logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jakie jest dopuszczalne obciążenie przewodu miedzianego 240mm?

evil0 28 Gru 2020 19:40 5724 22
REKLAMA
  • #1 19142709
    evil0
    Poziom 10  
    Posty: 123
    Ocena: 10
    Witam.
    Mam zapytanie do kolegów.
    Planujemy w zakładzie podłaczyć zasilanie szafy sterowniczej wytłaczarki przewodami 240mm² Cu.
    Żeby zwiększyć przekrój planuję podłączyć po trzy pojedyncze przewody na fazę przekroju 240 mm.
    Moje pytanie ,jakim prądem maksymalnym można obciążyć takie połączenie.
    Rozłącznik główny w szafie to 1600A .
    W/g tabel przewód o tym przekroju ,i jego obciążalność długotrwała to 450 A.
    Czy można to policzyć tą wartość razy 3??
    Będę wdzięczny za porady.
    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #2 19142930
    osiniak75
    Poziom 35  
    Posty: 2076
    Pomógł: 350
    Ocena: 543
    Wszystko powinno być ujęte w projekcie. Nikt nie będzie wróżył, przy takich inwestycjach wszystko musi być na papierze.
  • REKLAMA
  • #5 19143194
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika
    Posty: 7142
    Pomógł: 355
    Ocena: 1609
    evil0 napisał:
    Czy ktoś odpowie jaka jest obciążalność tych przewodów tak jak opisałem ,
    położonych równolegle trzech żył o przekroju 240mm² dołączonych kolejno po trzy żyły na fazę ????

    Proszę skorzystać : https://www.google.com/search?sxsrf=ALeKk00zD...AhURlIsKHRQnA9YQjJkEegQIAhAB&biw=1366&bih=657
  • #6 19143197
    Berend
    Poziom 17  
    Posty: 552
    Pomógł: 15
    Ocena: 88
    A myślałeś o spadkach napięcia czy warunkach termicznych ?
  • #7 19143246
    Shadowix
    Poziom 31  
    Posty: 1400
    Pomógł: 191
    Ocena: 268
    evil0 napisał:
    Czy ktoś odpowie jaka jest obciążalność tych przewodów tak jak opisałem

    Przecież nie podałeś żadnych informacji...
    Długość przewodów, sposób montażu, warunki, jakie obciążenia itd?
    Znalazłeś wartość 450A, ale wiesz dla jakich warunków? Brałeś pod uwagę jakiekolwiek współczynniki poprawkowe?
    Wyłącznik w szafie 1600A, a jakie ma mieć szafa zabezpieczenie wg DTR?
    Oczywistym jest, że takie prace wymagają projektu i odbiorów.
  • #8 19143250
    Krzysztof Reszka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 10574
    Pomógł: 609
    Ocena: 1548
    evil0 napisał:
    Czy ktoś odpowie jaka jest obciążalność tych przewodów tak jak opisałem ,
    położonych równolegle trzech żył o przekroju 240mm² dołączonych kolejno po trzy żyły na fazę ????

    Chyba tylko szaleniec. Oto co potrzebujesz wiedzieć by móc obliczyć przekrój twoich kabli.
    1 Dobór przekroju przewodu ze względu na obciążalność prądową długotrwałą
    2 Dobór przekroju przewodu ze względu na dopuszczalny spadek napięcia
    3 Dobór przekroju przewodu ze względu na skuteczność ochrony przeciwporażeniowej
    Co do sposobu połączenia jest taka możliwość by trzy pojedyncze żyły połączyć równolegle , ale jest ona obwarowana różnymi prawami.
  • #9 19161474
    RomJ1
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Witam
    Ja podłączałem wytłaczarkę z silnikiem 700 kW i mocą grzałek 100 kW używając linek 240 mm² x 4 , PE podłączony do szpilek , wykonane pomiary , wszystko ok., papiery i odbiór.
    Przewody o długości 120 m . Wszystko gra od 7 lat. Masz falownik na zasilaniu silnika?
  • #10 19161602
    Krzysztof Reszka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 10574
    Pomógł: 609
    Ocena: 1548
    A jak była pętla zwarcia dla tego silnika . Bo to jednak 120m .
    RomJ1 napisał:
    PE podłączony do szpilek

    Czyli jaki system sieci zasilającej?
  • #11 19168088
    evil0
    Poziom 10  
    Posty: 123
    Ocena: 10
    RomJ1 napisał:
    Witam
    Ja podłączałem wytłaczarkę z silnikiem 700 kW i mocą grzałek 100 kW używając linek 240 mm² x 4 , PE podłączony do szpilek , wykonane pomiary , wszystko ok., papiery i odbiór.
    Przewody o długości 120 m . Wszystko gra od 7 lat. Masz falownik na zasilaniu silnika?

