Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BLUEBOX BAT-TEST, Tester akumulatorów, rozładowarka, tester pojemności

piotrek222 20 Dec 2020 20:43 3954 11
  • Witam,

Nadszedł ten moment kiedy mogę zaprezentować działający prototyp testera akumulatorów, rozładowarki, testera pojemności akumulatorów 12V skonstruowanego przeze mnie. Chciałem uzyskać jak najlepszą dokładność pomiarów mieszcząc się w sensownym budżecie. Sercem układu jest Atmega328p (nie Arduino). Do pomiaru prądu jest dedykowany wzmacniacz operacyjny (shunt resistor to jedynie 5m?). Zastosowałem zewnętrze napięcie odniesienia LM285 i LM334Z dla poprawy paramentów. Sterowanie wentylatorem i przekaźnikiem odcinającym jest wykonane przez transoptory. Zasilanie 5V realizowane jest przed przetwornicę LM2596
    Proces rozładowania zapisywany jest na karcie microSD. Zapisywane jest napięcie, prąd i na zakończenie wytracone Ah oraz czas trwania rozładowania.
    Zapis jest do pliku .txt dzięki czemu można łatwo skopiować do Excela i wygenerować wykres.
    Parametry techniczne:
    Pobór prądu w stanie czuwania 14mA;
    Max prąd rozładowania 12A, obecnie programowo ograniczony do ~10A;
    Prąd rozładowania regulowany w zakresie 0.7A-10.7A co 0.1A;
    Nadpęcie rozładowania do ustawienia w zakresie: ~9-12V;
    Docelowo lepsza obudowa była by oczywiście metalowa. Ilość wydzielanego ciepła jest spora 100-120W.

Link

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    piotrek222
    Level 17  
    Has specialization in: automatyka
    piotrek222 wrote 458 posts with rating 146, helped 0 times. Live in city Tarnowskie Góry. Been with us since 2007 year.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    zgierzman
    Level 29  
    piotrek222 wrote:
    Zapis jest do pliku .txt dzięki czemu można łatwo skopiować do Excela i wygenerować wykres.

Polecam rozszerzenie .csv
    Zwykły plik tekstowy, kolumny rozdzielane przecinkami (lub średnikami czy innymi znakami, kiedy przecinek robi za kropkę dziesiętną jak u nas w PL), tylko rozszerzenie inne. Nic nie trzeba kopiować, arkusze kalkulacyjne, w tym Excel, otwierają te pliki bezpośrednio. Tyle, że różne Openofisy bez problemu, zapytają tylko o separator kolumn (przecinek, średnik, tabulator itp.), Excel jest wybredny jak panienka, w zależności od wersji językowej woli takie, lub inne separatory :-)

No i za kolegą @CosteC proszę o dokładniejszy opis działania i schematy. Na zdjęciu są wielkie rezystory na radiatorach. To jest obciążenie dla akumulatora? Nie ma regulacji prądu rozładowania? Czy może jest, ale o tym nie wspomniałeś?

EDYCJA:
    Aaaa, chyba prąd jednak nie jest regulowany, na wykresie widać, że spada wraz ze spadkiem napięcia. Widać nawet elegancko, jak rozgrzewają się rezystory, i na początku prąd bardzo szybko spada, kiedy wraz ze wzrostem temperatury rośnie rezystancja (tylko tego dzioba po środku nie kumam - polałeś je wodą, czy co?)...
    Ale prąd jest "programowo ograniczony do 10 A", dlaczego więc nie jest elegancko regulowany podczas całego cyklu?
    W ten sposób nie da się łatwo policzyć Ah, bo prąd zmienia się w czasie. Trzeba coś uśredniać, całkować, w ogóle matematykę zatrudnić :-) Pokażesz jak to robisz?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    desinger102
    Level 9  
    zgierzman wrote:
    Nie ma regulacji prądu

Jest regulacja, film z prezentacji wyjaśnia sprawę.
    Super pomysł z zapisem danych, nie zawsze mamy możliwość rejestrować dane bez dodatkowego osprzętu.
    piotrek222
    Level 17  
    zgierzman wrote:
    piotrek222 wrote:

...
    No i za kolegą @CosteC proszę o dokładniejszy opis działania i schematy. Na zdjęciu są wielkie rezystory na radiatorach. To jest obciążenie dla akumulatora? Nie ma regulacji prądu rozładowania? Czy może jest, ale o tym nie wspomniałeś?

