nadaje się do miga?? Posiada odczepy zarówno na pierwotnym jak i na wtórnym, zasilane 220V, na wyjściu w zależności od odczepu od 24V do 45V.
  Kolumna o wymiarach 4cm na 9,5cm.

  Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

  Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

  Buduje Migomat na spawarce elektrodowej
 • #2407
  bartkam
  Level 15  
  Już chyba doszłem dlaczego mój mig strzelał i łuk był niestabilny. Wina leżała po stronie złego ustawienia regulatora. Mierzyłem miernikiem (pomiędzy wyjściem na wspólną katodę i bramkę) podawał na 1 i 2 fazie 1,5V a na 3 1,1V (potencjometr około na 1/3 zakresu. Ustawiłem tak żeby było po równo i się polepszyło. Jutro kupię potencjometr liniowy i wtedy ustawię w zerowym położeniu potencjometra.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #2409
  bartkam
  Level 15  
  Niestety nie mam oscyloskopu i nie mam skąd go wziąć. Mierzenie miernikiem jest chyba bardziej dokładne od sposobu na diodę?
 • #2410
  archanoid
  Level 26  
  Witam. Panowie jeśli ktoś mógłby mi to wyjaśnić czy istnieje jakaś różnica pomiędzy transformatorem z uzwojeniem wtórnym nawiniętym jako pierwsze ( na spodzie ) i trafem gdzie wtórne nawinięte jest jako drugie ( na wierzchu ). nie chcę zakładać nowego wątku a że w tym wątku jest najwięcej o transformatorach więc postanowiłem tutaj zadać pytanko. Posiadam takie oto trafko .
  Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

  Jest tam miejsce aby dowinąć pierwotne i wykonać odczepy. Normalnie trafo daje 32V.
 • #2411
  tob53
  Level 21  
  Witam
  Ma to znaczenie np. przy wysokich napięciach wtedy lepiej żeby wysokie było na wierzchu, przy niskich napięciach wtórne uzwojenie wykonane jest przewodem o większej średnicy więc lepiej nakładać na pierwotnym. W Twoim przypadku bez znaczenia.
  Pozdrawiam
 • #2412
  robokop
  Moderator of Cars
  Pytanie z innej beczki - próbował ktoś wykonać stabilizację prądu spawania pośrednio, tzn. poprzez stabilizację napięcia wyprostowanego ? Teoretycznie myśląc wydaje mi się że mogło by to mieć rację bytu - tym bardziej że stabilizacja napięcia wydaje się prostszą do realizacji niż stabilizacja prądu - odpada kłopotliwa konstrukcja bocznika pomiarowego i dostrajania go do reszty układu. W przewijających się do tej pory konstrukcjach półautomatów w przypadku prostowników półsterowanych dominuje statyczna regulacja kąta załączenia tyrystorów, bez uwzględniania rezystancji obwodu spawania czy spadków napięcia zasilającego, co w przypadku układów jednofazowych ma dość duże znaczenie. Ciekaw jestem opinii. Pomysł narodził się z racji przeczytania "Tyrystory i ich zastosowania" Rajchert/Sitnik/Stępnień, gdzie opisany jest układ stabilizowanego zasilacza prądu stałego 10 - 60V/20A.
 • #2414
  patryk-84a
  Level 28  
  Jak można stabilizować zarówno napięcie i prąd jednocześnie?
  W przypadku miga stabilizacja napięcia na pewno więcej da niż stabilizacja prądu, a ile to by trzeba było w praktyce sprawdzić. Prosty układzik jak w przypadku stabilizacji prądu tylko tu zamiast mierzyć napięcie na boczniku układ musiał by mierzyć napięcie na dzielniku równoległym do wyjścia mostka.
 • #2415
  igraszek05
  Level 14  
  DzikiWSZ mam ten sam transformator on jest na napięcie 230v i 400v na 230 mam te same napięcia co ty ,a na 400v mam 64v 55 v 50 v 60 v , trafo mam ze złomu troszke poobijane ale działa ja spawałem elektrodą 3,25 grzał się dosyć . zmierzyłem miernikiem cęgowym prąd i wynosi 120A przy zasilaniu międzyfazowym przy 230 nie mierzyłem
 • #2417
  robokop
  Moderator of Cars
  nasu wrote:
  Myślałem o regulacji napięcie i max prądu co dało by możliwość dodania rożnych funkcji np gorący, czy anty przyklejanie i inne


