Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] cewka antenowa Ballada, Promyk - Cewka z trzema odgałęzieniami, brak ciągłości

wosk1 28 Dec 2020 11:02 804 13
 • #1
  wosk1
  Level 3  
  Witam.
  Cały czas kontynuuję naprawę radioodbiornika Ballada.
  W moim były gryzonie, dlatego mam drugie na wzór i próbuję odbudować cewki w obwodzie wejściowym.
  Problem dotyczy cewki L1 ze schematu.
  cewka antenowa Ballada, Promyk - Cewka z trzema odgałęzieniami, brak ciągłości

  Radia, które mam na wzór nie mogę rozebrać na kawałki, więc pomiary są troszkę utrudnione.
  Cewka L1 zamontowana w radiu ma 3 odnogi.
  Według schematu cewka L1 łączy się z gniazdem anteny i kondensatorem C11 (1 odnoga).
  Druga odnoga jest połączona z rezystorem R4.
  Natomiast trzecia odnoga idzie do punktu K, gdzie jest połączona z kondensatorem C11 i wyjściem na cewkę L5.
  Po odłączeniu R4 od masy i C11 od gniazda anteny dokonałem pomiaru omomierzem oraz miernikiem RLC pomiędzy gniazdem anteny a odnogą do rezystora R4, który wykrył element jako cewkę.
  Natomiast jeśli mierzę multimetrem między gniazdem anteny a punktem K nie ma ciągłości obwodu. To samo między punktem K a wyjściem na rezystor. Czyli według mnie cewka jest gdzieś przerwana między punktem K a wyjściem na rezystor.
  Radio oczywiście działa i odbiera kanały.
  Czy coś mierzę nieprawidłowo? Czy tak ma być?
  Jeśli tak ma być to po co są trzy odnogi w cewce?
  Reszta układu po pomiarze potwierdza się ze schematem.
 • Helpful post
  #2
  DIORADIO
  Level 30  
  Cewka L1 to cewka eliminatora i strojona jest na wytłumienie 465 kHz. Cewki L2 i L3 na ferrycie to cewki wej.Śr, a cewka L4 wej. DŁ. L5 to cewka wej. Kr. Zwracam Ci uwagę na oznaczenia cewek na P początek i K koniec. Wysyłam Ci schemat połączeń cewek na ferrycie ale to tranzystorowy i "podpieram" się tym schematem. cewka antenowa Ballada, Promyk - Cewka z trzema odgałęzieniami, brak ciągłości
  Lupa w rękę i poszukiwanie gdzie jest przerwa w cewce L1, ale jak sam widzisz radio na Dł i Śr gra tylko z Kr. jest gorzej bo sygnał z anteny " idzie" przez L1. Odkręcając drut z cewki licz zwoje.
 • #3
  wosk1
  Level 3  
  Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
  Niestety nie mogę odwinąć cewki z radia które mam na wzór (albo inaczej mówiąc-nie chcę żeby go nie uszkodzić -nie moje więc nie będę grzebał żeby nie było że coś uszkodziłem). Poza tym radio jest całe w oryginale. Cewka nawinięta drutem w jakimś oplocie, który wizualnie przypomina mi nici do szycia. Podejrzewam, że jakbym go odwinął to przy ponownym nawijaniu mógłby się uszkodzić, a właściciel nie chce w nim nic ruszać.
  A ja chcę wyprodukować do swojego odbiornika takie same dlatego wziąłem ten do pomiarów.

  Więc skoro ta jest uszkodzona to pomiar indukcyjności od punktu P do miejsca łączenia z rezystorem nie ma sensu?
  To w jaki sposób jest cewka połączona z rezystorem?? Gdzieś w środku uzwojenia jest wyprowadzenie na rezystor??

  Mam swoją cewkę ale ona jest zniszczona na tyle że nie zobaczę tego połączenia.

  Chciałem pójść na łatwiznę i pomierzyć tą cewkę i zrobić drugą o takich samych parametrach.
  Ale z tego co coś kojarzę to chyba można jakoś obliczyć taką cewkę? Tylko chyba danych będzie za mało. Długość przybliżoną ustalę na swojej cewce. Średnicę też może się uda.
  Jak nie znajdę przerwy na tamtej to trzeba będzie postudiować lekturę na obliczanie cewek :)
 • #4
  DIORADIO
  Level 30  
  Przepraszam ale chyba robisz sobie jaja. Takiej cewki nie przewiniesz? Na fonar audio retro jest facet który przewija cewki i nie tylko takie. Dla mnie przewijał od Pioniera, Mazura. Teraz widzisz jakim drutem winięta cewka a zarzekasz się że nie zobaczysz połączenia na opornik? Chcesz liczyć to proszę - wejdż na ekalk.eu. Poszukaj w schematach tranzystorowych lub lampowych opisu tych cewek przecież je się liczy na 465 kHz, każda cewka eliminatora taka sama. Przestudiuj na fonar audio retro opisy książek w których znajdziesz wartości cewek.
 • #5
  DIORADIO
  Level 30  
  To już wiesz gdzie jest uszkodzenie i z tego schematu odczytuję że ta warstwa drutu jest zewnętrzną warstwą którą trzeba odwinąć. A zrób zdjęcie tej cewki i wrzuć na stronę. A cewkę odwijasz od końca (K) i liczysz zwoje do opornika, następnie lutujesz drut nawojowy do opornika i nawijasz cewkę a końcówkę lutujesz do początku (P) L 5. Ot i cała filozofia. Pamiętaj o kierunku nawijania.
 • #6
  wosk1
  Level 3  
  Widzę że się nie do końca zrozumieliśmy. Pisałem już że nie mogę nic ruszać w tym radiu - nie jest moje a ponadto do tej pory zachowane w stanie fabrycznym. Mam go tylko do pomiarów i oględzin, aby naprawiać swoje na jego wzór. Poza tym odwinięcie cewki bez wyjmowania wnętrzności ze środka obudowy jest raczej niewykonalne. Zakładałem, że skoro działa to wszystkie elementy wewnątrz są sprawne. Jak się okazało błędne założenie.
  Wracając do cewki- myślałem, że nawinę swoją nowym drutem nawojowym na wzór tamtej.
  Moja wygląda tak: cewka antenowa Ballada, Promyk - Cewka z trzema odgałęzieniami, brak ciągłości
  Z trzech odczepów został jej jeden.
  Temat prawie już rozwiązany. Odezwał się do mnie forumowicz, który ma taką sprawną cewkę i mi ją sprzeda.
  Jak dostanę sprawną cewkę i ją zamontuję bez komplikacji to wtedy temat zamknę.
 • Helpful post
  #7
  Preskaler
  Level 39  
  Na razie zostaw ta cewkę L1 i bocznikuj ją tylko mostkiem. Trzeci odczep pozostaw luzem. Do uruchomienia powinno to wystarczyć. Ta cewka, jak już koledzy napisali, to eliminator p.cz. i może bez niej radio pracować. W pewnych tylko przypadkach może się wzbudzać przy odbiorze pewnych częstotliwości. Na razie możesz sobie jej naprawa odpuścić. Połącz tak jak na zał sch.
 • #8
  wosk1
  Level 3  
  Ok.
  Zrobiłem mostek zamiast tej cewki. Radio na falach długich łapie jakieś stacje. Jedną nawet dość dobrze. Nie jest to Program pierwszy polskiego radia tylko jakaś zagraniczna stacja. Zauważyłem jeszcze kolejną cewkę która nie łączy u mnie w radiu. Ale z nią powinienem sobie poradzić bez problemu. Jest to jedna z tych dwóch na tym długim rdzeniu ferrytowym. No i niektóre połączenia z masą też poprawię bo przez skorodowanie elementów metalowych mają słabsze połączenie.
 • #9
  DIORADIO
  Level 30  
  A kto Ci kazał rozbierać cewkę z radia sąsiada? A ze swego radia to -(Poza tym odwinięcie cewki bez wyjmowania wnętrzności ze środka obudowy jest raczej niewykonalne). To aż takie trudne? W latach 80-tych nie były sklepy tak zaopatrzone w części elektroniczne jak teraz, to samemu trzeba było zrobić cewkę. Podpowiem też że przy strojeniu DŁ. i Śr. może trzeba będzie odwrócić cewkę na ferrycie.
 • #10
  Preskaler
  Level 39  
  wosk1 wrote:
  Ok.
  Zrobiłem mostek zamiast tej cewki. Radio na falach długich łapie jakieś stacje. Jedną nawet dość dobrze. Nie jest to Program pierwszy polskiego radia tylko jakaś zagraniczna stacja. Zauważyłem jeszcze kolejną cewkę która nie łączy u mnie w radiu. Ale z nią powinienem sobie poradzić bez problemu. Jest to jedna z tych dwóch na tym długim rdzeniu ferrytowym. No i niektóre połączenia z masą też poprawię bo przez skorodowanie elementów metalowych mają słabsze połączenie.


  Postaraj się rozpoznać język, w jakim nadaje ta stacja. Poza tym opisz z jakiej anteny korzystasz i jak masz daleko do nadajnika Wa-waI?
 • #11
  wosk1
  Level 3  
  DIORADIO wrote:
  A ze swego radia to -(Poza tym odwinięcie cewki bez wyjmowania wnętrzności ze środka obudowy jest raczej niewykonalne). To aż takie trudne? W latach 80-tych nie były sklepy tak zaopatrzone w części elektroniczne jak teraz, to samemu trzeba było zrobić cewkę.

  Domyślam się, ale w latach 80-tych to ja pieluchy nosiłem :) więc nie nabyłem takich umiejętności. Dlatego wolę kupić drugą cewkę i ją włożyć do radia. Może i udało by mi się nawinąć drugą, aczkolwiek jest to radio które chcę uratować bez ryzyka uszkodzenia go. A wątpię w to żeby mi się udało za pierwszym razem nawinąć dobrze cewkę i to jeszcze metodą koszykową, o której się kilka dni temu dowiedziałem że taka istnieje.
  Do strojenia radia to jeszcze daleka droga przede mną, ale dziękuję za podpowiedź- na pewno się przyda.

  Preskaler wrote:

  Postaraj się rozpoznać język, w jakim nadaje ta stacja. Poza tym opisz z jakiej anteny korzystasz i jak masz daleko do nadajnika Wa-waI?

  Ech. Moja pomyłka. W euforii radości że coś łapie nie zauważyłem że przełącznik jest na zakresie fal średnich. Oczywiście na falach długich łapie program pierwszy. Ja jestem z okolic Rzeszowa. Nie dołączałem żadnej anteny zewnętrznej.
 • Helpful post
  #12
  Preskaler
  Level 39  
  No to fajnie. Średnie i długie pracują to tylko naprawisz te cewki na rdzeniu ferrytowym i powinno działać. Krótkie ciężko odebrać w tej chwili bez anteny. Dołącz kilka metrów drutu i wtedy sprawdź.
  P. S.
  Cewki możesz śmiało nawinąć „masowo” czyli odręcznie - jak leci. Byle tylko ilość zwoi była podobna jak w tej uszkodzonej i jej szerokoś także. Cewki te mają przestrajane rdzenie, więc potem można je dostroić.
 • #13
  wosk1
  Level 3  
  Krótkie również działają. Sprawdziłem dzisiaj dołączając kawałek kabla do gniazda anteny. Czyli teoretycznie jest sprawne. Teraz radio na kilka lub kilkanaście dni poleży sobie spokojnie ze względu na pracę, jak i czekam na tą cewkę eliminatora.
 • #14
  wosk1
  Level 3  
  Zakupione używane sprawne cewki. Radio sprawne. Dziękuję za pomoc