    Witam.
    Tak silnik wytłaczarki poprzez falownik.
    Ogólnie to zasilanie całej maszyny podzielona jest na 3 sekcje osobne.
    Wg dokumentacji prąd znamionowy to 1130A
    Następnej szafy 1035A i trzecie zasilanie 564A.

    Do dwóch pierwszych mam położone pojedyncze żyły 240mm po trzy na fazę plus PE (także 3) do ostatniej planuje dać po dwie.
    Sądzę że jest też zapasu trochę.
  • #12 19168175
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3847
    Łączenie trzech przewodów równolegle... Wystarczy że jeden zacisk się nieco zluzuje i będą takie fajerwerki jakich świat nie widział. A może i maszyna uszkodzona. Można łączyć ale trzeba umieć to zrobić.
  • REKLAMA
  • #13 19168671
    evil0
    Poziom 10  
    Posty: 123
    Ocena: 10
    evil0 napisał:
    RomJ1 napisał:
    Witam
    Ja podłączałem wytłaczarkę z silnikiem 700 kW i mocą grzałek 100 kW używając linek 240 mm² x 4 , PE podłączony do szpilek , wykonane pomiary , wszystko ok., papiery i odbiór.
    Przewody o długości 120 m . Wszystko gra od 7 lat. Masz falownik na zasilaniu silnika?

    Witam.
    Tak silnik wytłaczarki poprzez falownik.
    Ogólnie to zasilanie całej maszyny podzielona jest na 3 sekcje osobne.
    Wg dokumentacji prąd znamionowy to 1130A
    Następnej szafy 1035A i trzecie zasilanie 564A.

    Do dwóch pierwszych mam położone pojedyncze żyły 240mm po trzy na fazę plus PE (także 3) do ostatniej planuje dać po dwie.
    Sądzę że jest też zapasu trochę.


    Tak podłączona jest pierwsza z szaf..

    Zdjecie słabej jakości
    Do wyłącznika głownego biegną po dwie szyny na fazę z przygotowanymi 4 zaciskami .
    Załączniki:
    • Jakie jest dopuszczalne obciążenie przewodu miedzianego 240mm? IMG_20210108_142044603.jpg (3.32 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #14 19168899
    Krzysztof Reszka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 10574
    Pomógł: 609
    Ocena: 1548
    evil0 napisał:
    po dwie szyny na fazę z przygotowanymi 4 zaciskami .

    Blisko te szyny między sobą jak diabli.
  • REKLAMA
  • #15 19170314
    Berend
    Poziom 17  
    Posty: 552
    Pomógł: 15
    Ocena: 88
    Krzysztof Reszka napisał:
    evil0 napisał:
    po dwie szyny na fazę z przygotowanymi 4 zaciskami .

    Blisko te szyny między sobą jak diabli.


    Mało powiedziane...

    Bardzo niebezpieczne to jest.
  • #16 19170351
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3847
    To teraz rozjaśnijmy nieco dlaczego jest to aż tak niebezpieczne?
    Mam na myśli jeden z wielu powodów, kto odgadnie dostaje sto punktów.

    RomJ1 napisał:
    Wszystko gra od 7 lat

    Póki gra to gra. U mnie w fabryce też grało, nawet dłużej, dopóki nie zrobił się armagedon. Upaliło jedną fazę na rozłączniku bezpiecznikowym a zapalony łuk przeskoczył na inne fazy. Co się dalej działo, dwa tygodnie stawiałem do życia maszyny zasilanej z tej nitki. Popalone falowniki, zasilacze, i wiele innych. A instalacja była prawidłowo zbudowana. Ot, po prostu wypadek.

