Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zwiększyć prędkość uzupełnienia wody w hydroforze

barelona 24 Dec 2020 20:36 2484 83
    barelona
    Level 5  
    Witam. Posiadam pompę SKA 4.02 i silnik grudziądzki 1,5 kW (silnik trójfazowy). Pompa została wymieniona na nową. Pojemność hydroforu wynosi 300 l. Pompa potrzebuje aż 15 minut aby uzupełnić wodę w hydroforze. Rury, które idą od hydroforu mają 40 lat. Chciałbym prosić o poradę jak można zwiększyć prędkość uzupełnienia wody przez pompę. Prawdopodobnie problemem mogą być częściowo przytkane rury przez osad.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    pitnit
    Level 14  
    Po części sam odpowiedziałeś sobie na pytanie. Jeśli pompa jest nowa i nic jej nie wyłącza podczas uzupełnia wody np źle wyregulowany presostat to wina prawdopodobnie leży po stronie starych rur. Może głębokość zasysania wody jest większa niż 8 metrów lub na końcu rury ssącej smok jest zapchany. Ta pompa ma taką wydajność, że powinna napompować ten zbiornik w 5 min bez problemu.
    barelona
    Level 5  
    pitnit wrote:
    Po części sam odpowiedziałeś sobie na pytanie. Jeśli pompa jest nowa i nic jej nie wyłącza podczas uzupełnia wody np źle wyregulowany presostat to wina prawdopodobnie leży po stronie starych rur. Może głębokość zasysania wody jest większa niż 8 metrów lub na końcu rury ssącej smok jest zapchany. Ta pompa ma taką wydajność, że powinna napompować ten zbiornik w 5 min bez problemu.

Studnia na tylko 6m głębokości
    Robert B
    Level 43  
    barelona wrote:
    Rury, które idą od hydroforu mają 40 lat

Zatem na 100% są zarośnięte wewnątrz i żadną pompą nie osiągniesz wzrostu wydajności. Rury do wymiany.
    barelona
    Level 5  
    Robert B wrote:
    barelona wrote:
    Rury, które idą od hydroforu mają 40 lat

Zatem na 100% są zarośnięte wewnątrz i żadną pompą nie osiągniesz wzrostu wydajności. Rury do wymiany.

Nie ma żadnego sposobu, który umożliwia udrożnienie rur?
    pitnit
    Level 14  
    Są sposoby na oczyszczenie rur bezpieczną chemią, ale trzeba mieć specjalna pompę obiegową z grzaniem. Po takim czyszczeniu może okazać się że dojdzie szybko do perforacji. Rury PE na złączki skręcane to najprostszy sposób rozwiązania twojego problemu stosunkowo tanio praktyczne montaż bez narzędzi.
    trojan 12
    Level 33  
    Popatrz na ciśnieniomierz, na początku nie wzrasta ciśnienie chociaż pompa chodzi? A potem dość szybko jest pełno?
    ^ToM^
    Level 39  
    barelona wrote:
    Chciałbym prosić o poradę jak można zwiększyć prędkość uzupełnienia wody przez pompę.

Sprawdź przede wszystkim czy w zbiorniku masz odpowiednią ilość powietrza lub wstępne ciśnienie. Powinno być około 0,1-1 atm.
    Jeżeli zbiornik jest prawie cały wypełniony wodą, to pompa pracuje na zdławieniu i nie potrafi osiągnąć zadanego ciśnienia. Zanim cokolwiek zaczniesz wymieniać czy naprawiać to sprawdź ciśnienie wstępne w zbiorniku.

Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    Mierzejewski46
    Level 32  
    Tak mi się nasunęła taka myśl czy silnik chodzi w dobrą stronę.
    ^ToM^
    Level 39  
    Mierzejewski46 wrote:

Jak się kręci w przeciwną stronę to nie napompuje nawet za te 15 min. :)
    barelona
    Level 5  
    Mierzejewski46 wrote:

Silnik pracuje prawidłowo.
    ^ToM^
    Level 39  
    barelona wrote:
    Mierzejewski46 wrote:

Świetnie! Natomiast jak wygląda sytuacja z poduszką powietrza w zbiorniku lub ciśnienia wstępnego nad membraną - o ile masz zbiornik z membraną?
    Mierzejewski46
    Level 32  
    pitnit wrote:
    Rury PE na złączki skręcane to najprostszy sposób rozwiązania twojego problemu stosunkowo tanio praktyczne montaż bez narzędzi.

To najlepsza porada.
    barelona
    Level 5  
    trojan 12 wrote:
    Popatrz na ciśnieniomierz, na początku nie wzrasta ciśnienie chociaż pompa chodzi? A potem dość szybko jest pełno?

Według moich obserwacji ciśnienie wzrasta powoli ale jest tak przez cały cykl pompowania wody.
    Robert B
    Level 43  
    barelona wrote:
    ciśnienie wzrasta powoli ale jest tak przez cały cykl pompowania wody

Bo masz mały przekrój rur.
    Nie kombinuj jak koń pod górę, tylko je wymień.
    barelona
    Level 5  
    Robert B wrote:
    barelona wrote:
    ciśnienie wzrasta powoli ale jest tak przez cały cykl pompowania wody

Bo masz mały przekrój rur.
    Nie kombinuj jak koń pod górę, tylko je wymień.

Niestety rury prawdopodobnie zmniejszyły w środku swoją średnicę przez osad...Kilka lat temu pompa potrafiła uzupełnić hydrofor w 6 minut.Pompa została wymieniona,ponieważ w poprzedniej uszkodzony był wirnik.
    anchilos
    User under supervision
    barelona wrote:
    Pompa została wymieniona,ponieważ w poprzedniej uszkodzony był wirnik.

Tu może być problem.

Inna pompa.

Podaj poprzednią i aktualną.

Pozdrawiam.
    barelona
    Level 5  
    Robert B wrote:
    anchilos wrote:
    Inna pompa.

Ja rozumiem, że wymieniona na taką samą.

Dawniej miałem Grudziądzką pompę 2 wirnikową(obecnie mam pompę tego samego producenta i tych samych parametrach).
    trojan 12
    Level 33  
    Jeździsz 40-letnim samochodem? ze znaczną zawartością rdzy?.
    Czyli wymień rury na nowe, kosz, zawór zwrotny i tak jak koledzy pisali kierunek obrotów pompy.
    barelona
    Level 5  
    ^ToM^ wrote:
    barelona wrote:
    Mierzejewski46 wrote:

Świetnie! Natomiast jak wygląda sytuacja z poduszką powietrza w zbiorniku lub ciśnienia wstępnego nad membraną - o ile masz zbiornik z membraną?

Ciśnienie w zbiorniku sprawdzę po świętach. Przy jakim ciśnieniu na manometrze ma uruchamiać i wyłączać się pompa (jaka jest najlepsza wartość)?
    barelona
    Level 5  
    ^ToM^ wrote:
    barelona wrote:
    Mierzejewski46 wrote:

Z każdym kolejnym cyklem stopniowo zwiększa się długość pracy pompy (teraz to 17minut). Co to może oznaczać?
    pitnit
    Level 14  
    Jeszcze co mi przyszło na myśl to może po stronie ssącej dostaje się lewe powietrze. Wtedy może pompa dłużej mielić i presostat nie będzie wyłączał pompy tak jak powinien.
    Mierzejewski46
    Level 32  
    Między pompą a zbiornikiem jest zawór zwrotny, może zablokował. Zbiornik 300 l na pewno nie ma membrany. Odpiąć pompę od zbiornika, podłączyć kran z wężem i sprawdzić wydajność pompy. Można też zamontować zegar i zmierzyć ciśnienie. Przed montażem nowej pompy rura ssąca została zalana wodą? Poziom wody w rurze ssącej nie opadał? Bo może zawór w studni nie trzyma szczelności.
    barelona
    Level 5  
    pitnit wrote:
    Jeszcze co mi przyszło na myśl to może po stronie ssącej dostaje się lewe powietrze. Wtedy może pompa dłużej mielić i presostat nie będzie wyłączał pompy tak jak powinien.

Presostat wyłącza pompę przy wartości 3 barów na manometrze hydroforu (nic się w tej kwestii nie zmieniło).
    barelona
    Level 5  
    Mierzejewski46 wrote:
    Między pompą a zbiornikiem jest zawór zwrotny, może zablokował. Zbiornik 300 l na pewno nie ma membrany. Odpiąć pompę od zbiornika, podłączyć kran z wężem i sprawdzić wydajność pompy. Można też zamontować zegar i zmierzyć ciśnienie. Przed montażem nowej pompy rura ssąca została zalana wodą? Poziom wody w rurze ssącej nie opadał? Bo może zawór w studni nie trzyma szczelności.

Przed montażem nowej pompy były wykonane takie czynności:
    Pompa była wyłączona i została odłączona rura ssawna aby zaobserwować czy z króćca nie ubywa samoistnie woda. Niestety woda potrafiła obniżyć się przez noc o kilka cm (nie powinno tak być).
    Przed pierwszym uruchomieniem pompy została ona zalana wodą.
    Dodano po 2 [minuty]:

Strumien swiadomosci swia wrote:
    Wymieniłeś ją na nową, a stara dobrze pompowała. W ogóle jesteś w stanie coś zrobić, masz klucze do rur? Sam pompę zmieniałeś?

Pompę zmieniał hydraulik. Stara pompa potrafiła nabić zbiornik w około godzinę (miała stałą tendencję zwyżkową jeśli chodzi o czas trwania cyklu). Teraz przy nowej pompie stopniowo zwiększa się długość trwania cyklu uzupełniania wody co mnie martwi...