Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik Huawei SUN2000-KTL-MO .Jaki magazyn energii będzie najlepszy.

Jaskor111 24 Dec 2020 11:03 13875 28
 • #1
  Jaskor111
  Level 3  
  Mam instalacje fotowoltaiczna o mocy 5.175 kW na 15 panelach 345 W i falowniku Huawei SUN 2000-5/KTL-MO który posiada interfejs do ładowania baterii. Mam zamiar zainstalować taką baterię lecz w dostępnych instrukcjach na stronie HUAWEI nie mogę znależć parametrów ładowania i sposobu podłączenia tych urządzeń. Może ktoś instalował baterie do tego falownika i zna temat? Instalatorzy którzy zakładali panele i falownik nie mają pojęcia w tym temacie.Proszę więc o opinię osób znających zagadnienie.
 • #2
  Cytro12
  Level 26  
  Skoro nie ma w instrukcji to może to tylko atrapa no bo skąd ma ktoś wiedzieć co hjujawej ma na myśli? Może wyślij zapytanie do producenta o parametry.
 • #3
  ksysju
  Level 15  
  Jak przykład podane są LG Chem RESU 7H_R / 10H_R czyli wysokonapięciowe 350-450V
 • #4
  prose
  Level 35  
  Jaskor111 wrote:
  Może ktoś instalował baterie do tego falownika i zna temat? Instalatorzy którzy zakładali panele i falownik nie mają pojęcia w tym temacie.Proszę więc o opinię osób znających zagadnienie.

  Do tego falownika nie podłączysz baterii.
 • #5
  Jaskor111
  Level 3  
  Próbowałeś i się nie da podłączyć? Czy też tak sobie myślisz "że się nie da"?

  Dodano po 8 [minuty]:

  ksysju wrote:
  Jak przykład podane są LG Chem RESU 7H_R / 10H_R czyli wysokonapięciowe 350-450V

  Wyczytałem w międzyczasie ze bateria Huawei LUNA 2000-5-50 tez może być kompatybilna z tym falownikiem , ale nadal nie znam parametrów ładowania falownika.
 • #6
  prose
  Level 35  
  @Jaskor111 Zaszła pomyłka, można zainstalować akumulatory,na falowniku Huawei + akumulator LG = 6,6 kW to max, 500 V .
  Falownik Huawei SUN2000-KTL-MO .Jaki magazyn energii będzie najlepszy.
  Falownik Huawei SUN2000-KTL-MO .Jaki magazyn energii będzie najlepszy.
 • #7
  strucel
  Level 33  
  W pierwszym kwartale 2021 ma wyjść aktualizacja firmware do falowników serii M0 ( oczywiście dotyczy tylko tych przeznaczonych do współpracy z magazynem energii mających gniazda oznaczone BAT) dzięki której będzie można podłączyć debiutujący zdaje się w Europie na początku grudnia magazyn huawei LUNA2000, dużo lepsza to opcja niż produkt LG , przede wszystkim ogniwa w lunie to LiFePO4 jest chyba 10 lat gwarancji na magazyn a poza tym przy LG jest bezsensowne ograniczenie maksymalnego napięcia stringu do 500V co ogranicza nam maksymalną moc falownika.


  Jak wpiszesz w google "huawei luna2000" to sobie więcej o tym poczytasz nie będą bez sensu przepisywał materiałów producenta zasygnalizowałem tylko najażniejsze dla mnie przewagi nad LG, nie wiem tylko jaka cena wPolsce będzie.
 • #8
  Jaskor111
  Level 3  
  Znalazłem tę baterię na hiszpańskiej stronie merkasol.com. 5kW bateria była wystawiona w cenie 2.400 Euro.Chciałem kupić bo cena wydała mi sie przystępna ale w sprawie transportu trzeba było wysłac zapytanie do sprzedawcy.Wysłałem maila i na razie nie ma odpowiedzi ale za to cena podskoczyła zaraz do 3.369 Eur. Takie to rzeczy sie zdarzają.
 • #9
  dprzyb
  Level 22  
  Dostałeś jakąś odpowiedź?
 • #10
  Jaskor111
  Level 3  
  Jeżeli chodzi o odpowiedż na maila z Hiszpanii to nie dostałem odpowiedzi ani o transport ani o cenę. Widocznie nie są zainteresowani wysyłką do Polski.
 • #11
  franek_firanek
  Level 4  
  Teraz widzialem ten magazyn za 4.5kEUR. Trzeba bylo jechac po niego autem jak byl po 2.5kEUR ;)
  Powaznie mowiac, to jak obliczasz pojemnosc magazynu, ktora Ci wystarczy ?
 • #13
  tomziom1
  Level 1  
  Witam
  Czy kontaktowałeś się ze sklepem njuskalo z linku w sprawie magazynu Luna 2000? Też jestem zainteresowany tym produktem.

