Z jednym mogę się zgodzić z kolegą JP_kaw - dodanie mostka prostowniczego poprawa jakość spawania elektrodami, natomiast pozostałe kombinacje są mało efektywne - praca transformatora dla migomatu winna mieć charakterystykę stabilną, regulatorem można próbować ale to będzie tylko nędzna "proteza" z uwagi na charakterystykę źródła prądu czyli transformatora - regulatorem nie zmienimy charakterystyki trafo. Takie jest moje zdanie.
Ja jestem zielony ale kolega elektryk radził mi abym wykorzystał z środkowej cewki odczep o największym oporze i połączył go z trzecia cewką.Każda cewka ma po 4 odczepy. Z orginalnego włącznika wyeliminować przewody na 3 cewkę.
Moim zdaniem to będziesz mógł spawać tylko elektrodami aluminiowymi. Jeśli to jest trafo 3-faz na 160A a ty wykorzystasz jedną kolumnę i zasilisz 220V to jaki będziesz mógł uzyskać prąd. Co więcej nawet 35 V to jest stanowczo za mało na elektrodę. Szkoda niszczyć trafo.
ja mam zasadnicze pytania mienowicie czym sie różni trafo spawarki od trafa do miga. Czy tylko liczbą zwojów na pierwotnym?? nie rozumiem tego. iwm ze jest różna charakerystyka ale jak ją zmienić?? J mam rdzeń z zakładów ursus orginał miał 220V na 2x55V ale ja go troszkę przerobiłem musiałem dodać na pierwotnym troszke zwojów bo mi korki wywalało i dałem regulator na układzie u2008 i oczywiście ujołem zwojów na wtórnym. ale mig nie spawa tak jak powinien. Rdzeń jest typu [ ] i wykorzystałem tylko jedną połowę wtórnego czyli z jednej kolumny może to był muj błąd. pomóżcie bo sie męcze i nie mogę wymodzić żeby było dobrze. a rdzeń ma 64cm^2.
z gory dzięki
dj_janek[/b]
Dodano po 1 [minuty]:
przepraszam za braki literek ale klawiatura mi przestaje nieraz działać
[quote="dj_janek"]ja mam zasadnicze pytania mienowicie czym sie różni trafo spawarki od trafa do miga. Czy tylko liczbą zwojów na pierwotnym?? nie rozumiem tego. iwm ze jest różna charakerystyka ale jak ją zmienić?? J
Podstawową różnicą jest regulacja napięcia w migomacie a prądu w spawarce elektrodowej. Spawarki elektrodowe wykonywane amatorsko posiadały regulację prądu wsuwanym rdzeniem ,regulację napięcia odczepami oraz połączenie odczepy i regulacja rdzeniem. Jeśli zastosujemy spawarkę elektrodową gdzie była regulacja napięcia odczepami to musimy do migomatu obniżyć napięcie na uzwojeniu wtórnym. Jeśli będzie to regulacja z wsuwanym rdzeniem wyciągamy rdzeń lub wysuwamy do oporu i należy dodatkowo wykonać odczepy na pierwotnym jak również dobrze byłoby na wtórnym. Wstawiam przykłady uzwojeń na trafo 1,2 i 3-faz do migomatu. Pamiętajmy, aby zachować jednakową ilość zwojów na każdej kolumnie uzwojenia pierwotnego i wtórnego
Ja jeszcze krótko w sprawie pytania dj_Janka
Ponieważ mam wykształcenie "elektryczne" chociaż od lat tym się nie zajmuję, z tego co pamiętam z praktyki to transformator do spawarki elektrodowej, jak wcześniej pisałem, ma stromą charakterystykę tzn. przez zajarzeniem łuku ma napięcie 60-70V a po rozpoczęciu spawanie napięcie gwałtownie spada tym szybciej im większy jest prąd. Aby taką charakterystykę uzyskać to po pierwsze transformator jest tak obliczony, że pole magnetyczne jes mocniejsze - około 1,2 Tesli - uzyskuje się to przez mniejszą ilość zwoii na 1 Volt , drugą bardzo ważną sprawą jest kształt cewek, który wynika nie tylko z faktu, że przedzielać je musi bocznik magnetyczny - ruchomy rdzeń. Budowa tych cewek jest charakterystyczna są one wąskie a wysokie dzięki czemu charakterystyka jest opadająca. Inna szkoła to ta którą prezentował kolegaN_stan (gdzieś we wcześniejszych postach) regulacja odczepami i sposobem połączenia cewek. Ale kształt cewek powinien być taki.
