Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Excel 2013 - Tworzenie makra wyszukującego tekst i kierującego do innej komórki

winsp3 30 Dec 2020 11:39 1266 4
    winsp3
    Level 8  
    Przez COVIDA znalazłem się na zastępstwie i muszę przygotować temat inwentury w firmie. Będą ją robić ludzie, którzy nie znają dobrze asortymentu i chcę im ułatwić i przyspieszyć pracę.
    Szukałem takiego tematu na forum, ale nie znalazłem, a sam nie ogarnę tego niestety...

Niestety jestem zielony w tworzeniu makr, a pilnie potrzebuję makra, które pozwolą na:
    - w wybranym "kafelku" wpisać szukaną frazę [ numer indeksu, nazwę, kod dostawcy, itp ]
    - odszukać ten wiersz w bazie rekordowej [ tabeli excel ] i automatycznie przekierować do komórki, w której trzeba wpisać ilość inwenturową [ kolumna "Stan Spis"]
    - po wpisaniu wartośi i enterze automatyczny powrót do okienka kafelka wyszukiwania, by móc wpisać kolejny szukany tekst.

Poprzez funkcję Ctrl+F oczywiście można szukać, jednak przy ponad 25 000 indeksów trzeba będzie tysiące razy przeklikiwać do kolumny stanu i ludzie będą mogli sie wielokrotnie mylić...
    W załaczeniu plik z tabelą na której będzie robiona inwentura.

Czy ktoś może mi w tym pomóc?
    Będę niesamowicie wdzięczny!!!!
    kindlar
    Level 40  
    Napisz dokładnie jakie dane są wprowadzane krok po kroku, które kolumny, a nie itp... bo to ma znaczenie
    Wtedy można sprawdzić czy istnieje wiersz z tymi danymi i do niego skoczyć.
    winsp3
    Level 8  
    kindlar wrote:
    Napisz dokładnie jakie dane są wprowadzane krok po kroku, które kolumny, a nie itp... bo to ma znaczenie
    Wtedy można sprawdzić czy istnieje wiersz z tymi danymi i do niego skoczyć.

Wzorem jest załączony plik - kolumny, które będą do przeszukania to:
    Id Kod Towaru Nazwa Kod paskowy Stary kod PLHM Kod towarowy dostawcy
    Po znalezieniu własciwego wiersza w tabeli kursor powinien wskoczyć w komórkę tego wiersza w kolumnie "Stan Spis"

Osoba wpisuje do "kafelka" szukaną frazę dot Kod Towaru Nazwa Kod paskowy Stary kod PLHM Kod towarowy dostawcy - te kolumny będą wypełnione danymi.

Dobrze by było, gdy w momencie nie znalezienia szukanej frazy pojawiał się komunikat typu "brak szukanych danych" i kursor powracał do kafelka, by móc wpisywać kolejna frazę.

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

@kindlar opisałem w poście powyżej
    marek003
    Level 40  
    winsp3 wrote:
    ...Niestety jestem zielony w tworzeniu makr ...

Nie chcę by to zabrzmiało jakbym chciał Cie urazić/obrazić ale ... nie masz pojęcia, ani o makrach, ani o tym jak "działa" excel, ani nawet o podstawach programowania, więc nie wiem dlaczego podjąłeś się pomagać innym w czymś o czym nie masz zielonego pojęcia.

Excel nie jest aż tak rozbudowany jak mózg człowieka. Zastępuje dużo "rzeczy" matematycznych, ale nie do końca. (nie wiem jak to nazwać) niektóre rzeczy dla człowieka są logiczne ale nie dla maszyny (excela).

Pytanie/prośba kolegi :arrow: kindlar było jak najbardziej zasadne i chodzi minimum o przykład działania. Dlatego że jak już chcesz wchodzić w makra to znaczy że chcesz programować - a tu każda zmienna się liczy i późniejsze zmiany typu "o co innego mi chodziło" mogą wywrócić kod do góry nogami i cała prac na marne.

Patrz dla przykładu na to:
    winsp3 wrote:
    kolumny, które będą do przeszukania to:
    Id Kod Towaru Nazwa Kod paskowy Stary kod PLHM Kod towarowy dostawcy

I tak:
    Użytkownik arkusza w "okienku" wpisze TYLKO kod Towaru lub TYLKO stary kod (ostatecznie np. nie musi być pełny - chociaż to dodatkowe programowanie) i makro przeszuka poszczególne kolumny po danym kodzie lub fragmencie kodu i ustawi się na danym wierszu. Tu jest odrębne pytanie co by miało to makro zrobić jakby znalazło podobne kody w wielu komórkach bo wpisałeś fragment kodu?.
    I niby jest gites, ale:

Teraz drugi przykład: wpisujemy w (jedno) "okienko" oddzielając spacją lub przecinkiem zarówno kod towaru jak i kod dostawcy --- i jak ma teraz makro samo się zorientować po wprowadzonym ciągu znaków, że to dotyczy kolumny drugiej i szóstej łącznie?
    Excel tego nie załapie.

Dlatego chodzi o konkretny przykład co tak naprawdę chcesz wprowadzać i co osiągnąć.

Zabrałem głos tylko by naświetlić autorowi "skomplikowaność" zagadnienia i od razu zaznaczę że nie podejmę się pracy nad tym zagadnieniem bo również mam (po polsku) inwentaryzację, a po drugie taka zabawka to nie jest "chwilą pracy" i jak zaznaczyłem wcześniej: również mam inwentaryzację, czyli nie mam czasu - ale może ktoś jest wolny to przynajmniej podsunąłem jakie mogą być komplikacje związane z działaniem kodu.

dodane po chwili
    --------------------------------
    A może wystarczy wprowadzić zwykłe filtry i to zamknie całą sprawę. Rozwijając filrt [wciskając strzałę w danej kolumnie] wpisujemy co szukamy (nawet fragment w okienku "Wyszukaj") [dotyczy excel 2010 +] , wciskamy OK i to załatwia sprawę. Przykład z filtrami w załączeniu.
    winsp3
    Level 8  
    Znalazłem kolegę poza tym forum, który nie zaczął mnie "prostować" i obdarzać ocenami, tylko zabrał się do pomocy i stworzył odpowiednie makro.
    Dziękuję wszystkim tym, którzy próbowali mi pomóc.