Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

flatron 795ft plus - trafo

Daniel 2004 16 Paź 2005 18:15 1082 2
  • #1 16 Paź 2005 18:15
    Daniel 2004
    Poziom 11  

Przychodze dzisiaj do domu właczam komputer/monitor i... i ledwo co widac było na ekranie, obraz ciemny i jakis dziwny dźwięk się wydobywał z monitora coś w stylu zapalarki do gazu takie niby to skwierczenie.

Monitor od dłuzszego czasu ma problem z rozszerzaniem się i zwęzaniem skokowym obrazu o którym już raz piałem.

Po kilku próbach włączenia monitor doszedł do siebie, rozkreciłem go jednak żeby odnaleźć źródło owego skwierczenia. Zaznaczam że nie jestem elektronikiem, nie znam się na naprawach monitorów i mierzenia miernikiem (pomierzyć to mogę 12V a nie parę tysięcy lepiej uważać)

A więc podejżany dźwięk wydobywa się spod tej fajki przypiętej do kineskopu od góry. Przy wyłaczonym monitorze pokręciłem nią poprawiając styk. po kolejnym właczeniu pojawiły się pod gumą wyraźne iskry widoczne przy zgaszonym świetle. Później tylko dziwne dźwięki. Gdy monitor dłuzej pochodzi słychać lecz znacznie ciszej takie lekkie pykanie.

Teraz pytanie. Jest sens z tym coś robić? Rozumiem że trafo do wymiany lecz czy tylko i czy wymaga to dodatkowej wymiany jakichś części (pytam z ciekawości)
    Czy po prostu nabyć jakiś monitor? Musi mieć odpowiednio podobne parametry lub lepsze (zastosowanie grafika)

Jaki jest koszt takiego trafa i czy wymiany można dokonać samemu (myśle że nie gdyż może być jakiś sąsiadujący element spalony a tu już nie jestem w stanie zdiagnozować który)
    Monitor chodzi lecz jak długo nie wiadomo a ryzykowna jest na nim praca, może paść w najmniej odpowiednim momencie.

• #2 17 Paź 2005 08:27
    Janusz D
    Poziom 13  

Jeżeli nie jesteś elektronikiem to lepiej odpuść sobie samodzielne naprawy a już na pewno wymianę transforamtora wn.
    Z tego co piszesz wynika, że jest słaby kontakt na wejściu wysokiego napęci do kineskopu. Możesz spróbować wyjąć tę fajkę (poprzez ściśnięcie w pozionie i wyciągnięcie tak jak haczyk zagięty do góry). Potem oczyść ten haczym i trochę rozszerz aby lepiej przylegał w gnieżdzie. W kineskopie lepiej nie grzeb bo tam może być spory ładunek i nieżle potraktuje, a poza tym możesz uszkodzić kineskop.
    Powodzenia.
    P.S. Koszt wymiany trafa to jakieś 200-300 zł.

• #3 17 Paź 2005 08:50
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    od dłuzszego czasu ma problem z rozszerzaniem się i zwęzaniem skokowym obrazu

masz problem z trafopowielaczem ....poczatek jego końca
    pada poj.wewnętrzna .... naruszona w wyniku tego stabiliz.nap.WN
    - wymień na pocz. R770 lub inne oznacz. R762 = 180 Ohm 2 W
    przelutuj D713/710
    -jak nie pomoże to WYMIANA fbt chyba jest 6174Z-1024A
    (to ten duży z ta fajką na kineskop)
    idz na strony do sklepów elektronicznych na :
    www.trafopowielacze.pl/
    www.fbt.pl/
    dzisiaj cena to ok.60zł + wymiana ? (w serwisie /sam lub znajomy kolega -elektronik)
    koszt wymiany : zależy gdzie mieszkasz .......

namiar na schemat
    http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/5087/lg_775plus.html

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME