Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Nstan 25 Wrz 2012 01:09 1325520 3184
    danthe
    Poziom 30  
    W Augustowie jeden człowiek może zrobić 5 spawarek / tydzień, lub 2 migomaty :D . Dwa lata pracy nad czymś takim - strasznie się kolega lenił :D . Twoją spawarką nie dało się spawać zapewne z powodu zbyt "twardego" transformatora. Transduktor do regulacji prądu spawania to doskonały pomysł, szczególnie przy transformatorze o sztywnej charakterystyce... Ale strasznie duży i ciężki (obejrzyjcie sobie besterkę SPB 315).
  • IGE-XAOIGE-XAO
    solar744
    Poziom 18  
    Witam
    Odnosnie spawarki Elmar to o ile dobrze widziałem to jest to sterownik z regulacja prądu spawania oraz rozruchem .Transformator zasilany jest napięciem 400V. Jesli to jest taka spawarka jak naprawiałem ( dość wielka i ciężka jak diabli ) to nie wiem czy jest sens sie bawic w budowe migomatu do zastosowan domowych ? chyba ze spawane beda konstrukcje przemysłowe( dodam że spawanie elektrodą 4mm nie stanowi dla niej żadnego problemu ) A co do opisanych danych transformatora to moim zdaniem jest do przewinięcia i ma troche mała moc ale mozna się pokusić o budowe małego miga. Wtórne przewinąć i trafko jak znalazł
  • IGE-XAOIGE-XAO
    solar744
    Poziom 18  
    Niestety ale tak jest, dość pracochłonne zajęcie ale za to jaka satysfakcja. Ostatni przezwajany transformator od podstaw zajoł mi 4 dni. Najwiecej problemów stwarza winięcie uzwojenia wtórnego płaskownikiem, nie każdy dysponuje odpowiednim oprzyządowaniem , samo składanie to juz tylko powiedzmy 4 godziny. Do zalakierowania wystarcza 1 litr lakieru
    danthe
    Poziom 30  
    Zgadza się, potrzeba dobrej nawijarki, gilotyna do blachy, zgrzewarka punktowa, inne potrzebne przyrządy. No i oczywiście nie ma już miejsca na eksperymenty i kombinacje, wszystko z góry musi być już ustalone. Ja sobie zrobiłem nawijarkę ze skrzyni biegów od mercedesa, silnika 0,35kW i falownika hitachi L100. Zamieszczę zdjęcie.
    Stryjko
    Poziom 11  
    Panowie zeszło długo bo było robione tylko okresami zimowymi. W lecie inne zajęcia. Ponadto aby wykonać rdzeń do trafa, taki jaki sobie wymyśliłem najpierw musiałem wykonać gilotynę do blach transformatorowych. Jeżeli ktoś kiedyś ciął takie blachy, wie że nie jest to takie łatwe. A dodatkowo traktowałem to zajęcie jako odskocznie od nudy świeżo upieczonego emeryta, który nagle ma bardzo dużo czasu. Spawarka na początku miała za duży prąd, gdyż nie mając doświadczenia w obliczeniach, nie wziąłem pod uwagę tego że mogłem się pomylić na "plus" i dodatkowo dołożyłem 15%. Teraz jest wszystko ok i jestem bardzo zadowolony tak ze spawarki jak i z miga.
    Jak wnuk zrobi zdjęcia w/w urządzenia to wstawie.
    Pozdrawiam
    banderas31
    Poziom 10  
    Witam mam pytanie może teraz ktoś mi odpowie.Zdobyłem trafo separacyjne czy po przewinięciu nada się na budowę miga.Jeżeli tak czy mogę liczyć na pomoc co do obliczeń jak co nawinąć .Podam parę fotek. Buduje Migomat na spawarce elektrodowej [/img]Wymiar cewki to około 14cm szerokość 9x8.Pozdrawiam.
    solar744
    Poziom 18  
    Bardzo ładne trafo. Kolego jeśli jest to transformator separacyjny z 230V na 400V to można powiedzieć że połowe pracy w nawijaniu masz za soba. Musisz tylko zdecydować jakim napięciem bedziesz zasilał trafo i aby mieć regulację prądu bedziesz musiał dowinąć uzwojenia pierwotnego aby powstało kilka odczepów do regulacji prądu spawania. Ja do obliczeń korzystam z nastepującego wzoru : 45 podzielic przez przekrój rdzenia
    Wynik jest liczbą zwojów na 1V. Obliczoną liczbę zwoji uzwojenia pierwotnego pomniejszam o 5% a uzwojenia wtórnego zwiększam o 5% ze wzgledu na straty w rdzeniu.Obliczenia są przybliżone gdyż teraz są stosowane blachy o wiekszej indukcyjności w transformatorach. W twoim przypadku jak masz gotowe jedno uzwojenie to możesz nawinąć na jednej z kolumn trafa ze dwa zwoje izolowanego przewodu i zmierzyć napięcie po podłączeniu trafa do sieci. Nastepnie zmierzoną wartość napięcia podzielić przez 2 aby wiedzieć jakie napięcie przypada na 1 zwój. Wiec wyliczenie uzwojenia wtórnego nie stanowi już problemu .
    banderas31
    Poziom 10  
    Witam i dziękuję za zainteresowanie.A więc tak trafo ma po dwa uzwojenia na każdej cewce połączone szeregowo, pierwsze nawinięte drutem około 2mm a drugie 3mm może coś więcej .Niestety na trafie są cztery kable pisze na kostce 400,n,460,n.Dodam zdjęcie tabliczki poniżej,nie zależy mi na jaki zasilanie będzie tylko jak i co da się z tego zrobić.Chciałbym aby np,ktoś mi doradził zrób tak i tak a ja wtedy trafo do kolegi zaniosę kiedyś silniki przewijał to może trafo da rade.Bardzo będę wdzięczny za pomoc bo trafo to najważniejsza sprawa.Najlepiej by było żeby nie trzeba wszystkiego rozwijać a wtórne nawinąć jakim grubym kablem jak kolega pisał i koszta mniejsze. Buduje Migomat na spawarce elektrodowej
  • IGE-XAOIGE-XAO
    solar744
    Poziom 18  
    Można spróbować przerobić to trafo aby zaoszczedzić na kosztach miedzi wykorzystując uzwojenie które już jest - uzwojenie pierwotne mamy praktycznie gotowe , pozostaje jedynie ustalić które uzwojenie to 400V ,pozostałe odwinąć i dowinąć odczepy co 20 V. Wtórne uzwojenie nawinąć płaskownikiem miedzianym. Ewentualnie przewinąć całość Pierwotne wraz z odczepami na jednej kolumnie a wtórne na drugiej kolumnie.
    banderas31
    Poziom 10  
    To się ciesze że coś można z tego zrobić co lepiej by było to trafo na 220V bardziej mobilne czy na 400 i ile amper z tego by wycisnął .A może tak jak kolega pisał osobno zrobić pierwotne a osobno wtórne, było by prościej jedną cewkę do zera rozwinąć na wtórne by była a na pierwszej pierwotne.Jeżeli odwinę wtórne jak dobrze myślę bo grubszy drut na wierzchu jest to wtedy pierwotne jak obliczyć ile razy mam odwinąć na od czepy.Przepraszam za głupie pytania ale jestem z tego zielony czytałem wielokrotnie posty ludzi którzy w tym temacie siedzą parę lat.Dziękuje za wyrozumiałość i szybkie odpowiedzi.
    marian.s
    Poziom 13  
    Witam
    Przede wszystkim, jeśli z tego ma być mig to tu się nie zgodzę z solar744. Wtórne obowiązkowo na pierwotnym i najlepiej na obydwu kolumnach i nawinięte ściśle.
    Tak czy inaczej uzwojenie z wierzchu musisz odwinąć ale najprzód podłączyć do tego napięcie by się zorientować które uzwojenie jest pod spodem.
    Podłącz uzw. pod spodem do 400V i zmierz nap na wtórnym- jak jest 460V to wszystko jasne, jak jest sporo poniżej 400 to też wszystko jasne.
    Radzę zachować WIELKĄ ostrożność przy tych manewrach bo 400V to jednak nie bułka z masłem.
    Jeśli pod spodem jest 460 to masz gotowe uzwojenie na 230V (cewki połączyć równolegle). Gdyby zasilać 400V to zrobić "gdzieś" odczepy i w tym miejscu podpiąć napięcie.
    Jeśli natomiast masz pod spodem 400V to jest gotowe na 2faz.
    Na 230V dowinąć "trochę" (obliczyć ile) zwojów i połączyć równolegle.
    Chcąc nie ingerować już więcej w pierwotne, w celu regulacji napięcia trzeba zrobić odczepy na wtórnym, z tym, że przy tym sposobie trochę kłopotliwe jest przełączanie napięć.
    Przed podłączeniem tr. nawiń parę zwojów na jednej kolumnie (jak radził solar744) i zmierz tam napięcie i na tej podstawie obliczysz ile jest zw/V.
    Powodzenia w budowie miga.
    danthe
    Poziom 30  
    Ewentualnie można się pokusić o regulację fazową za pomocą triaka na stronie pierwotnej, lub tyrystorami na stronie wtórnej. Bardzo ciekawe rozwiązanie regulacji po stronie wtórnej widziałem w KEMPI Kempomat 150.
    banderas31
    Poziom 10  
    Nie mogę dodzwonić się do kolegi żeby umówić się na pomiary,ale byłem w garażu i patrzyłem na trafo.Jeżeli od dołu jest pierwotne cieńszy drut to wychodzi na kostkę i pisze 460 a drugi kabel n,natomiast grubsze uzwojenie 400 i drugi koniec cewki n.obie cewki są połączone ze sobą chyba równolegle ,bo z każdej kolumny wychodzi 4 kable czyli razem 8 a do kostki 4 .jak pomierzę dam znać.Czyli mogę zrobić regulacje na wtórnym zobaczymy po pomiarach dzięki koledzy za zainteresowanie pozdrawiam.
    banderas31
    Poziom 10  
    Witam pomierzyłem trafo i tak pierwotne jest na spodzie drut 1,60 mm .po podpięciu pod 2 fazy jest410V a wtórne 370V pod jedną fazę 237V a wtórne 214V,Kolega radzi żeby wtórne odwinąć i parę drutów połączyć razem i nawinąć bo go jest na tyle .Drut na wtórnym jest 2 mm le napisałem wcześniej suwmiarka do kosza.Teraz co doradzicie koledzy pierwotne zostawić bez zmian a wtórne nawinąć te 35V tylko sprawa jakiej regulacje zrobić i czy 2 fazy czy jedna.A czy można to zrobić np przełącznik tak jak w spawarce prawo lewo 230V i 400V jakaś regulacja by była.
    banderas31
    Poziom 10  
    Witam właśnie skończyłem odwijać wtórne.Nawinąłem na pierwotne pięć razy drutu tego co było 2mm i podpiąłem miernik na ACV i wyszło 4,6V.Pomożecie mi teraz to obliczyć ile na każdą kolumnę nawinąć i czy mogę tym drutem co było na wtórnym to zrobić tyle że kilka złączyć razem powinno wystarczyć.

Nawinąłem, podpiąłem... popraw również inne błędy.

Popraw też pisownię jednostek w poprzednich postach.
    Przypominam
    wat [W] - piszemy "watów"
    kilowat [kW] - piszemy "kilowatów"
    amper [A] - piszemy "amperów"
    wolt [V] - piszemy "woltów" (a nie "voltów")
    kilowatogodzina [kWh]
    om [Ω] - omów (nie "ohm", ani nie "ohmów")
    herc [Hz] - herc, herców.
    [retrofood]
    zm_m
    Poziom 16  
    Witam.
    Miałem podobny transformator na 400V nawinąłem natym uzwojenie wtórne
    linką miedzianą w izolacji na obu kolumnach na całej długości a że niebyło odczepów
    na pierwotnym to do regulacji prądu spawania zastosowałem znacznie,znacznie
    mniejszy transformator ok,20cm2 .Natym rdzeniu nawinąłem potrzbną ilośc zwojów
    i wybraną ilośc odczepów i działa to b. dobrze bez ruszania uzwojenia transformatora
    .
    Powodzenia.
    banderas31
    Poziom 10  
    Witam może kolega coś więcej napisze jak to dokładnie zrobił jaki przekrój tej linki i co było nawinięte na tym drugim też wtórne i co ile od czep był.Jeżeli bym odwinął pierwotne to ile trzeba i jak to pomierzyć. Wtórne mam jeszcze nie nawinięte .

Na dole, pośrodku, jest przycisk "Pisownia". Proszę go używać, tym razem błędy poprawiłem. [retrofood]
    danthe
    Poziom 30  
    Kolega zm_m dał po prostu w szereg dławik. O regulowanej odczepami indukcyjności. Pytanie czy podzieli się informacją o ilości zwojów, oraz konstrukcją rdzenia? Bo taki sposób regulacji powinien być znacznie lepszy niż regulacja fazowa na triaku lub tyrystorach.
    zm_m
    Poziom 16  
    Jak zauważył kolega; Dante;Jest to dławik zrobiony z transformatora ładowarko-spawarki.ze spalonym uzwojeniem ładowania akumulatora. Wykorzystałem uzwojenie
    wtórne tego transformatora 50v jako dławik połączony szeregowo z uzwojeniem
    pierwotnym transformatora spawarki .Ilośc zwoi okazała się za mała do wystarczającej regulacji więc policzyłem ilość zwoi robiąc odczepy nawinąłem jeszcze raz tyle zwoi (ile nie pamiętam) i to działa bez potrzeby ingerowania w tranformator spawarki.Na jednym ze zdjęć na stronie 40. widać ten dławik regulacji
    prądu. Rdzeń 16cm2 typu [] z uzwojeniem na obu kolumnach.
    Mój transformator na wtórnym nawinąłem linką miedzianą w izolacji gumo podobnej
    na całe długości obu kolumn bez rozbierania rdzenia (drutem nie da sie) Przekrój
    zależy od przewidywanego obciążenia 5Amm2. Pozatym potrzebny będzie dławik pradu stałego ze szczeliną ,jamam taki 24cm2, 50zwoi,i 3mm szczelina.
    troll21
    Poziom 10  
    Szanowni forumowicze. W sumie zacząłem interesować się tym wątkiem i czytać go od początku, ale gdy pokazałem go znajomemu inżynierowi spawalnictwa, to mnie wyśmiał w ogóle, gdyż przypomniał (o czym kiedyś wiedziałem faktycznie), że jest błąd merytoryczny w samym tytule wątku i nie powinienem tracić czasu na czytanie. Otóż róznica między źródłami spawalniczymi do metody MMA a MAG polega na tym, że w metodzie MMA potrzebujemy źródła o charakterystyce opadającej a przy MAG - płaskiej. Wtedy w MAGu zachodzi "samoregulacja". Sprzężenie zwrotne na zasadzie długość łuku a spadek napięcia na nim > prąd spawania. Zatem nie da się zbudować na spawarce MMA "migomatu", który spawałby dobrze.
    marian.s
    Poziom 13  
    troll21 napisał:
    "Zatem nie da się zbudować na spawarce MMA "migomatu", który spawałby dobrze."
    No i masz rację. i Twój inżynier też ma rację.
    Tylko wszystkie te racje już są w tym temacie zawarte, o czym można się przekonać wertując cały temat. A tu jest czarno na białym (u mnie na zielonym, bo takie mam ustawione tło), że chcąc wykonać MIG-MAG trzeba,niestety ingerować w transformator i nawijać go tak jak wymaga tego "migomat'.
    Taki transformator można oczywiście potem wykorzystać do spawania elektrodą, ale raczej sporadycznie i ze świadomością, że to już nie będzie spaw profesjonalny (można sobie elektrodą "przysmarkać").
    Idea tego tematu jest taka, że można sobie coś wykonać samemu i potem na tym pracować. A to cieszy!
    Pozdrawiam.
    rosck
    Poziom 13  
    Witam. Czy jest sens stosowania dławika do transformatora trójfazowego na trzech kolumnach? Regulacja jest na pierwotnym, moc maksymalna około 180A. Niby spawa dobrze ale problem z odpowiednim wtopieniem spawu tzn wychodzą wypukłe. Regulacja gazu i prędkości podawania drutu nie pomaga.
    Krater28
    Poziom 17  
    Od kiedy to się moc podaje w Amperach?
    Pytanie w którym kierunku spawasz - żeby spaw był w miarę płaski spawa się do przodu.
    Odpowiednio dobrany dławik poprawia jakość spawów szczególnie przy mniejszych prądach, przy transformatorach 3-fazowych też się go stosuje.
    Możesz też mieć za małe napięcie na wyjściu.
    portos
    Poziom 11  
    Witam Wszystkich
    Mam pytanie czy z tego trafa można zrobić migomata ?
    Buduje Migomat na spawarce elektrodowej
    portos
    Poziom 11  
    Co to za odpowiedź? Chyba można napisać ze się nie da , albo że za słaby. nie może jeszcze talerz latający :)
    portos
    Poziom 11  
    Na naklejce jest napisane 7.35kVA a wymiary tego trafa to dł 17,5cm wys 15,5cm szer rdzenia 7,5cm x ok 7cm ,no i oczywiste jest że trzeba go przewinąć
    Krater28
    Poziom 17  
    portos napisał:
    Na naklejce jest napisane 7.35kVA a wymiary tego trafa to dł 17,5cm wys 15,5cm szer rdzenia 7,5cm x ok 7cm ,no i oczywiste jest że trzeba go przewinąć
    Powinna z niego wyjść fajna zgrzewarka do różnych blaszek - nawet lepsza niż np taka jak na stronie głównej https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2411457.html
    O spawaniu jakimkolwiek zapomnij tym transformatorkiem.
    A jak się uprzesz żeby go użyć do migomata to powiem Ci że się nawet nadaje i zostaw go sobie......
    .... będzie z niego po odpowiednim rozcięciu dobry dławik do tegoż migomata.