Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Optymalna modernizacja zestawu komputerowego

elektronik123456789 25 Dec 2020 15:37 966 52
GoodRam konkurs
    elektronik123456789
    Level 21  
    Cześć,
    w jaki sposób polecicie zmodernizować taki zestaw komputerowy jak poniżej zachowując najlepszy stosunek koszty/wydajność?

CPU AMD Ryzen 1700
    płyta główna ASRock X370 Killer SLI
    RAM Crucial Ballistix Sport LT, DDR4, 16 GB, 2666MHz, CL16 (BLS2C8G4D26BFSC) x 2 = 32GB
    PSU SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W
    obudowa SilentiumPC Regnum RG2W Pure Black
    dysk systemowy Sabrent 1TB Rocket NVMe PCIe M.2 2280 SSD
    dysk na dane P300 HDWD120UZSVA 2TB sATA III 64MB 7200obr
    napęd ODD nagrywarka BD LG BH16NS40

Z kartą graficzną za to w sumie będzie dość ciekawie ;) Do tej pory była tam karta Sapphire RX590 NITRO+ 8GB aczkolwiek udało mi się sprzedać w dobrej cenie. I teraz pytanie, mam już kartę ASRock RX 5600 XT Phantom Gaming D3 6G OC o takiej specyfikacji https://www.asrock.com/Graphics-Card/AMD/Rade...0Phantom%20Gaming%20D3%206G%20OC/index.pl.asp i udało mi się ją zakupić za 1500 zł. Czy to będzie dobry wybór do reszty elementów? Może lepiej ją oddać i brać RX 5700 XT albo cierpliwie czekać na 3060 Ti albo nowe karty od AMD?

Drugie pytanie dotyczy procesora. Czy ten procesor który mam, obsłuży szybszą kartę graficzną? Płyta jaką posiadam na ten moment obsłuży najnowszy procesory z serii Ryzen 3000. Za rogiem jest premiera serii 5000 której ta płyta raczej nie obsłuży, ale zmiana jej na inną z chipsetem B450/X470/B550/X370 też nie wydaje mi się dobrym wydatkiem, skoro za rok nowe Ryzeny to już będzie platforma na DDR5. Migracja na Ryzena 7 2700/2700X nie przyniesie też raczej wielkiego skoku wydajności a ceny Ryzenów 3600/3700X nie są obecnie zbyt dobre ...
  • GoodRam konkurs
    Robert B
    Level 43  
    elektronik123456789 wrote:
    Czy ten procesor który mam, obsłuży szybszą kartę graficzną?

Karta jest optymalnie dobrana do tego CPU. Przy szybszej, procesor będzie bottleneckiem.
    elektronik123456789
    Level 21  
    Czyli w sumie tak jak podejrzewałem ;) Czyli instalując RX 5700 XT/RTX 3060/RTX 3060 Ti, coś z nowej serii RX 6000 optymalnie byłoby zmienić CPU na Ryzena 5 3600/7 3700X? Może po premierze serii 5000 będą lepiej wycenione? Albo i nie, już obecną kartę zakupiłem chyba rzutem na taśmę, obecnie RX 5600 XT to kwoty blisko 2000 zł, ciekawe zjawisko w sumie ...
    sunrise84
    Level 42  
    Znałem już tą stronę, ale jakoś nie chce wierzyć w jej wyniki, są trochę nieracjonalne ;) Dla przykładu raczej takie niedorzeczne połączenie:

Nieco zaskakujące w sumie ;)

W jakim stopniu Cię zaskakuje ?

Co w tym dziwnego ?
    elektronik123456789
    Level 21  
    sunrise84 wrote:
    W jakim stopniu Cię zaskakuje ?

Co w tym dziwnego ?