Natomiast przy migomacie (tu mój zakres wiedzy jest mały) i raczej wynika z doświadczenia - w sumie z nieudanej próby dostosowania 3fazowego Bestera elektrodowego do pracy jak migomat, wydaje mi się że im charakterystyka płaska tym stabilność łuku lepsza dlatego cewki powinny mieć kształt jak przy zwykłym transformatorze a regulacja winna odbywać się za pomocą odczepów czyli poprzez zmianę przełożeń na transformatorze. Jak uda mi się znaleźć bardzo dobry wypróbowany w praktyce schemat tj. wymiary i dane dotyczące przekroju, wymiarów liczby zwoii, itp spawarki elektrodowej to wyślę posta ze skanem. Spróbuję poszukać. Pozdrawiam
Kolego maws dodanie mostka poprawi jakość spawania, ale pod warunkiem, że spawarka ma odpowiednią moc i dodatkowy spadek napięcia na mostku nie pogorszy zamiast poprawić. Musimy pamiętać, że są elektrody na prąd zmienny i stały (mostek spowoduje że nie będzie odprysków i spawka będzie ładniejsza)
a czy taka spawarka ma wystarczającą moc?
Znamionowe napięcie zasilania 400V,50Hz 230V,50Hz
Prąd pobierany z sieci 27 A
Napięcie wtórne stanu jałowego 50-55V 43-46V
Zakres regulcji prądu/napięcia spawania min: 40A/19,6V 25A/19V max: 160A/24,4V
Moc pobierana z sieci 10,8kVA 6,2kVA
Współczynnik mocy przy obciążeniu znamionowym 0,65
Sprawność znamionowa 65%
Z tego, co piszesz jest to trafo z możliwością zasilania 380V i 220V a napięcie stanu jałowego nawet 55V. Na Twoim miejscu dołożyłbym mostek Gretza na 4 diodach i wykonałbym dodatkowe wyprowadzenie na prąd stały pozostawiając zmienny(można wstawić dodatkowe gniazda lub śruby). Pamiętaj, że są elektrody, którymi spawa się prądem stałym jak również są takie którymi spawamy zmiennym (warto zobaczyć na opakowanie elektrod )
Z tego, co piszesz jest to trafo z możliwością zasilania 380V i 220V a napięcie stanu jałowego nawet 55V. Na Twoim miejscu dołożyłbym mostek Gretza na 4 diodach i wykonałbym dodatkowe wyprowadzenie na prąd stały pozostawiając zmienny(można wstawić dodatkowe gniazda lub śruby). Pamiętaj, że są elektrody, którymi spawa się prądem stałym jak również są takie którymi spawamy zmiennym (warto zobaczyć na opakowanie elektrod )
to był właśnie moj "tajny plan" , ale wolałem się upewnić. Wielkie dzieki za odpowiedz. A czy warto iść dalej i dorobić do tego miga? regulacja jest na ruchomym rdzeniu a nie chciabym kombinować z odczepami (nie mam doświadczenia i troche sie boje cos uszkodzić)
hmmmm ... właśnie dostałem gazetke p....ra:
pólautomat spawalniczy FLORA
Zasilanie: 230V/50 Hz
Prąd spawania: 30- 90 A
Moc pobierania: 3000 W
Napięcie jałowe U0: 31V
Napięcie robocze U2: 17- 18,5 V
Pobór mocy: 3 kVA
Bezpiecznik: 12 A
Klasa izolacji: H
Klasa ochrony obudowy: IP21
Średnica drutu: 0,6- 0,9 mm
Maksymalna waga szupli z drutem: 2 kg
Grubość przedmiotu spawanego: 0,5- 4 mm
Cykl pracy na maksymalnym prądzie: 10%
Kroki przłącznika: 4
za 530 PLN- miał ktoś z tym coś do czynienia? bo zaczynam się zastanawiać czy dla moich raczej hobbystycznych potrzeb (np. blachy samochodowe stal i alu) nie wystarczy ta maszynka
Witam! Od pewnego czasu śledzę temat i szukam odpowiedzi na mój problem. Otóż posiadam orginalne trafo od półautomatu Migomag-160 produkowanego w Opolu i chciałbym przerobić go na spawarkę elektrodową. Jest to trafo na 380V a ja mogę pozwolić sobie na 220V i tylko 16A. Posiadam również orginalne diody z radiatorami.Bardzo proszę jeżeli ktoś by znalazł chwile czasu na odpowiedź będę bardzo wdzięczny.
Witam ! Czy nie szkoda przerabiać fabrycznego transformatora z miga na spawarkę podczas gdy konstruktorzy z tego tematu robią na odwót ja także się do tego przymierzam .Może lepiej sprzedać lub zamienić? Zaznaczam że to pytanie pod rozwagę a nie recepta na sukces .
Do Heny12:
Gdy przeliczamy z większego napięcia na mniejsze , to zwoje dzielimy przez współczynnik międzynapięciowy 1,73, a przekrój drutu mnożymy przez 1,73.
Gdy przeliczamy z niższego na wuższe to zwoje mnożymy przez 1,73 , a przekrrój dzielimy przez 1,73.
Gdy przeliczamy cewki z zmiennego na stały i na odwrót.
Dane cewek dzielimy lub mnożymy przez współczynnik 2,5
pr. zmienny - mniej zwoji a grubszy drut
pr. stały-więcej zwoji a cienszy drut
Parę słów komentarza do posta Kolegi Kasata
Współczynnik 1,73 wynika z ilorazu 380V/220V i te uwagi, które zawarł kolega Kasat dotyczą pracy spawarki jednofazowej -220V lub dwufazowej 380V. Odrębną sprawą są transformatory 3fazowe gdzie cewki mogą być połączone w gwiazdę lub trójkąt (ale to już inna bajka).
Natomiast co do współczynnika 2,5 przy przeliczaniu cewek ze stałego prądu na zmienny to nie mam pojęcia skąd Kolega Kasat go wziął, można rzeczywiście taką z grubsza zasadę zauważyć, że przy cewkach na prąd stały jest znacznie większa liczba zwoi wykonanych cieńszym drutem. Ale nie można tu mówić o jakimś ogólnym współczynniku, po prostu przy cewkach zasilanych prądem zmiennym podstawowym parametrm cewki jest jej indukcyjność, który powoduje powstawanie tzw. oporu biernego indukcyjnego, oporność elektryczna drutu cewki odgrywa znikomą rolę generalnie. Natomiast dla cewek zasilanych prądem stałym indukcyjność nie istnieje (w uproszczeniu), decyduje tylko opór elektryczny drutu stąd też duża liczba zwoi cienkiego drutu.
Oczywiście mówię o cewkach zasilanych prądem stałym np. w elektromagnesach, cewkach styczników zasilanych prądem stałych. Proszę aby ktoś nie skojarzył, że w spawarce z diodami tj. na prąd stały cewki uzwojenia wtórnego pracują na prądzie stałym, przez te cewki płynie prąd zmienny.
Pozdrawiam Maws
Mam pytanko Czy można elektronike posuwu drutu zasilić z trafa roboczego tego , ktore daje prad na spawanie?. A dokladniej poprzez dowinięcie cieńszym drutem uzwojenia zasilajacego i zastosowania dodatkowego prostownika.
I jeszcze jedno pytanko.
Regulator fazowy dać przed głównym przekażnikiem czy za? [regulator-przekażnik-trafo]czy [przekaznik -regulator-trafo- bo ta kwestia do konca nie jest dla mnie jasna.
Z góry dziękuje za informację.
zasilenie posuwu drutu z trafa głuwnego nie jest dobrym pomysłem bo gdy zaczniesz spawać spadnie prędkość posówu gdyż trafo zostanie obciążone.
co do regulatora fazowego to daj go za przekażnikiem bo ja z doświadczenia wiem że założenie go przed przekaźnikiem nie jest dobrym pomysłem. następuje detonacja triaka. a wogóle to proponuje załanczanie samego regulatora malutkim przekaźnikiem. poprostu użyć triaka jako użadzenie do załanczania. ja tak zrobiłem i jestem bardzo zadowolony
Dzis rozkrecilem obudowe swojego fabrycznego miga i wykonalem kilka pomiarow. I tak trafo glowne ma przekroj 25cm2, pierwotne 1mm srednicy a wtorne 3mm. Dlawik: przekroj rdzenia to 12cm2, nawiniety drutem srednicy 3mm. Producent podaje max prad na poziomie 140A. Mam takie pytanie czy ktos sie orientuje ilo amperowe sa te diody: Semikron SKN5F90/10 , 8322H1 i Philips E8213 , IN3911? Do kolegi Dj_janek: Trafo w migu jest zalaczane chwilowo wiec jesli regulator dasz za stycznikiem za kazdym razem bedzie dzialal miekki start co jest denerwujace przy spawaniu punktowym. Dlaczego sadzisz ze triak ulegnie uszkodzeniu jesli regulator damy przed stycznikiem?
