Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Nstan 06 Gru 2011 20:10 1293282 3184
  • #2791 06 Gru 2011 20:10
    arkadiustr
    Poziom 15  

Ja użyłem kiedyś doraźnie przekaźnika samochodowego 30A 12V i bardzo dobrze się spisywał.

• #2792 07 Gru 2011 23:45
    solar744
    Poziom 18  

Kolego , wszystko zalezy od tego jakie prady lub napiecia ma przelaczac dany przekaznik . Jesli chodzi o napiecie 230v to polecam styczniki jest cala ich masa do wyboru a do 12V przekazniki samochodowe

Dodano po 51 [minuty]:

Wracajac do migomatu . To musze przyznac ze prad spawania jest dosc duzy posiada 3 zakresy rególacji 28 , 30 , 32 volty a ze nie posiadam amperomierza o zakresie 200A to nie potrafie powiedziec jak duzy jest prad spawania ( nie posiadam miernika cegowego) lecz na 28V bez problemu uzyskuje sie przetop na elementach o gróbosci 4 mm chcac zmniejszyc jeszcze napiecie pozostaje jedynie zamontowac na stronie pierwotnej regulator na U2008

• #2793 08 Gru 2011 01:29
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

Szkoda zachodu na elektroniczną regulacje na pierwotnym jak już to odczepy lub ostatecznie regulacja tyrystorami na wtórnym. Nie wiem dla czego ale te regulacje w spawarkach nie zdają egzaminu.

Pozdrawiam

• #2795 08 Gru 2011 20:52
    solar744
    Poziom 18  

Wiem o tym ze albo jedno albo drugie .Ogólnie ten migomat bedzie słuzył do spawania i napawania grubych elementów wiec raczej na tym pozostane .Ostatnio sie doczytałem ze transformatory które maja uzwojenie wtórne wykonane z miedzi to tzw.sztywne trafa i lepiej sie spisuja transformatory gdzie pierwotne jest nawiniete miedzia a wtórne aluminium ,ponc lepiej sie takimi spawa . W ostatnim serwisowanym przezemnie migomacie Esaba oringo 340 widziałem własnie taki transformator wiec chyba musi w tym cos byc ( znalazłem nawet producenta transformatorów który za trafo o wydajnosci 250 A przy 60 % kosztuje 650 zł co nie jest mało )

• #2796 08 Gru 2011 21:34
    danthe
    Poziom 29  

Elektroniczna regulacja po stronie pierwotnej sprawdza się bardzo dobrze w spawarkach. Tylko sterownik nie może być typu "ściemniacz na diaku i triaku", a układy U200x dobrze współpracują tylko z niektórymi transformatorami. Jeżeli sterownik ma pewnie załączać triak, to musi podawać prąd załączający bramkę przez cały czas który triak ma być załączony, a to już wymusza użycie transformatorka do zasilania sterownika. Stosowny schemat sterownika już kiedyś umieściłem na elektrodzie.
    Nie zmienia to jednak faktu że regulacja fazowa w migomacie nie jest najlepszą opcją. Jedynie raz widziałem rozsądną regulację fazową, zrealizowaną na stronie wtórnej, w migomacie Kempomat 150, jednak okupione to jest koniecznością specyficznego nawinięcia trafa - |5V|12V|12V|5V| (o ile dobrze pamiętam napięcia).

• #2797 22 Gru 2011 12:58
    marioelektryk
    Poziom 11  

Witam serdecznie
    Po dłuższej przerwie spowodowanej jak wiadomo okresem letnio- jesiennym i nawałem innych prac powracam do ukończenia swojej konstrukcji.
    Myślę że w najbliższych dniach dodam kilka fotek, ale póki co mam pytanie.... w jaki sposób przerobić układ sterownika 3-fazowego po stronie wtórnej aby załączać nim prąd. Mam sporych rozmiarów transformator ok 10kW, więc raczej wolał bym uniknąć włączania go stycznikiem, co prawda już takowy nawet gdzieś poniewiera się na półce i czeka na zastosowanie w razie ostateczności ale myśl o dźwiękach które każdy MIG wydaje mnie przeraża.

Moim skromnym zdaniem możliwe są 3 rozwiązania:
    1- odcinanie napięcia zasilającego płytkę
    2- odcinanie napięcia sterującego CNY17
    3- odcinanie napięcia dopływającego do tranzystorów sterujących tyrystory

Które z nich jest możliwe i które będzie najlepsze??

• #2799 22 Gru 2011 18:41
    gery_z1
    Poziom 11  

Nie wiem co myślisz o tym . Ja zastosowałem za prostownikiem na wyjściu dodatkowy tyrystor który uruchamiany jest przyciskiem w uchwycie przez przekażnik samochodowy

• #2800 24 Gru 2011 11:00
    arkadiustr
    Poziom 15  

Tyrystor się nie sprawdzi ponieważ ten element zostaje wyłączony w momencie przejścia sinusoidy przez "0", a w przypadku prostownika 3-fazowego takiego "zjawiska" nie będzie.

• #2801 25 Gru 2011 13:33
    gery_z1
    Poziom 11  

Nie pisz takich głupot że się nie sprawdzi bo ja takie coś mam zrobione to co piszesz to się nie sprawdzi ,ale w przypadku gdy byś chciał regulować prąd ,a także uważam ,że zastosowanie stycznika na pierwotnym razem ze sterownikiem na układach u208 i 209 może się nie bardzo sprawdzać bo jest miękki start i początek spawania będzie nie ciekawy . Przerabiałem to na u209b .

• #2802 25 Gru 2011 18:20
    elektromechanik
    Poziom 27  

gery_z1 napisał:
    Nie pisz takich głupot że się nie sprawdzi

No właśnie Ty nie pisz takich głupot :!:

Tyrystor po pierwszym włączeniu sam się nie wyłączy jeśli na ułamek sekundy nie przestanie przez niego płynąć prąd ( w praktyce przejście przez zero ). Nie zdarzy się to jeśli prąd jest już > wyprostowany < lub 3fazowy . :idea:

• #2803 25 Gru 2011 20:51
    gery_z1
    Poziom 11  

Sam to na pewno się nie wyłączy bo jak ,ale jeżeli odłączysz sterowanie od bramki to co się nie rozłączy ? Bo właśnie w tym przypadku ma służyć jako odłącznik wysokich prądów .

• #2804 25 Gru 2011 21:11
    robokop
    Moderator Samochody

elektromechanik napisał:

Tyrystor po pierwszym włączeniu sam się nie wyłączy jeśli na ułamek sekundy nie przestanie przez niego płynąć prąd ( w praktyce przejście przez zero ). Nie zdarzy się to jeśli prąd jest już > wyprostowany < lub 3fazowy .

Nie do końca.
    gery_z1 napisał:
    Nie wiem co myślisz o tym . Ja zastosowałem za prostownikiem na wyjściu dodatkowy tyrystor który uruchamiany jest przyciskiem w uchwycie przez przekażnik samochodowy

A to już wogóle bezsens. Zastosowałeś szeregowo w obwodzie spawania tyrystor - policz sobie, ile tracisz na nim prądu teraz. O ile zadziała to w przypadku prostownika jednofazowego, o tyle w przypadku trójfazowego z przebiegiem niegasnącym nie ma szans w prosty sposób - aczkolwiek i tutaj dało by się tyrystor wyłaczyć. Chłopy, myślcie trochę. Najpraktyczniejszy sposób wyłaczania prądu w urządzeniu trójfazowym, jeśli chce się uniknąć stycznika po stronie pierwotnej, to odcinanie sygnału/zwieranie do masy pomiędzy transoptorami a pierwszym stopniem op-ampów - nie ma ryzyka szpilek itd.

• #2805 25 Gru 2011 21:43
    gery_z1
    Poziom 11  

Zgadzam się z tobą , ale należy pamiętać ,że ile głów tyle pomysłów i żaden nie będzie idealny żeby go nie można poprawić. Pozdrawiam.

• #2806 26 Gru 2011 10:27
    elektromechanik
    Poziom 27  

gery_z1 napisał:
    Zgadzam się z tobą , ale należy pamiętać ,że ile głów tyle pomysłów i żaden nie będzie idealny żeby go nie można poprawić. Pozdrawiam.

Zgadza się :!: :!: :!:

Tylko czemu w takim razie wypisujesz takie bzdury>Nie pisz takich głupot że się nie sprawdzi bo ja takie coś mam zrobione :?: :?: :?:

• #2807 26 Gru 2011 12:34
    patryk-84a
    Poziom 28  

Ja mam wyłączane zasilanie sterownika i działa bardzo dobrze. Wcześniej miałem stycznik na pierwotnym ale załączanie trafa wywalało czasem bezpieczniki. Każdy z trzech sposobów bedzie dobry, czy to odłączenie zasilania, czy synchronizacji lub bramek.