Że Ryzen 7 1700 będący już można powiedzieć 3 generacje do tyłu w połączeniu z najwydajniejszą kartą graficzną nowej generacji będzie tylko w 6,15% ją ograniczał ;) Gdzie wszystkie portale z branży IT testowały ją z czymś pokroju Intela i9 10900K ;)
  • GoodRam konkurs
    sunrise84
    Level 42  
    Gdzie wszystkie portale z branży IT testowały ją z czymś pokroju Intela i9 10900K

Za niedługo ja będę testował RTX 3080 na moim 10850K

Tylko sklepy się potwierają :P:P .
    elektronik123456789
    Level 21  
    Dla przykładu test RTX 3080 czyli tylko nieco słabszej karty niż RTX 3090 z najnowszą grą jaką udało mi się odszukać:
    https://www.purepc.pl/cyberpunk-2077-test-wyd...en-vs-intel-core-ile-rdzeni-potrzeba?page=0,6

Ładnie widać, jakie są różnice ;) A Ryzen 7 1700 to będzie w grach wszelakich jeszcze niżej niż 5 2600. Więc ten kalkulator online to jest niezbyt wiarygodny ;) A coś czuję, że inne gry/programy mniej zachłanne na zasoby nie będą :)
    sunrise84
    Level 42  
    Co do wykorzystania CPU w grach wszystko zależy ile "materiału procesoro-zżernego" jest w silniku gry.

Niektóre gry wykorzystują tylko 2-4 rdzenie a inne już 6-8 rdzeni.
    Wszystko zależy od silnika gry.

Dodano po 2 [minuty]:

Zauważ również że w twoim połączeniu które testowałeś na tej stronce są gry gdzie procesor będzie wąskim gardłem, lecz zauważ również na jakich ustawieniach w FHD.

Game Frames Per Second
    Cyberpunk 2077
    Ultra-High Settings - 100% Bottlenecked by GPU
    68.9 FPS
    Call of Duty Warzone
    83.3 FPS
    Fortnite: Chapter 2
    Ultra-High Settings - 31.41% Bottlenecked by GPU
    152.2 FPS
    Grand Theft Auto V
    Ultra-High Settings - 99.53% Bottlenecked by CPU
    84.8 FPS
    Counter-Strike: Global Offensive
    Ultra-High Settings
    200+ FPS
    Red Dead Redemption 2
    Ultra-High Settings - 93.84% Bottlenecked by CPU
    56.8 FPS
    Apex Legends
    65.4 FPS
    Fortnite
    Ultra-High Settings - 31.41% Bottlenecked by GPU
    152.2 FPS
    Assassins Creed: Odyssey
    Ultra-High Settings - 20.71% Bottlenecked by CPU
    95.6 FPS
    Rainbow Six: Siege
    Ultra-High Settings - 100% Bottlenecked by CPU
    91.6 FPS
    elektronik123456789
    Level 21  
    To może jednak lepiej oddać obecną kartę (nawet nie jest rozpakowana) i celować w RX 5700 XT poniżej 2000 PLN? Albo grzecznie czekać do marca, za nowymi kartami? Chociaż, czy branie lepszego GPU ma sens, skoro przy platformie DRR5 i tak wszystko wywróci się do góry nogami ;)
    sunrise84
    Level 42  
    i celować w RX 5700 XT

Karta ma złą opinie w internecie i wśród użytkowników na całym świecie:

"Po wyjęciu z pudełka referencyjny 5700 XT ma wysokie prędkości seryjne, ale pod obciążeniem przegrzewa się i dlatego spada klatki do tego stopnia, że ​​jest mniej lub bardziej bezużyteczny w wymagających grach, takich jak PUBG. Aby wyrównać kartę, była pod napięciem o 120 mV, a maksymalne taktowanie zostało obniżone do 1980 MHz (fabryczny BIOS i sterownik 19.9.1 domyślnie ustawiały kartę na 2030 MHz). Krzywa wentylatora również musiała zostać podkręcona do około 50% mocy przy 75 stopniach (co jest znacznie głośniejsze niż w magazynie). Po wprowadzeniu tych zmian karta zapewniała znacznie bardziej stabilną wydajność, aczkolwiek ze zmniejszoną prędkością maksymalną i niedopuszczalnym poziomem hałasu (suszarka do włosów). Wystąpiły również niezgodności z GTAV: włączenie odbicia MSAA skutkowało bardzo słabą, prawie matową wiernością odbicia (ten sam błąd pojawił się na kilku kartach Navi i Vega). Model referencyjny 5700 XT jest świetny do pokonywania testów porównawczych, ale nie jest tak dobry do grania w gry. Tysiące osób kupiło kartę referencyjną, spodziewając się flagowej wydajności, zamiast tego dostało wózek sklepowy z silnikiem V6.wyniki tutaj ). Wydaje się, że AMD ma u sterów strategów marketingu krótkoterminowego. Wydają się bardziej zainteresowani tegorocznymi bonusami niż długowiecznością marki."

Oryginalne słownictwo.
    elektronik123456789
    Level 21  
    Wiadomo, że zwykle chłodzenia referencyjne nie są dobrym wyborem, wybierając tego swojego RXa 5600 XT kierowałem się taką recenzją:

https://www.techpowerup.com/review/asrock-radeon-rx-5600-xt-phantom-gaming-d3/

Czyli jest to karta o wydajności prawie jak RX 5700 oraz chłodna i cicha, także RXa 5700 XT o dobrej kulturze pracy i temperaturach też pewnie dałoby się odszukać ;)

A opinia powyżej pewnie dotyczyła takiego chłodzenia jak w tej reklamie
    sunrise84
    Level 42  
    Ile kart to tyle opinii.
    Lecz podobno po zaktualizowaniu sterowników przez producenta karty 5700 nastąpiła stabilna praca tej karty.

Co nie zmienia faktu że było parę tematów na elektrodzie właśnie z problemami kart tego pokroju.
    elektronik123456789
    Level 21  
    Cała seria RX 5000 na RDNA miała kłopoty z sterownikami, ale to już raczej udało się naprawić.

A co do np. RXa 5700 XT to jest np. niereferent MSI RX 5700 XT Gaming X

https://www.techpowerup.com/review/msi-radeon-rx-5700-xt-gaming-x/31.html

Temperatura podczas obciążenia 70°C, głośność 32 dB. Przy sporo wyższym TDP niż 5600 XT też całkiem miło ;)

Ale faktycznie, referencyjny RX 5700 XT to porażka, temperatura 92°C i hałas 43 dB ;) Także ta opinia jak najbardziej zasadna.
    turkuc11
    Level 34  
    Ale nikt nie pisze o tym, że 5700Xt ma być referentem. A co do procka to Asrock na chwilę wypuścił BIOSy z AGESA 1.1.1.0 w wersji beta któe teoretycznie wspierają Ryzeny 5000. Taki 5600X (jak stanieje) do 1080p to killer.
    elektronik123456789
    Level 21  
    @turkuc11 czyli już wiem, że z wymianą CPU należy czekać i jeżeli wyjdzie BIOS wspierający serię 5000 to montować właśnie ją a jeżeli nie, to może seria 3000 stanieje i to będzie ostatni już upgrade dla DDR4 ;)

A co radziłbyś czynić z kartą grafiki? Trzymać tą ASRocka RX 5600 XT co mam, odsyłać (mam czas do tego poniedziałku), polować na RX 5700 XT czy w sumie już za niewielką dopłatą względem RX 5700 XT zapisywać się do komitetu kolejkowego za 3060 Ti/czekać na 3060?
    turkuc11
    Level 34  
    BIOS już jest i raczej pozostanie w stanie BETA bo AMD oficjalnie nie przewiduje wsparcia dla chipsetu x300. Także montaż Ryzena serii 5000 jest na własne ryzyko. Ale i tak czekać na spadek cen, tudzież na ewentualny debiut Ryzena 5600 (były plotki).

Co do karty - zapisać się/czekać. Obecne ceny są chore, zarówno starszych jak i nowszych generacji.

W tej chwili jest najgorszy czas na upgrade komputera od kilku lat, jeśli nie musisz tego robić to czekaj.
    elektronik123456789
    Level 21  
    A ewentualnie RX 5700 XT za 2000PLN byłby jakąś opcją? Według porównywarek cenowych to byłaby kwota w miarę normalna za tego niereferenta którego sprawdzałem. Bo plotki mówią, że z powodu wzrostu cen kryptowalut nawet do kwietnia/maja przyszłego roku ceny GPU mogą nie wrócić do normy ....
    turkuc11
    Level 34  
    Nie z powodu kryptowalut a tego, że zakłady Samsunga i TSMC nie wyrabiają z produkcją układów w odpowiednio 8nm dla nVidii i 7nm dla AMD. W teorii cena wyjściowa 3060Ti to 1899zł, reszta to narzuty za dostępność. Karta jest ok. 20-25% szybsza od Radeona. Prawdopodobnie również w styczniu ma wyjść zwykły RTX 3060, który będzie trochę tańszy i wciąż szybszy od 5700XT.
    elektronik123456789
    Level 21  
    turkuc11 wrote:
    W teorii cena wyjściowa 3060Ti to 1899zł, reszta to narzuty za dostępność.

Zgadza się, ale to cena za wersję referencyjną Founders Edition od Nvidia, wszystkie wersje niereferencyjne już z samej definicji będą droższe ;)

Zamówiłem takiego potworka jak XFX RX 5700 XT THICC II Ultra 8GB GDDR6 za 1995 z kosztem dostawy ;) Już na początku plus za wygląd, nie ma szpetnego RGB i 3 odcieni czerwieni z napisami typu SUPER GAMING EXTRA PRO ;)

Może się pośpieszyłem a może nie ale skoro TSMC nie nadąża z produkcją układów 7nm a potrzebuje ich: AMD dla konsol PS5 i XBOX series X, do Ryzenów, do nowej serii RX 6000 i ceny kryptowalut też rosną to rynek raczej długo nie wróci do normy, może maj/czerwiec 2021. No i jeszcze w sumie jedna uwaga, skoro zapasy obecnych generacji kart są praktycznie wyczerpane a raczej już nie produkują nowych GPU poprzednich generacji to strach pomyśleć jakie będą ceny za nowe RTXy i RXy ;)

Jak coś to znowu będę mieć kolejne 14 dni na zwrot, no chyba że ktoś chciałby tego RX 5600 XT w cenie za jaką sam kupiłem? ;)

Zresztą, do czego to doszło https://allegrolokalnie.pl/oferta/kolejka-msi-gaming-x-trio-rtx-3060ti :D
  • Helpful post
    turkuc11
    Level 34  
    THICC II to starsza wersja która może przegrzewać pamięci. Poprawiona jest Thicc III.

Nowe Radeony mniej nadają się do koparek niż starsze lub RTXy.
    sunrise84
    Level 42  
    Zamówiłem takiego potworka jak XFX RX 5700 XT THICC II Ultra 8GB GDDR6

To od razu zamów do tego obudowę która robi niezły przeciąg w środku.
    elektronik123456789
    Level 21  
    https://www.techpowerup.com/260696/xfx-revise...-cooler-offers-replacements-to-current-owners

"XFX Revises RX 5700 XT THICC II Cooler" i "The XFX spokesperson announced that the company is implementing the same base-plate design on the THICC II, and that revised cards are "already on the shelves." The spokesperson also announced that anyone with an older revision of the card can seek a free replacement to the newer revision by contacting XFX."

Skoro jest to artykuł z 1 stycznia 2019 to już może ta karta to będzie poprawiona rewizja? ;) "this simple design change dropped memory temperatures by 8°C compared to the original THICC II. "
    Czyli już raczej to naprawili, jak coś to się znowu odda GPU ;) ...

Dodano po 3 [minuty]:

sunrise84 wrote:
    To od razu zamów do tego obudowę która robi niezły przeciąg w środku.

Mam SilentiumPC Regnum RG2W Pure Black

2 wentylatory 120mm z przodu, jeden 120mm z tyłu to będzie za mało? Przypominam, że miałem wcześniej RX 590, to jest to samo TDP ;)
    turkuc11
    Level 34  
    Rewizja nazywa się Thicc III i to jest dobra karta.
    elektronik123456789
    Level 21  
    Tak, ale THICC III oznacza po prostu 3 wentylatory a tutaj jest opisane, że THICC II też miał zmieniane chłodzenie:

https://www.kitguru.net/components/graphic-ca...0-xt-thicc-ii-cooler-and-offers-replacements/

"During development for the XFX RX 5700 XT THICC III triple-fan graphics card, several changes were made to heatsink design and materials used compared to the original dual-fan THICC II. The most important change was the use of a copper base-plate for improved heat transfer and dissipation on the GPU, whereas the original THICC II cooler used an aluminium base-plate instead. "

XFX Community rep has been talking about the new heatsink design for the THICC III while confirming that the new copper cooler is also being shipped on the THICC II as well. New versions of the THICC II should be hitting retailers as early as this week,

Czyli wydali wersję THICC III z dodatkową miedzią na radiatorze ale i przy okazji poprawili też chłodzenie THICC II, ja tak to rozumiem ;)

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/eo2al4/...5700xt_thicc_ii_replacement_cooler_delivered/
    tutaj ludzie chwalili się otrzymaniem nowych, zmodernizowanych chłodzeń dla wersji THICC II
    pawel1148
    Level 22  
    Ja osobiście bym sie powstrzymał od kupowania jakiejkolwiek karty graficznej teraz. Sprzedawcy wykorzystują moment, że producenci nie poradzili sobie z dużą podażą na nowe karty graficzne i sprzedają stare po mega zawyżonych cenach(to są ceny chyba sprzed 3 lat). Osobiście bym poczekał do stycznia/lutego i kupił coś z nowej generacji, co będzie wydajniejsze, a nie będzie kosztować dodatkowego Januszowego. No chyba, że sklepy będą chciały utrzymać obecne chore ceny.
    A odnośnie tego, czy jakaś karta będzie za mocna do procesora, to raczej takie coś występuje tylko w głowach informatyków. Każda gra ma trochę inne zapotrzebowania na poszczególne komponenty komputera. Cyberpunk jest złym przykładem, bo tam nawet w samej pojedynczej grze od wersji, w której testowano zestawy, do wersji, w którą się będzie grało sporo się zmieni(mam przynajmniej nadzieje, że nie zostawią w takim stanie jak jest).
    sunrise84
    Level 42  
    pawel1148 wrote:
    A odnośnie tego, czy jakaś karta będzie za mocna do procesora

Tu nie ma takiego pojęcia za mocna karta.
    Bardziej bym się skupił na kwesti ile procesor ma "roboty" aby wszystko obliczyć, zgrać w czasie, przygotować do dalszej obróbki .
    "Każda gra ma trochę inne zapotrzebowania na poszczególne komponenty komputera."

Tu masz rację różne gry różnie wykorzystują moc procesora, ba nawet różnie wykorzystują rdzenie w procesorze.
    elektronik123456789
    Level 21  
    Czyli polecacie oddać RX 5600 XT a RX 5700 XT nie kupować? Z drugiej strony, NVIDIA zapowiedziała już kolejne karty RTX z serii 3000 https://www.purepc.pl/asus-potwierdza-niebawe...20-gb-vram-oraz-geforce-rtx-3060-z-12-gb-vram czyli RTX 3060 z 6 lub 12GB VRAM. Dziwnie to raczej dobrali, gdyż 6GB to będzie raczej za mało a 12 stanowczo za dużo dla tej karty. Czyli z tańszych wersji na placu boju zostałby tylko 3060 Ti 8GB.
    A co dostępności nowych kart od AMD to nie wygląda to za ciekawie ...
    https://www.purepc.pl/msi-zamierza-produkowac...g-trio-z-powodu-malej-ilosci-ukladow-big-navi
    turkuc11
    Level 34  
    Dostępność kart od obu producentów wygląda słabo, stąd wysokie ceny. Tym niemniej nawet RTX3060 powinna być szybsza od 5700XT.