Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak kratki wentylacjnej w domu w kuchni

Taggin 27 Dec 2020 14:45 474 17
    Taggin
    Level 9  
    Cześć,
    Mam pewne pytanie, w kuchni mam podłaczony tylko do wentylacji okap. Druga dziura z sufitu jest zaklejona. Najgorsze, że meble też są do sufitu. Czy czasami ta druga kratka nie powinna być wolna?
  • Helpful post
    bumble
    User under supervision
    W kuchni jak masz palniki gazowe powinna być kratka wentylacyjna a jeśli jest okap podłączony do kratki nie powinien zajmować więcej jak 1/3 kratki. Jeśli nie ma palników gazowych wcale nie musisz mieć wentylacji.
  • Helpful post
    sunrise84
    Level 42  
    bumble wrote:
    Jeśli nie ma palników gazowych wcale nie musisz mieć wentylacji.

I tak i nie.
    Do czasu aż zacznie koledze wychodzi grzyb w rogach kuchni.
    Wentylacja grawitacyjna powinna być w każdej kuchni i łazience bez względu czy jest gaz w budynku czy nie.
    Inaczej się wszystko "kisi" w domu .
  • Helpful post
    bumble
    User under supervision
    sunrise84 wrote:
    bumble wrote:
    Jeśli nie ma palników gazowych wcale nie musisz mieć wentylacji.

I tak i nie.
    Do czasu aż zacznie koledze wychodzi grzyb w rogach kuchni.
    Wentylacja grawitacyjna powinna być w każdej kuchni i łazience bez względu czy jest gaz w budynku czy nie.
    Inaczej się wszystko "kisi" w domu .

No oczywiście. Chodziło mi o przepisy. Natomiast wentylacja powinna być w każdym pomieszczeniu chociaż w postaci nawiewników w oknach. Wiadomo że wilgoć z suszenia, kwiatów, czy ludzkiego ciała gromadzi się w najchłodniejszych częściach pomieszczeń i powstaje grzyb. Mimo iz miernik wskazuje że tynk suchy jak pieprz. Ale to inna sprawa. Najlepiej mieć wentylacje mechaniczna.
    Taggin
    Level 9  
    czyli co? odkleić wentylację i we froncie dać kratkę? pokazuję jak to wygląda

Brak kratki wentylacjnej w domu w kuchni Brak kratki wentylacjnej w domu w kuchni

na zdjęciu nie widać tej drugiej dziury bo nie wywiercona jest dziura.

Jak są mocne wiatry to w okapie puka (pewnie zawór zwrotny), czy jak odetkam tą druga kratkę to czasami nie będzie z niej wiało?
  • Helpful post
    sunrise84
    Level 42  
    Podobna kuchnia do mojej :cunning: :cunning:

Masz kuchenkę gazową u siebie ?

Jeżeli nie to zostaw tak jak jest bo masz meble do sufitu, jedynie zobaczyłbym co tak puka w tym okapie i tą klapkę wywalił aby:
    1- mieć spokój z pukaniem
    2- mieć grawitacyjny ciąg poprzez okap
    Taggin
    Level 9  
    mam elektryczną płytę. Tylko niestety czasami coś brzydko pachnie w tej kuchni, mało wietrzymy. Jak wywiercimy we froncie to się nie sprawdzi?

Boję się, że jak wywalę zwrotną to mi będzie zimno lecieć. Bo pewnie to on puka
    bumble
    User under supervision
    Możliwe. zamiast zimna cały czas przez otwór zostaw jak jest i wietrz kilka godzin dziennie. No i jedz mniej ryb i kapusty. Żartowałem.
    Taggin
    Level 9  
    a jak wywalę ten zaworek zwrotny to wtedy przez okap zrobi się właśnie ta wentylacja grawitacyjna? w sensie, że jak będzie ok to samo będzie wywiewać przez okap? jak wentylacja?

bo w sumie patrzcie, w łazience jak są mocne wiatry to lekko z niego dmucha zimnem (np. dzisiaj) ale.. też co jakiś czas podczas silnych wiatrów śmierdzi mi z brodzika (ale równo pod natryskiem mam wentylator) i wydaje mi się, że właśnie zaciąga smród
  • Helpful post
    sunrise84
    Level 42  
    Taggin wrote:
    a jak wywalę ten zaworek zwrotny to wtedy przez okap zrobi się właśnie ta wentylacja grawitacyjna? w sensie, że jak będzie ok to samo będzie wywiewać przez okap? jak wentylacja?

bo w sumie patrzcie, w łazience jak są mocne wiatry to lekko z niego dmucha zimnem (np. dzisiaj) ale.. też co jakiś czas podczas silnych wiatrów śmierdzi mi z brodzika (ale równo pod natryskiem mam wentylator) i wydaje mi się, że właśnie zaciąga smród

Smród z brodzika może być skutkiem "wyciągania" wody z syfonu jeżeli w pionie nie ma odpowietrznika lub masz na tym odpływie zamontowany jeszcze odpływ z automatu. Robi się podciśnienie a że woda jest "płynna" jest wysysana z syfonu.
    Taggin
    Level 9  
    odpowietrznik jest. Możesz rozwinąć drugą część zdania, o co z nim chodzi bo nie rozumiem? :) jak to sprawdzić? i jeszcze moje pierwsze pytanko, możliwe, że glupie ale tak to zrozumiałem :)

Quote:
    sunrise84
    Level 42  
    Taggin wrote:
    odpowietrznik jest. Możesz rozwinąć drugą część zdania, o co z nim chodzi bo nie rozumiem? :) jak to sprawdzić? i jeszcze moje pierwsze pytanko, możliwe, że glupie ale tak to zrozumiałem :)

Quote:

Tak zrobi się wentylacja grawitacyjna, oczywiście nie w takim stopniu jak miałbyś kratkę prosto w kanał wentylacyjny w kominie ale będzie działać ograniczone trochę przez budowę okapu.

Dodano po 30 [sekundy]:

https://www.wentylacyjny.pl/1905-49-234-wentylacja-w-kuchni--prawo-budowlane.html
    Taggin
    Level 9  
    a wyprowadzenie takiej kratki poza szafkę ciężko zrobić? mam karton gips sufit, w sumie wyciąć dziurę i połączyć rurą?
    Taggin
    Level 9  
    ok ale w sumie to jak się do tego zabrać? jestem totalnym laikiem. Co mam zrobić żeby sprawdzić co puka? to jest teleskopowy okap.
    Taggin
    Level 9  
    kurcze nie wiem, tak to wygląda Brak kratki wentylacjnej w domu w kuchni

1) jeszcze zauwazyłem, że mamy nawiewnik wrębowy, to się samo reguluje? bo to od nowości od dewelopera, a nigdy nic z tym nie robiliśmy
    2) czy jak mamy wentylacje grawitacyjna, a w lazience jest wiatraczek to szkodzi czy może być?