Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmierzyć napięcie procesora ?

Hyde911 16 Paź 2005 15:18 3017 18
  • #1 16 Paź 2005 15:18
    Hyde911
    Poziom 24  

czy jest jakiś sposób by zmierzyć rzeczywiste (tzn miernikiem) napięcie jakie podawane jest na procesor?
    moja płyta to epox 8rda3+pro +barton
    pytam bo inne napięcie ustawiam w biosie a inne pokazują mi programy i chciałbym to sprawdzić.

0 18
  • #2 16 Paź 2005 16:03
    Orochimaru
    Poziom 31  

Co do napięć w zasilaczu to jest to norma. Wyniki z miernika są dokładniejsze niż te z czujników na płycie.
    Co napięcia procka to trzeba by się podpiąć pod końcówkę przetwornicy która jest przy sockecie, ale niestety z braku wiedzy nie powiem ci jak to zrobić.
    Ja w kwestii vcore ufam płycie, która podaje mi napięcie 0,02V wyższe niż ustawiam w biosie.
    Poza tym procek jest zasilany kilkoma fazami, więc trzeba by mierzyć napięcie na każdej z faz, ale tego całkowicie nie jestem pewien, więc oddaję głos ludziom, którzy się lepiej na tym znają.

0
  • #3 16 Paź 2005 23:36
    szczepang
    Poziom 18  

Kolego procesor jest zasilany napięciem stałym, o fazach nie ma tu mowy. Podejrzewam, że chodziło ci o sekcje, tzn. w nowoczesnym uP każdy blok(Akumlator, pamięć L1, L2... itp.) zasilany jest osobno w celu eliminacji wzajemnych zakłóceń (w końcu to 2-4GHz). Poza tym w Biosie regulujesz tylko zasilanie rdzenia więc koło procka znajdziesz masę "innych" napięć niż to ustawione. Pomiar nie ma sensu, a omsknięcie sondy może sporo namieszać (i kosztować) Moja rada: Uwierz w to co Ci płyta pokazuje,
    pozdrawiam

0
  • #4 16 Paź 2005 23:48
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

szczepang napisał:
    Kolego procesor jest zasilany napięciem stałym, o fazach nie ma tu mowy.

Najwyraźniej koledze obce jest pojęcie zasilania wielofazowego.
    szczepang napisał:
    Pomiar nie ma sensu,.... Moja rada: Uwierz w to co Ci płyta pokazuje,

Przykro mi, ale kolega nie ma bladego pojęcia o tym, o czym napisał. Proszę nie wprowadzać innych w błąd podawaniem całkowicie niewiarygodnych informacji.

0
  • #5 17 Paź 2005 00:15
    Platon
    Spec od komputerów

Hyde911 - a jakim programem sprawdzales? uzyles USDM od epoxa?

0
  • #6 17 Lis 2005 19:00
    rudesmen
    Poziom 13  

a jak zmierzyc cokolwiek innego w kom,pie? tz. kupiłem sobei miernik ut33-c z allegro i teraz chciałbym pomierzyc wszystko co jest mozliwe w kompie, tylko że nie wiem gdzie przyłozyć

0
  • #7 17 Lis 2005 19:25
    HenryK3
    Poziom 26  

:arrow: jankolo
    To bardzo szlachetne, że poprawiasz błędne odpowiedzi kolegi.
    Chcielibyśmy jeszcze poznać jaki brzmią prawidłowe odpowiedzi.

0
  • #8 17 Lis 2005 19:46
    KKK
    Poziom 31  

Przykładowa przetwornica wielofazowa tutaj
    Kto jeszcze nie wie gdzie mierzyć niech nie mierzy.

0
  • #9 17 Lis 2005 19:52
    jankolo

Kolego HenryK3, bardzo proszę:
    1. wszelkie pomiary elektryczne w komputerze należy wykonywać przy pomocy miernika a nie przy pomocy programów wbudowanych do BIOS-u lub pracujących pod kontrolą Windows.
    2. Gdzie na gnieździe procesora znajdują się napięcia zasilające, zależy od gniazda. I tą informacje daje się znaleźc bez problemu w Internecie. Przykładowo, jeżeli zrobimy tak:
    http://www.google.pl/search?hl=pl&q=%22socket+A%22+pinout&btnG=Szukaj&lr=
    to znajdziemy na przykład to:
    http://www.informit.com/articles/article.asp?p=130978&seqNum=15&rl=1

0
  • #11 17 Lis 2005 20:18
    KKK
    Poziom 31  

jankolo
    ad.2
    VRM bez procesora nie podaje (a przynajmniej nie powinien) napięcia a pomiar napięć na sockecie pracującego komputera jest mało bezpieczny oraz czasem wręcz niemożliwy (BGA).