Ja do Kolegi s_57
Niech kolega zwróci uwagę, że ostatni post to wcale nie krytyka tylko kilka wg mnie merytorycznych uwag do tematu poruszanego przez Kolegę Kasata. Te ostatnie moje posty nie mają na celu krytykę - żyjemy w wolnym kraju i jak ktoś zechce może budoawać migoamat np z MIGa-21.
A powąznie odpowiadając na pytania Kolegi:
1.Nic nie zlecałem, cały podajnik wykonałem sam osobiście,
2.W zawodzie nie pracowałem ale zdobyłem dobre podstawy (teoretyczne i praktyczne) 3 lata ZSZ i 3 lata technikum i coś jeszcze pamiętam, teraz tarktuję to jako hobby o oderwanie się od pracy umysłowej.
3.Jęśli idzie o Bestera to zmian stosunkowo trudno jest dokonać - gdyż jest to tranformator 3 fazowy i w dodatku zabudowany razem z transduktorem. Proszę zauważyć że jeżeli coś krytykuję to tylko próby zaadaptowania zywkłego transformatora od spawarki elektordowej (bez zmiany uzwojeń) do migomatu. Na stronie tej takich przypadków jest bardzo mało, większość z Kolegów przebudowuje zupełnie transformator - zmiana uzwojeń - i myślę że jest to słuszny kierunek. Natomiast właśnie z uwagi na inną charakterystykę trafo spawarki elektrodowej pomysł jego zaadaptowania (bez istotnych przeróbek) jest nienajlepszy, zreztą sam to przećwiczyłem. Podstawowa sprawa przy migomacie to stabilność łuku, którą może zagwarantować właściwie tylko odpowiedni transformator. Pisząc uwagi staram się uwzględniać merytoryczną sprawę problemu - i tyle co do osobistego wątku w tym temacie.
do kolegi Spider1:
owszem jak będzie mięki start to się będzie powoli załanczał. co do uszkodzenia triaka to właśnie w taki sposób podłanczając, znaczy po regulatorze stycznik, z mojego triaka zostały tylko nóżki ze śróbką. Rozerwało go na cząstki i oczywiście przy okazji układ U2008 spłonoł
Witam
Do maws:Ja ten współczynnik 1,73 nie podałem do przeliczania cewek transformatora tylko przekażników . A Ty piszesz w swoim poście o trafoku 2 i 3 fazowym.
Dopiero w drugiej części swojego postu piszesz o przekażnikach i widzę że bardzo Ci się nie podoba przelicznik 2,5 , skąd się wzioł ,napewno nie z książęk tylko ze żmudnej pracy moich poprzedników (mnóstwo godzin pracy i kilogramy drutu na śmietnik) . Przezwajamy przekażniki tak od lat i jest dobrze (jest to poparte wieloletnią praktyką).
Ale masz pełne prawo do niezgadzania się ze mną , tylko nie podałeś jakiegoś innego sposobu na przeliczanie przekażników ze zmiennego na stały.
Ogólnie twój post jest w porządku i widzę że znasz się na rzeczy ale domyślam się że większość tu grupowiczów czeka na konkretne rady, wzory i przeliczniki.
Tu trzeba by jeszcze odzielić przekażniki od styczników ale to jest inny temat.
Do dj_janek: Nie jest dobrze przerywać w trakcie pracy bramkę triaka (na sterowaniu wystepują duże różnice napięcia ) , ja też tak miałem i scalak umarł w sekundzie. Trzeba by przerobić nieznacznie sterownik aby w trakcie odłaczania bramki triaka przez jakiś rezystor mostkować nóżkę scalaka do masy. Tobie akurat scalak wytrzymuje ,ale kiedyś może tego nie wytrzymać (napewno to nastąpi).
Mam do Ciebie pytanie : Jak wyeliminowałeś miękki start (zrobił bym to w swoim).
witam
do kolegi kasat
ja nie rozłanczam bramki triaka tylko zasilanie u2008 więc go nie uszkodze.
co do miękiego startu to trzeba zminić kondensator na 1 nużce układu. jest tam kondensator 4,7uF, ja go zamieniłem na 10nF. teoretycznie powinien działać bez kondensatora ale wolałem nie ryzykować.
pozdro
dj_janek
do dj-janek
no dzieki za zainteresowanie tematem
piszesz [a wogóle to proponuje załanczanie samego regulatora malutkim przekaźnikiem. po prostu użyć triaka jako użadzenie do załanczania. ja tak zrobiłem i jestem bardzo zadowolony]
a tak bardziej praktycznie jak to zrobić jakis malutki rysuneczek lub bardziej szczególowy opis bede wdzieczny.
witam
do kolegi kasat
ja nie rozłanczam bramki triaka tylko zasilanie u2008 więc go nie uszkodze.
co do miękiego startu to trzeba zminić kondensator na 1 nużce układu. jest tam kondensator 4,7uF, ja go zamieniłem na 10nF. teoretycznie powinien działać bez kondensatora ale wolałem nie ryzykować.
pozdrawiam
dj_janek
Oj to zwracam Ci honor (byłem pewny że bramkę przerywasz) , w tej zaistniałej sytuacji wszystko jest okej (jakoś o tym nie pomyślałem).
Dzięki za odpowiedż z tym miękkim startem.
Pozdrawiam
to był właśnie moj "tajny plan" ,
bo zaczynam się zastanawiać czy dla moich raczej hobbystycznych potrzeb (np. blachy samochodowe stal i alu) nie wystarczy ta maszynka
Pozdrawiam
Dla celów hobbystycznych wystarczy, ale jeśli myślisz wykonywać blacharkę samochodową na większą skalę to konieczny byłby migomat min250A. Nie zmieniaj tak często Twoich postów pisz następne gdyż rzadko ktoś wraca do czytania tych samych postów.
to był właśnie moj "tajny plan" ,
bo zaczynam się zastanawiać czy dla moich raczej hobbystycznych potrzeb (np. blachy samochodowe stal i alu) nie wystarczy ta maszynka
Pozdrawiam
Dla celów hobbystycznych wystarczy, ale jeśli myślisz wykonywać blacharkę samochodową na większą skalę to konieczny byłby migomat min250A.
dzieki za odpowiedz
nic hurtowego nie zamierzam - chodzi mi o sporadyczną blacharkę samochodu sztuk 1 - problem jest tylko taki, że nadwozie jest w 90% z AL
Nstan wrote:
Nie zmieniaj tak często Twoich postów pisz następne gdyż rzadko ktoś wraca do czytania tych samych postów.
stary nawyk z czasów kiedy nowe posty na forach pojawiały się raz na tydzień
Jeśli chcesz spawać aluminium zamontuj lub wykonaj napęd 4 rolkowy. Do aluminium stosuje się również inny pancerz w uchwycie spawalniczym
Witam.
Dorzucę jeszcze że rolki powinny mieć rowek w kształcie U (dla stalowego V) ,no i oczywiście gaz (min. argon).
Kolega jpkw chyba Audi TT będzie spawał
Audi TT - brrr za nowy, za niski i za szybki osobiście wole coś starszego, większego i wolniejszego - spawać będę LR'a Discovery I (a może kiedyś jak kasa będzie to Serie II też )
witam.przerylem ten topic i zadam pytanie:
czy trafo zrobione z transformatora bezpieczenstwa 220/24v pracujace obecnie w spawarce lelktrodowej nadaje sie na przerobienie pod mig'a?
przerabial je moj ojciec ale brak kontaktu z nim nie pozwala okreslic jak nawinieto wtorne. i jakim pradem to spawa,dodam ze elektroda 3,25 topi sie jak maslo na patelni napiecie pierw 220V,wtorne 68V ,rdzen [ ] pierwotne nawiniete jako jeden element a wtorne z odczepem w polowie(bo wygodniej bylo mu nawinac) regulator pradu po stronie pierwotnej,zbudowany na sciemniaczu oswietlenia tylko wymieniono w nim triak na jakis o pradzie 40A.
Jeśli chcesz spawać aluminium zamontuj lub wykonaj napęd 4 rolkowy. Do aluminium stosuje się również inny pancerz w uchwycie spawalniczym
Witam.
Dorzucę jeszcze że rolki powinny mieć rowek w kształcie U (dla stalowego V) ,no i oczywiście gaz (min. argon).
gdyby kogoś jeszcze interesował ten półautomat Flora to taki info dostałem od sprzedawcy:
Quote:
naszym polautomatem mozna spawac drutem samooslonowym, lecz z tego co wiem ten drut jest bardzo drogi i kilenci wola dokupic butle z gazem.
Nasz Mig nie jest przeznaczony do profesjonalnego spawania aluminium. W sprzedazy nie mamy dodatkowego wyposazenia. Nasza firma zajmuje sie sprzedaza samych urzadzen a nie akcesoriow. Lecz wszystkie urzadzenia sa znormalizowane i dokupowanie dodatkowych czesci nie stanowi zadnego problemu.
Czesci zakupione w centrum spawalniczym pasuja zarowno do naszych polautomatow jak i Bestera.
Witam
Jestem na etapie kończenia budowy mojego migomatu i chciałbym się dowiedzieć gdzie lepiej podłączyć dławik – na zacisk dodatni czy ujemny.
Pozdrawiam