• #2808 26 Gru 2011 12:38
    gery_z1
    Poziom 11  

Kolego elektromechanik czy w ogóle rozumiesz co ja piszę że mam tak zrobione i zdaje to egzamin i przeczytaj powyższą wypowiedż robokopa że można wyłączyć tyrystor lecz nie jest to najlepsze rozwiązanieze względu na straty . Zamknijmy ten temat bo szkoda czasu .

• #2809 26 Gru 2011 13:57
    patryk-84a
    Poziom 28  

Co do Waszego problemu to myślę że tyrystor wyłączy się w przypadku spawania. Co innego gdyby odbiornikiem była by żarówka podłączona na stałe, ale tu wystarczy oderwać drut od materiału i już tyrystor się wyłączy. Pozatym podczas spawania indukują sie różne śmieci, również szpilki ujemnego napięcia które mogą się przyczynić do wyłączenia tyrystora. Jest to jednak zbędne rozwiązanie skoro na wyjściu są już tyrystory i wystarczy odciąć zasilanie sterownika.

• #2810 26 Gru 2011 15:20
    robokop
    Moderator Samochody

patryk-84a napisał:
    Co do Waszego problemu to myślę że tyrystor wyłączy się w przypadku spawania.

Też nieprawda. Nawet jeśli odbiornikiem będzie akumulator, to tyrystor się wyłączy. Warunek - przebieg z prostownika przed tyrystorem musi spadać w okolice "0". Poczytajcie o tyrystorach. Wieczorem postaram powklejać trochę ciekawych materiałów odnośnie prostowników tyrystorowych i o wyłączaniu tyrystora.

• #2811 26 Gru 2011 17:32
    elektromechanik
    Poziom 27  

robokop napisał:
    patryk-84a napisał:
    Co do Waszego problemu to myślę że tyrystor wyłączy się w przypadku spawania.

Też nieprawda. Nawet jeśli odbiornikiem będzie akumulator, to tyrystor się wyłączy. Warunek - przebieg z prostownika przed tyrystorem musi spadać w okolice "0". Poczytajcie o tyrystorach. Wieczorem postaram powklejać trochę ciekawych materiałów odnośnie prostowników tyrystorowych i o wyłączaniu tyrystora.

ZGADZA się

Tylko w przypadku 3faz to >0 < nie wystąpi.
    Co do pomysłu kol. patryk 84 to poco tyrystor jeśli ma on być wyłączony przerwaniem spawania przez oderwanie drutu :cry:

Tak na marginesie to napięcie może być cały czas a wystarczy wyłączenie posówu drutu i przy tak niskim napięciu jaki mamy w migomacie łuk sam zgaśnie :idea:

• #2812 26 Gru 2011 18:01
    robokop
    Moderator Samochody

Elektromechanik, pospawaj trochę w ten sposób - tylko zaopatrz się w solidne kombinerki i zapas dysz. Jak myślisz, po co w lepszych maszynach jest regulacja upalania wolnego końca?

• Pomocny post
    #2813 26 Gru 2011 18:38
    elektromechanik
    Poziom 27  

robokop napisał:
    Elektromechanik, pospawaj trochę w ten sposób - tylko zaopatrz się w solidne kombinerki i zapas dysz. Jak myślisz, po co w lepszych maszynach jest regulacja upalania wolnego końca?

Spawam spawam. Mam 2 mig. 1 duży 3 ( przez pomyłkę wstawiłem 2 )faz. i 2rugi mały 1faz.- do kwasówki. ( z racji napraw - a więc i spawania ) chłodni do mleka itp ( chociaż do tego częściej używam TIGa.. :|
    W obydwu oczywiście wyłączane trafa stycznikami. ( nie musisz mnie przekonywać o wyższości świąt Bożego narodzenia nad 1szego maja).
    Napisałem to w kontekście wyłączania tyrystora przez odrywanie drutu. :idea:

Ps. >>tylko zaopatrz się w solidne kombinerki i zapas dysz<

Przy małych prądach nie jest to aż tak tragicznie ( co nie oznacza ze jestem za takim rozwiązaniem ).

• #2814 27 Gru 2011 17:40
    patryk-84a
    Poziom 28  

No tak robokop, masz rację. Przy jednofazowcu tak będzie. Z drugiej jednak strony nie wiadomo jakby się zachował tyrystor za dławikiem, gdzie pomimo że napięcie bez obciążenia spada do zera to podczas spawania gdy działa dławik przebieg nie powinien być gasnący i tyrystor się nie wyłączy. Istnieją za to układy wyłączające tyrystory przy napięciu stałym poprzez podanie szpilki ujemnego napięcia na wejście tyrystora.

• #2815 27 Gru 2011 18:39
    elektromechanik
    Poziom 27  

A tak żeby nie bić piany ze spokojnej wody.
    Najprostsza sprawa > zastosować stycznik półprzewodnikowy (elektroniczny )
    Cena praktycznie zbliżona do normalnego, brak zakłóceń, włączanie w zerze ( a wiec niema przeciążeń sieci i trafa ) duża rozpiętość napięcia sterującego ( przeważnie od kilku do kilkudziesięciu V AC ) itp.

Np, na allegro- http://allegro.pl/listing.php/search?string=s...ik+p%C3%B3%C5%82przewodnikowy&category=0&sg=0

• #2816 27 Gru 2011 21:14
    arkadiustr
    Poziom 15  

Dzięki elektromechanik za wstawienie się za mną... Mam oryginalny prostownik spawalniczy Ozas-a, trójfazowy i postanowiłem sprawdzić (gery wszedł mi na ambicję) jak to będzie z tym tyrystorem. Otóż kolego gery tyrystor w takim układzie nie przerwie nam przepływu prądu dopóki nie przerwiemy obwodu ręcznie (oderwanie elektrody), a więc użycie tego w migomacie zupełnie mija się z celem, no chyba, że preferujesz chińskie rozwiązania...

• #2817 27 Gru 2011 21:31
    elektromechanik
    Poziom 27  

Są tyrystory ( i układy komutacyjne )które się wyłączają ale to tak jak do zwykłego roweru szukać elektronicznej przerzutki.

• #2818 13 Sty 2012 00:44
    solar744
    Poziom 18  

Niektórzy lubia sobie komplikowac zycie przez dziwne rozwiazania konstrukcyjne
    Nie lepiej stosowac od lat sprawdzone ?? tradycyjny stycznik lub elektroniczny lub zanik sygnału na sterowaniu tyrystorów mostka prostowniczego
    Proste rozwiazania najlepiej sie sprawdzaja . Nie ma potrzeby wszystkiego niepotrzebnie komplikowac

• #2819 29 Sty 2012 14:34
    nek
    Poziom 12  

Kupiłem w ubiegłym roku stary migomat wyprodukowany w ZSRR. Praktycznie jako złom , bo nic nie działało ale trafo było w porządku. Nie było żadnego schematy a płytka elektoniki skuteczne zamalowana farbą olejną . metodą prób dobrałem nowe elementy i udało się to uruchomić. Mam jednak problem bezpiecznik 16A nie wytrzymuje rozruchu .po załączeniu zasilania wszystko działa /sterowanie silnikiem podajnika drutu, wentylator , zawór gazu / Po naciśnięciu przycisku na rękojeści . czyli podaniu napięcia na cewkę stycznika - 16A bespecznik wywala /nie zawsze ale b.często/ Co Radzilibyście bym zainstalował na obwód prądowy by złagodzić ten prąd rozruchowy /bezpieczników większych nie mogę dać bo 25A są w skrzynce po stronie ZE/ Dodam jeszcze że trafo jest na rdzeniu toroidalnym ,nap,pierwotne 230V są 4ry odczepy najniższy daje na uzw.wtórnym 18.5V AC .Na wtórnym jest mostek prostowniczy /4-ry diody 200A/ dławik i bateria kondezatorów 4 x C /napis zababrany lakierem/ Na biegu jałowym i pierwszm odczepie trafo się nie grzeje. Z podziękowaniem za otrzymane informacje . nek

• #2820 29 Sty 2012 18:46
    arkadiustr
    Poziom 15  

Trafo toroidalne ma to do siebie, że pobiera bardzo dużo prądu przy rozruchu. Zakładając, że uzwojenia są w porządku to wystarczy zastosować jakiś układ miękkiego startu, który będzie Ci załączał trafo podczas przechodzenia sinusoidy "przez zero". Prawdopodobnie dla tego czasami udaje Ci się urządzenie uruchomić gdy "wstrzelisz" się w owe 0. Taki sterownik możesz wykonać na przykład na U2008. Będzie działać na 100%. Pamiętaj o zastosowaniu triaka 40A.