Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Z telefonu stacjonarnego analogowego na Voip

galante 20 Dec 2020 21:54 2292 20
    galante
    Level 23  
    Posiadam kończącą się umowę w Orange na internet stacjonarny + telefon domowy analogowy po kablu. Telefon stacjonarny od 50 lat wyłącznie z uwagi na moją mamę, która jest jedynym użytkownikiem.
    Myślę o nowej umowie Orange Love za 109zł-10zł=99zł w pakiecie internet+ tel. komórkowy+ telefon domowy Voip+pakiet TV.
    Wątpliwości moje dotyczą wyłącznie telefonu stacjonarnego Voip. Poczytałem w necie sporo ale chciałbym pewne kwestie przesądzić bo nie są dla mnie oczywiste.
    1. Z umową otrzymam router do obsługi pakietu. Czy dotychczasowy analogowy aparat telefoniczny z sekretarką Panasonica do którego obsługi przyzwyczajona jest moja mama da się użytkować po podłączeniu do routera, czy musi być nowy aparat wyłącznie do obsługi cyfrowej VOIP.
    2. Czy mając nr telefonu stacjonarnego z prefiksem 22 846 XX XX można ten numer przenieść na komórkę?
    3. Czy do routera do Orange Love można podłączyć dwa stacjonarne aparaty telefoniczne do różnych pokoi?
  • Helpful post
    ta_tar
    Level 39  
    Co prawda nie z Orange ale od innego dostawcy mam internet i telefon stacjonarny. Dostałem normalnie bramkę Voip i mam podłączony zwykły telefon (też Panasonik z sekretarką). Na rozdzielaczu ma podłączony drugi telefon stacjonarny.
    galante wrote:
    2. Czy mając nr telefonu stacjonarnego z prefiksem 22 846 XX XX można ten numer przenieść na komórkę?
    Napisz co konkretnie chcesz tym osiągnąć - czy telefon stacjonarny czy mobilny.
  • Helpful post
    Prot
    Level 38  
    galante wrote:
    Czy mając nr telefonu stacjonarnego z prefiksem 22 846 XX XX można ten numer przenieść na komórkę?

Nie wiem jak jest w Orange, ale technicznie jest to możliwe np. Toya oferuje taką usługę "telefonu stacjonarnego" (tzn. z typowym numerem dla telefonów stacjonarnych - wręcz oferują przeniesienie posiadanego numeru :D ), który faktycznie jest zwykłym telefonem komórkowym :idea:
    Testowałem taki aparat w odległości 25 km od miejsca instalacji stacjonarnej :D wszystko działa mobilnie - tylko numer jest wg systemu typowego dla telefonii stacjonarnej.
  • Helpful post
    zetdeel
    Level 39  
    Aparat stacjonarny musi mieć wybieranie tonowe i wtyk RJ11 na sznurze liniowym. Aparaty tylko z wybieraniem impulsowym się nie nadają.
    galante
    Level 23  
    [/quote] Napisz co konkretnie chcesz tym osiągnąć - czy telefon stacjonarny czy mobilny.[/quote]
    1. Mamie bardzo zależy na utrzymaniu stacjonarnego numeru, który ma od 50 lat.
    Gdyby było możliwe przeniesienie stacjonarnego numeru 22 XXX XX XX na mobilny to podpiszemy umowę na Orange Love (tylko pakiet internet+komórka za 79zł) i oboje bylibyśmy zaspokojeni bo mi potrzebny jest TYLKO internet po kablu, a mamie dowolny tel. ale koniecznie z dotychczasowym numerem tel. stacjonarnego.
    2. Gdyby jednak udało się wykorzystać dotychczasowy analogowy aparat telefoniczny z którym mama jest oswojona to byłaby też opcja do przemyślenia. Zatem pytanie o bramkę czy router... o co chodzi bo gdzieś wyczytałem, że ktoś podłączył analogowy telefon do routera cyfrowego i telefon analogowy hula.

Dodano po 5 [minuty]:

zetdeel wrote:
    Aparat stacjonarny musi mieć wybieranie tonowe i wtyk RJ11 na sznurze liniowym. Aparaty tylko z wybieraniem impulsowym się nie nadają.

