Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakup oscyloskopu analogowego

plm2052 21 Dec 2020 13:04 2298 54
    plm2052
    Level 9  
    Witam!
    Przymierzam się do zakupu pierwszego oscyloskopu. Wstępnie znalazłem np. takiego tektronixa chciałbym zapytać kolegów czy jest on warty uwagi? Mam jeszcze jedno pytanie ponieważ na jednym ze zdjęć jest przebieg sinusoidalny, który oscyloskop nie narysował linią ciągłą czy to jest normalne czy lepiej szukać innych oscyloskopów? A może któryś z kolegów posiada jakiegoś analoga na sprzedaż?

Z góry dziękuję za pomoc
    Pozdrawiam Piotr

PS nie podaje żadnych parametrów bo sam do końca nie wiem jaki będzie mi potrzebny chciałbym coś uniwersalnego na początek do serwisu np. audio czy telewizorów

Jeżeli źle umieściłem post przepraszam i proszę o przeniesienie na odpowiedni dział.
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    Przebiegi ze zdjęć nie wyglądają niepokojąco. Niemniej, nie jestem zwolennikiem kupowania starych sprzętów z niepewnego źródła, jeśli mają służyć jako narzędzie pracy. Tzn. sam bym chętnie przygarnął taki oscyloskop, ale jako drugi czy trzeci i raczej jako eksponat, bo pracować zdecydowanie wolę na cyfrowym. Mam czym go sprawdzić i przynajmniej zgrubnie skalibrować.
  • Helpful post
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    @plm2052 Ten oscyloskop jakiś czas temu był połowę tańszy i no nie sprzedał się, bo sprzedający chyba go nie chce sprzedać.

Na pierwszy oscyloskop analog, tak, moim zdaniem to dobry wybór, bo sprawnego skalibrowanego analoga 20MHz kupisz do 500zł. Za 100MHz trzeba obecnie dać trochę więcej.

Natomiast jeśli chcesz cyfrowy. To niżej Rigola 1054Z nie warto schodzić.
    plm2052
    Level 9  
    Dziękuję za zainteresowanie i pomoc. Udało mi się jeszcze znaleźć takiego rozmawiałem z właścicielem powiedział mi że po około godzinie od włączenia jego rozmiar wyświetlania trochę się zmniejsza a poza tym ok. Czy wymiana kondensatorów może już coś pomóc a jeżeli nie to czy naprawa takich oscyloskopów może być ciężka? Ewentualnie w okolicach Krakowa znajdują się jakieś serwisy, które mogłyby go naprawić i skalibrować?
    tzok
    Moderator of Cars
    plm2052 wrote:
    Czy wymiana kondensatorów może już coś pomóc a jeżeli nie to czy naprawa takich oscyloskopów może być ciężka?
    Wymiana kondensatorów może, ale nie musi pomóc. Tak czy inaczej - będziesz miał go czym skalibrować po takim zabiegu?

plm2052 wrote:
    Ewentualnie w okolicach Krakowa znajdują się jakieś serwisy, które mogłyby go naprawić i skalibrować?
    Nawet jeśli, to cena zakupu + koszt serwisu przewyższy cenę DS1054Z.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    @plm2052 jeśli naprawę oscyloskopu chcesz zacząć od wymiany kondensatorów, to kup lepiej nową cyfrę chińską. Albo szukaj spranego skalibrowanego oscyloskopu u znanych sprzedawców.

Np u mnie, albo u dwóch innych z allegro.
    ^ToM^
    Level 39  
    plm2052 wrote:
    Dziękuję za zainteresowanie i pomoc. Udało mi się jeszcze znaleźć takiego rozmawiałem z właścicielem powiedział mi że po około godzinie od włączenia jego rozmiar wyświetlania trochę się zmniejsza a poza tym ok.

Każdy używany się nadaje i warto go kupić. Jest tylko jeden warunek - cena.
    Za odpowiednio niską cenę można i tego kupić, ale wtedy pod warunkiem, że sam potrafisz sobie naprawić, bo inaczej za serwis się nie wypłacisz.
    Szukaj sprawnego i koniecznie ustal dobrą cenę. Mnie się udaje kupić oscyloskopy nawet za 100 zł a raz się zdarzył nowy C1-94 za 50 zł.
    Trzeba szukać i mocno się targować. Często ci co je sprzedają nawet nie wiedzą co to jest oscyloskop i tylko zależy im aby się tego pozbyć, bo zagraca mieszkanie po nieżyjącym już elektroniku.
    Generalnie Tek jest dobrym wyborem. Jak znajdziesz sprawną sztuką to zawsze będziesz zadowolony. :)
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Jak obraz się zmienia w rozmiarze to wina pewnie lezy po stronie wysokiego napięcia.

Jak już kupować to strikto analoga bez sekcji cyfrowej bo jak padnie co w cyfrowej to ... blada.

Ja bym jak juz chcesz kupić analoga celował w Hamega do góra 300zł bo tam standardowe części są. Zaś kondensatory u co tu pisać wymieniać wymieniać i raz jeszcze wymieniać jako panaceum na wszelkie zło. Tylko poco.

Mój pierwszy oscyloskop kosztował 500zł od gościa co naprawia i sprzedaje padł po pół roku. Tak jak wymiana kondensatorów nie jest panaceum na wszelkie zło tak i psikanie chemią na potencjometry i przełączniki nie jest dobre.

jak masz kasę kup cyfrę lub szukaj po serwisie. Jak chcesz sam "naprawić" to celuj w hamega a i przed zakupem sprawdź czy sa manuale dostępne.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    @zdzisiek1979 po co wymieniać dobre kondensatory? Mam oscyloskopy z lat 60' w których wszytskie kondensatory są dobre, wiec po co miałbym je wymieniać?

Hameg tak, ale za 300zł nie kupisz 100% sprawnego i skalibrowanego.

Zespół się? Mam nadzieję, że to nie odemnie?
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Ironicznie napisałem z tą wymiana że wymieniać, wymieniać jako panaceum na wszystko. Właśnie po co wymieniać masowo ale... liczą że wymiana pomoże tak jak pryskanie chemią.

Nie, nie od ciebie. :D
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    zdzisiek1979 wrote:

Nie, nie od ciebie. :D

Już prawie zawału dostałem. Byłby pierwszy :)
    CosteC
    Level 34  
    Mam poważne wątpliwości co do sensowności inwestycji w 100 MHz analogowy oscyloskop. Nie będzie super przydatny w serwisie, a samego naprawić trudno. Za 1300 zł można dostać nowego SIGLENT'a 2x50 MHz, za 1700 PLN 4x50 MHz Rigola DG1054Z, za 2000 zł 4x100MHz SIGLNENT'a SDS1104X-E. Żaden z nich nie jest cudowny (poza cudownie niską ceną) ale mają katalog przewag nad analogiem z zeszłego wieku:
    Są cyfrowe, maja pamięć, niektóre dużo, od bidy zdekodują jakiś protokół, wyzwalanie w porównaniu z analogiem jest BOSKIE, mają gwarancję...

Są też używki, zwłaszcza DG1054Z. Nie jest to cudo ale naprawdę da się tym opędzić mnóstwo zadań. Lubię analogi ale jako zabawki, ot takie hobby. Do pracy - IMHO bez sensu, chyba, że kupisz analoga na 1 GHz jakimś cudem a nie stać cię na cyfrę - tylko tutaj to problem biznesowy.
    ^ToM^
    Level 39  
    CosteC wrote:
    Za 1300 zł można dostać nowego SIGLENT'a 2x50 MHz.

