Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Corsa B - Nie załącza się wentylator chłodnicy

Bolsik85 22 Dec 2020 20:35 486 5
 • #1
  Bolsik85
  Level 2  
  Dzień Dobry.
  Moja dziewczyna ma Corsę B.
  Nie miała radia miała stara kostkę ISO 3 warstwową.
  Kable były tak krótkie że musiałem jej przedłużyć, kupiłem nową kostkę, okazało się że teraz radio działa na dwie kostki. Odciąłem stara kostke ta 3 warstwową, trochę się namęczyłem bo w corsie w kostce były inne kolory niż w kostce która kupiłem, ale połączyłem według pinów starej kostki kable z nowymi przewodami według pinów nowej kostki, co prawda kolory się nie zgadzają, bo sa inne.
  Problem pojawił się wtedy gdy pod odcięciu kabli okazało się że są 3 żyły brązowo białe.

  Zacznę od tego z tej 3 kostki, która już nie jest potrzebna dochodzili kable, dwa brązowo białe a pod drugi pin brązowo siwy kolejno brązowo czerwony, oraz brązowo czarny.

  Pod te kostki dwie,które są potrzebne dochodziły przewody

  Czerwono gruba żyła i czerwona cienka żyła kolejno pod następne piny brązowy, siwo zielony czerwony, niebiesko brązowy, czerwono siwy z czarno białym.
  Oczywiście te przewody co dochodziły razem pod jeden pin zostały ze sobą połączone, ale z tej 3 kostki nie połączyłem tych dwóch biało brązowo białych  Druga kostka od radia miała przewody.
  Brązowo zielony, i zielony.
  Brązowo niebieski i niebieski.
  Żółto brązowy i żółty.
  Biało brązowy i biały.

  Wszystko podłączyłem, więc radio chodzi, aczkolwiek został mi z pierwszej nie potrzebnej kostki przewód niebiesko czerwony, oczywiście on i tak nie jest potrzebny bo w radiu nawet nie ma tego pinu, więc jak włożę kostkę to i tak by nigdzie nie wskoczył ten kabelek, ale wracając do tematu w nowej kostce ISO tego kabla i tak nie było był jeden mniej, więc ten niebiesko czerwony został bez połączenia luzem.
  Z pośród brązowo białych 3 przewodów wybrałem jeden i się podłączyłem, włączam radio i chodzi, aczkolwiek jak jadę lata mi wskazówka prędkościomierza.

  Więc rozebrałem raz jeszcze radio i połączyłem te dwa przewody brązowo białe do siebie, bo wcześniej one były pod tą 3 kostka ISO co nie jest potrzebna razem w jednym pinie. Błąd ustał prędkościomierz chodzi dobrze.
  Aczkolwiek dzisiaj zagotował mi się samochód, a wcześniej tego nie było, doszedłem teraz że nawet jak mu się da na obroty i dojdzie do 100 stopni wentylator się nie załącza.

  Mam pytanie czy to może być przez radio, czy przewody w radiu mają coś wspólnego z wentylatorem?

  Bo możliwe że te 3 przewody brązowo białe, któryś z nich jest nie dobrze podłączony, wcześniej był jeden pod radiem a dwa że sobą teraz też tak jest, ale nwm czy się nie pomyliłem i nie są na odwrót, mimo że wszystko działa z radiem jak trzeba, tylko pytanie czy to przypadek z tym wentylatorem, czy może coś przez te kable od radia?
 • Helpful post
  #2
  juzek14511
  Level 11  
  Ogolnie w takim aucie radio z wentylatorem raczej watrpie,, sprawdz bezpieczniki zaizoluj luzne przewody.. jesli bezpieczniki sn ok,, zaczal bym od sprawdzenia czujnikow czujnik temp plynu chlodzacego.. z tego co pamietam jeden jest od zalaczania wentylatora drugi z nich od wskazowki temp.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Jest tez przekaznik wentylatora.. nie zrobiles gdzies spiecia na przewodach.? mogl zostac uszkodzony,
  Bardziej jestem przekonany czujnikiem bo tez kiedys mialem z tym problem zlokalizuj czujnik zamow taki sam i powinnon byc ok

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jest tez przekaznik wentylatora.. nie zrobiles gdzies spiecia na przewodach.? mogl zostac uszkodzony,
  Bardziej jestem przekonany czujnikiem bo tez kiedys mialem z tym problem zlokalizuj czujnik zamow taki sam i powinnon byc ok
  wyglada to mniej wiecej tak

  https://allegro.pl/oferta/1341025-wlacznik-we...MIvNrq6b7i7QIVJ4ODBx3zrQXZEAQYAiABEgLqdfD_BwE
 • #3
  Bolsik85
  Level 2  
  Ok. Też to miałem na myśli, ale zanim się wezmę za szukanie odkręcanie czujniczkow, chciałem się upewnić czy radio czasem nie ma nic wspólnego z tym.
  Bo z racji zawsze jak się coś chce wymienić starego to wyjmując to jest dobre przed wyciągnięciem a po wyciągnięciu zawsze się coś wykruszy i na końcu idzie narobić SB więcej kosztów niż potrzeba, a to może tak naprawdę byc jakaś małą pierdoła, dlatego też to pytanie czy w tych przewodach od radia mogło coś współpracować z wentylatorem.
  Jutro zajmę się tymi czujniczkami.
  Dzięki.
  Chyba że jeszcze ktoś z działu coś doradzi.
 • Helpful post
  #4
  Czarny4994
  Level 25  
  Radio i wentylator chlodnicy nie idą w parze. Sprawdź bezpieczniki i sam wentylator, może stycznikn na chłodnicy nie działa
 • #5
  Bolsik85
  Level 2  
  Ok super panowie, dzięki za informacje. Dziś podzialam.
 • #6
  poriot
  Level 14  
  Radio nie ma z tym nic wspólnego.

  Corsa B jest na tyle starą konstrukcją, że wentylator chłodnicy nie jest w niej włączany przez ECU na podstawie danych z czujnika temperatury. Po prostu w bok bloku chłodnicy jest wkręcony masywny stycznik bimetalowy - gdy temp osiągnie odpowiedni poziom styk się zwiera i przepuszcza zasilanie wentylatora chłodnicy.

  Zdjęcie z innego wątku -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3361557.html#gallery-3

  Zacznij oczywiście od bezpieczników.

  Sprawdź czy wentylator załączy się gdy na włączonym zapłonie zmostkujesz piny we wtyczce. Jeśli tak to problem tkwi w włączniku (albo mimo teoretycznego uszczelnienia wdała się tam korozja na styki - po latach to nic nadzwyczajnego). Jeśli wentylator nadal się nie włączy spróbuj nakłuć przewody go zasilające i zasilić go w ten sposób bezpośrednio z akumulatora, jak ruszy to masz problem z poprowadzeniem do niego zasilania.