Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Nstan 11 Mar 2017 15:21 1354542 3184
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
    robokop
    Moderator of Cars
    W obwód bramki wkleiłbym rezystory 10-50 omów, do tego brak potencjometrów symetryzacyjnych - powinny być,do zniwelowania różnic pomiędzy samymi transoptorami i kanałami wzmacniacza, do tego przydałby się chopper, powielający impulsy bramkowe, sterowanie bezpośrednio transoptorów z wyjścia opampów tez nie wzbudza zaufania. Masz oscylogramy gdzieś zachowane?
    danthe
    Level 30  
    @robokop
    Odnośnie rezystorów bramkowych - w którymś z numerów czasopisma EdW był artykuł o błędach w notach katalogowych. Jako flagowy przykład takich błędnych not katalogowych była przytoczona nota optotriaka MOC30xx. W artykule mowa była o rezystorach włączanych w szereg z wyprowadzeniami (a w zasadzie o tym że nie są tam do niczego potrzebne). Zgadza się to z przeprowadzonym kiedyś eksperymentem - podłączyłem optotriak z triakiem bez rezystorów, diodę optotriaka zasiliłem z wyjścia generatora 555, częstotliwość ok. 4 - 5 Hz. Pracowało to wiele godzin i rzeczywiście nic się złego nie dzieje.

Potencjometry by się przydały, aby przebiegi na kondensatorach były możliwie jednakowe, jednak przy zastosowaniu elementów w tolerancji 1% daje zadowalającą dokładność (można ew. dobierać elementy).

Powielanie impulsów bramkowych ma sens w przypadku sterowników z transformatorem separującym lub układów U209 itp, jednak w tym układzie dioda optotriaka świeci przez cały czas od wyzwolenia do przejścia przez zero więc gdyby tyrystor się rozłączył, wzrastające napięcie na anodzie tyrystora (względem katody i co za tym idzie również bramki) spowoduje powtórne otwarcie tyrystora.

MCP6001 - output current +- 23 mA, MOC3023 - Ift = 5mA max.
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
    robokop
    Moderator of Cars
    danthe wrote:
    w którymś z numerów czasopisma EdW

Panowie z AVT z rozpędu nie wzięli pod uwagę że te rezystory są bezpiecznikami - we wszystkich aplikacjach jakie widziałem zawsze były stosowane.
    SQ5AZP
    Level 27  
    Optotyrystory i optotriaki nie są produkowane przez jedną firmę, jednak we wszystkich dokumentacjach są rezystory pomiędzy optotriakiem a sterowanym tyrystorem.
    Czyżby wszyscy konstruktorzy układów zintegrowanych popełniali ten sam błąd?
    A może ów rezystor ma jeszcze inne zadania niż zastępowanie bezpiecznika?
    Na przykład przy łączeniu innym niż ,,0''.
    danthe
    Level 30  
    Możliwe że jeden z pierwszych producentów tak zrobił, i już tak zostało u producentów "powielających" rozwiązanie.

Swoją drogą, to co miałby taki "bezpiecznik" zabezpieczać?
    1 - przebicie (zwarcie) triaka - mamy zwarcie, przez optotriak nie płynie żaden prąd.
    2 - przebicie (zwarcie) optotriaka - triak wyzwalany ciągle, przez rezystor płynie prąd bramki, do momentu otwarcia triaka.
    3 - przerwa w optotriaku - oczywiście żaden prąd nie płynie.
    4 - przerwa w triaku - przez optotriak popłynie prąd zgodnie ze wzorem I=U/R, w przypadku aplikacji sieciowej i dużym obciążeniu triaka (powiedzmy grzałka 2kW R = ok.25Ω), I = 230V/75Ω ≈ 3A . Tak duży prąd na pewno spowoduje uszkodzenie optotriaka, i zależnie od tego czy się zewrze czy przerwie, to może w końcu spalić rezystor. Czyli w najlepszym przypadku padnie optotriak,a rezystor ocaleje, w najgorszym także rezystor się przepali.
    SQ5AZP
    Level 27  
    A przeanalizuj sobie taki przypadek - tyrystor jest załączany θ 90 optotriakiem
    Jaki wpływ może mieć rezystor szeregowy w obwodzie sterowania?