  W migomacie? A po co ? Raz że to jest tu zbędne, a dwa nie zdało by egzaminu. Jedyne możliwe do zastosowania wodotryski to stabilizacją napięcia, stabilizacja prędkości posuwu drutu i ewentualnie regulacja upalania końca drutu i wypływu gazu.
 • #2418
  nasu
  Level 21  
  Gromadzę rożne części i wiedzę co by zbudować uniwersalne źródło prądu. Gorący start, czy anty przyklejanie to raczej dla MMA TIG
  Wy spawałem dzisiaj kilka kg drutu metodą MIG i subiektywnie stwierdzam że brak żużla chroniącego spoinę przed zbyt szybkim stygnięciem szczególnie materiałów o nieco wyższej zawartości węgla odbija się na jakości połączeń.
  Jeszcze zauważyłem że przy stałym napięciu prędkość podawania drutu (długość luku) znacząco wpływa na wartość prądu. Więc dla MG/MAG to raczej stabilizacja napięcia, pewnie do ciecia plazmą też.
 • #2419
  andrew1969
  Level 12  
  Witam troche z innej beczki , posiadam pewną ilość blach krzemowych z rozbiórki innych traf tylko lekko przyrdzewiałych.Pytam czy aby złożyć z nich trafo należało by je polakierować?
 • #2421
  Stryjko
  Level 11  
  Witam po dość długiej przerwie. Uruchomiłem w końcu moją spawarkę i jestem zadowolony z jej osiągów. Przypomnę krótko z czego zbudowana.
  Trafo 3faz 50cm2, regulacja napięciowa 8 poz.+ przełącznik 220/380. Wtórne od 22-80V z odczepem na środku dla miga. Regulacja prądowa dla elektrody przez transduktor + opornica. Regulacja prądu od 25A - 450 , 500A. Diody 6 x 250A. Spawa każdym rodzajem elektrod. Dla pracy migiem dorobiłem z podstawy od bezpieczników beem zwieracz transduktora, oraz również z takiej samej podstawy przełącznik na 50% napięcia. Podajnik drutu na dwóch rolkach (obydwie napędzane), silnik 24V/5A od wycieraczki z ciężarówki. Mam jeden mankament i tu proszę fachowców o doradę!!!
  Po puszczeniu przycisku w rączce drut wysuwa się jeszcze ok 4mm i klei do spoiny. (Silnik podajnika ma blokadę zwarciową oporem). Sterowanie stycznikiem trafa spawarki mam zrobione 24V~, przerobienie tego na prąd stały wiąże się z dość dużymi kosztami. I tu moje pytanie jak zrobić na prądzie zmiennym opóźnienie wyłączania stycznika ok 0.3sek aby upalało końcówkę. Czy tylko wyłącznik czasowy te sprawę załatwi (dodatkowy element awaryjny)
  I jeszcze jedno pytanie - ma może ktoś do sprzedania dławik od miga 400A (oryginał) gdyż z tego co sam wykonałem nie jestem w pełni zadowolony (spawając drutem 1.6mm , spaw ciągły, nagrzewa sie do ok 80°C.
 • #2422
  AndM
  Level 17  
  Witam
  Posiadam spawarkę elektrodową , która zasilana jest z jednej fazy lub międzyfazową. Na dwóch kolumnach jest nawinięte po połowie uzwojenia pierwotnego , oraz każda kolumna posiada uzwojenie wtórne ( ok. 63V) połączone równolegle. Gdybym podłączył wyprowadzenie z połowy każdego uzwojenia wtórnego to bym otrzymał te wymagane ok. 30V do migomatu. Regulacja jest zrobiona odczepami na pierwotnym. Po tym krótkim wprowadzeniu, chciałem zapytać biegłe osoby, czy jeśli uzwojenie wtórne nawinięte na kolumnie obok uzwojeni pierwotnego, a nie na uzwojeniu pierwotnym nadaje się na zastosowanie w migomacie. Chodzi mi o charakterystykę transformatora.
  pozdrawiam
 • #2423
  tronics
  Level 38  
  Ja się tam bardzo nie znam, ale przy uzwojeniach leżących obok siebie mamy chyba większe indukcyjności rozproszenia na schemacie zastępczym. To powoduje, że napięcie 'przysiada' podczas spawania bardziej niż byśmy chcieli w mig/mag.
 • #2424
  zm_m
  Level 16  
  Witam.
  Ja też miałem w moim uzwojenia pierwotne obok wtórnych bo to był fabryczny transformator ale przeznaczony do innych celów , nie byłem z tego zadowolony. Więc nawinąłem uzwojenie pierwotne na całej długości rdzenia
  a na nim też na całej długości wtórne i teraz działa tak jak powinien.
  Jednak spawać elektrodą nie da się po prostu elektroda natychmiast się upali.
 • #2425
  AndM
  Level 17  
  Witam
  Z tego wniosek, że nie najlepiej będzie działać mig/mag wykorzystując transformator o miękkiej charakterystyce.
  pozdrawiam
 • #2426
  tymek21
  Level 13  
  Stryjko wrote:
  Mam jeden mankament i tu proszę fachowców o doradę!!!
  Po puszczeniu przycisku w rączce drut wysuwa się jeszcze ok 4mm i klei do spoiny. (Silnik podajnika ma blokadę zwarciową oporem). .


