Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wisła - pierwszy telewizor produkowany seryjnie w Polsce

TechEkspert 25 Dec 2020 11:45 6990 54
    BANANvanDYK
    Level 39  
    To nie takie proste. Odbiornik Wisła był przystosowany do odbioru kanałów 1–3 w standardzie OIRT. Musiałby to być modulator VHF przestrojony do standardu OIRT (częstotliwość kanału i częstotliwość fonii 6.5 MHz). Ponadto do modulatora musiałby zostać dostarczony sygnał wizyjny czarno-biały bez chrominancji, ponieważ w odbiorniku nie było jeszcze pułapki na częstotliwość podnośnej chrominancji i przy sygnale standardu PAL obraz wyglądałby jak siatka.
    Kardor
    Level 14  
    Wiedziałem, że ludzie na tym forum jak dowalą to dowalą :D
    Haha no teraz widzę, że to nie jest takie proste, chciałbym raczej użyć telewizora produkowanego trochę później np. w latach 70 - tych.
    Wiele ludzi do przeciętnych 'neptunów' podłączało modulatory z "zachodnim" spojrzeniem na fonię, zaś efekt był zadowalający, aczkolwiek Ametyst czy Lazuryt działające w pasmach 1-5 nie wiem czy zareagowałyby tak samo (a akurat te modele mnie urzekły).
    vodiczka
    Level 43  
    sanfran wrote:
    Nie chodzi o brata, ale o niemieckich fachowcach techniki rakietowej, którzy sowieckim zwyczajem byli zamknięci w łagrach i odwalali dla Korolewa czarną robotę. Przy czym taki „nabór” fachowców nie ograniczał się tylko do techniki rakietowej, ale był szerzej wykorzystywany. Poczytaj o „Operation Osoaviakhim”
    Wiem to ;) Przykład z von Braunem unaocznia, że mimo iż do USA trafił lepszy sort specjalistów to Rosjanie pierwsi wystrzelili sputnika.
    Współpraca międzynarodowa (nawet przymusowa) dała wyniki ale żeby dała, Rosjanie musieli stworzyć warunki.
    Na Amerykanach zemściło się to, że podobnie jak Hitler lekceważyli potencjał ZSRR, również szpiegowski.
    Wierzyli w swoją zdecydowaną przewagę zarówno w broni atomowej jak i w klasycznych środkach przenoszenia, dlatego w pewnym okresie przyhamowali program rozwoju techniki rakietowej.
    kaem wrote:
    No ale jednak to ZSRR już pod koniec lat 60-tych zaczął produkcję kolorowych telewizorów.
    Bo jednak ten "zacofany kraj" miał większy potencjał ekonomiczny niż pozostałe kraje RWPG razem wzięte. Gdyby zapadła polityczna decyzja o uruchomieniu produkcji "pierwszego koloru" w którymś z tych krajów, wsparta odpowiednią pożyczką z MBWG to zostałaby zrealizowana.
    dipol
    Level 34  
    Vodiczka - Moja firma była wybudowana w Jugosławii... potem rozebrana i z parkiem oprzyrządowania (mikrofale/radary) wylądowała w Polsce.
    kaem
    Level 27  
    Czy "wydzielony tor fonii" to to samo co "fonia równoległa"? I co to znaczy "quasi równoległy tor fonii"? W ostatnich modelach telewizorów CRT jaki był tor fonii, tzn. gdzie się zaczynał?
    gumisie
    Level 43  
    dipol wrote:
    Moja firma była wybudowana w Jugosławii...
    I co to ma wspólnego z: " Wisła - pierwszy telewizor produkowany seryjnie w Polsce"?
    BANANvanDYK
    Level 39  
    Fonia równoległa to układ umożliwiający odbiór fonii w obu standardach, 5.5 MHz i 6.5 MHz.
    Telewizor Wisła posiadał tor wydzielony fonii, tj. zaraz za głowicą sygnał był rozdzielony na osobne układy odbiorcze wizji i fonii, z osobnymi wzmacniaczami pośredniej częstotliwości.
    Oczywiście były też odbiorniki z niezależnym torem fonii, czyli z osobnymi głowicami (lub układami o wzmocnieniu bezpośrednim). To tak, jakby mieć osobny odbiornik wizji i osobny radioodbiornik, oba strojone niezależnie od siebie.
    Do końca ery odbiorników analogowych przetrwał tor o metodzie różnicowej, polegającym na wydzieleniu się w układzie detektora (demodulatora) wizji sygnału fonii o częstotliwości różnicowej 6.5 (5.5) MHz, co znacząco uprościło budowę odbiorników.
    Kardor
    Level 14  
    To znaczy że taki odbiornik obsłuży modulator standardu PAL 5.5 ?
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Witam

