Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GS424 Adam - dziwne zachowanie ramienia

slamacek 22 Dec 2020 19:01 516 10
    slamacek
    Level 2  
    dzień dobry,

dzień dobry, problem mam z nim taki, że po włączeniu ramię po ustawieniu nad płytą nie chce się opuścić, tylko wraca na miejsce spoczynku i gramofon czasem się wyłącza, ale z reguły restartuje się i ramię wykonuje minimalny ruch powrotny nad talerz. I tak w pętli, która może trwać w nieskończoność

Może ktoś spotkał się już z takim problemem i podpowie, co zrobić

PS - niestety, mam za mało punktów, żeby zamieścić film, który lepiej niż słowa pokazałby o co chodzi
    michald
    Level 33  
    Prawdopodobne uszkodzenie w bloku kontroli i starowania ramieniem - proponuje przekazac urzadzenie do serwisu RTV celem naprawy.
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    slamacek wrote:
    ...

Może ktoś spotkał się już z takim problemem i podpowie, co zrobić

...

Spotkałem się. Wypoziomować gramofon, ramię zabezpieczyć na podstawce i obrócić ręcznie kilka razy talerzem, do chwili, w której przestanie działać układ automatycznego powrotu ramienia na podstawkę.
    slamacek
    Level 2  
    Grzegorz Markowski wrote:
    Wypoziomować gramofon, ramię zabezpieczyć na podstawce i obrócić ręcznie kilka razy talerzem, do chwili, w której przestanie działać układ automatycznego powrotu ramienia na podstawkę.

próbowałem przy włączonym i wyłączonym zasilaniu. Bez zmian :(
    Zauważyłem, że ramię nie cofa się płynnie na podstawkę, tylko z kilkoma przerwami, a na samej podstawce wykonuje minimalny ruch powrotny

pewnie nie obejdzie się bez rozebrania mechanizmu, jego wyczyszczenia i regulacji.
    Na całe szczęście sam wyłącznik mechanizmu powrotnego działa wyśmienicie - bez talerza zasilanie wyłączane jest praktycznie natychmiast po powrocie ramienia na podstawkę.

filmik
    michald
    Level 33  
    Wyglada na to iz brak jest poprawnego sygnalu logicznego informujacego o polozeniu ramienia z czujnikow polozenia ( duza rezystancja stykow lub zimne luty ).

Czy elektromagnes uzyskuje zasilanie przez przelacznik W303 w momencie ustawienia ramienia nad talerzem ?

Grzegorz Markowski
    michald wrote:
    Wyglada na to iz brak jest poprawnego sygnalu logicznego informujacego o polozeniu ramienia z czujnikow polozenia ( duza rezystancja stykow lub zimne luty ).

Pokaż na schemacie ideowym te czujniki. Bo w trzech moich egzemplarzach, żadnych czujników nie było.

Quote:
    Czy elektromagnes uzyskuje zasilanie przez przelacznik W303 w momencie ustawienia ramienia nad talerzem ?

Tak. Gdyby tak nie było, dźwignia opuszczania ramienia, nie pozostałaby w pozycji ramię opuszczone.

Nadal będę twierdził, że talerz jest cały czas sprzęgnięty mechanicznie z układem powrotu ramienia na podstawkę.
    Talerz należy zdjąć i sprawdzić, czy jego oś, na której znajduje się plastikowe koło zębate, obraca się swobodnie i nie jest sprzęgnięta z dużym kołem zębatym, które napędza układ powrotu ramienia na podstawkę.
    Jeśli jest, to trzeba rozpatrzyć, jak to wyeliminować.

Oś talerza ma się połączyć z dużym kołem zębatym po dojściu ramienia do końca zapisu na płytę i rozłączyć się, po zakończeniu powrotu ramienia na podstawkę.
    michald
    Level 33  
    Pokaż na schemacie ideowym te czujniki. Bo w trzech moich egzemplarzach, żadnych czujników nie było.

Sorry pomylilem Adama z konstrukcja Daniela masz racje. Pozniej pobralem schemat i sprawdzilem ze jedynym czujnikiem jest tu przelacznik W303 wlaczajacy elektromagnes Em.
    slamacek
    Level 2  
    wrzuciłem film, na którym widać, że oba koła zębate są wciąż zazębione.

A według instrukcji serwisowej koła powinny zaskoczyć dopiero po zadziałaniu układu powrotu ramienia (albo po wciśnięciu przycisku Stop).

Zresztą wyraźnie widać, że ząbek mechanizmu na rolce obrotu talerza dotyka zaczepu zabieraka (chyba ta mosiężna(?) blaszka na dużym kole, a między nimi powinien być odstęp 0,2-0,4 mm. Czyli chyba znalazłem winnego...
    michald
    Level 33  
    Czyli P. Grzegorz Markowski potwierdzil twoje przypuszczenia i to on rozwiazal zagadke:

Nadal będę twierdził, że talerz jest cały czas sprzęgnięty mechanicznie z układem powrotu ramienia na podstawkę.
    Talerz należy zdjąć i sprawdzić, czy jego oś, na której znajduje się plastikowe koło zębate, obraca się swobodnie i nie jest sprzęgnięta z dużym kołem zębatym, które napędza układ powrotu ramienia na podstawkę.
    Jeśli jest, to trzeba rozpatrzyć, jak to wyeliminować.

Oś talerza ma się połączyć z dużym kołem zębatym po dojściu ramienia do końca zapisu na płytę i rozłączyć się, po zakończeniu powrotu ramienia na podstawkę.
    Grzegorz Markowski
    slamacek wrote:
    ...
    Zresztą wyraźnie widać, że ząbek mechanizmu na rolce obrotu talerza dotyka zaczepu zabieraka (chyba ta mosiężna(?) blaszka na dużym kole, a między nimi powinien być odstęp 0,2-0,4 mm. Czyli chyba znalazłem winnego...

Ja bym zaczął od dokładnego wyczyszczenia wszystkich elementów tego układu.
    Wbrew pozorom, tam nie może być żadnych smarów, kurzu, włosów i innych tego rodzaju.
    slamacek
    Level 2  
    dzisiaj zdjąłem osłonę górnego mechanizmu, kółko mechanizmu powrotu zostało wyczyszczone ze smaru, oś dźwigni napędowej mechanizmu powrotu (nr 76/3a wg serwisówki Adama) tak samo. Wyczyściłem też oś obrotu talerza i przesmarowałem ją olejem do łańcuchów rowerowych Wurtha (tylko taki miałem pod ręką). Po ponownym założeniu – mam ten sam efekt.
    Czyli jutro albo pojutrze rozbiorę cały mechanizm wyłącznika automatycznego i będzie trzeba go wyregulować – rozumiem, że tylko wówczas uda się tak ustawić oś dźwigni mechanizmu powrotu (76/3a), żeby zębatki kółka 60 i łożyska 62 nie zazębiały się podczas odtwarzania płyty.

Dobre z dzisiejszego dnia jest to, że po zdjęciu mechanizmu obroty Adama okazały się praktycznie idealne dla obu prędkości i obydwa potencjometry regulacji obrotów też działały płynnie (a po wszystkim dostały odrobinę nafty na przeczyszczenie).