Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Nstan 04 Sie 2010 19:30 1338342 3184
    cross123
    Poziom 11  
    No migomat migomat mam na myśli, a co do tego, że tam nic nie ma to mnie bardzo zdziwiło bo niby BESTER, a tam nic praktycznie nie ma.
  • AM TechnologiesAM Technologies
    marioelektryk
    Poziom 11  
    Właśnie popełniłem kolejną cześć do mojego migomatu. Jest nią mostek prostowniczy 6 - pulsowy. Domyślnie zamiast 6 diod będą zamocowane 3 diody i 3 tyrystory które jak na złość właśnie sie gdzieś mi zapodziały (złośliwa natura rzeczy martwych). Co prawda na każda diodę powinno przypadać dwa radiatory (radiator-dioda-radiator) ale diody (jak i tyrystory) maja spory zapas prądowy i mam nadzieję że wytrzymają oczywiście zakładam wymuszony obieg powietrza.

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej
    juzio500
    Poziom 10  
    Witam mam pomysł na migomat i chciałbym zasięgnąć rady jeśli można .
    Wątek przeczytałem od deski do deski całe 89 stron.
    Była mowa o transformatorze toroidalnym do migomatu ,ale chciałbym rozwinąc wątek szerzej .
    Naczytałem się że takie transformatory maja bardzo sztywną charakterystykę co jest pożądane w migomacie.
    Dodatkowo maja większą sprawność i możliwość przeciążenia .
    Mój pomysł na migomat to zakup transformatora toroidalnego o mocy 3000VA ,napięciu 30V ,natężenie jakie można by pobierać w cyklu 100% to 100A więc jak dla mnie wystarczające ,dodatkowo można by go troszkę przeciążyć zmniejszać cykle pracy.
    Napięcie z trafa podać na pół sterowany mostek 2x dioda ,2x tyrystor +dławik+ kondensatory.
    Transformator pracował by cały czas a energia odcinana była by przez zaprzestanie sterowania tyrystorów (tak mi podpowiedział sprzedawca z allegro który sprzedaje sterowniki)
    Czy jest sens ? myślę że tak transformator toroidalny to mniejsze straty ,większa sprawność ,możliwość przeciążenia ,sztywna charakterystyka(prądowo-napięciowa),już nawet nie chodzi o gabaryty ...
    Cena ,jak się przyjrzeć markowym produktom i co one oferują(podajnik oszczędność na wszystkim) to moim zdaniem miało by to prawo bytu.
    Pomysł z transformatorem toroidalnym przyszedł mi na myśl jak szukałem na aukcjach jakiegoś transformatora odpowiedniej mocy.Często tanio można kupić separacyjny (niestety trzeba przewijać a nie każdy potrafi i ma do tego warunki problem z rozbieraniem i składaniem ,często całe traf jest pomalowane) jak i stare które niestety są już rdzawe przez co zmniejsza się ich sprawność .
    Toroidalne nie mają jak rdzewieć przez co żywność ich zwiększa się(oczywiście można zwykłe zabezpieczać .
    Zadałem różnym firmą zapytanie o wycenę ,najpierw 3000VA z samym uzwojeniem pierwotnym bo wtórne można samemu nawinąc (mała liczba zwoi przy takich gabarytach ,utrudnienie tylko przy przewlekaniu przez środek
    Dla posiadaczy 3 faz (ja jestem ograniczony tylko 230V) można by było kupić 3x1000VA i odpowiednio to połaczyć (ale to gdybanie )
    Chciałbym od kolegów fachowców otrzymać wyłącznie krytykę ,z góry dziękuje

Za transformator 3000VA bez uzwojenia wtórnego trzeba zapłacić 410zł jakby ktoś był ciekawy i co około 100zł wzrasta cena 4000,5000VA .

Może ktoś by przeanalizował mój pomysł bo w nie długim czasie chciałbym spróbować swoich sił ,zdecydowałem się na 4000VA .Boje się tylko tego jak taka przerywana praca wpłynie na sterownik tyrystorów?:) może ktoś by rozwiał moje wątpliwości
    sebek1111
    Poziom 15  
    Powiedzcie mi, jak w gotowym uchwycie spawalniczym (takim TW-14) przejsc z tego cienkiego wezyka (milimetrowy wezyk), na normalna srednice 6 mm ???? Czy sa jakies gotowe krucce?

Pisownia do poprawy!!! [retrofood]
    archanoid
    Poziom 26  
    Witam. Walcząc z dławikiem do miga wypatrzyłem pewne rozwiązanie w migach firmy MOST. Jakoś mała znana firma. A więc dławik nawinięty jest tam na prostym rdzeniu . Może ktoś bardziej obeznany w temacie mógłby coś więcej powiedzieć o tego typu dławikach. Jeśli by to było dobre rozwiązanie to odpada nam ograniczenie jakie stawia nam rdzeń EI czy [] czyli szerokość okna.Poniżej zdjęcia .
    Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Na tej stronce jest troszkę ciekawych artykułów na temat dławików.
    kazimierzpal
    Poziom 2  
    Witam.
    Jestem początkującym, mam nadzieję elektrykiem i chciałbym podziękować wszystkim forumowiczom za ciekawe pomysły i dobre rady a w szczególności koledze Nstan nieobecnego od dawna oraz Kasat.
    Zbudowałem trafo dwukolumnowe na rdzeniu 49 cm.kw. uzw. pierwotne nawijane drutem fi 2,2 = 3,8 mm.kw. na zasilanie 230V /400V .Regulacja na odczepach co 20 zwoi ponad uzwojenia nominalne, po obu końcach uzwojeń .Uzwojenie wtórne 6 x płaskownik 1,1 mm x 4,5 mm =30 mm.kw.na napięcie niestety tylko 36V , ponieważ miejsca nie wystarczyło na więcej Volt do spawania elektrodą.
    Przeczytałem to forum ,bo od tego zaczęła się moja przygoda z budową MIG-a.
    Problem dotyczy prądu pilotującego do spawania elektrodą.Na innych forach jest napisane o konkretnych przypadkach ,lecz jak zrobić lepsze zajażenie łuku na takim transformatorze o sztywnej charakterystyce .Mam dodatkowo nawinięte uzwojenie na wtórnym 38 V drutem 1,8 mm.kw, diody 30 A / 100V ,kondensatory 10 000 UF /150V DC ,dwa dławiki STR
    400 W / 3,25 A i bezużyteczną spawarkę 150. Ale nazywanie tego spawarką to chyba nadużycie.
    Bardzo proszę o poradę czy prąd pilotujący trzeba dowinąć do ok. 65V ,i jak podłączyć dławiki i diody,czy wystarczy jedna dioda czy cztery ,może jakiś odręczny szkic.Z góry dziękuję.

Po kropce i przecinku dajemy spację (odstęp). [retrofood]
    Raf31
    Poziom 13  
    kazimierzpal napisał:

Bardzo proszę o poradę czy prąd pilotujący trzeba dowinąć do ok. 65V ,i jak podłączyć dławiki i diody,czy wystarczy jedna dioda czy cztery ,może jakiś odręczny szkic.Z góry dziękuję.

Witam
    Odpowiedź na twoje pytanie znajduje się w tym temacie na stronie 27 https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1998077#1998077
    Co do napięcia transformatora pilotującego to zastosowałem u siebie około 70V i sprawuje się dobrze. W moim przypadku jest to osobny transformator z kilkoma odczepami, który przy okazji zasila całą elektronikę, tzn silnik podajnika, elektrozawór, przekaźniki itd. Pamiętaj o zastosowaniu drugiego statecznika odwiniętego do połowy - ograniczenie prądu dławika jonizującego.
    Henry12
    Poziom 17  
    sebek1111 napisał:
    Powiedzcie mi, jak w gotowym uchwycie spawalniczym (takim TW-14) przejsc z tego cienkiego wezyka (milimetrowy wezyk), na normalna srednice 6 mm ???? Czy sa jakies gotowe krucce?

Można zastosować końcówki pompki spryskiwacza z Fiata 125 lub Poloneza, u mnie zdaje egzamin.
    kaket
    Poziom 2  
    Witam-jeśli coś pokręce to przepraszam. Czytając wasze posty postanowiłem zbudowac migomat ze starej spawarki Zamieszczam schemat montażowy pułautomatu MidiMagster 1800 220/380

Dodano po 9 [minuty]:

jeszcze razBuduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Dodano po 1 [minuty]:

Albo napiszesz to po polsku: od dużej litery i z polskimi literami, albo post powędruje do kosza. [retrofood]

Dodano po 2 [minuty]:

i toBuduje Migomat na spawarce elektrodowej
  • AM TechnologiesAM Technologies
    kazimierzpal
    Poziom 2  
    Witam
    Dziękuję koledze Raf31. Zrobiłem osobne trafo do pilota jak u Ciebie i skorzystałem z tego schematu który wskazałeś i jest super. Z kondensatorami dałem sobie spokój bo poprawy nie było, a od wyładowań tylko wystraszyłem dzieci i pies poszedł razem z łańcuchem. Teraz walczę z nadmiarem mocy bo nie mam kontraktu na spawanie mostów. Spawa się zajefajnie zarówno elektrodą jak i migiem, który pożycza mój brat, wątpliwie szczęśliwy z posiadania własnego miga z wyeksponowanym napisem 180, cokolwiek to znaczy. Zachęcam do budowy wszystkich którzy sie wahają bo warto.
    cross123
    Poziom 11  
    Witam, też postanowiłem zbudować sobie migomat z mojej spawarki i mam parę pytań :
    Czy moje trafo będzie dobre ??
    Co jeszcze potrzebuję prócz butli z reduktorem, uchwytu spawalniczego i obudowy.
    Mam trafo 4A 24V, i silniczek od wycieraczek na 12V, diody prostownicze 250A.
    Trafo główne 4kW z regulacją na pierwotnym i odczepami na wtórnym( napięcie zmierzę jak w końcu uda mi się wybrać po miernik :) )
    Jakie wedle was sterowniki w tym temacie są najlepsze ??
    Jeśli czegoś nie powiedziałem na temat moich rzeczy pytajcie :)
    Tu dodaję parę zdjęć jeśli słabo widać to wyciągnę te trafo i porobię inne foto :
    Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej Buduje Migomat na spawarce elektrodowej
    lord_sit
    Poziom 11  
    Witam. Moje pytanko zdobyłem trafo 3x380v wtórne 3x20v 3kVA czy da radę zrobić migomata .Uzwojenia są połączone w gwiazdę.Pierwotne ma 3 odczepy .Po zasileniu
    1 odczepów wtórne 25.6v
    2 -//- - // - 23,4v
    3 - // - - // - 21,2v
    Mierzone na wyjściu bez diód
    Prezydentrp
    Poziom 18  
    Do trafa 3-fazowego często nie stosuje się w ogóle dławika. Widywałem ewentualnie takie skromne na rdzeniu o kształcie litery I, ale bez dławika spokojnie pójdzie. A diod będziesz miał za mało - do 3-fazowca potrzebne jest 6 (najlepiej 3 o "standardowym" kierunku przewodzenia i 3 R-ki)
    Wojtek3006
    Poziom 9  
    Buduję również dużego MIG-a i mam pytanie. Jak w fabrycznych spawarkach jest podłączony ten dławik? Uzwojenia są nawinięte "przeciwsobnie". Domyślam się że trzeba je połączyć tak by pola się nie znosiły - czyli szeregowo i szukać właściwej indukcyjności na odczepach. Prawdę mówiąc to pierwszy raz spotykam się z tak nawiniętym dławikiem.
    Pozdrawiam.
    Wojtek

Wojtek3006
    Poziom 9  
    Sprawa z dławikiem już opanowana.
    Pozdrawiam
    cross123
    Poziom 11  
    Postanowiłem też zrobić migomat trafo już ma zrobiony odczep na 20V jak narazie zrobiłem sobie podajnik drutu: Buduje Migomat na spawarce elektrodowejBuduje Migomat na spawarce elektrodowej
    archanoid
    Poziom 26  
    Witam. Panowie pytanie do obeznanych w temacie dławików. Chcę użyć do nawinięcia dławika linki o sumarycznym przekroju 45mm? (troszkę duża wartość prądu na minimetr kwadratowy ). Na karkasie z wyliczeń zmieści się spokojnie 60 zwojów. Przekrój rdzenia to 48cm?. Teraz pytanko . Czy do 300 - 350A miga z 6 tyrystorowym mostkiem taki dławik starczy.
    archanoid
    Poziom 26  
    Witam. Wiem że 3 fazy to przebieg prawie nie gasnący . Jednakże przy dużym kącie wysterowania tyrystorów licząc od punktu naturalnej komutacji i tak jest to przebieg impulsowy .
    robokop
    Moderator Samochody
    archanoid napisał:
    Witam. Wiem że 3 fazy to przebieg prawie nie gasnący .
    To jest przebieg niegasnący - przy komutacji naturalnej dławik jest zbędny.
    Cytat:
    Jednakże przy dużym kącie wysterowania tyrystorów licząc od punktu naturalnej komutacji i tak jest to przebieg impulsowy .
    Im większy kąt wysterowania tyrystora, tym mniejszy prąd na wyjściu prostownika - czyli pomimo tego że przebieg będzie zbliżał się do "0" osi, dławik nadal nie musi by gigantycznie duży. Wyliczyć raczej się nie da, jedyne wyjście próbować, jak wcześniej napisałem. Zwróć uwagę jeszcze, że oryginalne migomaty z regulacją elektroniczną miały dławiki z przełączaną indukcyjnością.
    archanoid
    Poziom 26  
    Witam. Wiem że oryginalne migomaty miały dławiki z odczepami. W moim przypadku także mam zamiar wykonać odczepy . Linka którą posiadam to dwa odcinki kabla spawalniczego o przekroju 90mm?. Troszkę będzie pracy , ale planuję oskurować kable i rozpleść je na połowę , czyli 4 odcinki po 5 m o przekroju 45mm? . Następnie planuje otaśmować każdy odcinek taśmą szklaną . Z wyliczeń wychodzi mi 4 warstwy po 15 zwoi na karkasie , więc z odczepami nie będzie problemu. Troszkę martwi mnie przekrój takiej linki czyli 45mm?. Wedle opisów z tego wątku powinno się nawijać dławik takim samym przekrojem jakim jest nawinięte trafo. U mnie trafo jest oryginalne z SPB 315 połączone w gwiazdę co daje za mostkiem maksymalnie prawie 70V . Po przełączeniu wtórnego w trójkąt napięcie spada za mostkiem do maksymalnie 41V lecz prąd wzrośnie. Jaką gęstość prądu można przyjąć dla przewodu (linki) nawijając dławik. Potrzebuję migomat do spawania grubszych rzeczy ale i drobnica też się trafia.
    robokop
    Moderator Samochody
    archanoid napisał:
    U mnie trafo jest oryginalne z SPB 315 połączone w gwiazdę co daje za mostkiem maksymalnie prawie 70V . Po przełączeniu wtórnego w trójkąt napięcie spada za mostkiem do maksymalnie 41V lecz prąd wzrośnie. Jaką gęstość prądu można przyjąć dla przewodu (linki) nawijając dławik.

Do grubszych rzeczy wystarczy 150 - 200A, chyba że zamierzasz okręty albo mosty spawać. Połączenie w trójkąt po co? Nie lepiej pozostawić gwiazdę i dać tylko pół mostka? Bo prąd raczej chyba nie wzrośnie w żadnym z wymienionych przypadków - chyba że prądy wyrównawcze między uzwojeniami.
    archanoid
    Poziom 26  
    Witam. Odnośnie prądów przy połączeniu w gwiazdę czy trójkąt sam też nie jestem pewien ale kierowałem się tym wątkiemLink . Odnośnie pół mostka to raczej wolałbym zastosować Pełny mostek gdyż przy pół mostku płyną prądy jednokierunkowe niepotrzebnie magnesując rdzeń. Dodatkowo wykorzystuje się tylko połowę dostarczonej mocy przez transformator. Przy połączeniu gwiazdowym pełne napięcie za mostkiem to prawie 70V . Jeśli by chciał uzyskać zakres napięć typowy dla miga to należało by wyzwalać tyrystory przy bardzo wysokich kątach.Tym samym napięcie będzie miało charakter bardziej impulsowy a co za tym idzie stawiamy większe wymagania dla dławika.
    robokop
    Moderator Samochody
    archanoid napisał:
    . Po przełączeniu wtórnego w trójkąt napięcie spada za mostkiem do maksymalnie 41V lecz prąd wzrośnie.

Tu obawiam się że masz błąd w rozumowaniu - z prawa Ohma wynikający - przy stałej rezystancji obciążenia, przy obniżeniu napięcia spadnie również prąd.
    Pewnie zasugerowałeś się tym -
    retrofood napisał:
    Przy połączeniu uzwojenia wtórnego w trójkąt napięcia fazowe są równe międzyprzewodowym, a prądy przewodowe są pierw. z 3 razy większe od fazowych.
    Czyli po prostu uzyskujesz znacznie większe prądy przewodowe.

Wypowiedź prawidłowa, tylko lekko pokrętna - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic400230.html teraz powinno być jaśniej.
    Masz w prezencie troszkę podpowiedzi odnośnie układów prostowniczych i zależności między nimi:
    Ale, myśląc głębiej, na rezystancję odbiornika można wpływać, stosując różne średnice elektrod, w tym przypadku drutu spawalniczego, czyli okrężną droga by się zgadzało.
    archanoid
    Poziom 26  
    Witam. Dzięki za tablice . Ja opieram się głównie na publikacjach Barlik-Nowak "Technika tyrystorowa " bardzo pomocna i Rajchert - Sitnik - Stępień "Tyrystory i ich zastosowania" troszkę przestarzała jeśli chodzi o układy praktyczne.
    Nstan
    Poziom 31  
    Odpowiedź na na PW i do temtu kolegi Jozef F :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1858158.html - Spawarka BX1-300C – usprawnienie
    Jest to transformator spawalniczy z możliwością zasilania 230V lub 380V(dwie fazy). Spawałem nim gdy miałem go do naprawy i uważam że ma dobre osiągi przy zasilaniu 380V i można nim położyć spawki z dobrym przetopem i ładnym licem. Jeśli chodzi o spawanie sporadyczne do użytku własnego w zupełności wystarczy. Spawałem nim elektrodami 5mm a gdy potrzebowałem duży przetop trzeba użyć mniejszej średnicy elektrod. Przy zakupie zwróć uwagę na opakowanie elektrod i jaka jest zalecana biegunowość. Są elektrody które potrzebują prądu stałego + lub - ale są również elektrody na prąd przemienny oznaczone ~ (bezpośrednio z transformatora). Zawsze możesz dokonywać przeróbek ale proponuje najpierw trochę pospawać i nabrać wprawy. Tą opisywaną przez Ciebie spawarką spawałem zwykłym drutem 4mm gdyż zabrakło mi elektrod a chodziło o czas i spawkę na pewno miałem ładniejszą niż Ty spawając elektrodą ale nie załamuj się to kwestia wprawy(doświadczenia) które samo z czasem przychodzi. Jeśli piszesz że regulacja wsuwanym rdzeniem jest zbyt monotonna to zawsze możesz dodatkowo zastosować regulator elektroniczny po stronie pierwotnej (taniej) lub wykonać tyrystorowy regulator 1-faz i zamiast 4 diód w mostku założysz 2 diody i 2 tyrystory. Koszt jest znacznie większy ale masz możliwość podłączenia każdej biegunowości (+-~) co więcej masz płynną regulację potencjometrem. Później możesz się pokusić o dalsze udoskonalenia jak wykonanie dławika. Kolejnym etapem może być wykonanie migomatu z wykorzystaniem tego transformatora spawalniczego z regulatorem. ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIAT dla wszystkich