Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Nstan 07 Mar 2010 07:32 1355397 3184
    sanserwis1
    Level 14  
    tymek Zrobiłem tak jak pisałeś wstawiłem na razie diody z alternatora bo takie miałem i spawa świetnie nie wiem tylko ile wytrzymają ale jakby co to wiem co robić dzięki. Na fotce u góry przed naprawą na doleBuduje Migomat na spawarce elektrodowej po naprawie.
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
    All
    Level 10  
    Witam
    Na str. 83 przedstawiłem swój problem i poprawiłem to co źle zrobiłem.
    Wymieniłem rdzeń na krzemowy , wtórne nawinąłem na jednej kolumnie i pierwotne na jednej. Nawinąłem więcej zwojów na 400V i zrobiłem więcej od oczepów. Na wtórnym zrobiłem trzy od czepy : na 30v , 50V i 70V.
    Elektrodą spawa się dobrze , transformator leciutko "mruczy"
    Mam kilka pytań :
    - jakie kondensatory powinienem zastosować ?
    - Jaki Przekrój dławik powinien mieć i ile zwojów ( mam rdzeń o przekroju 15cm2 , wystarczy ? )

Dodam że moc transformatora to 4700W
    mariusz nov
    Level 10  
    Witam wszystkich mam pytanie, mam zamiar zainstalować przedstawiony poniżej regulator prądu spawania w migomacie i do niego dołożyć stycznik po stronie pierwotnej aby transformator pracował tylko podczas spawania i nie wiem gdzie było by lepiej dać stycznik przed regulatorem czy po nim (obawiam się o wytrzymałość regulatora na ciągłe włącz/wyłącz
    Pozdrawiam

Ymekk
    Level 12  
    mariusz nov Stycznik daj przed regulatorem. Regulator musi pracować pod obciążeniem w innym razie go spalisz. A tego się nie obawiaj że się ciągle będzie włączać i wyłączać.
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
    toma085
    Level 21  
    Witam panowie a ja mam takie pytanie ,też buduję migomacik posiadam już wszystkie najważniejsze części :

Transformator 220V 150A waga około 30KG napięcie jałowe na wtórnym 40V
    Mostek prostowniczy diody 150A każda 4 szt
    podajnik drutu z silniczka od wycieraczek.
    Elektrozawór od instalacji LPG samochodowej (chyba się nadaje??)

A teraz problemy o które się martwię :

Jaką elektronikę będę potrzebował do tego miga bo z tego co się zorientowałem to tylko :
    regulator prądu spawania i regulator posuwu drutu do silniczka od podajnika.
    Niestety elektronikiem nie jestem i martwie się czy można kupić coś takiego gotowego. Na allegro widziałem regulatory do spawarek ,czy takie będą dobre jak tam oferują.
    A najgorsze skąd wziąść regulator do posuwu drutu ????

Trzeci problem to jak dobrać odpowiednio dławik do mojego trafa???

W razie potrzeby mogę podać wszystkie parametry trafa jak i jego zdięcia.
    robokop
    Moderator of Cars
    Wariacja na temat podajnika 2 rolkowego - napęd silnik wycieraczek łada Samara, rolka napędowa wykonana sposobem kol. elektromechanik, wytoczona stalowa rolka, na nią wtłoczona zewnętrzna bieżnia łożyska kulkowego fi 40mm, w niej dopiero wycięty rowek.
    A tutaj ciekawostka - migomat siłowy, "home made" konstruktora z Ciechanowa - użytkowany od 20 -kilku lat, do mnie trafił do przeglądu i remontu, spaliła się elektronika regulacji posuwu drutu - prosty regulator oparty na 2 tyrystorowym prostowniku sterowanym.
    Urban 1969
    Level 12  
    Witam wszystkich uczestników tego forum.
    Przeglądając Elektrodę natrafiłem przypadkiem na temat : Buduje Migomat na spawarce elektrodowej. Tak mnie wciągnął ten temat że nabrałem ochoty na zbudowanie sobie takiego miga.
    Nie ukrywam że przestudiowałem cały temat ( w wolnych chwilach ) od 1- 85 strony wraz ze wszystkimi odnośnikami do tematu co zajęło mi kilka dni.
    Na pewno wiedza w nim zawarta jest bardzo przydatna przy budowie półautomatu.
    Lecz zauważyłem im dłużej czytam to mniej się w tym wszystkim łapę. Zgromadzona ilość pomysłów i sposobów na budowę jest tak duża że nie wiadomo na którą się zdecydować.
    Jedni doradzają tak a drudzy inaczej, nie wątpię że wszystkie pomysły są dobre i na swój sposób sprawdzają się w praktyce. Chwała wszystkim za to że tak chętnie wypowiadają się na forum i służą swym doświadczeniem.
    Moje doświadczenie w budowie spawarek jest można powiedzieć żadne, lecz mam trochę doświadczenia w elektryce i po części w elektronice, może nie zawodowe lecz bardziej hobbistyczne.
    Nawinięcie, przewinięcie trafa lub wykonanie niezbyt skomplikowanej płytki z elektronikom nie stanowiło by dużego problemu. Gorzej z obliczeniami przekrojów rdzenia oraz drutu itp. I tu moja prośba do wszystkich kolegów na forum o pomoc i o pokierowanie mnie w moich poczynaniach w budowie. Zdaje sobie sprawę że opisane jest tu już chyba wszystko i przepraszam że proszę o takie rzeczy lecz jak wspomniałem im dłużej czytam ten temat tym niej pewności na co się zdecydować.
    Za inspirowany tematem poczyniłem już nawet pewne przygotowania zgromadziłem co nie co do budowy migomatu , lecz nie wiem czy to co posiadam będzie odpowiednie.
    Wspomnę że spawarkę będę używał doraźnie do majsterkowania , nie będzie ona wykorzystywana do prac ciągłych , raczej drobne rzeczy w obejściu domowym przy aucie itp.
    Do grubej roboty posiadam spawarkę elektrodową 380V lecz jej minus to że nie nadaje się do spawania cienkich blach np. w aucie nawet na min. amperarzu.
    Zdobyłem już transformator , który chciałbym użyć jako główne trafo. ( chyba się nada mam taką nadzieję ) Jest to transformator od spawarki 230V/115A która uległa spaleniu, a dokładnie jedna z cewek na pierwotnym co widać na foto.

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Została przewinięta. Znajomy od którego zdobyłem ten transformator używał go jako prostownik do ładowania akumulatorów i urządzenie rozruchowe do ciężarówki zimą jak nie chciała zapalić w duże mrozy. W tym celu zostały przewinięte cewki wtórne. Z tego co mi powiedział można było odpalać auto zarówno z instalacją 12V jak również i 24V on głównie wykorzystywał do uruchamiania właśnie ciężarówki z instalacją 24V gdy odmówiły posłuszeństwa akumulatory. Po podpięciu takiego prostownika można było rzekomo jeździć na rozruszniku.

Teraz trochę danych o samym trafo:
    Pierwotne – dwie cewki połączone w szereg nawinięte płaskownikiem 2mm x 4mm pracują na 230V
    Wtórne – dwie cewki nawinięte płaskownikiem 3,5mm x 5,5mm.
    Po podłączeniu do zasilania w stanie spoczynku mierząc miernikiem każda z cewek ma napięcie 19V
    A w połączeniu w szereg jest 38V czy to wystarczyło by mi do zbudowania migomatu?
    Zastanawiam się nad możliwością regulacji prądu w tym migu jeśli wykorzystam ten transformator. Trafo nie posiada żadnych odczepów na pierwotnym i chyba nie wchodzi tu możliwość przeróbki pierwotnego. Ale może udało by się zastosować jakiś regulator elektroniczny na pierwotnym? I w ten sposób regulować prąd? Właśnie tu potrzebowałbym waszej rady i pomocy.
    Transformator posiada ruchomy rdzeń w środku o przekroju 4cm x 4cm który można wsuwać i wysuwać służył on do zmiany amperarzu jak jeszcze trafo służyło jako spawarka elektrodowa.
    Być może za jego pośrednictwem można było by regulować prąd spawania? A może się mylę może zdemontować ten ruchomy rdzeń bo do niczego się nie nada?. Proszę o sugestie w tej sprawie.
    Zakupiłem również diody wraz z radiatorami 4szt na których zamierzam zbudować mostek prostowniczy.
    Oznaczenie na diodach to: A 161-200 chyba będą dobre.( większych już nie mogłem dostać )

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Chciał bym zastosować w swojej konstrukcji jeszcze dławik oraz baterię kondensatorów.
    Z tego co piszecie na forum wnioskuję że taki migomat z dławikiem i kondensatorami jest lepszy,
    Chociaż nie którzy wypowiadający się tu twierdzom że zbyteczny i można spawać bez tych dodatków. Lecz ja chciał bym swoją konstrukcję wzbogacić o dławik i kondensatory.
    Kondensatorów jeszcze nie kupiłem lecz to żaden problem, bardziej skupiam się obecnie na dławiku jaki i z czego go zbudować.
    Wiem że musi być nawinięty tym samym drutem co wtórne, tylko mam problem ze zdobyciem odpowiedniego rdzenia na dławik, oraz dylemat ze szczeliną czy bez? Różnie uczestnicy tego forum podchodzą do tego. Jedni zalecają szczelinę inni nie, sam nie wiem na co się zdecydować aby później
    nie przerabiać i ładować się w zbędne koszta.
    Posiadam trafo jak na foto poniżej.

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Ale chyba będzie za mały przekrój rdzenia w stosunku do głównego transformatora
    Jeśli by się nadał to mógł bym wywalić obecne uzwojenie a nawinąć odpowiednio grubsze.
    Jeśli jednak przekrój jest z byt mały to szkoda psuć ten transformator lepiej poszukać coś
    odpowiedniego. Dodam tylko że jest to rdzeń typu: LL i jeśli trzeba było by koniecznie ze szczelinom
    to ten raczej się nie nada.
    Oczywiście pozostałe części jak: uchwyt spawalniczy, podajnik drutu, reduktor, butle itp.
    zakupie w późniejszym czasie teraz chciałbym wiedzieć czy to co udało mi się zgromadzić będzie się nadawało do budowy migomatu czy jednak szukać coś innego? Proszę o radę i opinię doświadczonych kolegów którzy już zbudowali swoje migomaty i mają już doświadczenie w budowie takich rzeczy a zarazem doświadczenie jeśli chodzi o podzespoły użyte do budowy, bo jak wspomniałem jest to mój a właściwie będzie pierwszy migomat który zamierzam zbudować.
    Pozdrawiam wszystkich na forum.
    Prezydentrp
    Level 18  
    Panowie a co sądzicie o zastosowaniu transformatora toroidalnego w migomacie? Mam na oku rdzeń o przekroju 35cm2. Zaraz pewnie powiecie że się nadaje bo ma za duży prąd udarowy przy załączaniu, ale to akurat nie dotyczy mojego migomatu (który aktualnie pracuje na rdzeniu EI o przekroju 27cm2) bo mam zamiar przerobić go i zastosować tyrystorową regulację prądu i załączany byłby po prostu przez wysterowanie tyrystorów a trafo pracowałoby ciągle. Czy taki rdzeń sprosta w tym zastosowaniu? Proszę o opinie
    robokop
    Moderator of Cars
    Sprosta. Z udarem przy załączaniu można sobie poradzić - albo softstart , albo układ z przekaźnikiem i rezystorem. Problematyczne jedynie nawijanie odpowiednim przekrojem dla wymaganych prądów.
    młody88
    Level 19  
    Witam.
    przeczytałem kilka postów w tym temacie bo całego nie sposób przeczytać

W domu mam 2 spawarki z której jedną chcę przerobić na migomat.

oto fotki tejże spawarki

rdzeń- 5,7 x 5,7mm
    uzwojenie pierwotne- drut 2,5mm
    uzwojenie wtórne taśma 3x10mm

Moje pierwsze pytania to czy będzie to działało sprawnie, czy jest to opłacalne i co polecacie sprawdzić w tym transformatorze przed rozpoczęciem projektu.

pozdro z góry dzięki za odp
    młody88
    Level 19  
    Liczę się z tym że transformator trzeba przerobić, ale myślałem że wystarczy zastosować odczep na uzwojeniu wtórnym tak by obniżyć napięcie a jednocześnie migomat miałby dodatkową funkcję spawania elektrodowego tak jak opisywał to kolega Nstan.
    Co jest nie tak w uzwojeniu pierwotnym??
    Urban 1969
    Level 12  
    Panowie a co z moim przypadkiem? Bo czekam już prawie tydzień na waszą opinię i stanąłem z robotą w miejscu. Tworzyć coś z tego czy rozglądać się za czymś innym?
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Cytat kol. młody88
    Quote:
    Moje pierwsze pytania to czy będzie to działało sprawnie, czy jest to opłacalne i co polecacie sprawdzić w tym transformatorze przed rozpoczęciem projektu.

Transformator wygląda na solidny, ale jak napisał kol. robokop masz napięcie wtórne za duże. Zrób odczep w odpowiednim miejscu i sprawdź parametry spawania. Jeśli będą zadowalające to zostawisz pierwotne w spokoju- jeśli nie, to możesz nawinąć kilka zwojów na uzwojeniu pierwotnym (aby nie ruszać uzwojenia pierwotnego). Sprawdź też prąd biegu jałowego transformatora.

Urban 1969 napisał:
    Quote:
    Panowie a co z moim przypadkiem? Bo czekam już prawie tydzień na waszą opinię i stanąłem z robotą w miejscu. Tworzyć coś z tego czy rozglądać się za czymś innym?

Tworzyć- ale jeśli dławik, to ze szczeliną, bez kondensatorów i większy. Jeśli regulacja na boczniku jest sprawna, nie przeszkadza Ci ten rodzaj regulacji- to ją zostaw- ma swoje zalety, szczególnie w tym egzemplarzu (lub zastosuj regulację tyrystorową po stronie wtórnej).
    młody88
    Level 19  
    więc odczep muszę zrobić gdzieś na 1/2 uzwojenia wtórnego.
    Czy aby to zrobić muszę muszę rozwinąć uzwojenie wtórne znaleźć jego środek a następnie dolutować i wyprowadzić przewód na zewnątrz?
    Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić.

chyba że jest jakiś inny sposób, szczerze mówiąc to nie chcę za bardzo rozwijać tego uzwojenia by go nie uszkodzić
    Akrzy74
    młody88 -> A znasz inny sposób aby uzyskać żądane napięcie? Wystarczy transformator podłączyć do sieci, zmierzyć napięcie na kilku zwojach i wyliczyć "zbędną" ilość zwojów...
    Prezydentrp
    Level 18  
    Ja mam jeszcze dwa pytania:
    1. Czy przy uzwojeniu wtórnym symetrycznym (tzn z wyprowadzonym środkiem) i dwudiodowym prostowniku można przyjąć mniejszy przekrój uzwojenia? Mi wydaje się że tak bo w końcu średni prąd w każdej połówce uzwojenia jest 2 razy mniejszy, ale proszę o opinie bardziej doświadczonych ode mnie forumowiczów
    2. Jaki współczynnik zwojów/wolt można przyjąć do transformatora o którym wspomniałem w poprzednim poście (tzn toroid o przekroju rdzenia 35cm2) i jaki prąd przy zastosowaniu go do migomatu mogę uzyskać

Ogólnie wielki "szacun" :) dla wszystkich konstruktorów. Dzięki informacjom z tego tematu i kilku innych udało mi się już w zeszłym roku zbudować sprawnie działający migomat, który teraz będę udoskonalał. Zbudowałem też przecinarkę plazmową i jak tylko wpakuję ją w jakąś schludną obudowę to pokażę na elektrodzie :)
    Akrzy74
    Prezydentrp napisał:
    Quote:
    Czy przy uzwojeniu wtórnym symetrycznym (tzn z wyprowadzonym środkiem) i dwudiodowym prostowniku można przyjąć mniejszy przekrój uzwojenia? Mi wydaje się że tak bo w końcu średni prąd w każdej połówce uzwojenia jest 2 razy mniejszy, ale proszę o opinie bardziej doświadczonych ode mnie forumowiczów

Tak.
    Urban 1969
    Level 12  
    Do kol. Akrzy74
    Dziękuję za opinię. Tak przypuszczałem że ten mniejszy rdzeń nie nada się na dławik.Muszę rozejrzeć się za czymś większym.Regulacja bocznikowa jest sprawna, płynnie chodzi góra dól. Nie wiem na czym polegają jej zalety, po za tym że służą do zmiany natężenia np. w większości spawarek z korbką.I tu moje pytanie: która regulacja lepiej sprawdza się w praktyce ta z ruchomym bocznikiem czy tyrystorowa?.
    Nie mam zbytnio rozeznania w tych sprawach. Ta regulacja trochę utrudni budowę całego miga, bo będę musiał uwzględnić w konstrukcji wyprowadzenie korbki do regulacji. I z tego względu skłaniał bym się do regulacji tyrystorowej z tym że prosił bym o jakiś prosty projekt do takiej regulacji w moim przypadku i jak duże musiał bym zakupić tyrystory?
    Jeszcze jedna kwestia: Kolega sugeruje mi że bez kondensatorów.Przeglądając tematy o migach spotkałem się ze sporą ilością wypowiedzi że migi z kondensatorami lepiej spawają ( może się mylę to proszę mnie poprawić). Bo jeśli one mają faktycznie wpływ na jakoś spawania, to w końcu nie aż tak duży wydatek.
    młody88
    Level 19  
    Dziś rozebrałem transformator i znalazłem punkt w uzwojeniu wtórnym gdzie jest napięcie 28,5V przy najniższym punkcie regulacji do 32,5 przy najwyższym.