Natomiast nowe Owony już od 800 zł.
    Link
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    @CosteC Mam kilkanaście analogów i używam je jako podstawowych w serwisie, może po prostu umiem je obsługiwać a nie liczę na automatykę...

Dodano po 52 [sekundy]:

^ToM^ wrote:
    CosteC wrote:

Link

Od Owona to z daleka, albo Siglent, albo Rigol.
    CosteC
    Level 34  
    ciasteczkowypotwor wrote:
    @CosteC Mam kilkanaście analogów i używam je jako podstawowych w serwisie, może po prostu umiem je obsługiwać a nie liczę na automatykę...

Też umiem mierzyć czas narastania na oscyloskopie analogowym... Umiejętność zapomniana dzisiaj praktycznie :) Ale to jest wolniejsze niż automatyka.

Jak trzeba robić pomiarów dużo i często to zaczyna się liczyć wydajność pracy i analog musi przegrać tu sromotnie, podobnie jak gdy trzeba zamrozić przebieg, wyzwolić gdy czas narastania spadnie poniżej X V/us czy coś podobnego. Lubię analogi :) ale ich czas generalnie minął.

ciasteczkowypotwor wrote:

Od Owona to z daleka, albo Siglent, albo Rigol.

Zdecydowanie OWON to półka niżej jak chodzi o jakość. W sensie polecałbym raczej używanego DG1054Z niż nowego OWONa.
    ^ToM^
    Level 39  
    CosteC wrote:

Zdecydowanie OWON to półka niżej jak chodzi o jakość. W sensie polecałbym raczej używanego DG1054Z niż nowego OWONa.

Niższa półka i cena adekwatna do niższej półki, czyli 2x taniej niż Rigol czy Siglent.
    Zatem do niewygórowanych wymagań będzie dobry i OWON.
    spy
    Level 25  
    ^ToM^ wrote:
    CosteC wrote:

Link

Dodano po 2 [minuty]:

CosteC wrote:
    Zdecydowanie OWON to półka niżej jak chodzi o jakość.

Może nieniekoniecznie jakkość, bo toto działa, ale soft jest w wersji bieda-edyszyn.
    tzok
    Moderator of Cars
    Przy takim zakupie masz pewne cło+VAT i może Cię to wyjść drożej niż zakup w kraju. Do tego zapomnij o gwarancji.

Jak chcesz trochę taniej, to możesz kupić tu: https://www.batronix.com/shop/oscilloscopes/Rigol-DS1054Z.html
    ew. jak Ci wystarczą 2 kanały to: https://www.batronix.com/shop/oscilloscopes/Rigol-DS1202Z-E.html
    Przynajmniej w UE i z gwarancją.
    spy
    Level 25  
    Różnie to bywa, choć tutaj pewnie będzie cło i VAT. Ale szansa nie jest 100%, zależy jak wyślą. Gwarancji też nie ma przy używkach, a za taką cenę trudno znaleźć, nie wiedzieć czemu. Tu jest ciut taniej niż Batronixie, też w UE, ale Batronix ma trochę lepszą reputację:

https://pl.banggood.com/RIGOL-DS1054Z-Digital...065.html?cur_warehouse=CZ&rmmds=search&DCC=PL¤cy=EUR

W sumie płacić ponad 1600 za tego klasyka... Ja w tym sensu nie widzę.
    ^ToM^
    Level 39  
    tzok wrote:
    Przy takim zakupie masz pewne cło+VAT i może Cię to wyjść drożej niż zakup w kraju. Do tego zapomnij o gwarancji.

Jak dasz wysyłkę z Eu to dojdzie bez cła i vatu. :) Jednak nie zawsze jest do wyboru opcja wysyłki z Czech czy RFN.
    Janusz_kk
    Level 34  
    spy wrote:

A jest cos lepszego w tej cenie?
    adversus
    Level 32  
    ^ToM^ wrote:
    Jak dasz wysyłkę z Eu to dojdzie bez cła i vatu. Jednak nie zawsze jest do wyboru opcja wysyłki z Czech czy RFN.

Wystarczy poszukać na Aliexpresie wysyłkę z Czech, ostatnio stara się w ten sposób kupować bo dostawa zazwyczaj jest w ciągu tygodnia, bez cła i podatku.... jedynie trzeba wyszukać taka okazję.
    ^ToM^
    Level 39  
    adversus wrote:

Wystarczy poszukać na Aliexpresie wysyłkę z Czech, ostatnio stara się w ten sposób kupować bo dostawa zazwyczaj jest w ciągu tygodnia, bez cła i podatku.... jedynie trzeba wyszukać taka okazję.

Też tak robię. :)
    adversus
    Level 32  
    Tą metodą nabyłem kilka fajnych sprzętów:

tester akumulatorów i zasilaczy Kukin KP184
    oscyloskop tablet z dotykowym ekranem Finisri ADS1013D 2x100MHz (wiadomo że to zabawka i nie ma 100MHz ale na roboty w plener wystarcza)
    zasilacze Riden z serii RD6018, o wydajności 18A
    a ostatnio kupiłem z ciekawości taki kieszonkowy oscyloskopik FNIRSI-1C15, niby 110MHz jeden kanał ale pobawiłem się i jestem pod wrażeniem, w promocji za 200 pln z dostawą właśnie z Czech.
    Takim sposobem na przestrzeni ostatniego roku dopieściłem swój warsztat :) i aby nie było że to reklama czy coś, kilka wyprzedaży kupony itp i naprawdę za przyzwoita kasę całkiem przydatne sprzęta. Sam mam jeszcze starego analoga Hamega a wysłużonego Rigola DS1054E zamieniłem na odblokowany DS1054Z.

Zakup oscyloskopu analogowegoZakup oscyloskopu analogowego Zakup oscyloskopu analogowego Zakup oscyloskopu analogowego
    CosteC
    Level 34  
    spy wrote:

CosteC wrote:
    Zdecydowanie OWON to półka niżej jak chodzi o jakość.

Może nieniekoniecznie jakkość, bo toto działa, ale soft jest w wersji bieda-edyszyn.

Nie umiem sobie napisać nowego softu do oscyloskopu OWONa więc oceniam całość - i softowo ta całość cierpi, bo nie mówię o tym, że plastiki ponoć jakieś gorzej wykonane, bo to nie jest tu ważne. Soft kuleje, często mało pamięci: 10k gdy Rigol czy Siglent mają ponad 10M, a to różnica tysiąc razy. To naprawdę robi różnice w niektórych aplikacjach. Są i inne różnice przemawiające za Rigol'em czy Siglent'em. Między nimi różnice są, IMHO małe, zależy które modele porównamy, skąd bierzemy ceny, etc.

Nie porównuję cen z ALI - zmieniają się co chwilę, a cło to ruletka.
    Janusz_kk
    Level 34  
    CosteC wrote:
    Soft kuleje, często mało pamięci: 10k gdy Rigol czy Siglent mają ponad 10M, a to różnica tysiąc razy. To naprawdę robi różnice w niektórych aplikacjach.

To prawda, te 10M pamięci robi robotę, jest to najczęściej wykorzystywana przez mnie cecha przy pomiarach np transmisji, wystarczy złapać ramkę aby się zmieściła na ekranie a potem można ją poszerzać aż do pojedynczych bitów i dekodować, to jest genialne.
    DS1054 ma wg mnie najlepszy stosunek ceny do możliwości, oczywiście ma mankamenty np zacinajaca się obsługa przewijania ekranu lewo prawo ale daję radę.
    A do autora tematu: skoro jesteś początkujący i nie wiesz do czego potrzebujesz oscyloskop to może wystarczy Ci najprostszy cyfrowy 1 - 2 kanałowy, coś z dso150 lub podobne, coś tam pokazują i nie kosztują majątku.
    Thorgus
    Level 12  
    Moim zdaniem jak nie potrzebujesz funkcji oscyloskopu cyfrowego zastanowiłbym się kilka razy nad Rigolem DS1054Z nie jest to super sprzęt. Sam go posiadam.
    Można na allegro kupić używanego Tektronixa w stanie idealnym - znalazłem takiego dla kolegi 400Mhz za 800zł w stanie idealnym
    spy
    Level 25  
    Janusz_kk wrote:
    spy wrote:

A jest cos lepszego w tej cenie?

SDS1104X-U. Ok. 100$ tańszy od 1104X-E, parametrami zbliżony do 1054Z, ale wciąż funkcjonalnie bijący go z każdej strony.

Code: text
    Log in, to see the code

Ale i tak w polskiej dystrybucji 1104X-E i 1054Z są zbliżone cenowo, więc co tu w ogóle rozważać? Oszczędzić 100zł i mieć sprzęt, który KIEDYŚ był najlepszy na rynku w swojej półce cenowej?

Janusz_kk
    Level 34  
    spy wrote:
    Ale i tak w polskiej dystrybucji 1104X-E i 1054Z są zbliżone cenowo, więc co tu w ogóle rozważać? Oszczędzić 100zł i mieć sprzęt, który KIEDYŚ był najlepszy na rynku w swojej półce cenowej?

No właśnie o to mi chodzi, to jest nadal najlepszy sprzęt w tej półce cenowej, a robiąc prosty hacking uzyskuje się dekodowanie transmisji i parę innych funkcji które mają znacznie droższe sprzęty.
    tzok
    Moderator of Cars
    Może to kwestia przyzwyczajenia, ale mnie np. bardziej odpowiada podejście do bufora w Rigolu, niż w Siglencie. Rigol próbkuje "adekwatnie" do wybranej podstawy czasu, a przebieg widoczny na ekranie jest tylko fragmentem przebiegu uchwyconego w buforze (domyślnie nie ma skalowania osi t). W Siglencie próbkowanie jest szybsze i bufor zawsze jest przeskalowany na szerokość ekranu (nie ma "przewijania", za to można "powiększać"). W sumie na jedno wychodzi i to bardziej kwestia przyzwyczajenia. Na Siglencie też można "złapać" dłuższy przebieg (np. całą ramkę I2C), tylko trzeba ustawić wolniejszą podstawę czasu. Na ekranie będzie "sieczka", ale po przechwyceniu można powiększyć i będzie wyglądać jak na Rigolu (po powiększeniu oczywiście można "przewijać"). Chociaż, być może, da się to jakoś zmienić i będzie się zachowywał jak Rigol, nie używałem go zbyt długo, więc może coś przeoczyłem.

Na Siglencie dużo lepiej działa FFT (tzn. można powiedzieć, że w ogóle działa).

W domu mam SDS1022DL i prawdę powiedziawszy, jest bardziej eksponatem... używam go bardzo rzadko. W przeciwnym razie na pewno bym go wymienił na coś nowszego i raczej 4-ro kanałowego.

Janusz_kk wrote:
    No właśnie o to mi chodzi, to jest nadal najlepszy sprzęt w tej półce cenowej, a robiąc prosty hacking uzyskuje się dekodowanie transmisji i parę innych funkcji które mają znacznie droższe sprzęty.
    SDS1104X-U jest ciekawą alternatywą, ale jest nowy i niewiele o nim wiadomo. Niemniej Siglenty mają 100 MHz i dekodery w standardzie, nie trzeba niczego "hakować" (obecnie sprzedawane 1054Z - też mają wszystkie opcje w cenie, ale są 50 MHz, a testy pokazują, że ich analogowy front-end nie daje rady ze 100 MHz, więc odblokowanie opcji 100 MHz w sofcie i tak nie zrobi z nich pełnowartościowego 1104Z).