BANANvanDYK wrote:

Do końca ery odbiorników analogowych przetrwał tor o metodzie różnicowej, polegającym na wydzieleniu się w układzie detektora (demodulatora) wizji sygnału fonii o częstotliwości różnicowej 6,5 (5,5) MHz, co znacząco uprościło budowę odbiorników.

Częstotliwość różnicowa fonii 6,5MHz była stosowana przy kanale 8MHz działających w standardzie OIRT, częstotliwość różnicowa 5,5MHz stosowano przy kanale 7MHz w systemie CCIR. Zastosowanie jej pozwoliło na zastosowanie prostszych filtrów o mniejszej dobroci w celu uzyskania żądanego pasma przenoszenia wynoszącego kilkaset kiloherców, zmniejszyło więc zakłócenia wprowadzane do dźwięku. Dalsza poprawa jakości nastąpiła poprzez zastosowanie oddzielnego detektora r. cz. fonii i detektora wizji oraz zastosowanie wzmacniacza r. cz. (w lampowych OTV Libra i pochodne).
    Kardor
    Level 14  
    Szanuję za awatar profilowy @żarówka rtęciowa <3
    dipol
    Level 34  
    gumisie-----jak kolegę uraziłem to przepraszam. Odpowiadałem koledze. A w/w telewizor też zdarzało mnie się naprawiać hi.
    DIAK33
    Level 11  
    Witam wszystkich zakręconych
    Poruszony temat przywołał wspomnienia z przed lat.
    Tak się złożyło, że na lampie kineskopowej 31ŁK2B od WISŁY
    zbudowałem sobie telewizor, a było to w 1959r.
    Gratuluję pomysłu i pozdrawiam
    750kV
    Level 31  
    Kardor wrote:
    To znaczy że taki odbiornik obsłuży modulator standardu PAL 5.5 ?

Wystarczy sobie zbudować modulator na TDA5660 lub TDA5664. Częstotliwość kanału i różnicowa fonii do wyboru. :-)
    thereminator
    Conditionally unlocked
    Neptun312 miał z tyłu gniazdo do podłączenia podobnego pilota, ale mi to wygląda na pilot do jakiegoś innego modelu.
    thereminator
    Conditionally unlocked
    Przypomniało mi się, że pilot do Neptuna312 miał jeszcze włącznik sieciowy. Klawiszy od programów na pewno nie miał, bo Neptun312 to model z okolicy 1970r, jeszcze z bębnowym przełącznikiem kanałów.
    andrzejlisek
    Level 28  
    Widzę oznaczenia K i J, więc chyba kontrast i jasność. Trochę mało użyteczny ten pilot, skoro nie ma regulatora siły głosu. Przecież regulacja głośności jest najważniejsza.

Brak przełącznika kanałów można wybaczyć, bo w tamtych czasach był jeden program, a później, jak były dwa, to i tak nie zmieniało się co chwile kanału tak, jak później, jak do użytku weszły satelity i kablówki, a od niedawna również naziemna mająca 28 programów.

Z tego, co wiem, Aladyn miał pilot z trzema pokrętłami, kontrast, jasność i głośność.

Ja uważam, że regulacja jasności i kontrastu nie były i nie są tak potrzebne, żeby były pod ręką, na ogół to raz się ustawia i się nie zmienia.

Głośność to musi być pod ręką, widzę po sobie i mojej rodzinie. Nawet po roku 1996 jak mieliśmy telewizor bez pilota, do niego magnetowid z pilotem i kablówkę, a stacje przełączało się pilotem od magnetowidem, to też stosunkowo często trzeba było się ruszyć z kanapy, żeby przyciszyć lub zgłośnić, bo co stacja to inaczej nadaje, a jak reklama to jest głośniej.
    marck1
    Service technician RTV
    TV Belweder ty OT 1471
    marck1
    Service technician RTV
    Dokładnie tak było, dobrze to pamiętam, bo miałem ten TV, a "pilot" zastał mi do dziś.
    bratHanki
    Level 27  
    Czyli pilot od Belwedera? Też fajnie.