Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak obliczyć ilość modów (potrzebne do wyznaczenia czasu impulsu)? #lasery

Honey.Badger 25 Dec 2020 11:04 342 3
    Honey.Badger
    Level 4  
    Muszę wyznaczyć długość trwania pojedynczego impulsu. Znalazłam taki wzór:
    2 * L (długość rezonatora) / N (ilość modów) * c
    Długość rezonatora w moim przypadku to 90mm, brakuje tylko N. Tutaj pojawiają się schody:
    i jest to dla mnie moment w którym im więcej szukam tym mniej wiem xD
    Ośrodek aktywny to prawdopodobnie Nd:YAG, gdzie - jak podaje Wikipedia - czas fluorescencji to 230mikrosekund. Gdzieś indziej znalazłam wzór, w którym delta lambda jest szerokością połówkową, nie wiem więc czy do obliczeń powinnam brać 230, czy 115:
    Nadal nie wiem też, skąd mam wziąć lambda^2 0.
    Wynik powinien wynieść ok. 140ns, jednak jakiekolwiek wartości próbowałabym podstawiać, w żaden sposób nie chce mi wyjść liczba choćby z tego samego rzędu wielkości. Może ktoś zna temat, i byłby w stanie podpowiedzieć, jak interpretować te równania i skąd wziąć te informacje?
    DawidYebadlo
    Level 14  
    A to masz zadanie do policzenia z podanymi danymi czy w ramach laboratorium masz pomiary i dokonać jakiejś analizy?

λ0 to długość fali dla której wartość natężenia linii fluorescencyjnej osiąga maksimum. No i też całkowita liczba modów podłużnych zależy od szerokości linii emisji spontanicznej oraz od zakresu widmowego.

No i sprawdź co oznacza ten czas fluorescencji, bo też nie za bardzo wiem jak to jest mierzony. Wikipedia nie zawsze jest dobrym źródłem wiedzy, sam się o tym przekonałem. Dlatego poszukaj w innych źródłach.
    Honey.Badger
    Level 4  
    jest to jedno z zadań do wykonania w sprawozdaniu, dane jakie zostały podane to długość rezonatora (90) i ośrodek aktywny - yag. ponoć nie używa się w laserach samego yag tylko się go domieszkuje, sugerując się pompowaniem 808nm założyłam że to nd:yag i teraz szukam informacji na temat tego ośrodka żeby wyliczyć ten czas trwania. a że stricte fizykiem nie jestem to nie za bardzo mam pomysł skąd to wziąć, jako że nigdzie wprost nie jest to podane, a dostępu do żadnej literatury w tej chwili nie mam. zakładając że 230 czy tam 115 to dobra liczba, nadal nie wiem skąd wziąć lambda0
    varaktor
    Level 17  
    Dla Nd:YAG lambda0=1064nm to szerokość centralna pasma wzmocnienia. Tutaj jest więcej:

www . rp-photonics . com / yag_lasers.html