Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DE-5000 + "kelviny" z aliexpress, a sens wymiany przewodów.

27 Dec 2020 16:49 237 2
 • Level 9  
  Dzień dobry,
  niniejszy temat dotyczy wymiany standardowych krokodylków pomiarowych w mostku DE-5000 na coś, co zapewni minimum użyteczności. Wybór padł na polecany zewsząd chiński i jakże budżetowy wyrób dla metody pomiaru czterema przewodami, który prezentuje się na zdjęciu poniżej:
  DE-5000 + "kelviny" z aliexpress, a sens wymiany przewodów.
  Niestety naklejka QC okazała się zdradliwa :D przez co w jednym z zacisków wskutek niechlujnego lutowania doszło do zwarcia żyły gorącej z ekranem (przetopienie izolacji) i siłą rzeczy trzeba było ciąć. Dokonując oględzin połączeń postanowiłem usunąć wszystko do zera i zrobić to nieco dokładniej. Zaciekawiło mnie seryjne oprzewodowanie, które postanowiłem skonfrontować z kawałkiem przewodu zalegającego na warsztatowej półce.
  Pierwsza myśl, skoro finalnie zostały same zaciski to może warto podarować sobie załączony koncentryk i użyć czegoś rodzimej produkcji?
  Przewody:
  kolor biały: przewód seryjny oznaczony jako: SYV-RG-174 50R
  kolor czarny zgodnie z oznaczeniami to: RG 174 AU 50R https://satec.com.pl/wp-content/uploads/2017/10/RG-174-Premium.pdf
  Po usunięciu izolacji zewnętrznej ukazuje się coś takiego:
  DE-5000 + "kelviny" z aliexpress, a sens wymiany przewodów.
  Z pobieżnych oględzin daje się zauważyć, że seryjny przewód posiada znacznie większą średnicę żyły gorącej, dodatkowy ekran z folii ze śladowym rzecz ujmując oplotem z cynowanej miedzi.

  Czy dla budżetowego mostka DE-5000 wybór jednego, czy drugiego przewodu zrobi jakąkolwiek różnicę?
  Chętnie poczytam opinie, być może założony temat pomoże komuś w podobnych rozterkach w przyszłości.
  Wesołych! :P
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • TermopastyTermopasty
 • Level 43  
  Wewnętrzna żyła w RG-174 ma ściśle określoną średnicę, bo stosunek średnic żyły i ekranu oraz przenikalność dielektryka określają na impedancję falową która jest najważniejszym parametrem kabla koncentrycznego.

  Dziwne te fabryczne RG-174 o ile ekran można zrozumieć, że zrobili po taniości mało miedzi i folia Al, albo nawet folia metalizowana, to większa średnica żyły wewnętrznej jest trudna do wytłumaczenia, czy nie zachowali deklarowanej impedancji 50Ω? czy zastosowali dielektryk jakiś specjalny, o małej przenikalności?
  A może średnica dielektryka/ekranu też jest większa (na zdjęciu tak wygląda) dlatego żyła musi być grubsza, tylko wtedy nie powinien się nazywać RG-174.

  W pomiarach czterozaciskowych rezystancja przewodów nie ma znaczenia chociaż skrajności typu stal pokryta miedzią lepiej unikać, impedancja falowa również bez znaczenia, miernik pracuje do częstotliwości 100kHz więc tłumienność też nie ma znaczenia - każdy przewód koncentryczny będzie dobry, byle miał w miarę szczelne pokrycie ekranem i był wytrzymały mechanicznie i elastyczny.

  Jak do tego DE-5000 podłącza się cztery zaciski skoro ma dwa gniazda?
 • Level 9  
  @jarek_lnx: dziękuję za odzew w poruszonym zagadnieniu. Uściślając nieco, drugi ekran przewodu zrealizowano za pomocą metalizowanej folii. Zdjęcie nie ukazuje tego dobrze, jednakże średnica dielektryka zdaje się być zauważalnie większa względem przewodu czarnego. Z drugiej strony nie można oczekiwać kosmicznej technologii w zestawie za kilka dolarów. Co więcej, szperając w odmętach aliexpresu natrafiłem na coś podobnego, tym razem brat bliźniak opisany jako 75 Ohm. W kontekście wcześniejszej wypowiedzi, może być tak, że pomimo wskazanych anomalii przewody utrzymują zadeklarowane wartości i nie jest to tylko nadruk.
  DE-5000 + "kelviny" z aliexpress, a sens wymiany przewodów.

  Względem pytania, DE-5000 umożliwia pomiar czteroprzewodowy za sprawą "przystawki":
  DE-5000 + "kelviny" z aliexpress, a sens wymiany przewodów.

  Reasumując, z dwóch wariantów to czarny koncentryk o 94% szczelności zdaje się być lepszym rozwiązaniem.