Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Listwa Salus KL06 => zmiana termostatów ściennych z Panasonic VIKO na inne

kroolu 28 Dec 2020 20:58 669 6
 • #1
  kroolu
  Level 10  
  Witam!

  To mój pierwszy raz na elektrodzie, dlatego proszę o wyrozumiałość dla laika w tej tematyce.

  Odebrałem mieszkanie z ogrzewaniem podłogowym. Podłogówka opiera się na listwie Salus KL06 i termostatach ściennych w każdym pomieszczeniu - Panasonic VIKO. Niestety te termostaty, nie są ani czytelne ani nie grzeszą wyglądame, dlatego chciałbym je zamienić na inny - np DEVIreg Touch.

  Wydawało mi się, że mogę je wymienić od ręki - kupić nowe, przepiąć kable zgodnie z ustandaryzowanymi oznaczeniami i będzie śmigać, niestety myliłem się.

  Termostaty, które posiadam mają podłączenia:
  Listwa Salus KL06 => zmiana termostatów ściennych z Panasonic VIKO na inne
  Listwa Salus KL06 => zmiana termostatów ściennych z Panasonic VIKO na inne Listwa Salus KL06 => zmiana termostatów ściennych z Panasonic VIKO na inne Listwa Salus KL06 => zmiana termostatów ściennych z Panasonic VIKO na inne

  Wspomniany DEVIreg jak i pozostałe znalezione w sieci z reguły mają L i N (230V) oraz L (load) i N (load):

  Listwa Salus KL06 => zmiana termostatów ściennych z Panasonic VIKO na inne Listwa Salus KL06 => zmiana termostatów ściennych z Panasonic VIKO na inne

  Pytanie finalne: Jak podłączyć nowe termostaty wykorzystując żyły biegnące do obecnych? Czy musze coś zmieniać? który kabel gdzie podłączyć? Czy trzeba zmienić podłączenia na listwie SALUS? Czy taka zamiana jest wogóle możliwa?

  Nie chcę kupić termostatów za 400 zł/szt i coś spalić.
  Dlatego prosze o pomoc w miarę możliwości łopatologiczną ;)
  Z góry dziękuję!
 • Helpful post
  #2
  jdubowski
  Tube devices specialist
  VIKO ma zacisk L2 - wg opisu to zacisk NC (czyli L2 i L zwarte gdy temperatura wyższa od nastawionej, styki NO: L1 i L zwarte gdy temperatura nizsza od nastawionej). Wg dokumentacji listwy (https://salus-controls.pl/wp-content/plugins/dodawanie_produktow/includes/pdf/KL06_QG_V0_PL-min.pdf) nie wymaga ona styków NC, ty masz tam podłączony przewód żółto zielony który w listwie zgodnie z kolorem trafia na PE - w takim układzie to niema prawa działać, chyba że te zółto-zielone przewody po drodzie gdzieś sa przecięte albo na zasilaniu L zamieniony jest z N a w obwodzie brak RCD.
  Ergo: Wypnij przewód na termostacie z zacisku L2 i zaizoluj - jeśli wszystko działać będzie jak działało to termostaty wymienić możesz na przykładowo Devireg Danfoss - tyle jeśli idzie o obwód sterowany, natomiast jest pytanie inne - czy czujniki od Panasoniców nadadzą się do Danfossa...
 • #3
  kroolu
  Level 10  
  Popraw mnie jeżeli źle rozumiem - jeżeli zaizoluje L2 z Panasonica i wg tego co napisałeś nadal będzie wszystki działało tak jak dotychczas, to potem podłączam np Danfoss'a:
  L1 => L1 (load) Danfoss'a
  L2 => N1 (load) Danfoss'a

  tak?
 • Helpful post
  #4
  jdubowski
  Tube devices specialist
  kroolu wrote:
  Popraw mnie jeżeli źle rozumiem - jeżeli zaizoluje L2 z Panasonica i wg tego co napisałeś nadal będzie wszystki działało tak jak dotychczas, to potem podłączam np Danfoss'a:
  L1 => L1 (load) Danfoss'a
  L2 => N1 (load) Danfoss'a


  Nie do końca - podłączasz:

  L VIKO => L Danfoss
  L1 VIKO => L-load Danfoss
  N VIKO => N Danfoss

  BTW - jeszcze wrócę do czujników - odnoszę wrażenie ze Viko ma czujnik w środku, DEVI zaś jako natywny dla podłogówki elektrycznej jest przystosowany do czujnika podłogowego...
 • #5
  kroolu
  Level 10  
  Tak, VIKO ma powietrzny, wbudowany.

  Danfoss ma możliwość podłączenia zewnętrznego czujnika podłogowego NTC, ale również ma wbudowany czujnik powietrza - może działać w trybie 1 lub 2, oraz 1 i 2
 • Helpful post
  #6
  Ghitex
  Level 12  
  Podłącz tak jak napisał jdubowski, żółto-zielonego nie podłączaj jest to tylko sygnał czasówki, który Ciebie nie dotyczy.
  Wszystko będzie działać, jak się boisz, że spalisz podłącz jeden i sprawdź
 • #7
  kroolu
  Level 10  
  Dzięki ;)

  Jeden termostat DEVIreg Touch Danfoss'a jest w drodze, dotrze do mnie po nowym roku - wtedy napiszę dla potomnych czy wszystko jest ok.
  Póki co tak jak napisał jdubowski - całość działa bez przewodu żółto-zielonego.