Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kiedy jest czas na wymianę baterii w iPhone?

magic9 30 Dec 2020 11:18 1653 13
  • Kiedy jest czas na wymianę baterii w iPhone?
    Jeżeli jesteś posiadaczem telefonu iPhone od dłuższego czasu, mogłeś już zauważyć, że Twój telefon nie wytrzymuje na jednym ładowaniu tyle samo, znacznie spowolnił od momentu jego zakupu lub nieoczekiwanie wymusza wyłączenie urządzenia. Jeżeli ta sytuacja jest dla Ciebie znajoma, to może być czas na wymianę baterii.

Bateria i jej trwałość

Baterie w telefonach Apple wykorzystują technologię litowo-jonową. W porównaniu z poprzednimi generacjami baterii, te cechują się szybszym okresem ładowania, są znacznie trwalsze, a co najważniejsze wyróżniają się tzw. większą gęstością. Ostatnią cechę zdefiniować można jako dłuższy czas pracy, przy mniejszej i lżejszej konstrukcji samej baterii. Jak większość elementów, bateria jest również podzespołem podatnym na eksploatację, co oznacza, że z biegiem czasu ulega zużyciu, a jej osiągi spadają. Według producenta, firmy Apple, przewidziana wydajność baterii w telefonach wynosi około 500 pełnych cykli ładowania. Niestety system iOS nie informuje użytkownika, ile pełnych cykli przeprowadzono, lecz są inne sposoby na sprawdzenie kondycji baterii oraz konieczności wymiany. Wymiana baterii iPhone Warszawa trwa około 20 minut, salon i serwis znajduje się na Warszawskim Ursynowie. Usługę można zrealizować również za pomocą bezpłatnego kuriera na stronie intenetowej.

Jak sprawdzić stan baterii w Twoim iPhone?

Najłatwiejszym sposobem, aby sprawdzić kondycję Twojego iPhone'a jest wejść w Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii. Będziesz mógł odczytać tutaj „Maksymalną pojemność” swojej baterii. Wspomniany parametr jest miarą pojemności baterii w stosunku do momentu, kiedy była nowa. Nowy telefon powinien wskazywać 100% pojemności i będzie spadał przez okres użytkowania. Im niższa pojemność, tym szybciej bateria się wyczerpuje na jednym ładowaniu. Poniżej 80% pojemności maksymalnej możemy spodziewać się poniższych negatywnych efektów:

• Wolniejsza praca aplikacji;
    • Zauważalnie niższa płynność przewijania;
    • Wygaszone podświetlenie;
    • Obniżenie wydajności głośnika, nawet do 3dB;
    • Konieczność ponownego wczytania aplikacji mimo działania ich w tle.

Na szczęście system w telefonach jest tak zoptymalizowany, że mimo spadku efektywności baterii, nie musimy martwić się o główne obszary, takie jak jakość połączeń, przepustowość sieci czy też wydajność modułu GPS.

Problem z odczytem kondycji baterii mogą mieć użytkownicy modeli sprzed roku 2014 lub posiadający iOS 12.2 lub starszy. Niestety w wymienionych przypadkach po prostu nie ma opcji odczytu maksymalnej pojemności. Mimo to można skorzystać z uniwersalnych sygnałów świadczących o konieczności wymiany baterii:

• Telefon wymaga ładowania co kilka godzin, mimo niewielkiego lub braku korzystania z urządzenia;
    • Telefon samoistnie wyłącza się mimo, że bateria wskazuje na stan powyżej 10%;
    • Telefon działa tylko, gdy jest podłączony do zasilania;
    • Szybko się nagrzewa.

Kolejnym rozwiązaniem dla starszych modeli jest ściągniecie aplikacji z AppStore, które potrafią w mniej, czy bardziej dokładny sposób zaprezentować zużycie w ogniwie telefonu.

Bardzo niebezpiecznym dla telefonu oraz jego użytkownika jest puchnięcie baterii. Baterie ulegając procesowi starzenia chemicznego, zwiększają swoją objętość, a to może doprowadzić do trwałego, mechanicznego uszkodzenia obudowy oraz ekranu urządzenia. Ważnym do zapamiętanie jest, że pierwszym znakiem tego zjawiska są białe prześwity pojawiąjące się na ekranie. Zabronione jest również, aby nie nakłuwać napuchniętej baterii, gdyż grozi to uwolnieniem toksyn zawartych w baterii.

Jak należy dbać o wydajność baterii?

Jeżeli udało Ci się już wymienić baterię w swoim urządzeniu lub od samego początku chcesz zadbać o jej kondycję, poniżej kilka wskazówek dla Ciebie, jak to zrobić.

Po pierwsze, zawsze upewniaj się, że Twój sprzęt posiada najnowszą wersję oprogramowania. Aktualizacje często posiadają dodatkowe rozwiązania związane z energooszczędnością i optymalizacją działania baterii. Kolejnym ważnym aspektem jest temperatura otoczenia podczas użytkowania urządzeń Apple. Najlepszym przedziałem jest temperatura od 16°C do 22°C. Praca oraz ładowanie telefonu powyżej 35°C może doprowadzić do trwałego uszczerbku kondycji baterii. Z drugiej strony, temperatury niższe od zalecanych doprowadzą do obniżenia wydajności, lecz jest to tylko tymczasowe. Wraz z powrotem optymalnej temperatury, praca telefonu również wróci do normy. Gdy planujesz, że nie będziesz używać swojego telefonu przez dłuższy czas, warto go do tego przygotować. Oto trzy wskazówki, jak to zrobić:

• Pozostaw baterię naładowaną do około 50%. Telefon pozostawiony rozładowany przez dłuższy czas traci zdolność do przechowywania ładunków. Maksymalnie naładowany, traci zaś pojemność, a co za tym idzie wydajność baterii;
    • Wyłącz zasilanie urządzenia;
    • Pozostaw urządzenie w chłodnym oraz suchym miejscu w temperaturze poniżej 32°C.

Należy pamiętać, że wszelkie informacje odnośnie użytkowania, konserwacji jak i wykrywania wad baterii odnoszą się do wszystkich urządzeń firmy Apple, nie tylko samego iPhone'a. Jeżeli Twój telefon znacznie spowolnił, czas jego pracy jest dla Ciebie coraz bardziej uciążliwy, a nie chcesz rezygnować ze swojego modelu, odwiedź serwis AppleHome - serwis iPhone Warszawa zlokalizowany na dzielnicy Ursynów. Większość tego typu usterek eksperci z tego serwisu zdiagnozują i usuną od ręki, nie zajmując Ci więcej niż 20 minut.

[Artykuł sponsorowany]
    About Author
    magic9
    Editor
    OPservator
    Level 29  
    To w iP baterie się podważa śrubokrętami? W normalnych smartfonach jest taśma dwustronna, pociągasz za kawałek i wychodzi...
    CMS
    Administrator of HydePark
    magic9 wrote:
    Zabronione jest również, aby nie nakłuwać napuchniętej baterii, gdyż grozi to uwolnieniem toksyn zawartych w baterii.

Trochę to nie po polsku.
    gathor10
    Level 27  
    CMS wrote:
    Trochę to nie po polsku.
    Ja zrozumialem...
    Jak bateria spuchnie, nie wolno robic w niej dziur...
    Ja ogolnie nie polecam tego robic, ale latwiej doprowadzic do wybuchu spuchnieta baterie niz plaska.
    gumisie
    Level 42  
    gathor10 wrote:
    Ja zrozumialem...
    Co? :cry:
    Jedynie to ? :cry:
    gathor10 wrote:
    Jak bateria spuchnie, nie wolno robic w niej dziur...
    Ja ogolnie nie polecam tego robic, ale latwiej doprowadzic do wybuchu spuchnieta baterie niz plaska.
    Toż to każde dziecko wie, że baterii nie wyrzuca się do śmietnika. :D
    Wszelkie "porady" udzielone przez Autora tematu, moim zdaniem są odrobinę szkodliwe.

Pozdrawiam.
    CMS
    Administrator of HydePark
    ZABRONIONE JEST ABY NIE NAKŁUWAĆ.

Czyli jak spuchnie to mam wziąć widelec i nakłuć :)
    Vortex1987
    Level 5  
    "Zapomnieli" napisać żeby ładować baterię do maksymalnie 80% i podłączać do ładowania gdy ma około 30%.
    paszczakq
    Level 25  
    Tekst skopiowany z onetu albo nawet kawałka instrukcji obsługi .Brawo .

3utools pokazuje licznik ładowań i 900 to bym uznał za górny limit . miałem ip z licznikiem 1400 nie dało się już korzystać wogóle z niego .55% baterii niby ale na moje to 10% zostało . 80 % to nadal całkiem dobry wynik i kilka dni potrafił ip7 pracować .
    gumisie
    Level 42  
    CMS wrote:
    Czyli jak spuchnie to mam wziąć widelec i nakłuć :)
    A następnie zakleić dziury, "srebrną taśmą". :wink:
    Vortex1987
    Level 5  
    Mój stary iPhone 4 16GB ma 736 cykli ładowania i kondycja baterii 83% według 3 Utools.
    BANANvanDYK
    Level 39  
    CMS wrote:
    ZABRONIONE JEST ABY NIE NAKŁUWAĆ.

Karaczan
    Level 40  
    Nie wiem, nie mam Iphone'a, ale najpewniej gdzieś wieczorkiem.
    Wtedy ludzie dysponują na ogół jakimś wolnym czasem by podłubać...
    ;)
    gumisie
    Level 42  
    Karaczan wrote:
    Wtedy ludzie dysponują na ogół jakimś wolnym czasem by podłubać...
    Oby nie takim nożem. :D
    hosesor
    Level 10  
    Odpowiedzi są na bardzo wysokim poziomie :shii: