Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wiertarka Celma - chyba? - Zmiana włącznika

maro198805 21 Dec 2020 19:41 963 20
    maro198805
    Level 8  
    Witam, miałem w wiertarce taki czarny włącznik przesuwany, nie był oryginalny. Znalazłem w częściach od innej taki wciskany, pomarańczowy. Mechaniczne ok też pasuje. Przełożyłem okablowanie dokładnie tak jak było w tym pierwszym wariancie, schematy na włącznikach się zgadzały. Kiedy jednak chciałem ją włączyć zrobiło się zwarcie i rozwaliło kondensator. Narysowałam schemat jak było podłączone na początku w czarnym włączniku. Nie wiem dlaczego tak samo podłączony ten drugi narobił takiego problemu. Muszę teraz zdobyć taki kondensator. Do czego on służy, jest rozruchowy? I dlaczego się zwarło?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    trojan 12
    Level 35  
    Parę rzeczy: kondensator jest przeciwzakłóceniowy i jak się chce żyć dobrze z sąsiadami to lepiej żeby był (zgodnie z prawem musi).
    Jak wymieniać wyłącznik to na taki z chińskiej wiertarki z regulacją obrotów.
    Dokładaj trochę mniejsze załączniki bo długo się ładują.
    maro198805
    Level 8  
    Mam więc kilka pytań?
    1. Czy taki włącznik z regulacją obrotów będzie pasował do tej wiertarki? Uzwojenie pokazuje ok 25 Ohm. I czy jest dużo większy od tego wciskanego z pomarańczowym guzikiem?
    2. Jeśli bym chciał zastosować jednak taki wciskany to jak go podłączyć? Mógłby ktoś podrzucić schemat. Głównie czy ten kondensator musi mieć takie same wartości i jak go podłączyć?
    I na końcu, co ja źle podłączyłem skoro z opisów obu włączników wychodziło że podłączam dobrze?
    Możliwe że ten z pomarańczowym ze spustem ma w środku kondensator?
    trojan 12
    Level 35  
    U siebie wymieniałem do 2 biegowej i pasuje, kondensator nie musi być dokładnie taki sam a co do podpięcia mogę zrobić zdjęcie.
    zyzy52
    Level 27  
    Z widoku rękojeści wiertarki, to jest prawdopodobnie bułgarska, dwubiegowa BZ16. Oryginalny wyłącznik do niej wygląda tak:
    Wiertarka Celma - chyba? - Zmiana włącznika
    Na popularnym portalu można go jeszcze kupić.
    trojan 12
    Level 35  
    Dla pewności daj zdjęcie całej wiertarki tylko zmniejsz wielkość pliku.
    maro198805
    Level 8  
    Jeśli możecie zróbcie zdjęcie albo schemat jak podpiąć taki włącznik, na moich widać jak było podpięte od nowości. Dwa przewody od silnika 25 Ohm obwód oraz dwa od zasilania. Jaki można dać kondensator inny, bo tamte parametry są trudne do znalezienia, a mam trochę elektroniki w piwnicy, domyślam się że dobiera się go do silnika coś na zasadzie łagodnego startu chyba? W środku przełącznika raczej nie ma kondensatora?
    trojan 12
    Level 35  
    Tak jak wcześniej pisałem zrób zdjęcie całej wiertarki bo po takim kawałku nie jest się pewnym a głupoty doradzać nie ma sensu.
    Mam i polską i bułgarską i mogę popatrzyć ale nie wiem na którą. A może radziecka.
    Muszę przyznać że z wyłącznikiem trochę strzeliłem ale pasował nie tylko do polskiej.
    maro198805
    Level 8  
    Ok, zrobię zdjęcie. Tak szczerze to nie wiem czy to Celma, ojciec ma Celme a ta jest bardzo podobna, ale tabliczkę już dawno wcieło przy tej mojej. Ten czarny włącznik raczej nie był oryginalny pewnie dziadek go założył jak mu się oryginał popsuł, a mam ją po nim. Ten z pomarańczowym spustem mam od innej wiertarki. Pasuje do tej mechanicznie, a ze schwmatu na obudowie wynika że i elektrycznie - dwa styki zwierane po wciśnięciu guzika.
  • Helpful post
    beam_beer
    Level 21  
    Na początku spróbuj bez kondensatora. Tym pomartwisz się po pomyślnym uruchomieniu.
    maro198805
    Level 8  
    Wrzucam zdjęcia, nie sugerujcie się główką, jest dokupiona.
    trojan 12
    Level 35  
    Nie wiem czy wszyscy mają ten problem ale mnie napisało że nie pobierze pliku, proszę czekać (później). Czekanie nie przynosi skutku, zmniejsz wielkość pliku bo forumowicze się zniechęcają jak nie mogą oglądnąć zdjęć.
    maro198805
    Level 8  
    Przepraszam za kłopot, wrzuciłem je zrobione z telefonu i na komputerze dobrze się otwierają i pobierają (na telefonie też). Wrzucam jeszcze raz zmniejszone o połowę. Wrzuciłem też zmniejszone zdjęcia z pierwszego postu. Może ktoś rozpozna ten typ i podeśle jak prawidłowo podłączyć ten przycisk z pomarańczowym guzikiem wraz z kondensatorem, ewentualnie podpowie jaki inny włącznik będzie pasował. Najlepiej jakiś schemat podłączenia.
    trojan 12
    Level 35  
    Dość mi to wygląda na radziecki sprzęt, nawet po wyglądzie kondensatora.
    Lubili na wszystkim mieć gwiazdę i cenę w rublach. Poszukaj może coś zostało, jakieś napisy cyrylicą i sdiełano w SSSR.
  • Helpful post
    zyzy52
    Level 27  
    trojan 12 wrote:
    Dość mi to wygląda na radziecki sprzęt, nawet po wyglądzie kondensatora.

Tak jest to radziecka wiertarka TY22-176-031. Proszę wpisać tę nazwę w przeglądarkę Google grafika a wyskoczą zdjęcia identycznego sprzętu.
    Wszystkie mają zamontowany wyłącznik jak od Celmy z regulatorem obrotów:
    Wiertarka Celma - chyba? - Zmiana włącznika
    maro198805
    Level 8  
    To w takim razie mam trzy pytania:
    1 Czy taki włącznik dostanę normalnie gdzieś w sklepie albo kupię gdzieś w internecie?
    2 Czy jeśli jest regulator obrotów to muszę jeszcze zamontować konfensator? Bo nie wiem jak rozumieć ten schemat (kondensator jest w przełączniku czy montowany na zewnątrz?)
    3 Czy jeśli to czy musi być taki sam jak był a jeśli nie to jaki?
    trojan 12
    Level 35  
    Gł 32 mm, szer 28, grubość 16 mm.
    Wymiar wyłącznika bez przycisku.
    Kondensator jest przeciwzakłóceniowy i nie ma nic wspólnego z wyłącznikiem, montowany obok wyłącznika i takiej samej wartości bo jest dobierany do silnika.
    Wyłącznik wiertarki z regulacją obrotów. Jest przy nim przełącznik prawo/lewo.
    Do kupienia na portalu aukcyjnym A.
    maro198805
    Level 8  
    Już zamówiłem włącznik, teraz tylko trzeba poszukać kondensatora, a sądząc po parametrach nie będzie łatwo. Bo bez niego pewnie będzie zakłócało inne sprzęty wokół. Ale bez niego sama praca wiertarki się nie zmieni chyba?
    Znalazłem taki: 0,047µF 630 V foliowy, czy będzie dobry?
  • Helpful post
    trojan 12
    Level 35  
    Szła tam taka czerwona kostka ale nie pamiętam pojemności- popatrzę.
  • Helpful post
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    maro198805 wrote:
    teraz tylko trzeba poszukać kondensatora, a sądząc po parametrach nie będzie łatwo. Bo bez niego pewnie będzie zakłócało inne sprzęty wokół.

Każdy przeciwzakłóceniowy spełni swoją rolę. Taka wiertarka to sprzęt do pracy dorywczej, nie będziesz tym cały dzień pracował. Więcej zakłóceń mogą wprowadzać tysiące ledów, ładowarek itp, niż ta wiertarka z jakimkolwiek kondensatorem.
    maro198805
    Level 8  
    Dzięki za pomoc, wiertarka naprawiona, założyłem włącznik który mi doradziliście i kondensator, ten o którym pisałem (na wszelki wypadek zamówiłem aż 4 sztuki).