0
  • #12 17 Lis 2005 20:30
    jankolo

Kolego KKK, typ płyty głównej był podany w pierwszym poście. A co do niebezpieczeństwa wykonywania pomiarów: oczywiście, że końcówką miernika można zrobić potężne zwarcie. Zasada jest prosta: jak ktoś nie ma bladego pojęcia o wykonywaniu pomiarów, to niech się za to nie bierze. natomiast trafnie kolega zwrócił uwagę na fakt konieczności dokonywania pomiarów przy obecności procesora w gnieździe.

0
  • #13 17 Lis 2005 20:32
    HenryK3
    Poziom 26  

Czyli w sumie pozostaje pomiar programowo, który jest mało wiarygodny.
    Koło się zamyka.
    Dzięki za informacje.

0
  • #14 17 Lis 2005 20:35
    KKK
    Poziom 31  

Jak najbardziej pomiar miernikiem!
    Gdzie? Najwygodniej na cewkach :idea:

0
  • #15 17 Lis 2005 20:39
    jankolo

Kolego HenryK3, niechże kolega się nie zraża drobnymi trudnościami. Pomiar programowy jest obarczony dużym błędem. Na przykład program pokazuje, że napięcie VSB oscyluje między 3.5V a 5.25V, a tymczasem miernik pokazuje stabilne 5.08V. I w co kolega uwierzy? Po drugie, jeżeli kolega przemysli sobie pomiar i przed jego wykonaniem przyjrzy sie dokładnie, do których punktów trzeba przyłożyc końcówki miernika, to z pewnością nic złego sie nie stanie. No, cyba że trzęsą się ręce (z różnych powodów) bądź też pomiar wykonujemy między jednym piwkiem a drugim (znam takie przypadki).

0
  • #16 17 Lis 2005 20:47
    HenryK3
    Poziom 26  

Proszę się Kolego nie nabijać z mojego wieku ;)
    A tak na poważnie to wiele się dowiedziałem, dziękuję.

0
  • #17 17 Lis 2005 22:12
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Dla mnie jedynym wiarygodnym pomiarem jest oscylogram.
    Zwłaszcza, gdy mierzę napięcia stałe powstające w zasilaczach impulsowych.
    Zawartość składowej zmiennej daje mi pogląd na stan elementów. Pomiar oscyloskopem jest oczywiście mało dokładny ale pokazuje to, czego nie odda miernik.

A cóż na to miernik?
    Znakomity uspokajacz.
    Masz wysuszone kondensatory? Śpij spokojnie - na wyświetlaczu stabilna, uśredniona wartość, może trochę zmienia się druga, czasem pierwsza cyfra po przecinku...
    A tam w układzie jak na morzu podczas sztormu.
    Raz fala dosięga 5,25 m by po chwili spaść do 3,5 m. Spokojnie - miernik to scałkuje.

A co do pomiaru tychże wartości miernikami, w które producent wyposażył płytę główną to myślę, że skoro f-ma potrafi skonstruować twór tak skomplikowany to nie będzie zbyt wielkim wyzwaniem dla konstruktorów dobudowanie przetwornika A/C mierzącego wybrane napięcia.
    Zatem jeśli wskazania odczytane w BIOS-ie "szaleją" to jest to dla mnie czytelny znak, że po kondensatorach pozostały tylko obudowy.
    Przetwornik odczytuje wartość chwilową wybranego napięcia (nb z dużym udziałem nieodfiltrowanej składowej zmiennej) i stąd różne wartości.

0
  • #18 17 Lis 2005 22:15
    TONI_2003
    Moderator

HenryK3 napisał:
    Proszę się Kolego nie nabijać z mojego wieku ;)
    A tak na poważnie to wiele się dowiedziałem, dziękuję.

... nikt sie z Ciebie nie nabija , a juz na pewno nie kolega jankolo , a przynajmniej nie w tym przypadku wiele pomiarów można robić na płycie bez procesora na przykład .
    Jak również to że wiele pomiarów nie wiadomo gdzie wykonać z wiadomych powodów .
    Natomiast wszelkie pomiary softwarowe to co najmniej wielkie nieporozumienie w tym temacie jak by to nie nazwać !
    Ps. ... a co do wieku to co mam ja powiedzieć lub właśnie on :D

0
  • #19 17 Lis 2005 22:19
    KKK
    Poziom 31  

Oczywiście oscyloskop, tylko czy wciąż rozmawiamy o pomiarze napięcia rdzenia procesora jak na początku wątku czy już o serwisie podzespołów komputerowych?

0