EDYCJA:
    Aaaa, chyba prąd jednak nie jest regulowany, na wykresie widać, że spada wraz ze spadkiem napięcia. Widać nawet elegancko, jak rozgrzewają się rezystory, i na początku prąd bardzo szybko spada, kiedy wraz ze wzrostem temperatury rośnie rezystancja (tylko tego dzioba po środku nie kumam - polałeś je wodą, czy co?)...
    Ale prąd jest "programowo ograniczony do 10 A", dlaczego więc nie jest elegancko regulowany podczas całego cyklu?
    W ten sposób nie da się łatwo policzyć Ah, bo prąd zmienia się w czasie. Trzeba coś uśredniać, całkować, w ogóle matematykę zatrudnić :-) Pokażesz jak to robisz?

Rezystory służą do wytracania energii.
    Regulacja prądu jest od 0.7-10.7A. Na prezentowanym wykresie ustawiłem około 10A. Tak rezystory ciut za duży opór miały i dlatego na początku prąd 10A a potem trochę spadł. Przy mniejszej wartości rezystancji prąd będzie cały czas stabilny. Sprawdzałem na mniejszych zakresach prądu do 0.7-8A jest stabilny przy tych rezystorach.
    Tego "dzioba też nie kumam" aku. akurat jakiś straty testowałem i może mu rezystancja wew. się zmieniła nie wiem jeszcze dlaczego taki pik.
    Pomiar prądu wykonywany jest naście razy na sekundę i uśredniany, wartość Ah jest poprawnie liczona.
    Sly8-)
    Level 11  
    Witam.

Ogólna koncepcja tego projektu jest całkiem-całkiem.

Dobra myśl, żeby zapisywać pomiary na karcie pamięci. Też o tym myślę u siebie w projekcie...
    Mógłbyś zrobić jeszcze jakiś wydruk frontu na papierze samoprzylepnym (ew. folii), żeby finalnie lepiej to wyglądało.

Zastanawiam się tylko, po co transoptor do sterowania wentylatorm, a zwłaszcza przekaźnikem? Nie wystaczą zwykłe małe tranzystorki NPN z diodami zabezpieczającymi przepięcia od cewek?

Ale tak w zasadzie, to chodzi mi o coś innego, mianowicie co do "Chciałem uzyskać jak najlepszą dokładność pomiarów..." -> mam pytanko:
    W jaki sposób wyliczasz wartość Ah?
    Bo, gdyż, ponieważ, obserwując nagranie, coś mi się nie zgadza...
    Ale może wyjaśnię o co mi chodzi, po kolei.

Zakładając (w miarę) stały prąd rozładowania, np. tak, jak na nagraniu = 5A, to w czasie rozładowania = 1h powinno się otrzymać wartość pojemności = 5,00Ah.
    Zgadza się jak na razie?

No to lećmy dalej.
    Zakładamy, że całkujemy pomiary co jedną minutę (taka jest rozdzielczość czasu pokazywanego na wyświetlaczu - chociaż wiem(y), że autor pisze o pomiarach prądu "...naście razy/sek.", co tutaj jest akurat nieistotne). Oznacza to tyle, że co minutę trzeba zsumować wartości cząstkowe amperogodzin równe 5Ah / 60 = 0,0833...Ah, innymi słowy w jedną minutę powinno być zliczone ~0,0833Ah, aby po godzinie doliczyło się do 5,00Ah.

I teraz chodzi o to, że na nagraniu widać (2:21), jak dokładnie w momencie odliczenia jednej minuty zmienia się wartość pojemności z 0,06 na 0,07Ah. W takim przypadku po jeszcze kolejnych 59 minutach otrzyma się pojemność... No, jaką? Na pewno nie = 5,00Ah! Będzie to 0,07 x 60 = 4,2Ah!

Jeśli tak, to zakładając rozładowanie jakiegoś aku w czasie 10 godzin, będziemy nieco zawiedzeni kiedy ta rozładowarka pokaże nam, że nasz aku ma tylko 42Ah - chociaż w rzeczywistości i zgodnie z prawdą będzie to właśnie 50Ah (co wynikać będzie z (zakładamy) rzeczywistego prądu rozładowania 5A w czasie tych 10h).

W tym momencie proponuję zrewidować metodę zliczania pojemności w programie, bo nic na to nie pomogą najdokładniejsze nawet źródła napięć odniesienia przy pomiarach...
    Abstrachuję już od tego, na co inni Koledzy zwrócili uwagę, że prąd w funkcji czasu nie jest w tym układzie utrzymywany na stałym poziomie, co dodatkowo może wpływać na rzeczywisty wynik pomiaru Ah.

W razie czego, jeżeli będzie Cię to interesowało, mogę w kolejnym poście dopisać używaną przez siebie metodę zliczania Ah w moim projekcie, która sprawuje się całkiem nieźle (nie chciałem tutaj za dużo się rozpisywać, i tak już popłynąłem... 8-))

Dziwią mnie jeszcze te gigantyczne rezystory na radiatorze - to są te właściwe rezystory pomiarowe o wypadkowej rezystancji 5mΩ? Do jakiej temperatury się nagrzewają, że potrzebują takiego chłodzenia? Przecież moc tracona przy 10A nie powinna przekroczyć P = I^2 x R = 10A x 10A x 0,005R = 0,5W. W związku z tym nie powinny się tak rozgrzewać, aby znacząco zmieniać swoją rezystancję. Może Kolega źle odczytał ich wartość i mają one większą rezystancję?

No chyba, że to zdanie: "Rezystory służą do wytracania energii." z postu #5 oznacza, że nie są to rezystory pomiarowe? W takim razie w jakim miejscu/gdzie/do czego są podpięte? Wytracają część energii wpięte w kolektor/dren tranzystora wykonawczego?

A powiedz jeszcze (napisz), od której strony przekaźnik rozłącza obwód rozładowania? Wziąłeś pod uwagę, że styki przekaźnika wprowadzają swoją rezystancję od kilku do kilkudziesięciu mΩ, które mogą wpłynąć na pomiar prądu, jeśli wpięte będą od strony rezystora pomiarowego zwłaszcza tak małego jak 5mΩ?

Może przedstawisz schemat układu, chociaż uproszczony, żeby można było zobaczyć jakieś ciekawe rozwiązania?

Uff... Trochę się rozpisałem (jak to ja 8-)).

Tylko się nie zniechęcaj do moich uwag, nie bierz ich do siebie; staram się tylko rzucić tu nieco światła, oraz samemu wykapować co nieco.

Pozdrawiam,
    Sly8-)

P.S.
    Nie robi błędów ten kto nic nie robi, więc rób swoje!
    piotrek222
    Level 17  
    Dziękuję za konstruktywne uwagi.

1. Wystarczy tranzystor do sterowania przekaźnikiem ale transoptor kosztuję grosze a wyjście uC jest zabezpieczone na 100%;

2. Metoda pomiaru Ah jest dobra. Robiłem nawet specjalnie test 1 godziny. Czyli np. stały prąd 1A przez 1h ma dać 1Ah.
    To co widzisz na filmiku przez 1min nie jest miarodajne. A dlatego, że w pierwszej wersji softu czas liczył się od wejścia do menu a nie po wybraniu parametrów. Zostało to poprawione! Ale nie miało to wpływu na ilość zliczanych Ah (pobranych z aku.), ponieważ prąd wynosił 0A w tym czasie;

3. "Abstrachuję już od tego, na co inni Koledzy zwrócili uwagę, że prąd w funkcji czasu nie jest w tym układzie utrzymywany na stałym poziomie, co dodatkowo może wpływać na rzeczywisty wynik pomiaru Ah. "

Bzdura ponieważ zliczanie Ah jest z rozdzielczością co 1s. Więc jakieś niewielkie wahania nie mają wpływu. Nawet jak prąd spadnie to nie ma to znaczenia ponieważ całkowanie dział sobie dalej.

4. Rezystory na radiatorze to nie rezystor pomiarowy! Rezystor pomiarowy jest na PCB. I jak dobrze policzyłeś taka moc może się na nim wydzielić.

5. "A powiedz jeszcze (napisz), od której strony przekaźnik rozłącza obwód rozładowania? Wziąłeś pod uwagę, że styki przekaźnika wprowadzają swoją rezystancję od kilku do kilkudziesięciu mΩ, które mogą wpłynąć na pomiar prądu, jeśli wpięte będą od strony rezystora pomiarowego zwłaszcza tak małego jak 5mΩ? "

Styki przekaźnika nie mają prawa pływać na pomiar prądu przecież są w szeregu. Powodują na pewno jakiś spadek napięcia ale pomiar tu nie cierpi.

"W razie czego, jeżeli będzie Cię to interesowało, mogę w kolejnym poście dopisać używaną przez siebie metodę zliczania Ah w moim projekcie, która sprawuje się całkiem nieźle (nie chciałem tutaj za dużo się rozpisywać, i tak już popłynąłem... 8-)) "

Jasne dawaj, człowiek przecież uczy się całe życie. Może czegoś nowego się dowiemy, nauczymy.
    CosteC
    Level 33  
    piotrek222 wrote:
    Bzdura ponieważ zliczanie Ah jest z rozdzielczością co 1s. Więc jakieś niewielkie wahania nie mają wpływu. Nawet jak prąd spadnie to nie ma to znaczenia ponieważ całkowanie dział sobie dalej.

Może tak, może nie... Jeśli pobierasz próbkę przez ADC raz w ciagu sekundy, przez powiedzmy 10 us, to masz bzdurę - zmierzyłeś 10 us z całej sekundy i uznajesz to za "średnią" a to prawda by była gdyby wartość mierzona była stabilna przez 1 sekundę. Jeśli jest szum albo zakłócenia to możesz je zobaczyć zamiast prawdy. Bez schematu zgaduję tylko, ale generalnie dawno nie widziałem poprawnie zaprojektowanego układu pomiarowego, a fani Arduino i Rasbery Pi szczególnie chętnie gardzą dorobkiem metrologii.
    piotrek222
    Level 17  
    CosteC wrote:
    piotrek222 wrote:

Może tak, może nie... Jeśli pobierasz próbkę przez ADC raz w ciagu sekundy, przez powiedzmy 10 us, to masz bzdurę - zmierzyłeś 10 us z całej sekundy i uznajesz to za "średnią" a to prawda by była gdyby wartość mierzona była stabilna przez 1 sekundę. Jeśli jest szum albo zakłócenia to możesz je zobaczyć zamiast prawdy. Bez schematu zgaduję tylko, ale generalnie dawno nie widziałem poprawnie zaprojektowanego układu pomiarowego, a fani Arduino i Rasbery Pi szczególnie chętnie gardzą dorobkiem metrologii.

Raz piszesz o próbkowaniu przez ADC a raz o układzie pomiarowym. To dwie róże kwestię.

Dla jakiś szybkozmiennych prądów to była prawda.
    Pomiar jest uśredniany przez uC. I nie napisałem, że jest co 1s. tylko całkowanie Ah jest co 1s.

Układ pomiarowy ma filtr i jest na wzmacniaczu operacyjnym.
    To co widać na LCD pokrywa się z miernikami, cęgowym i multimetrami więc uważam, że jak na urządzenie w sumie amatora jest dobrze. Dla moich potrzeb pomiar jest wystarczający. A jak ktoś potrzebuje czegoś bardziej dokładnego to może sobie zbudować coś innego.

"Arduino i Rasbery Pi" nie używam.

Możesz wrzucić schemat "poprawnie zaprojektowanego układu pomiarowego". Może nauczymy się czegoś nowego. Nie ma ludzi nieomylnych.
    CosteC
    Level 33  
    piotrek222 wrote:
    Raz piszesz o próbkowaniu przez ADC a raz o układzie pomiarowym. To dwie róże kwestię.

Dla jakiś szybkozmiennych prądów to była prawda.
    Pomiar jest uśredniany przez uC. I nie napisałem, że jest co 1s. tylko całkowanie Ah jest co 1s.

Układ pomiarowy ma filtr i jest na wzmacniaczu operacyjnym.

Jak uważasz. Dla mnie układ pomiarowy jest od układu mierzonego do warstwy reprezentacji wyniku. Wzmacniacze, filtry, ADC i algorytm. Każdy element ma znaczenie. Nie dajesz schematu i algorytmu, ani wyników testu więc można ci wierzyć na słowo, albo nie.

Mogę dyskutować Twój schemat. Po poprawne mogę odesłać do "Sztuki Elektroniki" albo innej literatury :)
    Rzuć schematem i algorytmem, jak masz generator to pokażę ci jak sprawdzić czy działa poprawnie :)
    Sly8-)
    Level 11  
    piotrek222 wrote:
    2. Metoda pomiaru Ah jest dobra. Robiłem nawet specjalnie test 1 godziny. Czyli np. stały prąd 1A przez 1h ma dać 1Ah.
    To co widzisz na filmiku przez 1min nie jest miarodajne. A dlatego, że w pierwszej wersji softu czas liczył się od wejścia do menu a nie po wybraniu parametrów. Zostało to poprawione! Ale nie miało to wpływu na ilość zliczanych Ah (pobranych z aku.), ponieważ prąd wynosił 0A w tym czasie;

Jeżeli jest (było) tak jak piszesz, że omyłkowo był przedwcześnie liczony czas, to rzeczywiście wtedy wychodziłby średni prąd mniejszy niż pokazywany (ileś tam sekund prądu = 0, oraz 60 sek. prądu = 5A). Dobrze, że to poprawiłeś 8-). Co do mojego sposobu liczenia Ah, to opisałem to w swoim projekcie (patrz moja stopka), a przytoczę tu tylko właściwy fragment:

Sly8-) wrote:
    "...
    Pomiar pojemności akumulatorów polega w głównej mierze na sumowaniu odczytów prądu w ustalonych odstępach czasu (tutaj 1s) a następnie scałkowaniu tej sumy dla przedziałów określonego czasu (tutaj 1h = 3600s). Dla przykładu niech to będzie pomiar prądu 1A; jeśli będziemy go sumować w ciągu godziny co sekundę, to otrzymamy sumę odczytów = 1A * 3600s = 3600As; jeśli podzielimy to przez stały okres całkowania 3600s (1h), to otrzymamy 3600As/3600s = 1A „na godzinę”, czyli 1A pobrany w 1 godzinę, czyli 1Ah. Ale sprawdźmy, jeśli będzie prąd = 4A przez 10 godzin, to co wyjdzie? 4A * 36000s = 144000As -> 144000/3600 = 40Ah. Czyli wszystko się zgadza. A dla 0,5A przez 30min.? Policzmy, 0,5A * 1800s = 900As -> 900 / 3600 = 0,25Ah. Znowu się zgadza. Do sumowania odczytów prądu zastosowałem zmienną 4 bajtową, w której można zmieścić 291 godzin co sekundowych pomiarów w rozdzielczości 12bit – sumowane są surowe pomiary, bez przeliczania na wartości liczbowe prądu, dzięki czemu nie są sumowane błędy ew. zaokrągleń.
    ..."

Chodzi o to, że co sekundę dodaję do siebie kolejne odczyty ADC i taką sumę dzielę przez 3600 sekund (1h), niezależnie od tego ile ich upłynęło od początku pomiaru {sorki, tu był błąd w opisie metody, poprawiłem}. Operuję przy tym sumami dochodzącymi do dziesiątek milionów, na słowach 4-bajtowych (program w asemblerze). Ot i wszytko, prawie, bo jeszcze potem tak wyliczoną wartość (w zasadzie dalej jako surowe ADC) przeliczam na właściwe wartości liczbowe do pokazania jako Ah.

piotrek222 wrote:
    3. "Abstrachuję już od tego, na co inni Koledzy zwrócili uwagę, że prąd w funkcji czasu nie jest w tym układzie utrzymywany na stałym poziomie, co dodatkowo może wpływać na rzeczywisty wynik pomiaru Ah. "

Oczywiście masz rację, całkowanie "uwzględnia" każdą zmianę pomiaru prądu co sekundę, ale nie o to mi chodziło. Może źle się wyraziłem, ale miałem na myśli to, że po ew. rozgrzaniu rezystora pomiarowego zmieniać się będzie prąd, który nadal będzie wywoływał ten sam spadek napięcia i tym samym układ będzie "myślał", że nadal płynie ten prąd co trzeba. Po rozgrzaniu wzrośnie opór, prąd zmaleje, spadek napięcia pozostanie niezmienny i zamiast np. 5A będzie płynęło 4,9A, ale na zwiększonej rezystancji spadek napięcia pozostanie ten sam a układ nadal mierzyć będzie 5A.
    Całe to rozważanie miałoby oczywiście sens, jeśli rezystor pomiarowy znacząco by się rozgrzewał (myślałem właśnie, że to te grzejące się duże rezystory).

piotrek222 wrote:
    Styki przekaźnika nie mają prawa /w/pływać na pomiar prądu przecież są w szeregu. Powodują na pewno jakiś spadek napięcia ale pomiar tu nie cierpi.

I znowu, chodziło mi o to, że jeżeli styki przekaźnika były by wpięte od strony masy w szeregu z rezystorem pomiarowym (zakładam, że też od strony masy), to znacząco rzutowałaby rezystancja styków na pomiar prądu (przyjmowałbyś do obliczeń opór 5mR, a rzeczywisty byłby np. 25mR), Jeśli przekaźnik masz od strony gorącej (dodatniego wejścia pomiarowego), to rzeczywiście nie ma się co martwić rezystancją styków.

Mam jeszce pytanie o czytnik karty µSD. Z tego co widzę, masz zamontowanego jakiegoś "gotowca" na karty na płytce głównej. Czy żeby dostać się do karty musisz otwierać obudowę? Może dałoby się zamocować moduł karty na jakimś kątowniczku do panelu czołowego a tam zrobić małą szczelinę do wkładania/wyjmowania karty? Połączenie z płytką za pomocą taśmy wielożyłowej nie będzie chyba problemem...

Jeszcze raz prosiłbym Cię o przedstawienie schematu, choćby uproszczonego, żeby nie trzeba było domyślać się niektórych rzeczy, ani nie zadawać niepotrzebnych pytań.

Pozdrawiam,
    Sly8-)
    piotrek222
    Level 17  
    CosteC wrote:

Jak uważasz. Dla mnie układ pomiarowy jest od układu mierzonego do warstwy reprezentacji wyniku. Wzmacniacze, filtry, ADC i algorytm. Każdy element ma znaczenie. Nie dajesz schematu i algorytmu, ani wyników testu więc można ci wierzyć na słowo, albo nie.

Mogę dyskutować Twój schemat. Po poprawne mogę odesłać do "Sztuki Elektroniki" albo innej literatury :)...

Czyli typowa postawa. Sam nie pokarze tylko będę krytykował innych.
    Jak ja potrzebowałem pomocy przy zapisie na kartę to nikt nie pomógł.
    Ale teraz to daj schemat i najlepiej jeszcze kod programu.
    Szczerze to nie zależy mi na tym czy mi ktoś wierzy czy nie. Nie mam zamiaru uwadniać całemu światu, że pomiar jest prawidłowy. Ja wykonałem testy dla siebie i wiem jak jest. Jak ktoś ma ochotę może wykonać mój układ.
    To czy zliczanie jest poprawne można prosto sprawdzić. Źródło prądowe na LM317 wystarczy.

Sly8-) wrote:
    piotrek222 wrote:

Jeżeli jest (było) tak jak piszesz, że omyłkowo był przedwcześnie liczony czas, to rzeczywiście wtedy wychodziłby średni prąd mniejszy niż pokazywany (ileś tam sekund prądu = 0, oraz 60 sek. prądu = 5A). Dobrze, że to poprawiłeś 8-). Co do mojego sposobu liczenia Ah, to opisałem to w swoim projekcie (patrz moja stopka), a przytoczę tu tylko właściwy fragment:

Sly8-) wrote:
    "...
    Pomiar pojemności akumulatorów polega w głównej mierze na sumowaniu odczytów prądu w ustalonych odstępach czasu (tutaj 1s) a następnie scałkowaniu tej sumy dla przedziałów określonego czasu (tutaj 1h = 3600s). Dla przykładu niech to będzie pomiar prądu 1A; jeśli będziemy go sumować w ciągu godziny co sekundę, to otrzymamy sumę odczytów = 1A * 3600s = 3600As; jeśli podzielimy to przez stały okres całkowania 3600s (1h), to otrzymamy 3600As/3600s = 1A „na godzinę”, czyli 1A pobrany w 1 godzinę, czyli 1Ah. Ale sprawdźmy, jeśli będzie prąd = 4A przez 10 godzin, to co wyjdzie? 4A * 36000s = 144000As -> 144000/3600 = 40Ah. Czyli wszystko się zgadza. A dla 0,5A przez 30min.? Policzmy, 0,5A * 1800s = 900As -> 900 / 3600 = 0,25Ah. Znowu się zgadza. Do sumowania odczytów prądu zastosowałem zmienną 4 bajtową, w której można zmieścić 291 godzin co sekundowych pomiarów w rozdzielczości 12bit – sumowane są surowe pomiary, bez przeliczania na wartości liczbowe prądu, dzięki czemu nie są sumowane błędy ew. zaokrągleń.
    ..."

Chodzi o to, że co sekundę dodaję do siebie kolejne odczyty ADC i taką sumę dzielę przez 3600 sekund (1h), niezależnie od tego ile ich upłynęło od początku pomiaru {sorki, tu był błąd w opisie metody, poprawiłem}. Operuję przy tym sumami dochodzącymi do dziesiątek milionów, na słowach 4-bajtowych (program w asemblerze). Ot i wszytko, prawie, bo jeszcze potem tak wyliczoną wartość (w zasadzie dalej jako surowe ADC) przeliczam na właściwe wartości liczbowe do pokazania jako Ah.

Robię to właśnie tak samo albo prawie identycznie.
    Przeliczenie na Ah również robię na końcu a sumuję czysty wynik z ADC. :-)

"(przyjmowałbyś do obliczeń opór 5mR, a rzeczywisty byłby np. 25mR)"
    Przekaźnik nie jest od strony masy, to faktycznie byłoby błędem jeśli styki były by między masą a R pomiarowym. Przy tak dużej zmianie rezystancji wyszły by straszne głupoty na pomiarze. Wzrost rezystancji o 1mR dał by już przekłamanie jakieś 2A.

Co do czytnika kart SD to w prototypie było jak na zdjęciu.
    Obecnie nie trzeba otwierać obudowy czytnik jest na taśmie i zrobiona jest szczelina przez którą wkłada się kartę.