Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Epson L355 - Przestała łączyć się z siecią

bpjl 20 Dec 2020 11:43 645 5
    bpjl
    Level 12  
    Witajcie.

Problem jak w temacie. Choć może nie do końca. Ale od początku.

Parę dni temu pojawił się problem kończących się tuszy czyli migała dioda przy ikonce kropelki na panelu drukarki. Wczoraj przy próbie wydruku ta dioda przeszła w świecenie ciągłe i koniec pracy. Oczywiście tusz jest uzupełniony zatem zresetowałem poziomy kombinacją przycisków z panelu drukarki. Dioda zgasła, drukarka drukuje przez USB bez problemu.

Niestety od tego momentu nie mogę połączyć jej przez WIFI z komputerem. Niby dioda na od sieci świeci na zielono ale komputer nie widzi drukarki.

I teraz ciekawostki:

- konfiguracja mojej domowej sieci wygląda tak:
    Epson L355 - Przestała łączyć się z siecią Epson L355 - Przestała łączyć się z siecią

- natomiast drukarka jest połączona z czymś takim:
    Epson L355 - Przestała łączyć się z siecią

Jak to jest możliwe żeby drukarka teoretycznie podłączona do sieci, w moim przypadku, "Gosia2.4" (co by się zgadzało) miała inną bramę i co za tym idzie IP z innej puli?

Jak to jest możliwe że to stało się nagle i nie wiadomo dlaczego? I na koniec - dlaczego przy użyciu Epson Product Setup nie można "wtłoczyć" w drukarkę nowych ustawień sieci przez kabel USB?

Wygląda jakby cała obsługa WIFI w drukarce zawiesiła się i nie przyjmuje nic do wiadomości. Reset ustawień sieci podawany oficjalnie nic nie daje.
  • Helpful post
    SilverGTA
    Level 22  
    Masz DHCP ustawione więc adres router wylosował - normalka bez rezerwacji adresu.
    bpjl
    Level 12  
    No dobrze tylko że router losuje z puli 192.168.1.10-255. To skąd drukarka wzięła 192.168.30.xxx?? I dlaczego nie mogę tego zmienić oficjalnym instalatorem Epsona. Nie ważne czy ustawię żeby brała adres z DHCP czy próbuje ustawić go ręcznie.
  • Helpful post
    SilverGTA
    Level 22  
    Próbowałeś połączyć się poprzez WPS?
    bpjl
    Level 12  
    Przez WPS dzieje się to samo. Ale zauważyłem (tak dopiero dziś) że wszystkie urządzenia łączące się z routerem bezprzewodowo dostają adresy z puli 192.168.30.xx. Natomiast te na kablu - 192.168.1.xx. Nie wiem skąd ta pula z "30-tką", nigdzie w ustawieniach routera nie ma takiego ustawienia. Ale skoro laptop i 2 telefony działają na tym to podejrzewam ze drukarka też od początku tak miała.

Tak czy inaczej wynika z tego że adres który dostawała drukarka był OK. I tutaj problem zmienia swoje oblicze - dlaczego mimo poprawnego połączenia z siecią ani komputer, ani instalator drukarki nie widzi jej bezprzewodowo. Teraz jak już w końcu udało mi się zresetować WI-FI w urządzeniu to nie jestem w stanie z powrotem podłączyć jej do sieci bo tak jakby nie przyjmowała nowych ustawień.
    bpjl
    Level 12  
    Przez WPS dzieje się to samo. Ale zauważyłem (tak dopiero dziś) że wszystkie urządzenia łączące się z routerem bezprzewodowo dostają adresy z puli 192.168.30.xx. Natomiast te na kablu - 192.168.1.xx. Nie wiem skąd ta pula z "30-tką", nigdzie w ustawieniach routera nie ma takiego ustawienia. Ale skoro laptop i 2 telefony działają na tym to podejrzewam ze drukarka też od początku tak miała.

Tak czy inaczej wynika z tego że adres który dostawała drukarka był OK. I tutaj problem zmienia swoje oblicze - dlaczego mimo poprawnego połączenia z siecią ani komputer, ani instalator drukarki nie widzi jej bezprzewodowo. Teraz jak już w końcu udało mi się zresetować WI-FI w urządzeniu to nie jestem w stanie z powrotem podłączyć jej do sieci bo tak jakby nie przyjmowała nowych ustawień.

Dodano po 40 [minuty]:

Ufff.. udało się.

Po1. Podłączyłem drukarkę kablem do innego komputera.

Po2. Oficjalna instrukcja resetu sieci w L355 wygląda tak:
    Natomiast w realnym życiu kroki są takie:
    - wyłącz drukarkę
    - przytrzymaj wciśnięty przycisk "info sieci"
    - wciśnij i nie puszczaj przycisk włączania
    - trzymaj go tak długo aż diody WI-FI zaczną migać a następnie zgasną

Po3. Korzystając z programu Epson Product Setup zainstalowałem nowe ustawienia sieci w drukarce jak i samo urządzenie.

Co ciekawe teraz nagle IP jest takie jak powinno:

Ciekawe zatem skąd u mnie w sieci te adresy z puli 192.168.30.xx?? Cóż to zagadka na inny temat.

Ta bestia, drukarka działa i o to mi chodziło.