Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Docieplenie poddasza nieużytkowego

robertkudelka 29 Dec 2020 10:42 2139 25
Optex
    robertkudelka
    Level 3  
    Witam, chciałbym docieplić poddasze nieużytkowe, sam stryszek z racji tego, że wydaje mi się że ucieka dużo ciepła przez niego.
    Jakieś pięć lat temu był docieplany wełną mineralną 15 cm na szerokość krokwi. Sensowne by było chyba danie jeszcze 5 cm w poprzek.
    Stąd moje pytanie jak to zrobić, czy na profilach aluminiowych czy listewkach drewnianych?
    W miejscu gdzie dach styka się z podłogą wieje tak, że folia się rusza. Jeśli chodzi o strop jest ocieplony wełną pomiędzy płytą OSB tak jak na zdjęciu, mniej więcej na szerokość krokwi.
    Docieplenie poddasza nieużytkowego Docieplenie poddasza nieużytkowego Docieplenie poddasza nieużytkowego Docieplenie poddasza nieużytkowego Docieplenie poddasza nieużytkowego
  • Optex
  • Helpful post
    ^ToM^
    Level 40  
    Optymalna grubość to między 30-40 cm. Więcej już nie ma sensu, bo wydane pieniądze na grubszą izolację nie przyczynią się już zasadniczo do oszczędności w opale.
  • Optex
    robertkudelka
    Level 3  
    Rozumiem no ale jak dawac 5 cm to lepiej juz chyba 15 lub 10 min.

Pytanie czy z rolki czy ta prostokatna.
    Z rolki latwiej ulozyc i mniej laczen natomisat ta prostokatna nie opadnie i lepiej ja upchac.

Na co zwrocic uwage w welnie jak najmnienszy wspolczynnik lambda?
  • Helpful post
    ^ToM^
    Level 40  
    Współczynnik lambda, i cena. Czy rolka, czy płyta - bez znaczenia moim zdaniem. Bo komnaty już i tak na tym strychu nie będzie. :D Kup taką, którą ci się będzie łatwiej instalować.
    r103
    Level 31  
    Tak w ogóle - podręcznikowo - nieogrzewany nieużytkowany strych - zwróćmy uwagę na to "nieogrzewany" - powinien być w miarę wentylowany, żeby para wodna przedostająca się z używanych części domu do góry nie skraplała się na połaci dachu czy tam na czymś tylko sobie z wiaterkiem wylatywała.

Tak że docieplanie połaci dachu nie ma za bardzo sensu - bo temperatura na takim strychu będzie taka sama jak na zewnątrz.

Oczywiście trzeba jak najbardziej ocieplić strop nad ostatnią ogrzewaną kondygnacją...
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    Dokładnie tak jak pisał kol. r 103. W przypadku nieużytkowego poddasza ocieplamy jedynie strop.
    robertkudelka wrote:
    Strop jest ocieplony

Chyba żartujesz. To tylko mała proforma. Zamiast trudzić się z bezsensowną próbą ocieplania połaci dachowej trzeba było tą wełnę wykorzystać do położenia dodatkowej warstwy na stropie oczywiście krzyżowo i zastosować jeszcze ruszt a na to dopiero płyta OSB. Mam nadzieję, że od dołu masz prawidłowo położoną paroizolację.
    To wszystko oczywiście dot. poddasza nieużytkowego.
    robertkudelka
    Level 3  
    Czyli nie ma sensu docieplanie skosów dodatkowo piętnastką??

Murłata jest w ogóle nie ocieplona i wieje tam folia się rusza

Dodano po 1 [minuty]:

Znajomy kolega który robi dachy twierdzi że faktycznie ocieplenie samego stropu ma sens ale tylko wtedy kiedy się nie używa tego pomieszczenia w ogóle się nie wchodzi nie ma tam żadnych włazow ani nic takiego.

W innym przypadku ocieplanie skosów ma sens
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    To zastanów się co piszesz. Bo na początku pisałeś o poddaszu nieużytkowym.
    Czyżby ten Twój kolega cieśla twierdził, że samo wejście na poddasze celem dalszego przejścia przez właz na dach - oznacza, że poddasze staje się użytkowym?
  • Helpful post
    sunrise84
    Level 42  
    robertkudelka wrote:
    W innym przypadku ocieplanie skosów ma sens

W kazdym wypadku ocieplenie skosów i murłaty ma sens.

Sam mam ocieplony cały dach 30cm wełny plus folia paroprzepuszczalna, murłaty+ściany kolankowe również 30cm ale miałem czas i materiał więc robiłem to wszystko sam.

Plus 15cm wełny na stropie pomiędzy parterem i poddaszem.

Nic nie wieje i jest ogromna różnica pomiędzy nieogrzewanym ale ocieplonym poddaszem a temperatura na zewnątrz zimą/latem.

Pytanie czy masz szczelne okna/włazy na dach.

Jestem zdania że należy dach ocieplać w całości jak i całe poddasze.

Mniej więcej to jest tak jak w zimę idziesz na dwór ubrany. Też bez czapki i szalika ?

Dodano po 2 [minuty]:

Z tego co widać już masz tam dużo roboty zrobionej.
    Uszczelnić dobrze miejsca gdzie wieje i docieplić 15cm wełną na stelażu i tyle.
    robertkudelka
    Level 3  
    wiesiekmisiek wrote:
    To zastanów się co piszesz. Bo na początku pisałeś o poddaszu nieużytkowym.
    Czyżby ten Twój kolega cieśla twierdził, że samo wejście na poddasze celem dalszego przejścia przez właz na dach - oznacza, że poddasze staje się użytkowym?

Nie o to chodzi jemu chodzi o to że każde przerwę w izolacji nawet Właz powodują uciekanie ciepła więc jeśli miałby być to poddasze zamknięte sam strop jeśli jakieś wyjście nawet włazem ocieplanie skosów ma sens

Dodano po 3 [minuty]:

sunrise84 wrote:
    Z tego co widać już masz tam dużo roboty zrobionej.
    Uszczelnić dobrze miejsca gdzie wieje i docieplić 15cm wełną na stelażu i tyle.

Bardzo dziękuję w końcu jakaś rzeczowa i konkretna odpowiedź jeszcze pytanie odnośnie ścian tych trójkątnych zewnętrznych strychu które są zewnętrzną ścianę w domu czy jest sens i ocieplać od środka od strychu bo znajomy twierdzi że jeśli są ocieplane od zewnątrz to nie ma sensu
  • Helpful post
    sunrise84
    Level 42  
    Więc nie potrzebujsz już tego ocieplać wiecej.
    Ściana wykonana z pustaka ceglanego max zapewne już sama w sobie jest w miarę "ciepła" plus zewnętrznę ocieplenie styropianem w zupełności wystarczy.
    Najwięcej strat ciepła masz właśnie przez dach i te dziury którymi wieje.

Stara zasada mówi że powietrze które nie ma ruchu izoluje najbardziej.

Przyłóż się do wykonania dodatkowego 15cm ocieplenia dachu + 30 cm na ścianie kolankowej i będzie dobrze.

A aby był tam jakiś efekt na końcu to możesz przygotować już stelaż(w trakcie ocieplania) na potrzeby obicia to np 12mm OSB i masz świetnie zagospodarowane poddasze w którym będzie sucho i "ciepło" .

Najlepszego w Nowym Roku .

Pozdrawiam.
    robertkudelka
    Level 3  
    Bardzo dziękuję za podpowiedź właśnie chcę to zrobić na stelażu aluminiowym do Regi psów bo tam jest możliwość regulacji w innym przypadku musiałbym dawać kontr lvl o grubości co najmniej 15 cm co trochę waży

Ściany Kolanko wej tam praktycznie nie ma bo Dach styka się z Murłata

z OSB może być problem bo tam Właz mam niewielki musiałbym te płyty ciąć ale pomyślę o tym dziękuję jeszcze raz i wszystkiego dobrego w nowym roku
    robertkudelka
    Level 3  
    wiesiekmisiek wrote:
    Dokładnie tak jak pisał kol. r 103. W przypadku nieużytkowego poddasza ocieplamy jedynie strop.
    robertkudelka wrote:
    Strop jest ocieplony

Chyba żartujesz. To tylko mała proforma. Zamiast trudzić się z bezsensowną próbą ocieplania połaci dachowej trzeba było tą wełnę wykorzystać do położenia dodatkowej warstwy na stropie oczywiście krzyżowo i zastosować jeszcze ruszt a na to dopiero płyta OSB. Mam nadzieję, że od dołu masz prawidłowo położoną paroizolację.
    To wszystko oczywiście dot. poddasza nieużytkowego.

To moze podpowiesz jak poprawic ocieplenie stropu. ? Sa dane dwie warstwy po 15 chyba ale nie na krzyz tylko rownolegle.

Jak juz bede tam to moge sciagnac osb i poprawic. W niektorych miejscach sa szczeliny. Niektorzy mowia ze tak ma byc no to wentylacja a niektorzy ze musi byc szczelnie:)
  • Helpful post
    ^ToM^
    Level 40  
    robertkudelka wrote:
    Jeszcze mi kolega doradza ze zamiast 15 cm welny dokladac zeby dac 5 cm i dodatkowo obic osb 8mm

Płyta OSB nie stanowi praktycznie żadnej izolacji. Zatem 15 cm wełny a 5 cm wełny to zasadnicza różnica. W poddaszu nieużytkowym nie ma sensu obijanie dachu jakąkolwiek płytą. Lepiej wełnę zamknąć odpowiednią folią a w razie potrzeby jakiejś naprawy łatwo to i szybko można wełnę zdjąć.
    robertkudelka
    Level 3  
    Ostatecznie zdecydowalem
    Sie na welne 10cm ale kupilem isovera supermata najlepszy jaki jest na rynku czyli 0.33 lambda.

Welna cieta na szerokosc 40’cm profile ustawione na 3 wszystko szczelnie jak ma byc. Docieplona murłata.

Welna stara miedzy krokwiami. :Bylo sporo bledow min wena na zakladke oraz zbyt upchana.

Juz czuc niesamowita roznice Docieplenie poddasza nieużytkowego Docieplenie poddasza nieużytkowego Docieplenie poddasza nieużytkowego Docieplenie poddasza nieużytkowego [img-4]
    robertkudelka
    Level 3  
    Ostatecznie zdecydowalem
    Sie na welne 10cm ale kupilem isovera supermata najlepszy jaki jest na rynku czyli 0.33 lambda.

Welna cieta na szerokosc 40’cm profile ustawione na 3 wszystko szczelnie jak ma byc. Docieplona murłata.

Welna stara miedzy krokwiami. :Bylo sporo bledow min wena na zakladke oraz zbyt upchana.