Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa grota lutownicy akumulatorowej parkside plka

gracjan55 25 Dec 2020 23:52 3522 2
  • Naprawa grota lutownicy akumulatorowej parkside plka

W ubiegłym roku zakupiłem w lidlu lutownicę akumulatorową parkside plka 4A1. Urządzenie dość poręczne, choć dało się polutować tylko cienkie przewody. Po kilku użyciach grot przestał się nagrzewać, niestety jest on sprasowany z trzonkiem E10. Drut w środku ulega uszkodzeniu ponieważ po czasie "konstrukcja" rozpada się na dwie części. Chciałem zakupić nowy grot, lecz dowiedziałem się, że jest to pięta achillesowa tej lutownicy. Grot jest dostępny w niemieckim sklepie producenta, za pół ceny lutownicy, a i tak po pewnym czasie problem zapewne powróci. Oryginalny grot:
    Naprawa grota lutownicy akumulatorowej parkside plka

Wpadłem na pomysł wykorzystania grota z lutownicy usb (cena około 6zł) i zbudowania wymiennego trzonka z możliwością podmiany grota, gdy ten ulegnie uszkodzeniu. Do swojej konstrukcji wykorzystałem żarówkę rowerową - wydłubałem dremelem cały środek, aby pozostał sam "gwint". Kolejnym elementem był łącznik wtyków F (beczka). Przyciąłem go, aby grot nie był zbyt długi, dodatkowo usunąłem plastikowy środek. Niestety na tym etapie grot przechodził przez środek beczki. W celu wyeliminowania tego problemu dołożyłem po dwie podkładki. Beczkę wkręciłem w żarówkę, ponadto skleiłem to klejem do metalu. Przez środek przeciągnąłem cienki przewód, przylutowałem do gwintu żarówki a z drugiej strony do grota usb + nałożyłem termokurczkę. Całość skręciłem nakrętką od wtyku F. Nagrzewanie trwa kilka sekund. Nie odczułem różnicy w porównaniu z oryginalnym grotem.

Naprawa grota lutownicy akumulatorowej parkside plka Naprawa grota lutownicy akumulatorowej parkside plka

Teraz wymiana grota jest szybka i co najważniejsze tania. Całość konstrukcji nie przekroczyła 10zł.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    gracjan55
    Level 36  
    gracjan55 wrote 2865 posts with rating 172, helped 307 times. Live in city Radom. Been with us since 2007 year.
    CosteC
    Level 31  
    Czyli wychodzi na to, że lepiej kupić lutownicę na groty T-12 i zasilać je z przetwornicy dającej na wyjściu 12-24V, zależnie od wydajności posiadanych akumulatorów...
    Bo produkt PARKSIDE tym razem jest nieserwisowalny, chyba, że ktoś ma czas na kupowanie lutownic USB i klecenie nowych grotów.
    noel200
    Level 25  
    Miałem taką lutownicę. szkoda czasu. Teraz mam taką na T12, ale krótszą. Zasilam ją z power banka z QC3.0 i mam 18W a nie 4. a jakbyś zasilił ją z powerbanka z Qc4.0 to nawet 40W dostajesz w grocie.