I drugi (pojawiający się w różnych układach (zamykający bramkę do katody)?

A pojawiły się one w układach tyrystorowych w czasach gdy optotyrystorów jeszcze nie było, a na rynku krajowym pojawiały się pierwsze tranzystory krzemowe.
    I pokutują po dziś dzień.
    Pomimo tego że każda konstrukcja jest ,,obmacywana'' przez fabrycznych ,,liczykrupów''.
    Pomyłka?
    danthe
    Level 30  
    Przy tych wartościach elementów napięcie wyjściowe nie powinno przekroczyć 36V.
    Zamiast R2 dałbym szeregowo 33k i pr'kę 100k. Potem potencjometr na maksimum i regulował pr'kę do osiągnięcia żądanego napięcia maksymalnego.
    danthe
    Level 30  
    Na chwilę obecną masz R1 = 100k, R2 i R5 można założyć że równolegle. Co razem tworzy dzielnik 1/3. Maksymalne napięcie z potencjometru = 12V pomnożone przez 3 = 36V.
    Grzegorz_madera
    Level 35  
    Witam ponownie. Prace idą powoli do przodu, jednak stabilizacja napięcia to zły pomysł. Musi być albo stabilizacja prądu albo nic. I jeszcze jedno pytanie: Mam tyrystory 160A, czy wystarczą one w mostku trójfazowym jeżeli prąd wyprostowany ma wynosić 315A? Na razie testowałem na niższych prądach i jest ok, ale boję się dać maksymalny. Jeżeli miałyby nie wytrzymać to będę zmuszony kupić mocniejsze. Do obliczeń bierze się wartość średnią prądu przewodzenia, czy skuteczną?
    SQ5AZP
    Level 27  
    Teoretycznie - tak. Jednak chłodzenie będzie musiało być bardzo dobre.
    3x160=480A
    tomaszmruz
    Level 18  
    Tak zapytam do czego akurat prąd 315 A?. Teoretycznie powiano wystarczyć do pracy przerywanej ale mały pomyśl o mocniejszych.
    Grzegorz_madera
    Level 35  
    Prąd 315A bo taki mam fabryczny transformator od migomatu. Ten transformator jest przystosowany do pracy z 280A w cyklu 100% i 315A w cyklu 80% i tak będzie wykorzystywany. Czyli jednak nici z tych tyrystorów i muszę szukać większych.
    tomaszmruz
    Level 18  
    Jeśli będziesz wykorzystywał z takim prądem i to w tkam cyklu to zapomnij o tyrystorach 160 A. Proponuje żebyś zastosował tyrystory 200 - 250 A
    tomaszmruz
    Level 18  
    Ja mam w migu tyrystory 150 A i po 40 minutach bez chłodzenia przy prądzie 120 - 160 A mam 85 C.
    kszumek
    Level 16  
    Witam
    tep 400 przy prądzie 400A ma tyrystory 160 A
    nawet nie widziałem żeby się nagrzały
    przy mniejszych prądach to nawet letnie się nie robią
    więc według mnie 160 A przy 315 A starczą
    wsadź je na duże radiatory i będzie ok
    pozdrawiam
    SQ5AZP
    Level 27  
    Grzegorz_madera wrote:
    Będę szukał 250A.

