Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przestrojenie radia zakres Japonia--> EU - zagadka

xxkowbojxx 30 Dec 2020 01:18 996 16
    xxkowbojxx
    Level 9  
    Witam wszystkich. Na początku chciałem napisać małe wprowadzenie. Zapytanie na forum jest moim "dojściem do ściany". Sprawdzałem informacje w całym internecie itd,itd i nikt dokładnie takiego problemu nie "rozgryzał".
    Kupiłem wymarzone radio Kenwood GX-608MDF2B (tylko na rynek JP) ,bo ma minidisc + CD. Wiedziałem ,że zestrojone jest na zakres 78-90 Mhz... ale wiedziałem,że jest inne radio produkowane na Europę ,czyli GX-608EF2B.radia są bliźniacze,ale nie jednojajowo. Obudowy są 1:1,funkcje na panelu można powiedzieć,że też (zamienione tylko nazwa "tape" na "MD" -czyli wybór źródła audio) Kupiłem model tego radia również (jako potencjalnego dawcę). Szukałem "service manual",do obu. Niestety... mam tylko do wersji Europejskiej,bo... mimo maili do różnych oddziałów Kenwood,szukania manuala w sieci,nic... cisza. W necie nic, Kenwood również nic nie odpisał. Ok... jak nic,to dziś zabrałem się za porównanie obu sprzętów,ale od środka. (od zewnątrz 1:1 złącza zmieniarki,złącze zasilania, wyjście anteny, obudowy, moduł CD ten sam...) .
    Mój plan był prosty... jeżeli będą takie same płyty główne radia nr1 i nr2 ,to zamiast modułu kasety, przerzucę moduł MD, tam gdzie jest głowica radia na 87-108 MHz i dam obudowę od japończyka + podepnę MD (wszystko by pasowało 1:1). Otwieram i... niestety pół płyty jest podobna (umiejscowienie kondesatorów,złącz na taśmy modułów, itd...), drugie pół już się różni(pewnie ze względu na różną obsługę dla kasety i MD. płyty się różnią,ale... głowice wyglądają na takie same kształt, otwory tech na regulację ,słowem prawie 1:1 (prawie,bo w jednej jest jakiś ekstra kondensator,ale to pewnie ze względu na różne zakresy częstotliwości).
    1 Pytanie jest konkretne. skoro nie mam gdzie tego sprawdzić, przelutować głowice bez stresu? (jedna i druga ma 24 piny,czyli znowu to samo)
    2. Gdyby operacja by się udała, to wyświetlacz będzie wyświetlać zakres 87-108 Mhz,czy musiałbym dalej majstrować tj przelutować jakieś scalaki z płyty A,do B?

Umieszczam link do YT z rozebranymi sprzętami (jest tam opis sytuacji i ogólny pogląd na płyty,złącza itd)
    Ps. Z góry dzięki za jakiekolwiek podpowiedzi

/watch?v=3v5-DiVwpr4&t=37s
    sylweksylwina
    Moderator of Computers service
    Szczerze? Prawdopodobnie głowice są takie same. Tak nie patrząc na schemat domyślam się że:

Funkcjami głowicy (cyforwa synteza pll) pewnie steruje CPU... który steruje też wyborem źródła jak i samym MD lub kasetami. Tam soft będzie sie różnił.
    Więc jak dla mnie nie osiągniesz zamierzonego efektu (albo MD, albo nasze pasmo FM)
    xxkowbojxx
    Level 9  
    Ok. (Doprecyzuję) Mamy w obu radiach po cztery,osobne guziki wyboru źródła audio tj CD/ FM(AM) / TAPE / CHR(zmieniarka) w drugiej wersji CD/ FM(AM)/ MD /CHR. Ps. To są radia 2 DIN, takie kombajny
    User removed account
    Level 1  
    sylweksylwina
    @xxkowbojxx
    Już same funkcje przycisków obsługuje CPU który jak się domyślam obsługuje też syntezę. Wrzuć schemat gdzie będzie widać gdzie idzie i2c z głowicy
    xxkowbojxx
    Level 9  
    Winylov wrote:
    Wrzuć skan schematu z serwisówki.

Do radia nr1 (z kasetą mam serwisówkę) -
    Do radia nr2 (radio z MD nie mam,a pisałem do Kenwooda)
    z jedną serwisówką da radę sprawdzić ,czy głowica z radia Europejskiego (z serwisówką) będzie pasować do tego z MD (bez serwisówki)?
    "Płyty główne" na których są osadzone moduły CD+MD ,albo w drugim radiu CD+Kaseta są podobne,ale nie 1:1
    Ps.radio z kasetą miało być dawcą głowicy,do radia japońskiego z głowicą zestrojoną na 78-90 Mhz. pytanie czy da się taką przerzutkę zrobić z jednym manualem,bo płyty drukowane się różnią i dlatego bez jednego manuala utnęłem w miejscu.stąd pytanie do Was. da się z jednym manualem to ogarnąć?
    na dole pierwszego postu jest końcówka do wstawienia na YT (tam widać te rozebrane na części radia, porównanie płyt-umiejscowienie kondensatorów etc.)

Dodano po 3 [minuty]:

sylweksylwina wrote:
    @xxkowbojxx
    Już same funkcje przycisków obsługuje CPU który jak się domyślam obsługuje też syntezę. Wrzuć schemat gdzie będzie widać gdzie idzie i2c z głowicy

Wrzucę ,ale mam tylko manual do tej wersji z kasetą. Do tego radia z MD niestety nie mam i to mnie "uziemia" z przestrojeniem.
    sylweksylwina
    IC81 to główny CPU. Ma w sobie program odpowiedni dla danego odtwarzacza. Steruje syntezą PLL, steruje odtwarzaczem CD/MD/TAPE etc.

Moim zdaniem nie jest możliwe uzyskanie twojego celu w tym odbiorniku i tyle.
    User removed account
    Level 1  
    xxkowbojxx
    Level 9  
    sylweksylwina wrote:
    IC81 to główny CPU. Ma w sobie program odpowiedni dla danego odtwarzacza. Steruje syntezą PLL, steruje odtwarzaczem CD/MD/TAPE etc.

Moim zdaniem nie jest możliwe uzyskanie twojego celu w tym odbiorniku i tyle.

Ok... czyli pierwsza wersja pada tj zamiana modułu kasety, na MD w europejskim, dostrojonym radiu.
    Opcja nr2 (w to celowałem najbardziej) wylutowuję z dostrojonego radia (kaseciaka) na "europę" głowicę z zakresem 87-108 i wlutowuję do radia japońskiego. Zagra tak? głowice UKF wyglądają na takie same, ale nie mogę właśnie tego sprawdzić ,bo nie mam tej serwisówki do radia japońskiego z MD. Jak to mogę sprawdzić,czy ten sposób zadziała?
    Ps. Sposób nr3 totalnie hardcore (akt desperacji). radio ma bezpieczniki (przepali się ,to się przepali.wlutuję nowy w razie "w") idę wg scenariusza nr2 ,zakładamy,że głowica jednak nie pasuje dalej i co się stanie? wywali bezpiecznik, zamontuję nowy, dam z powrotem głowicę na zakresy 78-90 Mhz i radio będzie jak nietknięte,czy spalę procka i "po ptokach", radio do wywalenia?

Dodano po 2 [minuty]:

Winylov wrote:
    A ja bym poprosił jeszcze dobre zdjęcie uC z japończyka tak, żeby było widać napisy. Gdyby było nie jasne, to ten co ma najwięcej nóżek.

Dzięki panowie tak w ogóle za pomoc... (nie powiem,że zwoje mi się dziś nie przegrzewają od tego radyjka wymarzonego ;)) Ps. zdjęcia zaraz podeślę
    sylweksylwina
    Całkiem możliwe że głowice są identyczne. Porównaj pod puchą RF wygląd PCB, obsadę etc.

Wymiana prawdopodobnie nic nie da bo CPU i tak będzie chciał dostroić do niższego pasma (na 100% ci pokaże ten sam zakres 78-90).

Dodano po 21 [minuty]:

Za duże zmiany między tymi radyjkami. Inne głowice, inne procesory, inne PCB...

Nic nie wskórasz. Chyba że jakiś magik by przestroił w jakiś sposób głowice, ale nawet jak by się udało i tak będzie ci się wyświetlać stary zakres na ekranie etc. Więc trochę "lipa".
    xxkowbojxx
    Level 9  
    sylweksylwina wrote:
    Całkiem możliwe że głowice są identyczne. Porównaj pod puchą RF wygląd PCB, obsadę etc.

Wymiana prawdopodobnie nic nie da bo CPU i tak będzie chciał dostroić do niższego pasma (na 100% ci pokaże ten sam zakres 78-90).

czyli to CPU nadaje częstotliwość odbioru, a nie głowica? ale w głowicy zawsze ludzie majstrują,żeby przeskoczyć na inne zakresy, więc myślałem,że zrobię "podmianę" głowic i po problemie (jedyne co, to nie spodziewałem się,że po takiej operacji będę miał na skali wyświetlany zakres 87-108 Mhz) .
    Każda informacja cenna,bo im więcej info tym bardziej to zaczynam kleić do kupy.
    Jeszcze kilka pytań:
    - Gdzie realizowany jest odczyt RDS? w CPU? (europa ma RDS,ale nie myślałem o "przerzuceniu" tej funkcji ,do radia JP)
    - czy z racji tego,że nie mam serwisówki do JP, to jak zrobię "przerzutkę na pałę" głowicy z JP ,to wywali mi tylko bezpiecznik,czy spalę radio i tylko pozostanie śmietnik ? (tego bym nie chciał. Najwyżej zostawię zakres japoński,bo radio jest świetne)
    User removed account
    Level 1  
    xxkowbojxx
    Level 9  
    Winylov wrote:
    Nic z tego nie będzie nie przerobisz, masz FM do 90MHz to z jedną stację odbierzesz, szkoda psuć.

Panowie. Przede wszystkim dzięki za cierpliwość i merytoryczne wypowiedzi. Rozjaśniliście mi w głowie w sumie wszystko. Serce podpowiadało,że da się to wykonać, rozum (między innymi, po waszych wpisach ) daje mi jednoznaczną odpowiedź. Nie da się przerobić tego radia tak,żeby po prostu w 100% dobrze odbierało i solidnie było przestrojone. rozumiem,że gdyby były takie same płyty,ale 1:1 ,tylko inny procek, wtedy przelutowanie procesora sterującego załatwiłoby temat + ewentualnie głowica,ale w tym temacie głowica nie była problemem,a w sumie zupełnie inne płyty + procesory sterujące i chyba taka jest konkluzja.

Nic nie będę majstrować i radio zostaje w oryginale (chodź odwagi do użycia lutownicy zdecydowanie nie brakowało ;) ) temat mózgiem ogarnięty i to chyba najcenniejsze,a skoro wyprodukowali radio z MD tylko na Japonię, to niech zostanie oryginał...
    Ps dzięki jeszcze raz za czas, poświęconą nockę na rozświetlenie mi we łbie "co się z czym je"
    Ps2 Jeżeli któryś z innych kolegów z forum, chce coś dorzucić, to temat jest otwarty, ale ja już raczej składam radio do kupy i podpinam z powrotem do instalacji w samochodzie, bo bez muzyki, to jak bez powietrza ;)
    sylweksylwina
    xxkowbojxx wrote:

Jeszcze kilka pytań:
    - Gdzie realizowany jest odczyt RDS? w CPU? (europa ma RDS,ale nie myślałem o "przerzuceniu" tej funkcji ,do radia JP)
    - czy z racji tego,że nie mam serwisówki do JP, to jak zrobię "przerzutkę na pałę" głowicy z JP ,to wywali mi tylko bezpiecznik,czy spalę radio i tylko pozostanie śmietnik ? (tego bym nie chciał. Najwyżej zostawię zakres japoński,bo radio jest świetne)

Do dekodowania RDS jest jeden uklad, który bierze sygnał z głowicy i przekazuje go w formie cyfrowej do CPU.

Nie wiem co ty z tym bezpiecznikiem... Nikt ci nie powie czy wyprowadzenia są takie same. Bezpiecznik na wejściu zabezpieczy tylko przed zwarciem w zasilaniu, głowica z innymi wyprowadzeniami może uszkodzić resztę podzespołów w tym CPU (a wtedy to radio kosz).
    xxkowbojxx
    Level 9  
    piwko wrote:
    Przecież są konwertery, w Irlandii można kupić bez problemu.

Myślałem (początkowo) o zrobieniu radia na "tip top" ,ale temat się wyjaśnił.
    Słyszałem o tych konwerterach i... nawet kupiłem na aliexpress (dopytałem sprzedawcę,czy to jest z JP--EU) ,ale niestety gość mnie zrobił... bo to jest konwerter z EU--JP ;P (a zapewniał mnie ,że będzie ok) . WIem jednak ,że są konwertery JP--EU ,ale podobno całego pasma nie będę mieć.
    Pytanie by było takie, bo rozumiem,że użyłeś gdzieś tego konwertera o którym mówisz. Jak to wyglada w praktyce? podpinam jakiś moduł, czy muszę coś dolutować w środku? Jakie koszta są takiego konwertera i czy ostro "tnie" skalę naszego UKF? Jak to byłby temat groszowy, to mogę się pobawić i dołożyć taki gadżet (wiem,że wyświetlać będzie zakres JP,ale to by nie przeszkadzało)