  Pozdrawiam
 • #14
  cegreg
  Level 10  
  Podbijam temat.
  Czy może ktoś znalazł ekonomiczniejsze rozwiązanie od luny ?
 • #15
  McTommy
  Level 9  
  Cześć,
  Parę razy podchodziłem do tematu dobierania wielkości akumulatora do instalacji.
  I nie do końca jestem pewien własnej metodologii.
  Na początek. Nie mam danych z godzinowego zużycia więc wychodzę z rachunku za prąd. Zużycie miesięczne 400kWh. Ogrzewanie gazowe. Oświetlenie LED. Plus wiadomo płyta indukcyjna, zmywarka, żelazko, czajnik itd. I tak. Czajnik ma moc 2kW. Jest włączany po godzinie 16tej 4-5 razy na trzy minuty. I tak dalej. I myślę że jest to absurd bo przeliczanie minutowo-sekundowo-godzinne plus sumowanie wszystkich źródeł światła da nam określoną liczbę kW. Ale jak sprawdzimy rachunki za prąd to letnie - 370kWh, zimowe - 420kWh pokazują że jesienią i zimą zużywamy o 50kWh więcej. Do tego możemy przyjąć że 50% energii jest zużywane po zmierzchu a zimą dodajemy 50kWh miesięcznie. Czyli dla zimy potrzebujemy dziennie 175 + 50kWh = 225 kWh. Zakładam że dodatkowe 50kWh zużywamy po zmierzchu. Dzielmy na 30 dni i mamy 7,5kWh.
  Plus mały zapas to daje nam 8kW akumulator.
  I to powiedzmy połowa wyliczeń bo:
  Dobieramy do tego fotowoltaikę. Dla uproszczenia według obecnych zasad. Teoretycznie powinna wystarczyć 6kWp. Ale czy na pewno? Akumulator się nie naładuje zimą więc i tak będziemy korzystać z sieci. I aby zrobić wyspę trzeba byłoby dobrać instalację taką, która dziennie produkuje minimum te 7,5kWh. A jest to mało możliwe bo od listopada do lutego czyli 4 miesiące instalacja wyprodukuje tylko 14-15% rocznego uzysku czyli 780kWh. Podzielone na 120 dni daje nam dziennie 6,5kWh. Ale mamy też zwykłe dzienne zużycie na poziomie 6kWh. Więc łącznie razem 12,5kWh. Czyli do pracy wyspowej przy akumulatorze 8kW potrzebujemy instalacji 12kWp.
  Cały czas mam wrażenie że gdzieś popełniłem błąd w wyliczeniach. Nie patrzę na letnią nadprodukcję bo myślę o typowej wyspie na budynku niepodłączonym do sieci. Taki akademicki przykład.
  Podrzućcie jakieś spostrzeżenia :-)
  pozdrawiam
  Tomasz
 • #17
  gmacko
  Level 14  
  McTommy wrote:
  Nie patrzę na letnią nadprodukcję bo myślę o typowej wyspie na budynku niepodłączonym do sieci. Taki akademicki przykład.


  Nie wszędzie da się zrobić wyspę. W obszarze Polski, gdzie przez 2 -3 miesiące w roku słońca brak, budowanie wyspy mija się z celem. Ekonomicznie słabo uzasadnione. Za duże koszty trzeba ponieść, żeby zapewnić 100% energii ze słońca w off-grid. Podobnie w Północnej Finlandii, gdzie przez pół roku jest ciemno nikt nie wpadnie na pomysł budowania wyspy z PV tylko.

  Działanie magazynu w on grid również przynosi korzyść. Nie jest się w pełni niezależnym, ale przez te 80% dni w roku, można każdej doby ładować i zużywać energie z aku wieczorami i w nocy.
  Rozbudowa systemu na te 20% dni w roku pożre za dużo funduszy, żeby to się zwróciło chyba, że ktoś ma dostęp do sprzętu za darmo. Ale to też bez sensu bo bardziej się opłaci sprzedać ten nadmiar sprzętu i zainwestować w coś innego niż na siłę utrzymywać za wszelką cenę off-grid.

  Nawet jak nie ma produkcji z paneli, nadal można ładować aku w taniej taryfie a zużywać energie z magazynu w drogiej. Wiadomo, różnice nie są duże, ale nadal maksymalizujemy korzyść z posiadania magazynu, nawet jak prognozy mówią, że słońca nie będzie.

  Dla prosumenta z magazynem w ZE i dla tych co mają dużo przestrzeni na panele magazyny nie maja sensu.
  Sytuacja jest inna jak nie mamy przestrzeni na 10, 20, 30kWP i nie ma już magazynu w ZE.

