Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Nstan 29 Dec 2009 18:39 1373343 3184
Helukabel
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    To skąd wziąłeś te blachy na rdzeń? Z całego arkusza blachy i ciąłeś na paski :D
  • Helukabel
    All
    Level 10  
    Nie, już miałem takie kawałki
    Czyli jak wymienię rdzeń na krzemowy i na jednej kolumnie nawinę pierwotne a na drugiej kolumnie wtórne to powinno być dobrze ?

Quote:
    Cytat:
    pierwotne drutem 2mm x 2 czyli 6mm2 i 180 zwojów
    wtórne drutem 2mm x 8 czyli 25mm2

Co to za drut 2mm x 2mm- to chyba płaskownik. Wtedy=4mm². Przy płaskowniku 2mm x 8mm = 16mm² (zdecydowanie za mało). Jeśli nie rozróżniasz drutu od płaskownika to jak obliczyłeś przekładnię transformatora i przekrój rdzenia? Dziwna ta Twoja matematyka Very Happy

źle mnie zrozumiałeś
    2mm drut wziąłem podwójnie , jeden drut ma 3,14 mm2 a dwa druty 6,28mm2
    liczyłem to tak \pi r
    Akrzy74
    Najlepiej będzie, jak przerobisz ten temat od początku :D
    All
    Level 10  
    Obliczenia zrobiłem poprawnie więc wymienię rdzeń na krzemowy
  • Helukabel
    Akrzy74
    A jakie miałeś napięcie na wyjściu? :D
    Akrzy74
    Przy 30V chciałeś spawać elektrodą? :D Przy spawarce 1-fazowej napięcie ≥50V.
    Ponawiam propozycję- przeczytaj ten temat od początku. Wiele też się dowiesz o blachach transformatorowych (z domieszką krzemu) na rdzeń spawarki.
    robert557
    Level 13  
    Witam z materiałami na rdzeń nie jest wcale tak źle trzeba po prostu poszukać ja bardzo często spotykam takie cuda na złomowiskach nawet sobie nie wyobrażamy co ludzie wyrzucają całe rdzenie czasami można zdobyć za 2 zeta za kilo odwiedzajmy złomowiska !!
    mateu100
    Level 12  
    Witam,
    Ostatnio kupiłem spawarkę z allegro 300A 220/380.
    Spawa bardzo dobrze.
    No więc wpadłem na pomysł żeby podłączyć spawarkę faza i zero ustawiona na 380.
    Wszystko działa, nawet spawa się elektrodą 2,5 .
    Napięcie wynosi około 30v, pomyślałem że się na migomata nada.
    Co o tym sądzicie.
    arkadiustr
    Level 15  
    Kolego mateu100, Twoja opcja, była już rozpatrywana, coś około strony 70tej!!!! Panowie, wrócę do amperomierza... A gdyby tak (w migu trójfazowym) zamiast amperomierza o dużym prądzie wbudować mniejszy amperomierz ale inaczej go wyskalować. Chodzi mi o to czy można by taki miernik wczepić w szereg tylko z jedną diodą prostowniczą z mostku? Obecnie mam prostownik spawalniczy Ozas i dla celów eksperymentalnych wypróbował bym taki układ, a może ktoś z Was próbował czegoś takiego?
    patryk-84a
    Level 28  
    A co by Ci to dało wpiąć amperomierz w szereg z jedną diodą? W spawarkach są boczniki które łączy się szeregowo do wyjścia spawarki, na takim boczniku odkłada się odpowiednie napięcie dla danego prądu. Amperomierz w takim przypadku to zwykły woltomierz mierzący napięcie na takim boczniku i jest on tylko wyskalowany odpowiednio na ampery. Przykładowo dasz na taki amperomierz kilkanaście czy kilkadziesiąt miliwoltów a on wskaże ci 200A.
    Henry12
    Level 17  
    Tak zgadza się np w migu Ozas jest amperomierz 400A ale z bocznikiem 60mV i chyba bocznik stanowi problem.
    U mnie jest inny problem uruchamiam Mig 163 na 220V 6 zakresów i okazuje się że na pierwszym zakresie przepala blachę do 2mm 3mm trzeba bardzo uważać żeby nie zrobić dziury dopiero powyżej 4mm można spokojnie spawac drut 0,8 jeśli zmniejszę posów to natychmiast upala drut , regulacja działa płytka nowa adoptowana z innego miga.Spawaczem nie nie jestem ale migomatem swojego wyrobu pospawałem dwa auta i trochę innych drobiazgów ale tu raczej brakowało mocy.Wracając pomierzyłem napięcia i tak od 25 do 36V natomiast z ciekawości w SGA 145 od 18 do 36V. Co prawda w gniazdku mam 235V i stąd może te kłopoty.I tu moja prośba zna może ktoś prosty sposób żeby bez przeróbki trafo zrobić dodatkowe ograniczenie żeby uzyskać możliwość spawania cieńszych blach.
    Henry12
    Level 17  
    Tak właśnie na pierwszym najniższym zakresie tak pracuje,dlatego podałem też napięcia z innego migomatu, bo w tym mimo 6 zakresów napięcie zmienia się w małym zakresie [ ok co 2V] . Przy spawaniu na 2 czy 3 bardziej się nasila natomiast wyżej nie próbowałem bo np na 6 na jałowo trafo buczy a nie chciałbym go skopcić.Pomyłki na pewno nie ma bo miałem wszystko rozebrane ze trzy razy, transformator był też podłączony 24V na wtórne i sprawdzone wszystkie zakresy na pierwotnym.Tafo na rdzeniu zwijanym i niema możliwości ingerencji w uzwojenia.Jest jeszcze uzwojenie 24V zasiliłem nim podajnik drutu a także dwa cieniutke przewody bez napięcia nie ma przejścia , czyżby do jakiegoś czujnika?
    ZBIQ
    Level 17  
    Witam.
    Posiadam rdzeń od transformatora toroidalnego . Chciałbym zbudować na nim dławik.
    Buduje Migomat na spawarce elektrodowej
    Wysokość 50mm , średnica 950mm grubość "ścianki" 23mm.
    Prądy jakich będę używał to 100-200A . Czy ten rdzeń się tutaj nada ?
    Ile powinna wynosić szczelina rdzenia, oraz jakiej ilości zwoi użyć aby uzyskać przyzwoite wyniki?
    Pozdrawiam
    klimekk
    Level 16  
    Witam. Zbudowałem układ sterowania tyrystorów który zaproponował kolega Raf31 na stronach 37-39 i mam mały problem. Ogólnie układ bez zarzutu się uruchomił ale regulacja jest trochę okrojona. Na zmiennym mam 52V, za mostkiem mam regulacje od 18V do 45V, i czemu od 18V a nie od 0V?? Dodam że nie miałem potencjometrów 47K i zastosowałem 100K. Podczas kalibracji układu za pomocą LEDów właściwie nie miałem co regulowac ponieważ przy ustawieniu minimalnym potencjometrów diody i tak się żarzyły. Gdybym zastosował 47K podejrzewam że miałbym jeszcze mniejszą regulacje. Doradźcie co może by winne??

Moje drugie pytanko jest takie samo jak kolegi ZBIQ. Co myślicie o nawinięciu dławika do spawarki elektrodowej na rdzeniu zwijanym?? Pytanie czy szczelina jest konieczna??
    klimekk
    Level 16  
    Trafko z zasilacza 10VA dające 14V, mostek 1,5A, za mostkiem mam dośc spory spadek do 11Vi to leci na LMa. Tak że na układ wchodzi 8,6V, reszta się odkłada na stabilizatorze, nie wiem czy nie za mało jeśli zalecane jest 12-15V a ja mam 11V. Ale czy za małe napięcie ma na to wpływ??
    karola44-81
    Level 27  
    Pewnie ze za malo. 11V do tego pewnie LM7812- czyli stab 12V. Zeby dobrze stabilizowal powinien doatac na wejscie przynajmniej 14V DC. Jak z wyprostowanego napiecia 14V otrymujesz 11V? Albo nie masz wystarczajacego filtrowania przez kondensatory. Przed wej i na wyj stabilizator amusisz miec kondensatory filtrujace. Wg. fizyki za mostkiem powienienes miec z 14VAC- jakies 19VDC.

No i pozostaje wydajnosc pradowa z zasilacza 10VA. To jakies 700mA. Straty na stabilizacji, oraz ukladach+ ok 150mA na jeden tyrystor. Tak na styk moim zdaniem.
    CO sadza inni?
    karola44-81
    Level 27  
    Skoro transformatorek podaje 14V AC i ma dobra wydajnosc, to napiecie jalowe wyprostowane na wejsciu LM78xx powinno wynoscic ok 19VDC. Na pewno nie powinno spadac ponizej 14VDC dla nominalnego obciazenia transformatorka.
    Cos musisz miec nie tak skoro masz zaledwie 11VDC. Masz kondensator na wyjsciu mostka prostowniczego, oraz na wyjsciu LM-a?
    menelgame
    Level 2  
    witam serdecznie. mam pytanko dotyczące przełącznika. bo tak mam spawarke gdzie reguluje sie prąd odczepami za pomoca przekładania stalowego drutu w takie jakby to nazwać tuleje mosięrzne. i sprawa jest taka chcę to przerobić to na przełącznik 6 pozyczyjny 1-fazowy 40A bo tyle mam odczepów, tylko że nie wiem gdzie mozna go kupić a jak pytałem się w sklepie elektrycznym to sprzedawca nie wiedział że istnieją przełaczniki więcej niż 2 pozyczyjne, a na allegro nic takiego nie ma. z góry dzięki i jeśli jest to możliwe podanie linku do sklepu który taki przelącznimk posiada.
    patryk-84a
    Level 28  
    Możesz zrobić zdjęcie tego czym reguluje się prąd w twojej spawarce? Na pewno jest to zmiana zakresów po stronie pierwotnej transformatora?

Dodano po 5 [minuty]:

Po za tym na allegro jeden gościu ma 10 sztuk takiego przełącznika. Wpisz w wyszukiwarkę:
    Przełącznik 6cio pozycyjny 3 fazowy łuk 40-6210

Jest on nawet 3 fazowy ale to nie przeszkadza, wykorzystasz tylko jedną.
    menelgame
    Level 2  
    zdjęcia nie mam za bardzo czym zrobić bo mi sie aparat popsuł ale postaram sie narysować coś podobnego w paintcie. na pewno reguluje sie stroną pierwotną bo z wtórnej wychodzą tylko dwa przewody + i -. i sprawdziłem za pomocą żarówki napięcie na od czepach i świeciła w miarę poprawnie znaczy sie co każdy odczep trochę słabiej. a ten przełącznik jest na pewno nowy bo wygląda jakby miał z 30 lat i kupie a okaże się że nie działa a nowy to jednak nowy, tylko w sumie jak to zrobią te chinole to nie wiadomo czy w ogóle to zadziała.
    Stryjko
    Level 11  
    Nie wiem jak jest w chwili obecnej, ale 6 lat temu ta firma (podaje link do jej strony) http://www.elektromet.com/index_e.html wykonała dla mnie przełącznik 12 sekcji 8 pozycji 25A wg mojego prywatnego zamówienia i wg mojego schematu. Kosztował mnie coś ok 120 zł. Spróbuj może świadczą nadal takie usługi. Pozdrawiam. Stefan