Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy projekt skrzyni basowej jest prawidlowy

16 Dec 2020 00:41 408 9
  • Level 10  
    Witam posiadam glosnik w200 of 120-02f przeszukalem sieć lecz znalazlem tylko podstawowe dane tego glosnika. Interesuja mnie dane Thiele -Small przymierzam sie do zbudowania skrzyni pod ten glosnik, bede wdzieczny o informacje pozdrawiam.;)))
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 10  
    Czesc wszystkim.
    Bylby ktos chetny by rzucic okiem na projekt skrzyni basowej?. Chodzi mi o to czy zostal wykonany prawidlowo.
    Glosnik nie jest jakims cudem ale z braku laku lepszy rydz niz nic, Projekt robiony w bass box 6 Pro.

Parametry Thielle Small :
    Fs = 42,95 Hz Re = 7,80 oma
    Le = 7328,42 uH
    L2 = 3120,63 uH
    R2 = 52,25 oma
    Qt = 0,52 Qt
    Qes = 0,57 Qes
    Qms = 6,49 Qms
    Mms = 50,81 grama
    Rms = 2,112233 kg / s
    Cms = 0,000270 m / N
    Vas = 10,35 litra
    Sd = 165,13 cm ^ 2
    Bl = 13,755757 Tm
    ETA = 0,14%
    Lp (2,83 V / 1 m) = 83,66 dB

Screeny oraz wizualny projekt 3D jak ma to wygladac.:)
    ]Czy projekt skrzyni basowej jest prawidlowy Czy projekt skrzyni basowej jest prawidlowy Czy projekt skrzyni basowej jest prawidlowy Czy projekt skrzyni basowej jest prawidlowy Czy projekt skrzyni basowej jest prawidlowy Czy projekt skrzyni basowej jest prawidlowy
  • Level 43  
    Zamknieta lub wyzej strojona obudowa max 10-11 litrowa. Stroil bym to na 45Hz. Z przykazaniem do dolozenia subwoofera o wiekszej srednicy. Myslalem, ze to glośnik do frontow lub satelitek.

Parametr Vas masz tylko 10 litrów. To objetosc ekwiwalentna. Obudowa o objetosci Powyzej VAS dziala jakby glosnik byl bez obudowy // o ile te parametry sa prawidlowe. Opoźnienia moga być duze i szybko taki subwoofer może się uszkodzić. Twoja obudowa ma 20 litrow.

Tu Ci wychodzi tunel ok 45cm wg Twojego projektu. Musialbyś pokombinowac z bandpassem 4th w przypadku takiego glosnika ale.obliczenia jeszcze cięższe, ze wzgledu na male litraze.
    ======
    Ale jak juz masz taką obudowe nic nie szkodzi. Bo 18cm glosniki raczej parametr VAS wiekszy troche litrów odejmie tez ten wielki tunel.
  • Level 10  
    Ok więc co tu zmienić.? Czy zostawić tak jak jest
  • Level 10  
    Ogólnie niby nie... Ale jako jedyne zostało.
  • Level 43  
    Zobacz w jakich obudowach one siedziały. Ten głośnik to OEM, bardzo dokładnie zbudowany pod tanią obudowę celem masowej produkcji na rynek światowy w milionach sztuk. Prawdopodobnie kilka fabryk mogło je produkować. Często te głośniki były aktywnie podbite bo obudowa parę litrów nie dawała sama z siebie zbyt dużo basu. Podejrzewam, że to była obudowa zamknięta lub nisko strojona 10-12 litrów podbita aktywnie poniżej 50Hz.

Jak chcesz koniecznie te parametry, to musisz je samemu zmierzyć.

Fs zmierzysz badając przebieg prądu podpinając jako źródło generator częstotliwości. Tam gdzie prąd spadnie będzie rezonans membrany.

Pozostaje zmierzyć podatność zawieszenia, masę membrany - przybliżoną z rodzaju materiału.

http://www.eletel.p.lodz.pl/Bujacz/Akustyka/G%C5%82o%C5%9Bniki%20i%20TS%20-%20simple.pdf - to sie wydaje fajne opracowanie

W pracy mam fajny rejestrator, ale nie moge użyć ale tu http://www.hornlautsprecher.net/Dokumente/Grundlagen/Tiele-Smal-LSPRMTRS604.htm są wskazówki wyjściowym jest wykres impedancji.
  • Level 10  
    Przejzałem te stronki ale powiem szczerze za glupi jestem na to. znalazłem dane thiele small tego glosnika ale tez nie jestem pewien czy sa one prawidlowe.

Ten glosnik jest z zestawu logitech z-2300

https://proline.pl/?p=LOG+970118-0914
  • Level 10  
    Ten glosnik jest z zestawu Logitech Z-2300 https://proline.pl/?p=LOG+970118-0914

Ogolnie mialem ten subwoofer w samochodzie ale dolozylem do niego wzmacniacz 12v bezposrednio pod glosnik. Gralo to efektownie dawał rade,ale niestety skrzynia zostala uszkodzona.

Mam tego magnata co pisalismy o tym ale idzie pod młotek bo niestety jest za duzy. Chcialbym zaprojektowac skrzynke z tego Logitecha.
    Ze wzgledu tez na to ze mam w drodze dziecko i niestety potrzebuje Bagaznik ale niestety ze mam manie sluchania muzyki z bass'em to chcialbym z tego cos zrobic.

czy jestes w stanie cos doradzic co zmienic w tym projekcie .?

Ogolnie jak wpisywalem parametry w programie to segurowal mi litraz 26L

Byl bym wdzieczny pozdrawiam ;)

Moderated By Dzimi:

Oba tematy scaliłem.