Mój aparat to Panasonc KX-TS620PD z wybieraniem tonowym i dwoma gniazdami raczej RJ9 (cztero-żyłowy) (LINE i DATA).
    Nie bardzo wiem co to znaczy na sznurze liniowym????
  • Helpful post
    ta_tar
    Level 39  
    To już musisz się dowiedzieć w salonie Orange czy możesz mieć swój dotychczasowy nr (stacjonarny) jako nr GSM. Bo że można ten nr mieć na telefonie (aparacie) GSM to wiem, bo kiedyś tak miałem ale logował się do najbliższego nadajnika jaki został zarejestrowany jako nadajnik najbliższy miejscu zamieszkania.
    Tak prawdę mówiąc to trochę tutaj mieszasz.
    Raz piszesz że chcesz pakiet internetu + komórkę a mamie dowolny telefon. Potem chcesz podłączyć aparat analogowy.
    Nie wiem co za aparaturę ma Orange bo może ma router z bramką Voip w jednym.
    galante
    Level 23  
    ta_tar wrote:

Tak prawdę mówiąc to trochę tutaj mieszasz.
    Raz piszesz że chcesz pakiet internetu + komórkę a mamie dowolny telefon. Potem chcesz podłączyć aparat analogowy.
    Nie wiem co za aparaturę ma Orange bo może ma router z bramką Voip w jednym.

Tak bo obie opcje biorę pod uwagę, a i lubię widzieć coś w temacie, który mi jest obcy (VOIP).
  • Helpful post
    tadzik_1950
    Level 12  
    Tak, aparat analogowy (nawet nie jeden, równolegle bo tak miałem) może być podłączony do Love-a. Charakter łącza a wyjścia z rutera to różne zagadnienia.
    Moje zdanie o Love jest mierne; zawieszał się średnio raz w miesiącu dlatego z niego zrezydnowałem (z Orange zresztą też).
    galante
    Level 23  
    Aby uporządkować temat to...
    1. Telefon domowy w TP/Orange mamy od 50 lat a internet w Orange od początku usługi i powiem, że jesteśmy z usług Orange mega-zadowoleni. U mnie w bloku jest kablówka Vectry ale jak poczytałem opinie to jest dostawca porażka dlatego odpadł w przedbiegach w rozważaniach. Orange ma z roku na rok wyraźnie droższe usługi stacjonarne ale w moim bloku bez jakichkolwiek zastrzeżeń odnośnie jakości łącza choć na starej sieci (brak światłowodu).
    2. Otrzymałem tu w temacie i na priva dwie sprzeczne informacje w zakresie możliwości podłączenia równoległego więcej niż jednego aparatu analogowego do Orange Love!!! No to jak? TYLKO jeden czy więcej?
    3. Nim spytam panienkę w Orange odnośnie możliwości przeniesienia numeru stacjonarnego 22 XXX XX XX na telefon mobilny pytam tu. Nie interesuje mnie użytkowanie takiej komórki tylko w zasięgu najbliższego nadajnika tylko czy jest możliwość takiego przeniesienia numeru stacjonarnego na mobilny aby korzystać z niego na całym świecie jak ze standardowej umowy z na komórkę mobilną.
    4. Pozostaje bardzo aktualne pytanie czy mój analogowy aparat Panasonic KX-TS620PD z wybieraniem tonowym i dwoma gniazdami raczej RJ9 (cztero-żyłowy) (LINE i DATA). można podłączyć do Routera VOIP? Jak doczytałem to nawet jak się da korzystać to sekretarka aparatu nie będzie działać na pewno!!! TAK?

Proszę o cierpliwe odpowiedzi, może poza mną jeszcze ktoś skorzysta w przyszłości z podpowiedzi bo takich informacji nie znalazłem w internecie.
  • Helpful post
    Zutket
    Level 36  
    galante wrote:
    W Czy dotychczasowy analogowy aparat telefoniczny z sekretarką Panasonica do którego obsługi przyzwyczajona jest moja mama da się użytkować po podłączeniu do routera, czy musi być nowy aparat wyłącznie do obsługi cyfrowej VOIP.
    Jeżeli z telefonu stacjonarnego korzysta twoja mama i to często, to nie przenoś telefonu stacjonarnego na Livebox. Wiem, że Orange wymusza na użytkownikach przeniesienie telefonu, ale jak się uprzesz, to telefon zostawią na łączu analogowym, a dlaczego, a no dlatego, że telefon na Livebox zachowuje się delikatnie mało stabilnie i starsza osoba może mieć problemy z wybieraniem numeru, że nie wspomnę z identyfikacją wysyłanych sygnałów zwrotnych, a raczej ich brakiem.
    galante
    Level 23  
    Rozmawiałem dzisiaj w stacjonarnym salonie Orange i na czacie Orange.
    1. Nie ma możliwości technicznych przeniesienia nr tel. 22 846 XX XX w Orange z telefonu domowego na mobilny używany standardowo w całej PL.
    2. Mam zapewnienie, że mój aparat analogowy Panasonic KX-TS620PD z wybieraniem tonowym i opcją sekretarki będzie działał przez Voip tak jak dotychczas z gniazda analogowego (sekretarka też ma działać).
    3. Mam zapewnienie, że można podłączyć do routera Fan Box 2,0 przez prosty rozdzielacz dwa analogowe aparaty tel. przy Orange Love i Voip.
    4. Mam zapewnienie, że u mnie przy braku światłowodu i prędkości łącza max 25Mb/s rozmowy przez stacjonarny tel Voip będą dobrej jakości ale już czy łącze da jakość przesyłanych programów TV takiego zapewnienia nie otrzymałem.

Przeczytałem wszystkie odpowiedzi w moim temacie. Wszystkim serdecznie dziękuję za poświęcony czas. Mam wątpliwości czy przesiadać się na Orange Love.
    W nowej umowie z Orange z zachowaniem dotychczasowych: tel. analogowy domowy + internet stacjonarny do 80Mb/s zapłacę 103,66 złotych. To drogo bo wzrost ok. 20% względem obecnej umowy ale dotychczasowe usługi były jakościowo w pełni zadowalające. Orange Love daje za nawet ciut mniejsze pieniądze możliwość dobrania w pakiecie numeru mobilnego ale jednak koniecznością dla mnie jest stabilny telefon stacjonarny, a tego Orange Love nie gwarantuje przede wszystkim przez brak światłowodu.
  • Helpful post
    Zutket
    Level 36  
    galante wrote:
    Orange Love daje za nawet ciut mniejsze pieniądze możliwość dobrania w pakiecie numeru mobilnego ale jednak koniecznością dla mnie jest stabilny telefon stacjonarny, a tego Orange Love nie gwarantuje przede wszystkim przez brak światłowodu.
    Nie ma znaczenia, czy światłowód, czy nie. Przeniesienie nr stacjonarnego na technologię VoIP w Orange zawsze wiąże się z ryzykiem, że coś nie pójdzie tak jak powinno. Nic nie zastąpi pewności działania telefonu, jak łącze analogowe.
    galante
    Level 23  
    [/quote] Nie ma znaczenia, czy światłowód, czy nie. Przeniesienie nr stacjonarnego na technologię VoIP w Orange zawsze wiąże się z ryzykiem, że coś nie pójdzie tak jak powinno. Nic nie zastąpi pewności działania telefonu, jak łącze analogowe.[/quote]

OK. Myślałem, że to kwestia szybkości przesyłu danych decyduje o jakości rozmowy przez Voip. Ktoś wcześniej napisał, że raz na miesiąc zrywało połączenie. To nie byłoby problemem ale jeśli może być problem z wybieraniem numerów i codzienną jakością połączenia to już nie spełni moich oczekiwań.
    Wszędzie piszą, że łącza analogowe przechodzą do lamusa ale o ile telefony mobilne są konkurencją to widzę, że połączenia Voip nie bardzo.
    Zutket
    Level 36  
    galante wrote:
    Wszędzie piszą, że łącza analogowe przechodzą do lamusa ale o ile telefony mobilne są konkurencją to widzę, że połączenia Voip nie bardzo
    Jest to podejście operatorów, którzy wręcz wymuszają na abonentach przejście na VoIP, bo po prostu im się to opłaca, szczególnie największy operator robi co może aby przenieść abonentów w celu uwolnienia kabli miedzianych. Od paru lat ten operator wręcz rabunkowo wyciąga kable miedziane na złom... Technologia VoIP nie jest zła, ale zależy do czego jest wykorzystywana. Na pewno nie można ją traktować jako łączność podstawową.
    User removed account
    Level 1  
    Prot
    Level 38  
    Prot wrote:
    Testowałem taki aparat w odległości 25 km od miejsca instalacji stacjonarnej :D wszystko działa mobilnie

Testowałem ale telefon w rodzinie :D Sam mam podobne doświadczenia jak kolega
    sharp wrote:
    Miałem trzydzieści kilka lat telefon stacjonarny w TPSA/Orange.
    i od 3 lat zdecydowałem się na ofertę promocyjną Orange-Love ze światłowodem (TV+Internet 300 Mbit +Telefon stacjonarny+Telefon komórkowy). Całość mam za 100 zł/m-c z Funboxem 3.0 i ani razu nie miałem praktycznie żadnego problemu z korzystaniem z telefonu Voip - przepraszam był problem 2 krotnie ze względu na przerwy w dostawie prądu :cry:
    irekr
    Moderator
    Moje doświadczenia są takie:
    1. Bardzo długo - czyli do wiosny br. - korzystałem z analogowego telefonu bo:
    - działa niezależnie od tego czy jest prąd we wsi;
    - jak przywala piorun to co najwyżej wyciągam kolejny aparat i/lub kolejny router ADSL;
    - jakość połączenia była bezkonkurencyjna bo to w końcu transmisja po G.711 a nie jakieś 726 czy 729, nie ma tego (niestety) wyczuwalnego echa związanego z przetwornikiem IP;
    Na łączu analogowym była neozdrada 10/1 (niestety 6 km po torze miedzianym, częściowo kablami napowietrznymi) działającą bardzo stabilnie, pozwalała na zadowalający mnie przekaz internetowy oraz - przez jakiś czas - na korzystanie z dekodera IP Polsatu, który wymaga ok. 8 Mbs strumienia.
    2. Obecnie mam także LoVe Orange z jednym numerem i pakietem - najtańszym - TV. Internet do oporu...
    Jakość połączenia nie jest już tak dobra jak w starym analogu ale dla niewyczulonych słuchowo jest to niezauważalne, bo "jest głośno".
    3 Zasilania awaryjnego nie podłączałem, bo nie ma to specjalnie sensu - szafa ONU nie ma zasilania ani z centrali ani z akumulatorów i jak prądu nie ma to światełka są ciemne.... Sprawdziłem, niestety.....
    Sieci komórkowe padają po jakiś 4 godzinach. Mam 4 karty różnych operatorów, coś tam działa w razie potrzeby.

Jak to mawiają: "lepsze jest wrogiem dobrego". Ale że cenie święty spokój i "telefon to Twój wróg" to specjalnie się tym wszystkim nie przejmuję....
    I co z tego że ja "mam prąd" jak reszta sieci jest martwa.
    oscar2000
    Level 34  
    Jeszcze jest jeden aspekt , który nie był tu poruszany ... otóż jeśli masz alarm w domu podpięty do linii telefonicznej do celów monitoringu obiektu , na pewno będziesz miał problem z tym na voipie .
    PICIA
    Level 33  
    czy sprawa sie wyjasniła czy mogę pomóc???
    ta_tar
    Level 39  
    Pisz co wiesz może się innym przydać.
    PICIA
    Level 33  
    jesli autor postu ma jakies pytania służe pomoca pracuje na infolini technicznej orange i obsługuje w/w rozwiązanie
    a wiec telefonów na wyjsciu modemu mozna miec 3-4 do 100m od modemu poprostu dociagamy linie od modemu lub wopinamy sie w obecna sieć domową, jedyny minus VOIP centralka alarmowa i fax działac nie bedzie

Dodano po 4 [minuty]:

galante wrote:
    Posiadam kończącą się umowę w Orange na internet stacjonarny + telefon domowy analogowy po kablu. Telefon stacjonarny od 50 lat wyłącznie z uwagi na moją mamę, która jest jedynym użytkownikiem.
    Myślę o nowej umowie Orange Love za 109zł-10zł=99zł w pakiecie internet+ tel. komórkowy+ telefon domowy Voip+pakiet TV.
    Wątpliwości moje dotyczą wyłącznie telefonu stacjonarnego Voip. Poczytałem w necie sporo ale chciałbym pewne kwestie przesądzić bo nie są dla mnie oczywiste.
    1. Z umową otrzymam router do obsługi pakietu. Czy dotychczasowy analogowy aparat telefoniczny z sekretarką Panasonica do którego obsługi przyzwyczajona jest moja mama da się użytkować po podłączeniu do routera, czy musi być nowy aparat wyłącznie do obsługi cyfrowej VOIP.
    3. Czy do routera do Orange Love można podłączyć dwa stacjonarne aparaty telefoniczne do różnych pokoi?

jesli potrzeba dodatkowych wyjaśnień zapraszam zadzwonie do ciebie itd