Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dragonbox Pyra, przenośny komputer z Linuksem wreszcie dostępny

ghost666 30 Dec 2020 10:25 831 1
 • Dragonbox Pyra, przenośny komputer z Linuksem wreszcie dostępny
  Dragonbox Pyra do newsów trafił po raz pierwszy w 2014 roku, kiedy by k opisywany jako podręczna, otwarta konsola do gier. Komputer wyposażony jest w SoC Texas Instruments OMAP5432, aczkolwiek na tamtym etapie nie było wiadomo, czy producenci nie zdecydują się na zmianę układu na procesory AllWinner A80, Intel Bay Trail lub Qualcomm Snapdragon, ponieważ dokładne specyfikacje były nadal w przygotowaniu.

  Autor konstrukcji, Michael Mrozek (EvilDragon), ostatecznie zdecydował się kontynuować pracę z procesorem OMAP5 ze względu na jego dobrą dokumentację i obsługę oprogramowania, a zamówienia w przedsprzedaży rozpoczęły się w 2016 roku z przedpłatą od 330 do 400 euro i brakiem jasnego harmonogramu wysyłki.

  Ostatecznie zajęło to jeszcze ponad cztery lata, ale Dragonbox Pyra w końcu został zmontowany i wkrótce rozpocznie się wysyłka do sponsorów projektu.

  Specyfikacja komputera

  * SoC - Texas Instruments OMAP 5432 z 2 x ARM Cortex-A15 taktowany zegarem 1,5 GHz z rozszerzeniem NEON SIMD i 2x ARM Cortex-M4, procesorem graficznym Imagination Technologies PowerVR SGX544-MP2 3D i Vivante GC320 2D GPU
  * Pamięć systemowa - 2 GB lub 4 GB RAM
  * Pamięć - 32 GB eMMC flash, dwa sloty na kartę SDXC, 1x wewnętrzny slot na kartę micro SDXC
  * Wyświetlacz - 5-calowy ekran LCD 720p z rezystancyjnym ekranem dotykowym
  * Wyjście wideo - Micro HDMI
  * Wyjście audio - wysokiej jakości głośniki, analogowe pokrętło głośności, gniazdo słuchawkowe, wbudowany mikrofon
  * Sterowanie gier - D-Pad, 4x przyciski na ramionach, 6x przyciski na froncie , 2x precyzyjne analogowe elementy sterujące z przyciskiem
  * Klawiatura - podświetlana klawiatura QWERTY
  * Dwuzakresowe Wi-Fi 802.11 b/g/n oraz Bluetooth 4.1.
  * Opcjonalny moduł LTE i GPS
  * USB - Dwa porty hosta USB 2.0 (jeden do wykorzystania z adapterem jako eSATA), port micro USB 3.0 OTG, port micro USB 2.0 do debugowania i ładowania układu.
  * Wbudowany akcelerometr; żyroskop; czujnik ciśnienia, wilgotności i gazu.
  * W pełni konfigurowalne diody LED RGB do powiadomień, silnik wibracyjny
  * Bateria - 6000 mAh
  * Wymiary - 139 mm x 87 mm x 32 mm

  Dragonbox Pyra, przenośny komputer z Linuksem wreszcie dostępny


  Przenośny komputer z systemem Linux - Drasgonbox Pyra - jest dość wszechstronny, ponieważ jest dostarczany z Debianem, mimo, że został zaprojektowany z myślą o grach. Komputer obsługuje takie gry, jak Diablo II, Call To Power II, Jedi Knight czy Return to Castle Wolfenstein. Ponieważ urządzenie to wykorzystuje w pełni otwarty sprzęt, pliki projektu (sprzętu, oprogramowanie i inne zasoby) można znaleźć na Wiki projektu.

  Obecnie komputer jest już dostępny w normalnej sprzedaży. Ceny zaczynają się od 500 euro dla wersji standardowej z 2 GB i do 626,05 euro za wersję mobilną z 4 GB RAM. Michael mówi, że nie ma jasnego oszacowania na dostępność nowych komputerów w przedsprzedaży - te, które są w magazynie starczyć powinny na około pół roku.

  Jest to wyraźnie niszowy produkt, co wyjaśnia, dlaczego cena jest dość wysoka, a opóźnienia w produkcji są duże. Zajmuje się tym mały zespół. Postępy konstrukcji śledzić można na forach i na Twitterze projektu.

  Dragonbox Pyra, przenośny komputer z Linuksem wreszcie dostępny


  Źródło: https://www.cnx-software.com/2020/12/30/dragonbox-pyra-open-source-hardware-handheld-linux-pc-is-finally-shipping/

  Cool! Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10183 posts with rating 8453, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  krisRaba
  Level 30  
  Quote:
  Dragonbox Pyra, przenośny komputer przenośny z Linuksem wreszcie dostępny

  To taka alternatywa np. dla przenośnego komputera stacjonarnego albo stacjonarnego komputera przenośnego? :lol:
  W sumie jak w laptopie padnie bateria i działa już tylko na przedłużaczu, to robi się jedna z takich opcji ;-)