Czy jest to dobry punkt na odczep??
    toma085
    Level 21  
    A czy taki regulator prądu z allegro co ma obciążenie 25A nada się do migomacika trafo ma około 120A dwukolumnowe ,uzw pierwotne 1,6mm drut , wtórne płaskownik 3x10mm kolumna środkowa ma 4cm na 6cm, napięcie na uzw. wtórnym 46v
    https://obrazki.elektroda.pl/39_1271527504.jpg
    Prezydentrp
    Level 18  
    Panowie jaki przelicznik zw/V można przyjąć dla trafa EI o przekroju 46cm2? Dodam że trafo jest jak nowe, niepordzewiałe i z cienkich blaszek. Czy wystarczy 0,8zw/V czy lepiej tak go nie "żyłować"? Jakiego prądu z takiego trafa mogę się spodziewać? Czy wyciągnie ze 160A?
    mariusz nov
    Level 10  
    Witam wszystkich i prosze o rade utknolem ze swoim migomatem na etapie dlawika i mam problem ze zdobyciem odpowiedniego rdzenia ,zdobylem rdzen z silnika elektrycznego co o nim myslicie? Jezeli sie nada jak to nawijac i co z przerwa?
    dodam ze migomat ma moc 150/160 A
    Pozdrawiam

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej
    elektromechanik
    Level 27  
    Prezydentrp wrote:
    Panowie jaki przelicznik zw/V można przyjąć dla trafa EI o przekroju 46cm2? Dodam że trafo jest jak nowe, niepordzewiałe i z cienkich blaszek. Czy wystarczy 0,8zw/V czy lepiej tak go nie "żyłować"? Jakiego prądu z takiego trafa mogę się spodziewać? Czy wyciągnie ze 160A?

Nie wiadomo z jakiej blachy jest ten rdzeń ( gatunek -czysta krzemowa czy jakaś lepsza ). Dla pewności daj 0,9zw/V. Jeśli chciałbyś wyciągnąć większy prąd na krótko trwałe prace to możesz dać te 0,8zw/V ale musisz się liczyć ze zwiększonym poborem prądu strat ( zmniejszona sprawność ).

Co do prądu to zależy od napięcia wtórnego. Zależy też czy to ma być MIG czy elektrodówka ale te 160A to będzie chyba problem.

Do kol. mariusz nov

Niewiele z tego będziesz miał pożytku - lepiej z tego nie kombinuj.
    Prezydentrp
    Level 18  
    Zrobię więcej odczepów i będę mógł wybrać odpowiednie. Jaki prąd jałowy jest akceptowalny dla takiego transformatora? Dodam że trafo ma być do migomatu, pierwotne na napięcie międzyfazowe nawinięte na całej kolumnie a na nim wtórne.
    robokop
    Moderator of Cars
    Daj 0.9zw/V - będzie chyba najlepiej. Czy trafo wyda 160A ? Trudno przewidzieć, nie da się tego matematycznie wyliczyć w prosty sposób przy nieznanej indukcyjności blach. Tak jak piszesz, zrób więcej odczepów na uzwojeniu pierwotnym (można jako podstawę przyjąć nawet 0.85zw/V),bosko by było gdyby tak samo można było zrobić na wtórnym - podstawowe uzwojenie np. na 28V, i dwa odczepy co 5V, żeby wybrać później optymalne napięcie. Co do prądu jałowego - im mniejszy, tym lepszy,mniejsze straty, większa sprawność. w praktyce można go obnizyc za pomocą równolegle dopiętych kondensatorów kompensujących.
    Prezydentrp
    Level 18  
    Zrobię tak jak mi podpowiadacie. Regulację co prawda będę robił na tyrystorach na wtórnym ale odczepy też zrobię. Myślę żeby wykonać je w ten sposób żeby na kolejnych odczepach było: 0,85zw/V, 0,875zw/V, 0,9zw/V, 0,925zw/V. Czy przyjęcie gęstości prądu na poziomie 6A/mm2 na pierwotnym uzwojeniu jest bezpieczne w przypadku gdy pierwotne znajduje się pod wtórnym? Czy może lepiej zainwestować w grubszy drut?