Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buduje Migomat na spawarce elektrodowej

Nstan 10 Maj 2006 14:23 1326003 3184
    filip.s
    Poziom 23  
    Ostry ten przelicznik 0,8V/zw. :) Na dławik najlepszy jest rdzeń RZC, mozna regulować odległość miedzy dwoma połówkami rdzenia.

Filip
  • IGE-XAOIGE-XAO
    marian.s
    Poziom 13  
    WITAM!
    Do "maws"
    Niedawno kupowałem płaskownik nawojowy w hurtowni elektrycznej(przywieźli na zamówienie). Cena 1kg-56zł-płaskownik w szkle 7mmx3mm wyniósł mnie ok.12zł za 1mb.
    Zyczę udanych zakupów.
    Spider1
    Poziom 13  
    Z moich obliczen wynika 661zw pierwotne i 49zw wtorne 1.2T, 3A/mm2. ?Bedzie to dzialac?
    kasat
    Poziom 19  
    Spider1 napisał:
    Z moich obliczen wynika 661zw pierwotne i 49zw wtorne 1.2T, 3A/mm2. ?Bedzie to dzialac?

Witam : Dałeś 3 zw/v na pierwotnym a na wtórnym 3,26 zw/v może być ale jeżeli masz mjejsce na trochę więcej drutu to proponował bym 4zw/v,
    Weż pod uwagę że ten trafo jest pod zasilaniem cały czas , poco ma za duży prad jałowy brać. Chyba że jesteś pewny co do indukcji blach (np.liczyłeś przy odwijaniu) to wtedy co innego. Napewno działać będzie.
    mareckii
    Poziom 13  
    Witam
    Panowie proszę podpowiedzcie co ile te odczepy zrobić.

Pozdrawiam Mareckii.
    rynio_di
    Poziom 25  
    Proszę o odpowiedż .Gromadząc materiały na budowę migomatu trafiłem na dławik i z tabliczki znamionowej można wyczytać. TYP-DW50, L-5mH, uN-0,5kV, Upp.. 2,5kV J-50A. wym. ZEW.225X135X65 rdzeń E I szczelinę 2mm, wym.. kolumny rdzenia 50x65 nawinięty miedzią śr 3,5 lub 4mm.czy taki dł można zastosować do miga.on jest taki jak moje trafo główne a może ktoś jest takim dławikiem zainteresowany?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    marian.s
    Poziom 13  
    Witam!
    W moim migomacie utknąłem na dławiku: zrobiłem karkas i nawinąłem cewkę na 4 rdzenie od rubina(dwa rdzenie miałem, a dwa następne miałem obiecane od znajomego). Niestety źródło wyschło i zostałem na "lodzie".
    Może ktoś posiada do upłynnienia rdzenie od rubina?
    Jeżeli tak-proszę o kontakt na PW.
    Pozdrawiam!
    Raf31
    Poziom 13  
    Witam
    Mam problem z regulatorem prądu spawania opartym na u2008B i BTA41. Zmontowałem układ i wszystko prawidłowo działało do czasu gdy nastawiłem mały prąd spawania i skleiło mi elektrodę i wybiło bezpieczniki. Po ponownym włączeniu układ działał ale regulację wcieło (pomiędzy wyprowadzeniami A1 i A2 jest zwarcie). Czyżbym przeciążył ten triak?? Piszą że Imax to 40A a mam bezpieczniki 20A. A może był felerny? Dziwne jest to że już wcześniej kleiło mi elektrodę ale nie wybiło bezpieczników i wszystko działało.
    Ma ktoś może jakiś regulator ale na wtórną stronę trafa?? Jeszcze jedno czy taka regulacja (po stronie wtórnej) nadaje się do spawarek mig/mag?? Można zastosować na wtórnej stronie tyrystor (np. taki jak na zdjęciu)?
  • Pomocny post
    kasat
    Poziom 19  
    Witam.
    Do mareckii: No jak zakładasz że max nap. 35V to ja proponuję min ok.20V (to już będzie dość niski prąd spaw. dla druta 0.6 i cieńutką bleszkę powinno być git.) Dla przykładu.
    176 zw. dzielimy przez 28 zw. =6,28 (przekładnia)
    230V dzielimy przez 6,28 = 35V (na wtórnym Twój max , przyjmując 0,8V/zw.).
    Teraz np. jeden stopień na dół.
    196 zw.dzielimy przez 28zw (ta liczba się nie zmienia)=7 (przekładnia).
    230V dzielimy 7=32 V (na wtórnym)
    I tak dalej aż do bólu ile tylko chcesz , podałem Ci przykład bo sam sobie teraz policzysz.
    Do Raf31: Z triakami tak już jest (niestety to zawsze były delikatne elementy) . Mam nadzieję że filtr RC dałeś miedzy nóżkami triaka , I powinien być na min 600 V , bo u Ciebie pasuje mi na przebicie napięciowe (zwarcie A1 i A2) , bo przy przeciążeniu prądowym przeważnie się robi przerwa).Regulacja na wtórnym (na tyrystorach) to jest dość poważne wyzwanie (takie układy tylko prosto wyglądają a wymagają sporej wiedzy w zakresie elektroniki), nie tyle jest ciężko wykonać taki układ co go potem uruchomić.
    Pozdrawiam
    Raf31
    Poziom 13  
    kasat napisał:
    Do Raf31: Mam nadzieję że filtr RC dałeś miedzy nóżkami triaka , I powinien być na min 600 V , bo u Ciebie pasuje mi na przebicie napięciowe (zwarcie A1 i A2) , bo przy przeciążeniu prądowym przeważnie się robi przerwa).

Witam
    Oczywiście że filtr był. Co prawda na 400 V ale był. Z tego co widziałem na troszeczkę starszej konstrukcji regulatorów (u209B) wartości filtra RC były inne. Nie chciałbym by ta sytuacja się w przyszłości powtórzyła i dlatego mam pytanie – czy zmienić z 220nF i 2,2k na 150nF i 1,5k tak jak to było w układzie z u209B??
    kasat
    Poziom 19  
    Witam
    Do Raf31:
    Nie nie musisz taki wystarczy , pamiętaj że kondensator powinien być na napięcie zmienne. I jak możesz do daj na 600 V (tu potrzebne są duże rezerwy , wartości szczytowe 230V mogą być wyższe ,trochę skomplikowana elektryka nie będe Ci zaśmiecał głowy). Pamiętaj aby triak był na 600 V a i chyba na 800V też widziałem , to są ważne rzeczy i ja tu nie przesadzam , zwłaszcza jak na obciążenie jest indukcyjne.
    Heja
    knant
    Poziom 12  
    Witam!
    Chciałbym napisac o stosowaniu kondensatora w obwodzie spawania bo faktycznie po podłaczeniu strzela jak z kapiszonów ,ale spróbójcie w obwód kondesatora wstawić szeregowo nie duzy opór ,ja wstawiłem oprnik 15Ω /15W i teraz jest super
    tymek21
    Poziom 12  
    Witam :)
    Panowie co do triaka BTA41 to osobiście polecam na 800V .Miałem podobny przypadek.Oczywiście taki triak jest droszy ale myśle ze warto:)No i kondensator gasikowy musi być MKSE.
    pozdrawiam :)
    dj_janek
    Poziom 14  
    coś sie popsuło i nie wiem co!

zaczynam spawać jest oki, puszczam przycisk rączki i wywala mi różnicowy.
    już kombinowałem podłanczałem sam transformator i wystartował. zaczołem go włanczać i wyłanczać i bych znowu różnicowy wywala. i teraz czego wina czy padł różnicowy czy trafo gdzieś przebicia dostaje.
    co o tym myslicie??
    dj_janek
    Poziom 14  
    już wiem co sie popsiuło. deszczyk popadał i kabel mi w ziemi przebicia dostawał. bo mam do warsztatu z 60m kabla i był łączony.
  • Pomocny post
    filip.s
    Poziom 23  
    Witam, opisze swoje trafo. Moze to komuś pomoze. Jest to trafo dwufazowe, rdzeń dwukolumnowy, przekroj 110cm2, uzwojenie pierwotne liczy 132zwoje + odczep na 80 zwoju na napięcie 230V, jest nawinięte płaskownikiem 2x10mm, uzwojenie wtórne liczy 2x 24 zwoje + odczep do migomatu- 10zwojow, nawinięte jest dwoma płaskownikami 4x14mm, regulacja prądu jest rozwiązana przez zwore magnetyczną dosowaną do rdzenia. Trafo sprawuje sie bardzo dobrze, ma bardzo duzy zapas mocy :)

Filip
    Nstan
    Poziom 31  
    dj_janek napisał:
    już wiem co sie popsiuło. deszczyk popadał i kabel mi w ziemi przebicia dostawał. bo mam do warsztatu z 60m kabla i był łączony.

Na Twoim miejscu odkopałbym kabel w miejscu łączenia (dobrze, jeśli pamiętasz w którym miejscu) i należy wykonać mufe. Dawniej po złączeniu przewodów umieszczano je w pudełku metalowym i zalewano lepikiem, aby uszczelnić złącze przed dopływem wody. Teraz nie ma problemu z wykonaniem takiej mufy gdyż są silikony uszczelniające. Zawsze będziesz miał problemy, jeśli nie zrobisz tego jak należy, co więcej z czasem dojdzie do zwarcia
    tymek21
    Poziom 12  
    Do dj_janek:
    Proponowałbym dobrze to połączyć i zastosować specjalne koszulki termokurczliwe , najlepiej takie jak od muf do 1kv musisz dobrać tylko srednice .Dodatkowo koszulki takie posiadają mase uszczelniająco w srodku .Dobrze podgrzać palnikiem zakurczyć i po kłopocie :) Z różnicówką nie ma żartów na pewno masz przeciwporażeniową 30 mA :)
    Pozdrawiam :)
    dj_janek
    Poziom 14  
    chwilowo puściłem 2 zero a faza została i jest dobrze
    łączenie zostało zalane smołą
    ale kabel jest do wymiany w krótce
    Szokolo
    Poziom 19  
    Witam szanownych Panów spawaczy :-) !!! Ja mam jedno pytanie odbiegające od tematu budowy spawarek MIG-MAG i innych. Mianowicie chodzi mi o to, aby wypowiedzieliście sie na temat prowadzenia drutu (w czasie wykonywania spawu), jak i elektrody w metodzie MMA. Wiadomo spawarka spawarką, lecz bardzo ważne jest też umiejente obsługiwanie się sprzetem. Aby wyszedł ładny i dobrze wtopiony spaw prowadzicie drut (elektrody) np. zataczajac kułeczka, cofacie elektrodę... Prosze o wypowiedzenie się na ten temat :-) Dziękuję !!!
    Nstan
    Poziom 31  
    Jeśli chodzi o elektrody to tylko przy spawaniu elektrodami EB można poprawiać spawkę bez usunięcia szlaki( bardzo dobrze spawa się tymi elektrodami w warunkach domowych, gdy powierzchnie spawane nie są dopasowane do siebie). Przy elektrodach otulonych jak również w innych metodach ważne jest, aby utrzymywać roztopione oczko. Nawet elektrodę zmieniamy na tyle szybko, aby oczko było jeszcze czerwone. W przeciwnym razie musimy dobrze oczyścić spawkę przed ponownym spawaniem. Jeśli spawam elektrodą to spawkę układam w prawą stronę natomiast migomatem w lewą. To jak układamy spawkę zależy od jej szerokości (jak dobrze dopasowane są powierzchnie spawane). Jeśli spawka ma być szeroka musimy zataczać kółka lub zwolnić a nawet zatrzymać w danym miejscu. Jeśli chodzi spawkę z przetopem to musimy zostawić odpowiednią szczelinę (nawet przeszlifować) i tak ustawić zakres prądowy, aby tylko w jednym kierunku prowadzić elektrodę. Są spoiny, których nie damy rady wykonać za jednym razem. W takich wypadkach najpierw kładziemy jedną lub dwie spawki a na końcu kładziemy lico. Ważne jest, aby dobrze ustawić prąd i posuw drutu w zależności od typu spawki, elektrody i materiału spawanego. Jednak najważniejsza jest praktyka i z czasem nabierzemy doświadczenia.
    zm_m
    Poziom 16  
    Witam.Mam pytanie do praktyków. Posiadam transformator fabryczny 42 cm2 nawinięty na wtórnym płaskownikiem ok 60mm2 wychodzi 26v nieznam jego popszedniego zastosowania. Czy po dowinięciu na wtórnym do 35v da sie spawać w migomacie drutem 1.2 mm bo taki mam uchwyt a samochodów nienaprawiam. Bardzo prosze o opinię. Pozdrawiam wszystkich.
    knant
    Poziom 12  
    witam!
    myśle ze dla drutu 1,2 jest za mała moc tego trafa ,ale w uchycie mozesz wymienic końcówke na 0,8 i transformatr pownien działac bez zadnych przerubek ,ewentyalnie jak jest miejsce dowiń pierwotne na wieszku z kilkoma odczepami i bedzie regulacja za pomoca odczepów
    emlo
    Poziom 14  
    Witam wszystkich ,mam pytanie chce kupic płaskownik miedziany na wtórne całą nadzieje wiązałem z firmą "Eurodrut" ale mi odpisali że sprzedają minimum 30kg.Szkoda bo oni sprzedają wysyłkowo a mnie ta forma by odpowiadała,ze wzgledu na to że mieszkam w górach i do najbliszszego Krakowa mam 80 km. Może ktos mi powie czy może na terenie Krakowa można kupic taką ilosc jaka mnie interesuje. Pozdrawiam.:D
    Nstan
    Poziom 31  
    Mielonka napisał:
    Witam co sadzicie o tym trafie czy mozna go wykozystac na miga

Dodano po 4 [minuty]:

Foto trafa

Napisz coś więcej o uzwojeniach i napięciach, przekrojach . To trafo 3-faz jest bardzo dobre, ale nie widać czy oprócz uzwojenia wtórnego jest pod nim uzwojenie pierwotne. Z tego co widać uzwojenie wtórne jest połączone w gwiazdę i ma 3 odczepy. Podłącz zasilanie i zmierz napięcia na obu trafach.
    zm_m
    Poziom 16  
    Witaj ,,knant,, dziękuję za zaiteresowanie i opinie.Pozdrawiam
    mareckii
    Poziom 13  
    Witam
    Do Emlo:zapytaj w firmie Rewi 0-12 425-77-09może oni coś pomogą.

Pozdrawiam Mareckii.
    Irek24a
    Poziom 1  
    Potrzebuję wzoru na UKłAD GRECA, by móc go podłączyc do spawarki elektrodowej.