Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa grota lutownicy akumulatorowej parkside plka

gracjan55 25 Dec 2020 23:52 13701 16
  • Naprawa grota lutownicy akumulatorowej parkside plka

W ubiegłym roku zakupiłem w lidlu lutownicę akumulatorową parkside plka 4A1. Urządzenie dość poręczne, choć dało się polutować tylko cienkie przewody. Po kilku użyciach grot przestał się nagrzewać, niestety jest on sprasowany z trzonkiem E10. Drut w środku ulega uszkodzeniu ponieważ po czasie "konstrukcja" rozpada się na dwie części. Chciałem zakupić nowy grot, lecz dowiedziałem się, że jest to pięta achillesowa tej lutownicy. Grot jest dostępny w niemieckim sklepie producenta, za pół ceny lutownicy, a i tak po pewnym czasie problem zapewne powróci. Oryginalny grot:

Wpadłem na pomysł wykorzystania grota z lutownicy usb (cena około 6zł) i zbudowania wymiennego trzonka z możliwością podmiany grota, gdy ten ulegnie uszkodzeniu. Do swojej konstrukcji wykorzystałem żarówkę rowerową - wydłubałem dremelem cały środek, aby pozostał sam "gwint". Kolejnym elementem był łącznik wtyków F (beczka). Przyciąłem go, aby grot nie był zbyt długi, dodatkowo usunąłem plastikowy środek. Niestety na tym etapie grot przechodził przez środek beczki. W celu wyeliminowania tego problemu dołożyłem po dwie podkładki. Beczkę wkręciłem w żarówkę, ponadto skleiłem to klejem do metalu. Przez środek przeciągnąłem cienki przewód, przylutowałem do gwintu żarówki a z drugiej strony do grota usb + nałożyłem termokurczkę. Całość skręciłem nakrętką od wtyku F. Nagrzewanie trwa kilka sekund. Nie odczułem różnicy w porównaniu z oryginalnym grotem.

Naprawa grota lutownicy akumulatorowej parkside plka Naprawa grota lutownicy akumulatorowej parkside plka

Teraz wymiana grota jest szybka i co najważniejsze tania. Całość konstrukcji nie przekroczyła 10zł.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    gracjan55
    Level 36  
    gracjan55 wrote 2873 posts with rating 204, helped 307 times. Live in city Radom. Been with us since 2007 year.
    CosteC
    Level 34  
    Czyli wychodzi na to, że lepiej kupić lutownicę na groty T-12 i zasilać je z przetwornicy dającej na wyjściu 12-24V, zależnie od wydajności posiadanych akumulatorów...
    Bo produkt PARKSIDE tym razem jest nieserwisowalny, chyba, że ktoś ma czas na kupowanie lutownic USB i klecenie nowych grotów.
    noel200
    Level 26  
    Miałem taką lutownicę. szkoda czasu. Teraz mam taką na T12, ale krótszą. Zasilam ją z power banka z QC3.0 i mam 18W a nie 4. a jakbyś zasilił ją z powerbanka z Qc4.0 to nawet 40W dostajesz w grocie.
    Artek_łódź
    Level 17  
    Witam,
    Mam identyczną lutownicę tylko zakupioną w innym sklepie i innym kolorze. Jest super, ale grot zużywa się (wykrusza!) błyskawicznie. Czy sklep uznaje zwrot z powodu zniszczenia grota, czy traktują to jako naturalne zużywanie się w skutek częstej pracy?
    Co do pomysłu naprawy bardzo fajny pomysł, też będę musiał o czymś takim pomyśleć ;(
    wesmar
    Level 22  
    Wywal ten grot z uwagi na wyżeranie i zrób sobie np. takie jak ja:
    Do lutowania dronów i SMD extra sprawa!
    Więcej zrobię to testerom powysyłam kilka sztuk :)
    Mac_Abra
    Level 12  
    @wesmar jestem bardzo zainteresowany Twoimi grotami - bardzo proszę o więcej szczegółów oraz informację jak i kiedy można będzie je zamówić?
    GregorSerwisGM
    Level 1  
    Witam, też jestem zainteresowany. Jakie koszty daj znać
    wesmar
    Level 22  
    Witam szanowni koledzy, koszty będą ok 20 zł za grot. Ale nie mam poza testowymi koszulek do kanthalu i porcelanek. Czekam na dostawę. Czystą miedzią - ostrymi grotami najlepiej mi się lutuje, niestety raczej będę musiał stosować elektrolizę (żelazowanie), żeby trwałość była mocno przyzwoita. Przy Pb/Sn nie ma to zbyt znaczenia, ale przy stopach typu SAC305, SAC387 (405) i tych bogato(SN)cynowych z promilami miedzi grot się szybko zużyje. Marzy mi się kadmowanie, ale chyba nie jest dozwolone (kancerogen), sam kadm nie wykazuje właściwości amfoterycznych i byłby idealny z uwagi na wspaniałą lutowność.
    Mac_Abra
    Level 12  
    Dzięki za odpowiedź, to brzmi super, ja bardzo chętnie bym wypróbował Twoje produkty - napisz proszę czy wiesz już kiedy będą dostępne? Dużo masz różnych modeli końcówek? Czy mógłbyś załączyć jakieś zdjęcia grotów z opisami? Czyli podstawowe info typu co to za grot, jakie wymiary i cena?
    ramzesik82
    Level 2  
    wesmar wrote:

Można już kupić u Ciebie? Mam niteo tool na baterie i padł grot. Nigdzie nie mogę dostać. Daj znać gdzie kupić.
    Pozdrawiam
    antares
    Level 17  
    Witam,

Ogólnie groty dedykowane do tej lutownicy można znaleźć na znanym portalu aukcyjnym pod nazwą:
    GROT DO LUTOWNICY AKUMULATOROWEJ PARKSIDE LIDL,
    lecz te zaprezentowane przez użytkownika wesmar bardzo mi się podobają.
    Czy groty te są gdzieś dostępne do kupienia?

PS: Znalazłem sposób naprawy dedykowanej grzałki, jako ciekawostka: https://www.youtube.com/watch?v=ZJH5Zo65xLA
    Artek_łódź
    Level 17  
    wesmar wrote:
    Witam szanowni koledzy, koszty będą ok 20 zł za grot.
    Hej! Jak będzie już możliwość ich kupienia daj znać. Pozdrawiam!
    E8600
    Level 39  
    Obawiam się, że tak duży grot jak w poście #6 jest nierealny przy grzałce tak małej mocy (zbyt duża pojemność cieplna). Co do samych grotów warto poszukać na AliExpress bowiem widziałem tam kiedyś takie pasujące z gwintem E10 i różnym kształtem końcówki grotu.
    phanick
    Level 28  
    wesmar wrote:

Nie wyobrażam sobie lutowania czegokolwiek takim grotem - przecież pojemność cieplna tego czubka jest tak mała, że przy dotkniciu czegokolwiek od razu się przyklei do lutowanego pola. Nie wspominając o tym, że cyna od razu spłynie z niego.
    Idealny grot to grot o kształcie ściętego stożka z malym wgłębieniem, gdzie napięcie powierzchniowe będzie trzymać kropelkę cyny, która zwiększy powierzchnię styku z lutowanym elementem i przyspieszy wymianę cieplną, do tego idealny do lutowania wielonóżkowych scalaków.

A tym grotem ze zdjęcia to można chyba tylko muchę na niego nadziać, ewentualnie wydłubać sobie oko (nieumyślnie)
    Iio
    Level 7  
    witam, jak w temacie, groty na allegro są za połowę lutownicy, macie pomysł co można dobrać?