Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piunora - "Raspberry Pi" w formacie Arduino z M.2 PCIe

ghost666 27 Dec 2020 15:31 540 0
 • Piunora - "Raspberry Pi" w formacie Arduino z M.2 PCIe
  Raspberry Pi 4 to całkiem fajna płytka, ale jeśli chcemy, aby była trochę mniejsza i możliwe było korzystanie z interfejsu PCIe, w który wyposażony jest w układ Broadcom BCM2711, Timon zaprojektował płytę główną Piunora dla Raspberry Pi Compute Module 4.

  Rozwiązanie zapewnia prosty moduł z "wnętrznościami" komputera jednopłytkowego Raspberry Pi 4, ale wykorzystującą format mechaniczny i elektroniczny Arduino, w tym dostęp do sześciu pinów ADC z dodatkowym gniazdem M.2 z sygnałami PCIe, wychodzącymi z SoC Broadcoma.

  Specyfikacja płyty nośnej Piunora (wstępna):

  * Zgodność z SoM - moduł Raspberry Pi CM4 z czterordzeniowym procesorem Broadcom BCM2711 Cortex-A72 taktowanym 1,5 GHz, z od 1 do 8 GB pamięci RAM, opcjonalna pamięć Flash eMMC od 4 GB do 32 GB i opcjonalnym modułem bezprzewodowym z 802.11b/g/n/ac WiFi 5 i Bluetooth 5.0
  * Pamięć masowa - 1x gniazdo karty MicroSD (dla systemu operacyjnego dla Raspberry Pi)
  * Wyjście wideo - 1x port HDMI 2.0 do 4Kp60
  * Interfejs kamery - złącze kamery MIPI
  * USB - 1x port USB 2.0, 1x port USB-C z portem danych i zasilania; przełącznik urządzenie/host.
  * Rozszerzenia:
  * Złącze kompatybilne z Arduino z nadrukowanymi oznaczeniami - 6x ADC, GPIO, I²C, SPI, UART, itp…
  * Złącze Qwiic/Stemma QT
  * Gniazdo M.2 z kluczem B z sygnałami PCIe
  * 4x diody RGB, przycisk użytkownika, wykorzystywany do flashowania pamięci eMMC
  * Zasilanie: 5 V przez port USB-C (zasilanie płyty) oraz dodatkowy port USB-C (na dole) do opcjonalnego zasilania dla urządzeń M.2 o bardzo wysokim poborze prądu
  * Wymiary - format Adafruit Metro/Arduino UNO

  Piunora - "Raspberry Pi" w formacie Arduino z M.2 PCIe
  Większość aplikacji dla Raspberry Pi 4 jest odpowiednia dla tej płytki, ale Timon zaprojektował ją specjalnie z myślą o wykorzystaniu CircuitPythona, ponieważ zamierza on zamontować Pi jako gadżet USB zamiast urządzenia hosta i tworzyć oprogramowanie dla systemu na normalnym komputerze PC, jak dla typowego mikrokontrolera.

  Moduł jest wciąż w fazie rozwoju, ale postępy idą dobrze, ponieważ ostatnia aktualizacja pokazała, że wszystko w systemie działa zgodnie z oczekiwaniami przy pierwszej wersji modułu. Wiele jednak wskazuje, że powstanie kolejna wersja.

  Autor konstrukcji i Timon - szuka obecnie dystrybutorów. Wiele wskazuje, że konstrukcja będzie dostępna w pierwszej połowie 2021 roku.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2020/12/24/piunora-has-the-guts-of-a-raspberry-pi-4-with-arduino-form-factor-pcie-socket/

  Cool! Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10183 posts with rating 8445, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer ControlsComputer Controls