Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Nstan 27 Wrz 2017 21:04 1316655 3184
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Prąd 230A przy 24V daje 5,3kW i rdzeń 70cm2 .
  • Relpol przekaźniki
    Jacekgro
    Poziom 12  
    Talek napisał:
    Jeśli zmienisz przekrój rdzenia (bo by trzeba było nałożyć jeden rdzeń na drugi) to automatycznie zmieniają Ci się przekroje drutów uzwojenia pierwotnego i wtórnego. Prąd uzwojenia wtórnego wyjdzie Ci z przeliczenia nowego rdzenia.
    Pozdrawiam
    Talek

Witam
    Też tak myślę,żeby jeden rdzeń na drugi nałożyć zrobić dwa karkasy na cały transformator i
    nawinąć wszystko od nowa dobranym przekrojem drutu.
    Wtedy przy takim przekroju rdzenia wychodzi mniej zwojów na pierwotnym gdzieś około 0,45 zw/v.
    Tylko,że trzeba by może dodać z kilka procent
    uzwojenia dodatkowego,żeby nie był zbyt sztywny i nie wybijało bezpieczników.
    Przy dużym przekroju można dać współczynnik wyższy dzięki czemu transformator byłby do pracy tj.ciągłej.
    Ze względu na koszt miedzi nie wyszło by tanio,bo teraz miedź jest droższa od diód i tyrystorów.
    W tym
    transformatorze jest karkas,ale chyba jest tj. z ebonitu,bo jakby to było w miarę nie twarde tworzywo sztuczne
    to można by z tego co się ma
    pospawać tworzywo sztuczne i zrobić dwa karkasy na dwie kolumny.
    Pozdrawiam
    Jacekgro

Dodano po 10 [minuty]:

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Prąd 230A przy 24V daje 5,3kW i rdzeń 70cm2 .

Witam
    Ja bym dał wyższe napięcie biegu jałowego dzięki czemu lepiej by startował migomat to można by dać więcej przekroju.
    Wtedy transformator byłby do pracy tj. ciągłej, a mój po policzeniu dwóch kolumn ma niewiele mniej przekroju rdzenia.
    Jak zrezygnuje z odczepów to mogę wziąć grubszym przekrojem drutu nawinąć transfomator dzięki czemu wzrosła by jego moc.
    Zabezpieczenia nadprądowe mam 25 A także może być większy przekrój rdzenia,a zarazem moc i sprawność z niego uzyskana.
    Pozdrawiam
    Jacekgro
  • Relpol przekaźniki
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Jacekgro napisał:
    Też tak myślę,żeby jeden rdzeń na drugi nałożyć zrobić dwa karkasy na cały transformator i

A po co wystarczy odwinąć do potrzebnej ilości zwoi i wyprostować napiecie na każdym ttrafo osobno.
    Jacekgro
    Poziom 12  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Jacekgro napisał:

A po co wystarczy odwinąć do potrzebnej ilości zwoi i wyprostować napiecie na każdym ttrafo osobno.

Witam
    Można by tak zrobić tylko,że wtórne uzwojenie jest aluminiowe także niewiele to da.Chyba,żeby tak zespawać z powrotem uzwojenie i dowinąć
    te parę zwojów co za dużo było odwinięte,bo mam dostęp do spawarki Tig u siebie w garażu.Trzeba by izolować miejscę w którym było spawane
    i dwa transformatory działałyby pewnie w przeciwnych fazach,bo następuję przesunięcie fazowe i oba transformatroy mogę być w przeciwfazie.
    W transformatorze 3 fazowym nastepują przesunięcia fazowe i wychodzi przebieg symetryczny,że do drutu 0,8 nie potrzeba dławika,a w trzech
    trafach 1 fazowych nie będzie działo w jednej fazie,bo bedą tj. 3 oddzielne trafa pracujące każde sobie.
    Pozdrawiam
    Jacekgro
    archanoid
    Poziom 26  
    Witam . W trafie 3 fazowym nie chodzi p przebieg symetryczny ale o to że każda faza jest przesunięta względem innej o 120 stopni . Dlatego za prostownikiem dostajemy prawie zawsze przebieg nie gasnący ( nie zachodzi do zera) , jedynie przy mostkach sterowanych i dużym kącie wysterowania występuje przebieg gasnący ale o większej częstotliwości niż przy 1 fazowym . Jeśli połączysz 3 trafa jednofazowe pod 1 fazę to nadaj będziesz miał przebieg 1 fazowy . Ale jak byś połączył pierwotne uzwojenia 3 transformatorów 1 fazowych w gwiazdę a wtórne w gwiazdę albo trójkąt i podłączył to do 3 faz to będziesz miał na wyjściu przebieg 3 fazowy .