  - Zużywamy średnio na dobę 8kWh.
  - inwestujemy w magazyn 10kWh.
  - zakładamy PV 5kWp,
  - przez 70% dni w roku jedziemy z PV, ładując jednocześnie w dzień i zużywając po zachodzie.
  - przez 30% dni w roku ładujemy w 2giej taryfie, zużywamy w drogiej (tylko trzeba przewidzieć dzień wcześniej , że nie będzie słońca w dzień i naładować magazyn taniej)

  Oczywiście to nie zapewnia , że w żadnym momencie w ciągu dnia, nie pobierzemy żadnej energii z sieci. obciążając fazy sprzętem pobierającym chwilowo więcej niz zapewnia PV + aku, zawsze weźmiemy energię z ZE.
 • #18
  mcgregory
  Level 12  
  Panowie, magazyny to taki gadżet po warunkiem że ktoś nam go dofinansuje. Minęły 8 dni grudnia i PV 9kW naprodukował 14kW w centrum Polski. Czym nakarmicie magazyn np jak piszecie 5kW żeby można z niego odzyskać tylko 3,5 kW (LUNA katalog). Przedstawiciel sprzedający Huaweia powiedział że sąsiedzi z zachodu byli zmuszeni do zakupu takich magazynów ponieważ musieli płacić wysoki rachunek za 1 kWh ( 0,35E)!!!!
  Przy zarobkach 2400E płacą 0,35E ,my przy zarobkach 2800zł płacimy 0,67zł . Kto płaci drożej?????
  Nie wiem ile kosztuje u nich założenie 1kWp PV ale wydaje mi się że magazyn nie kosztuje połowy wartości całej instalacji.
 • #20
  szulc1988
  Level 10  
  Ja mam instalacje huawei SUN2000 KTL-M1 o mocy 6kw i chcąc dołożyć magazyn energii nie dość że dochodzą akumulatory ze sterownikiem 5kw za 20 tyś do tego trzeba dołożyć licznik energii za 1000 + montaż 500zrzeba był, żeby falownik nie oddawał prądu do sieci z akumulatorów. I jak mi sie wydaje jeszcze trzeba by było dołożyć specjalny przekaźnik (jakiś BOX) aby falownik oddawał prąd na dom a nie do sieci (off-grid), gdzie znowu koszty dochodzą :(. Zastanawiam się dołożyć małą instalację 1 fazową 3kw off-grid do zasilania urządzeń w domu przez zimę o małych poborach, a w lecie dokładaniu innych w zależności od zużycia. instalacja taka jest dużo tańsza i można zrobić ją samemu.
 • #21
  gmacko
  Level 14  
  Ale co chcesz przez zimę zasilić instalacją 3kW, bo nie zrozumiałem?
  Przecież 3kW nie wyprodukuje Ci nic w zimę, chyba, że mieszkasz na Sycylii.
 • #22
  maciacho
  Level 11  
  Tez sie nad tym zastanawialem ale czy nie lepiej jest podlaczyc zwykly duzy akumulator za 2tys. Niz Lune? Luna 5kw 10.000zl do tej luny musi byc sterowanie aku. Za 5.000zl i samemu mozna to podlaczyc bo to tylko wtyczki. Aku 5kW starczy na gotowanie wody w czajniku przez 2 godziny. Uzysk pewnie z tego wyjdzie na poziomie 5% rocznie. To dla głupich. Zastanawia mnie fakt czy ktos podlaczał pod te wyjscia Bat. jakis aku nie lune? Na wyjsciu bat. Jest 567V DC ale amperów nie sprawdzilem bo nie chce wywołać jakiegoś zwarcia aby łuku elektrycznego nie zrobić. Czyli zamiast wydawac 5k na sterowanie i 10k na lune mozna kupic 2 akumulatory od traktora o duzej pojemnosci i jakis sterownik ktory tym zarzadzi ale czy takie cos jeat to nie wiem bo pewnie w ustawieniach falownika ustawia sie opcje i komunikuje sie po RS.
 • #23
  Sebasaj2
  Level 11  
  Poza pytaniem czy można pod wyjście bat. podłączyć jakiś akumulator, zastanawiam się czy mając baterie, to przy braku napięcia z sieci falownik będzie podawał prąd (czy to z paneli czy z baterii)? Czyli czy można z tego zrobić UPS?
 • #24
  Adam$
  Level 10  
  Witam,

  To ja się podłącze pod temat. Posiadam falownik SUN2000-6KTL-M1. Pierwotnie zastanawiałem się nad wykorzystaniem go do pracy off-grid przy braku prądu w sieci, ale po podliczeniu kosztów Luny + sterownik + Box wyleczyłem się. Bo falownik jest zabezpieczony przed grzebaniem i podłączaniem innych niż oryginalne. Luna się komunikuje cyfrowo z falownikiem więc podpięcie innej bazy nie jest takie proste.

  Raczej ciekawszą opcją jest zastosowanie drugiego falownika + akumulatory. Chciałbym kupić 3000W do pracy ciągłej. Bo w domu raczej się więcej nie zużywa. Chyba że ktoś ma jakieś tokarki. I tutaj się zastanawiam czy dałoby się podłączyć wyjscie AC falownika jednofazowego na wejście sieciowe mojego 3 F falownika SUN2000-6KTL-M1. Z jednej fazy chciałem zasymulować sieć aby odpalić SUN2000-6KTL-M1. Czyli bym musiał tą jedną fazę rozdzielić na dwie kolejne. Tak jak np: się podpina silnik 3 fazowy z jednej fazy. Mam nadzieję że opisałem zrozumiale.
 • #25
  przemo3737
  Level 1  
  Podłączam się pod temat. Zależy mi tylko na wzbudzeniu falownika. Nie potrzebuje magazynu.
 • #26
  Sebasaj2
  Level 11  
  Jeśli jest jak pisał maciacho że na wyjściu bat. jest napięcie to może falownik zwyczajnie przekazuje napięcie z paneli? A w org. Lunie jest regulator i prostownik?
 • #27
  Adam$
  Level 10  
  Adam$ wrote:
  Witam,

  To ja się podłącze pod temat. Posiadam falownik SUN2000-6KTL-M1. Pierwotnie zastanawiałem się nad wykorzystaniem go do pracy off-grid przy braku prądu w sieci, ale po podliczeniu kosztów Luny + sterownik + Box wyleczyłem się. Bo falownik jest zabezpieczony przed grzebaniem i podłączaniem innych niż oryginalne. Luna się komunikuje cyfrowo z falownikiem więc podpięcie innej bazy nie jest takie proste.

  Raczej ciekawszą opcją jest zastosowanie drugiego falownika + akumulatory. Chciałbym kupić 3000W do pracy ciągłej. Bo w domu raczej się więcej nie zużywa. Chyba że ktoś ma jakieś tokarki. I tutaj się zastanawiam czy dałoby się podłączyć wyjscie AC falownika jednofazowego na wejście sieciowe mojego 3 F falownika SUN2000-6KTL-M1. Z jednej fazy chciałem zasymulować sieć aby odpalić SUN2000-6KTL-M1. Czyli bym musiał tą jedną fazę rozdzielić na dwie kolejne. Tak jak np: się podpina silnik 3 fazowy z jednej fazy. Mam nadzieję że opisałem zrozumiale.  Wpadł mi jeszcze jeden pomysł. Zastanawiam się nad kupnem drugiego falownika do mojego zestawu 16 paneli longi nap. otwartego obwodu (STC) 41,10V * 16 = 657V. który będzie pracował tylko w OFF grid. Czyli jeśli będzię blackout to przełączam cheble i podpinam się panelami do mojego drugiego falownika co będzie mi zasilał chałupę oraz ładował aku, ale jak przeglądam dokumentację falowników w OFF grid to większość jest do 500V PV. Czy ktoś może posiada jakąś wiedze w temacie jaki falownik dał by tutaj radę? Nie musi być 3 fazowy. Może być jednofazowy, ale ważne aby na wyjścu był czysty sinus i co najmniej 3000KW.

  Jeśli by się nie udało kupić takiego falownika to może zrobić odczep na stringu. Czyli 11 paneli pod drugi falownik off grid aby nie przekroczyć 500V DC. Tylko pytanie czy nie będzie jakiś pradów zaindukowanych na nie podłączonej nitce z pozostałymi 5 panelami. Myśle o tej opcji ponieważ jaeśli obwód 16 paneli bym podzielił na dwa stringi po 8 paneli to efektywność produkcji będzie mniejsza niż przy 16panelach na jednym stringu do falownika On grid.

  Rysunek jak bym to widział.:

  Falownik Huawei SUN2000-KTL-MO .Jaki magazyn energii będzie najlepszy.
 • #28
  aikd
  Level 1  
  Podłączam się do pytania. U mnie podobna sytuacja bo dwa strongi po 12 i 13 paneli, ale to ciągle za dużo. I o ile dla falowników ongrid punkt pracy jest ok 600-700V tak dla offgrid max dopuszczalne napięcia to max 500V w sprzęcie który znalazłem. Z czego to wogóle wynika?
 • #29
  przemekaftykaa1
  Level 1  
  gmacko wrote:
  Ale co chcesz przez zimę zasilić instalacją 3kW, bo nie zrozumiałem?
  Przecież 3kW nie wyprodukuje Ci nic w zimę, chyba, że mieszkasz na Sycylii.

  Ja bym dołożył wiatrak i wtedy jest szansa... ;-)