Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Karaoke - Znalazłem mikser - potrzeba to wszystko złączyć aby był FUN na koniec

Willy Coyote 29 Dec 2020 14:45 453 11
    Willy Coyote
    Level 13  
    Witam Wszystkich,

Potrzebuję zrobić w domu karaoke, wiem mech itp. ale czasem dla draki/zabawy - do tego dostałem takie zadanie na koniec 2020 roku.
    Co mam:
    1. TV/projektor
    2. amplituner ONKYO 676 z nagłośnieniem
    3. mikser - SM25MK II - kompletna nowość dla mnie
    4. DELL Latitude e6540

Co mi się udało - na razie aplikacja ising na www i obraz i dźwięk lecą przez kino i TV/projektor po podłączeniu lapka przewodem HDMI.
    W jaki najprostszy sposób mógłbym dorzucić dźwięk do tej zabawy? Czy to przez lapka czy może jakoś przez ten mikser, próbowałem różnych opcji ale jakoś się nie udało.
    Oczywiście jakiś mikrofon, różne cinche i jack na cinch i jakieś kabelki w kartonie.
    Byłbym wdzięczny za pomoc :)

DjMapet
    Level 43  
    Może być problem z tym mikserem, bo TALKOVER może wyciszać muzykę w czasie śpiewania do mikrofonu. Chyba że przełącznik w pozycji OFF, wyłącza funkcję TALKOVER
    Na początku trzeba sprawdzić czy ten mikser jest sprawny i jak działa w nim ten TALKOVER,
    Podłącz wyjście (OUTPUT) miksera, do wejścia CD amplitunera, włącz mikrofon do wejścia DJ MIC miksera, włącz sieć miksera, następnie sieć amplitunera, ustaw selektor wejść amplitunera na CD, podkręć volume amplitunera na ok 30% i mówiąc do mikrofonu podnoś w górę fader DJ MIC na mikserze. Przełącznik nad tym faderem powinien być w pozycji OFF.
    Daj znać, czy słychać twój głos w kolumnach.

Wklej też fotkę tylnego panela miksera z gniazdami połączeniowymi.

Pozdrawiam.
    Willy Coyote
    Level 13  
    Dzięki @DjMapet,
    Prawdopodobnie masz rację, że sprzęt jest niesprawny. Tak może z 10 lat temu miałem go na Sylwestrze w górach i działał, bo wszyscy nagle złapali chęć do śpiewania - podpięty - właśnie już nie wiem pod co ale TV i chyba jakieś DVD - wszystko tamtej epoki.
    Teraz, po podłączeniu do amplitunera (tylne wejście IN CD) z wyjścia (tu chyba obojętnie, gdyż są dwie pary) miksera słychać ledwo dźwięk z mikrofonu. Prawie nie da się usłyszeć co, choć progres jest bo coś tam słychać. Nie ma mowy o czystym dźwięku z mikrofonu. Tutaj też sprawdziłem z jakimś zestawem bezprzewodowym (tak chiński za 4 złote) i nie wiem czy to ma sens ale zwykłym mikrofonem komputerowym. We wszystkich przypadkach to samo, volume na 60 i słychać głos ale ciężko wychwycić o czym dokładnie się mówi.
    Obstawiam, że mikser padł ze starości albo się obraził - a może jednak coś trzeba odpalić albo tuner nie współdziała?

Drugie podejście to laptop, da radę dzięki niemu uzyskać jakiś efekt karaoke czy odpuścić bo nie ma sensu? Na razie podejście z Dell i efekt obraz i dźwięk na TV ale nie obsługuje mi mikrofonu - jest tylko jedno wyjście jack jako słuchawkowe, podpięcie tam mikrofonów nie skutkuje niczym.
    Wizualną oprawę mam, bo mogę na duże TV wrzucić program www karaoke i leci wszystko, muzyczka i tekst ale brakuje tylko lub aż głosu śpiewaka. Może osobno mikrofon podpiąć pod inną mini wieżę - potrzebuję efektu i mocy - ostatecznie można użyć strun głosowych ale to półśrodek.

i fotka:

DjMapet
    Level 43  
    Jaki to mikrofon - marka, model. Ew wrzuć fotkę.

Willy Coyote wrote:
    jest tylko jedno wyjście jack jako słuchawkowe, podpięcie tam mikrofonów nie skutkuje niczym.

Bo to jest WYJŚCIE słuchawkowe a nie WEJŚCIE mikrofonowe. :-)

Pozdrawiam.
    Willy Coyote
    Level 13  
    W tym Dell Latitude E6540 jest to "Combi słuchawek/mikrofonu"
    ostatecznie można by użyć jakiejś kart na USB z wejściem i wyjściem z prawdziwego zdarzenia :)

Mikrofon to HAMA Dynamic DM-20 oraz zestaw WiFi WVNGR VHF C-05
    Przejrzałem też Twoje propozycje małych i tanich mikserów z wyjściem USB - czym różni się XENYX 302USB od 502USB - poza różnicą około 50 zł - warto czy to i tak przerost dla laika? Są jeszcze twory jak Mikser Maono AU-AM200 - może córce kiedyś?
    W sumie to i te 200 zł dla jednej imprezy to wydatek nieracjonalny :)
    DjMapet
    Level 43  
    Willy Coyote wrote:
    W sumie to i te 200 zł dla jednej imprezy to wydatek nieracjonalny :)

Dla racjonalnych osób pewnie tak, więc trza uruchomić to co jest na stanie.

Myślę że coś nie tak łączysz, albo masz nieodpowiednie ustawienia w amplitunerze. Na razie nie puszczaj na amplituner sygnału z innego źródła jak tylko z miksera a w amplitunerze ma być ustawiony tryb dźwięku STEREO 2.0, lub jak jest subwofer to STEREO 2.1. Możesz też wypróbować inne analogowe wejścia amplitunera, np. TV, GAME, lub te na froncie AUX AUDIO INPUT. Do wejścia DJ MIC miksera, możesz wpiąć tylko mikrofon HAMA, natomiast zestaw bezprzewodowy WVNGR do wejścia LINE np. A miksera, ale tu trza by zastosować kabel duży jack mono - 2x RCA. Do wejścia LINE B miksera możesz podać sygnał audio z wyjścia słuchawkowego laptopa - w wypadku jeśli to na nim są odtwarzane pliki karaoke. Jeśli są odtwarzane z TV, to sygnał audio na wejście LINE B miksera, trzeba podać z wyjścia słuchawkowego TV.

Pozdrawiam.
    Willy Coyote
    Level 13  
    Dla "racjonalnych" :)
    Amplituner ma ustawienia 5.2.1 bo tyle mam głośników ale jak podłączę mikser do wejścia z tyły np CD a na pilocie ustawię aby wyświetlało tylko STEREO (widać dwa głośniki) albo DIRECT (2+1) czy STEREO ALL to i tak słychać mikrofon ale jakby zza grobu, wręcz wcale - trzeba się drzeć a wtedy coś tam słychać - darcie też zresztą :)
    ale ciekawe jest, że diody palą się aż do końca (czyli prawie wszystkie w rzędzie) co sugerowało by moc a słychać ledwo, ledwo.

W mikserze jest z tyłu cinch biały/czerwony z któregoś OUT (bo są dwa) idzie do IN w ampli - czy to CD, GAME itp.

Można jakoś sprawdzić sam mikser czy działa, czy nie jest walnięty aby nie iść głębiej w tym kierunku? I jeśli zakładając, że jest sprawny to podłączenie:
    - mikrofon do wejścia z przodu "MIC"
    - z tyłu "OUT" do IN w wzmacniaczu/amplitunerze 2xRCA na 2xRCA
    - źródło dźwięku wpadające do miksera to "LINE A" i "PHONO A" - zakładając, że mam jedno źródło to pod PHONO czy LINE do czego one służą?
    - jeśli podłączymy do "LINE A" to przełącznik idzie na "LINE A" - zostaje "OFF" / "TALKOVER" i "CH A" i "CH B" - tu chyba ma zostać "CH B"
    "CROSSFADER" to już taki mieszacz pomiędzy mikrofonem a źródłem podpiętym pod np. "LINE A"

Nie pamiętam ale też wydaje mi się, że ten zestaw WiFi miałem podpięty pod wejście "MIC" w mikserze - tyle, że mikrofon działał bezprzewodowo, znaczy się zachowywał się tak samo kiepsko jak ten HAMA.

Nie można też zapominać o efekcie końcowym jaki bym chciał uzyskać, czyli obraz z laptopa na TV i dźwięk - to podaje mi HDMI - brakuje tylko głosu śpiewaka wmiksowanego w całość - o ile takie coś się da zrobić :)

Tak, czy inaczej dziękuję za schylenie się nad moim problemem :)

PS.1
    mikser działa, tj podpięty tak jak powinien pod mini wieżę Samsunga 2RCA na wyjściu do 2RCA na wejściu AUX IN w wieżyczce i dźwięk z mikrofonu w miarę możliwości zestawu działa normalnie. Wychodzi, że coś to ONKYO nie bardzo chce przyjąć sygnał z miksera albo faktycznie coś gdzieś trzeba przełączyć w jego menu.
    Tak teoretyzując, jeśli np. laptop po HDMI wrzuci na TV poprzez amplituner i dźwięk i wizję to da się jakoś do tego podpiąć mikrofon? Mikser wejścia HDMI to nie ma :)
    Ostateczna, ostateczność to nie ruszać nic tylko mikrofon przez osobne głośniki wieży... tyle od bidy można by osiągnąć. Nie poddaję się jednak w słuchaniu rad, być może cel jest w zasięgu ręki.

PS.2
    Podłączone identycznie pod ONKYO wejście "CD" i działa! Tylko jakby tak mniej głośno, musiałem w tablecie dać media na 100% volume i głośniki w amplitunerze na dwa, podpięcie 2.1 dawało jakieś charczenie suba. Piosenki lecą ale tylko piosenki bo wizja została na tablecie.
    Teraz wyzwanie odnośnie laptopa i czy jak go podepnę pod AUX (HDMI) to chyba nie ma opcji aby wykorzystać mikser?
  • Helpful post
    DjMapet
    Level 43  
    Willy Coyote wrote:
    Można jakoś sprawdzić sam mikser czy działa, czy nie jest walnięty aby nie iść głębiej w tym kierunku?

Podłącz do wyjścia słuchawkowego miksera słuchawki i jak na nich będzie mocny sygnał z mikrofonu, to właśnie z tego wyjścia podaj sygnał na wejście amplitunera. Tyle, że będzie potrzebny kabel TRS 6,3mm - 2x RCA (wejście CD amplitunera), lub TRS 6,3mm - TRS 3,5mm (wejście AUDIO IN z przodu amplitunera).

Willy Coyote wrote:
    źródło dźwięku wpadające do miksera to "LINE A" i "PHONO A" - zakładając, że mam jedno źródło to pod PHONO czy LINE do czego one służą?

PHONO to wejście gramofonowe i tam podłącza się tylko gramofon. DO wejścia LINE podłączamy inne źródła analogowego sygnału audio niż gramofon i mikrofon, czyli np playery dj-skie, ale też odtwarzacz CD, magnetofon, laptop, tuner, instrument klawiszowy, odbiornik mikrofonów bezprzewodowych itp.

Willy Coyote wrote:
    jeśli podłączymy do "LINE A" to przełącznik idzie na "LINE A" -

Tak, przełącznik na panelu frontowym trzeba ustawić w pozycji LINE.
    Jeśli do wejścia LINE kanału B też jest coś podłączone, to przełącznik na kanale B też trzeba ustawić w pozycji LINE.

Willy Coyote wrote:
    Teraz wyzwanie odnośnie laptopa i czy jak go podepnę pod AUX (HDMI) to chyba nie ma opcji aby wykorzystać mikser?

Generalnie, by móc miksować za pomocą miksera podkład karaoke z wokalem, to sygnał audio z TV czy laptopa nie może być podany bezpośrednio do amplitunera a wyłącznie za pośrednictwem miksera!
    MUSISZ do wejścia LINE IN miksera wprowadzić sygnał audio albo z wyjścia słuchawkowego Laptopa, albo z wyjścia słuchawkowego TV.

Pozdrawiam.
    Willy Coyote
    Level 13  
    Właśnie tu jest problem.

Laptop jest podpięty pod amplituner poprzez wyjście HDMI w laptopie do AUX HDMI w amplitunerze - w efekcie jest obraz i dźwięk na TV czy projektorze zależy jakie wyjście wybiorę ale jest i gra i widać co leci.

Mikser pod amplituner nie ma co podłączać np pod CD bo i tak muszę wybrać czy chcę z laptopa czy z CD - tu musiałby rozumiem sygnał z laptopa (ma tylko HDMI) wyjść do miksera a z niego zmieszany z mikrofonem wróciłby do amplitunera. Tyle tylko, że mikser nie ma HDMI.

Na szybko to zostaje mi przynieść mini wieże do salonu i to przez nią niezależnie puścić wokal, tylko te kolumienki... malutkie :)
    ale od biedy puścić można obraz i śpiewać na drugiej wieży. Chyba, że laptop podłączony przez HDMI ale też jednocześnie z wyjścia słuchawkowego poprzez mikser... ale nie, bo muszę wybrać albo HDMI albo CD na amplitunerze, widać obraz z dźwiękiem nie chcą współpracować :)

Na razie i tak dziękuję, Nowy Rok się zbliża więc wszystkiego dobrego życzę...
    może w kolejnym coś się wymyśli.
    DjMapet
    Level 43  
    Jak z laptopa odtwarzasz pliki karaoke, to podłącz go bezpośrednio HDMI do TV (pomijając amplituner!) i masz na TV obraz. Volume w TV wyciszasz a wyjście słuchawkowe laptopa łączysz z wejściem (np A) miksera a amplituner ustawiasz na wejście CD do którego podłączasz wyjście OUTPUT miksera i tyle.
    Jeśli TV ma wyjście słuchawkowe, to z niego (zamiast z wyjścia słuchawkowego laptopa) można podać sygnał audio na wejście miksera.

Willy Coyote wrote:
    sygnał z laptopa (ma tylko HDMI) wyjść do miksera a z niego zmieszany z mikrofonem wróciłby do amplitunera. Tyle tylko, że mikser nie ma HDMI.

Tak się nie da!
    Coś ty się tak uparł na te HDMI? :-)

Pozdrawiam.
    Zdrowia życzę w nowym roku!
    Willy Coyote
    Level 13  
    Już w Nowym.

Czemu się uparłem na to HDMI - bo podłączając cokolwiek mogę taki obraz rzucić albo na TV albo projektor - za jednym kliknięciem. Inaczej, muszę się wpiąć w wejście HDMI od TV lub od projektora, da się ale większy kłopot :)