Tu możesz kupić Link

Jednak te które masz - powinny się wyrabiać śpiewająco. Należy jedynie zastosować odpowiednie radiatory do odprowadzenia 600W mocy cieplnej. I wentylator średnicy 15 cm do chłodzenia.
    Wentylator można sterować czujnikami termicznymi z uzwojeń transformatora i radiatorów.
    Grzegorz_madera
    Level 35  
    Wentylatory będą dwa po 150mm, a mostek umieszczony będzie przy przedniej ścianie, przy samych wlotach powietrza, a wentylatory będą z tyłu i będą wyciągać ogrzane powietrze z obudowy. W zasadzie już sam nie wiem, nawet znalazłem 250A po 30zł/szt niedaleko mnie i już miałem po nie jechać, ale chyba zrezygnuję.
    SQ5AZP
    Level 27  
    I popełniłeś typowy błąd początkującego. :D
    Będą wciągać również iskry i kulki odprysków ze spawania lub innych czynności obróbczych. Dlatego wytwórcy stosują odwrotny przepływ powietrza.
    W swojej praktyce nie spotkałem spawarki, która byłaby robiona na odkurzacz.
    Grzegorz_madera
    Level 35  
    Miałem do czynienia z maszynami z najniższej półki, czyli wszelkie einhele, shermany, marketowe bestery itp. i tam wszędzie chłodzenie jest zrobione tak jak napisałem, w niektórych wlot powietrza jest od spodu. Ale masz rację, lepiej będzie tłoczyć powietrze od tyłu obudowy. Tyle, że będę musiał umieścić mostek przy wentylatorach, żeby główny strumień zimnego powietrza skierowany był bezpośrednio na radiatory, a dopiero później na transformator i dławik i wylot z przodu, albo od spodu.
    SQ5AZP
    Level 27  
    A po jakiego diabła?
    Dwa wentylatory przemysłowe 150x38 mają wydajność 540m³/h. Zatem z przodu, na wylocie będziesz miał jak w KMS500 Kemppi. Będziesz stał przed źródłem jesienią i nogi będą marzły.. :D Należy jedynie zadbać aby na wylocie powierzchnia przepływu nie była zbyt mała (tak samo jak na wlocie do wentylatorów).
    Mostek może sobie być przy ściance przedniej. Trzeba za pomocą arkuszy cienkiego plastiku ukierunkować przepływ powietrza bezpośrednio na radiatory diod i tyrystorów.
    Doradzam również zastosowanie uruchamiania termicznego wentylatorów (czujniki pastylkowe zwierne na temp. 60 st.C na radiatorach i 120 st.C na uzwojeniu wtórnym transformatora. Wszystkie łączymy równolegle i wpinamy w obwód zasilania wentylatorów. Spowoduje to wyłączanie wiatraków po wychłodzeniu urządzenia i zmniejszy radykalnie ilość śmieci gromadzonych wewnątrz.
    Grzegorz_madera
    Level 35  
    Ok. w takim razie będzie jeden wentylator. A sterowanie będzie realizowane elektronicznie. Jedynie problemem będzie umieszczenie czujnika na wtórnym, bo jest pod pierwotnym. Obudowa jest dopiero w początkowej fazie, więc jeszcze mogę wszystko pozmieniać.
    SQ5AZP
    Level 27  
    A co za znaczenie które uzwojenie masz na wierzchu?
    Grzeją się obydwa. Czujnik na uzwojeniu jest po to by wentylator za wcześnie się nie wyłączał. Należy dobrać jego temperaturę załączenia tak, aby skutecznie chłodził trafo. Z elektronicznymi czujnikami jest prościej, bo małe gabaryty - a to pozwala wsunąć go w szczelinę pomiędzy uzwojenie a rdzeń transformatora. (przy nawinięciu bezkarkasowym). Takie rozwiązanie jest nawet lepsze, pozwala kontrolować temperaturę najgorzej chłodzonego miejsca trafo.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    SQ5AZP wrote:
    Będziesz stał przed źródłem jesienią i nogi będą marzły

Zrób wyloty z przodu na boki bo nie dość że wieje na ciebie to ci jeszcze gaz rozwiewa.