  witam :)Po rozłączeniu przycisku w rączce przez krótki czas powinien jeszcze być załączony transformator i podawany gaz . Spowoduje to upalenie drutu ,uniemozliwiając jego przyklejenie domaterialu :)
 • #2427
  Stryjko
  Level 11  
  tymek21 wrote:


  witam :)Po rozłączeniu przycisku w rączce przez krótki czas powinien jeszcze być załączony transformator i podawany gaz . Spowoduje to upalenie drutu ,uniemozliwiając jego przyklejenie domaterialu :)


  To ja wiem, proszę o pomoc jak to rozwiązać przy sterowaniu stycznika głównego napięciem zmiennym.
 • #2428
  patryk-84a
  Level 28  
  Czy to fabryczny migomat? Jeśli samo robiłeś sterownik to wywal opornik i wstaw zworę w to miejsce aby silniczek szybciej stawał. Albo na zasilaniu stycznika dołóż czasówkę tak aby po zaniku napięcia na czasówce podawała jeszcze przez chwilkę napięcie na stycznik, ale silnik podajnika musi być zasilany wtedy z innego stycznika bez czasówki.
 • #2429
  Stryjko
  Level 11  
  Opornik tylko z nazwy jest opornikiem 0,5Ω, czyli prawie zwora.
  Kilka postów wyżej opisałem z czego zbudowałem spawarkę i miga. Gdybym miał sterowanie napięciem stałym - nie ma problemu, kondensator sprawę załatwi. W moim przypadku przejście na prąd stały wiąże się z wymianą ok 25 mb kabla 3 żyły na 4 żyły, koszt bagatelka ok 200zł. Kabel sterujący łączący spawarkę z podajnikiem drutu. Myślałem ze może jest jakiś sposób ominięcia czasówki, ale widzę że chyba jest to raczej niemożliwe. Pozdrawiam.