    U Ciebie RomJ1 chyba nie jest. Pokaż drugi koniec tych kabli
  • #17 19170556
    evil0
    Poziom 10  
    Posty: 123
    Ocena: 10
    Witam.
    "Dlaczego bardzo niebezpieczne..."
    Powiem tak ,że jest to tak przygotowane i skonstruowane przez dosyć sporą firmę ,która nie jedną taką maszynę postawiła .
    Odnośnie tego czy niebezpieczne ..powiem tak w sensie takim ,jakby było coś nieprawidłowo dokręcone lub podłączone ... bląd instalatora ...
    to musiałby to być naprawdę rzadki przypadek ,żeby końcówki się poluzowały i zrobiły zwarcie itd.
    Druga sprawa to przegląd takich właśnie połączeń śrubowych w szafach i rozdzielniach wymaga okresowych kontroli i sprawdzenia wszystkich dostępnych elementów połączeniowych.
    Pozdrawiam
  • #18 19170909
    Krzysztof Reszka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 10574
    Pomógł: 609
    Ocena: 1548
    evil0 napisał:
    Powiem tak ,że jest to tak przygotowane i skonstruowane przez dosyć sporą firmę ,która nie jedną taką maszynę postawiła .

    To że postawiła to nie znaczy że jest dobrze . Odległość pomiędzy szynami oblicza się m.in. z prądu zwarciowego jednosekundowego. Ale widzimy że już zrobione więc niech służy.
  • #19 19171038
    evil0
    Poziom 10  
    Posty: 123
    Ocena: 10
    ok

    A jaka jest ta norma odległości między szynami chroniąca przed skutkiem w przypadku zwarcia??
    To jest napięcie 400V ,nie 6kV.
    To musiałoby być wysokie napięcie żeby "zaiskrzyło między szynami" ....w razie co...
    nie uważasz???

    Dodano po 4 [minuty]:

    Krzysztof Reszka napisał:
    evil0 napisał:
    Powiem tak ,że jest to tak przygotowane i skonstruowane przez dosyć sporą firmę ,która nie jedną taką maszynę postawiła .

    To że postawiła to nie znaczy że jest dobrze . Odległość pomiędzy szynami oblicza się m.in. z prądu zwarciowego jednosekundowego. Ale widzimy że już zrobione więc niech służy.

    A co według Ciebie jest źle zrobione i czemu coś może się stać?
    Jakie masz uwagi jeszcze?
    Pozdrawiam
  • #20 19171089
    Krzysztof Reszka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 10574
    Pomógł: 609
    Ocena: 1548
    evil0 napisał:
    A jaka jest ta norma odległości między szynami chroniąca przed skutkiem w przypadku zwarcia??

    Jest norma , ale to nie ma teraz znaczenia jest zrobione i tyle . Ja zresztą wydaję opinie na podstawie twojego zdjęcia i mojego doświadczenia.
    Temat zresztą był inny, dla ciebie teraz tematem ważniejszym jest sposób zabezpieczenia tych kabli przed skutkami zwarcia. Zapewne firma to też obliczyła.
  • #21 19171863
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3847
    evil0 napisał:
    musiałoby być wysokie napięcie żeby "zaiskrzyło między szynami" ...

    Wcale nie musi być wysokiego napięcia. Są inne czynniki, kurz, brud wilgoć. Ba, nawet mysz co wlazła gdzie nie trzeba. A zanim zabezpieczenia odłączą to zapalony łuk swoje zrobi.
  • #22 19174790
    szczupx
    Poziom 19  
    Posty: 555
    Pomógł: 29
    Ocena: 94
    Polecam lekturę:
    Julian Wiatr - Zabezpieczenie przewodów połączonych równolegle
    artykuł do znalezienia w google.

    (offtop) Jak ja uwielbiam argumenty typu "7 lat działa i nic się nie dzieje"...
  • #23 19221425
    strok
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Współczynnik poprawkowy w zależności od ułożenia przewodów od 0,70 do 0,82
    Współczynnik poprawkowy dla gumy w zależności od temperatury od 1,15(10 stopni) do 0,41(80 stopni)

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy dopuszczalnego obciążenia przewodów miedzianych o przekroju 240 mm², które mają być użyte do zasilania szafy sterowniczej wytłaczarki. Użytkownik pyta o maksymalne obciążenie dla połączenia trzech przewodów równolegle na fazę, przy założeniu, że przewód o tym przekroju ma obciążalność długotrwałą wynoszącą 450 A. Uczestnicy forum podkreślają, że obliczenia powinny uwzględniać różne czynniki, takie jak długość przewodów, warunki montażu, spadki napięcia oraz współczynniki poprawkowe. Wskazują również na konieczność posiadania projektu oraz odpowiednich zabezpieczeń, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z zwarciami. Wspomniano o doświadczeniach z instalacjami o dużych mocach oraz o znaczeniu regularnych przeglądów połączeń.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA