Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elnix inwerter wiatrowy charakterystyka.

ewikor 31 Dec 2020 00:30 1941 25
    ewikor
    Level 3  
    Witam użytkowników forum. Zakupiłem niedawno nowy inwenter wiatrowy Elnix max.5 kW Podłączyłem do mojej turbiny wiatrowej o mocy max.2.5 kW trójfazowa prądu AC, która pracuje na wysokim napięciu 580V przy mocy 2 kW. Czy wie ktoś jak ustawić charakterystykę inwertera bo na ustawieniach fabrycznych już przy mocy ok.1.2 kW inwenter się rozłącza. Posiadam również charakterystykę turbiny od producenta, zależność obroty-napięcie-moc. Z góry dziękuję za jakikolwiek rady.
    witekem
    Level 19  
    ELNIX to jest najlepszy inwerter do turbin na rynku , w bardzo rozsądnej cenie ale tu widać jest niedopasowanie napięciowe. I potem problem a taki nanakara nie zna się a mądrzy.
    Moderated By Topolski Mirosław:

3.1.5-3.1.7 Nie wysyłaj treści, które powodują celowo konflikty na forum i naruszają dobre obyczaje. Nie wyzywaj drugiej strony dyskusji, nawet jak posiadasz odmienne zdanie.

Jak masz inwerter jednofazowy a napięcie z generatora 580 V to powinien być inwerter trójfazowy.
    Masz dwa wyjścia albo wymienić inwerter na trójfazowy, albo przewinąć uzwojenie generatora na klasę uzwojenia 230V a nie 400V.
    Inwerter ELnix do turbin ma charakterystykę tak jak kiedy ABB i można spróbować podciągnąć charakterystykę P=f(U) na bardziej obciążająca turbinę i sprawdzisz czy turbina jest twarda czy miękka.
    Możesz zadzwonić np. 05.01 do firmy i przez zdalny pulpit ustawią ci charakterystykę.
    580V do bardzo dużo i przekracza zakres pracy inwertera jednofazowego.
    Tu raczej wymagana jest wymiana na inwerter trzyfazowy a nie jednofazowy.
    marcinbbb
    Level 26  
    Tak, tak... najlepszy w innych wątkach czytaliśmy jaki to Elnix jest dobry , a porównywanie go na równi z ABB to jakieś kuriozum, i powinno się leczyć sieczkę we łbie na oddziale intensywnej terapii.

Właściciel już oddał pieniądze niezadowolonym klientom czy nadal twierdzi że inwerter jest najlepszy? Faktury VAT też nie chce wystawić bo trzeba dopłacić VAT?
    Poprawiłem.
    Moderator K.R.
    witekem
    Level 19  
    Właśnie , niedopasowanie napięciowe , na inwerter jednofazowy podają 580V i wina inwertera. I znów winny Elnix.
    Marcinbbb i nanakara to tacy instalatorzy co instalują inwertery w szafach i ocieplają. Załącznik . I zdziwieni, że się inwertery grzeją a powinny mrozić.
    Znowu wina Elnixa.
    marcinbbb
    Level 26  
    @witekem ty taki głupi sam z siebie jesteś, czy podejrzewasz, że ktoś z forumowiczów w domu ma szafę z płyt OSB i ociepla ją wełną mineralną wraz z instrukcją postępowania przyklejoną między zabezpieczeniami i strzałką wskazującą kierunek ewakuacji?
    Bardziej o to podejrzewałbym Elnixa na potrzeby wizerunkowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Proszę skupić się na temacie.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

witekem
    Level 19  
    Ciekawe , kto jest głupi tak instalując inwertery. Nie widzisz na zdjęciu ? Elnix nie robi żadnych instalacji.
    Tak się mądrzysz , że myślałem, że to ty taki 'fachowiec " instalator. A może to nanakara

marcinbbb przyznaj się i oddaj kasę. Tak robisz instalacje jako wzorcowe dla swojego wizerunku ?

Elnix miał masę takich instalacji. Polak potrafi spierniczyć instalacje, sami 'fachowcy' a potem zdziwieni, oj coś nie tak, nie mrozi, źle działa , to wina Elnixa.

Proszę odpowiadać autorowi tematu a nie prowadzić własną dyskusję.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    3.1.5-3.1.7 Nie wysyłaj treści, które powodują celowo konflikty na forum i naruszają dobre obyczaje. Nie wyzywaj drugiej strony dyskusji, nawet jak posiadasz odmienne zdanie.

Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    Proszę skupić się na odpowiedzi autorowi tematu - wszelkie wycieczki osobiste nie będą dalej w temacie tolerowane.
    ewikor
    Level 3  
    Witam forumowiczów. Dziękuję za różne odpowiedzi. Oczekuje jednak bardziej porady, informacji od użytkownika, który zna inwerter Elnixa z doświadczenia. Może bardziej przybliżę sytuację. Przed zakupem inwertera długo rozmawiałem z firmą Elektronix. Firma sama przyznała że może być problem z napięciem jakim generuje moja nietypowa turbina (ok.600 V przy mocy 2 do 2.5 kW) i że w tej sytuacji wypróbujemy najpierw inwerter jednofazowy o mocy 5 kW gdyż może uda się dobrać odpowiednią charakterystykę i wykorzystać tą zapasową moc inwertera aby przy dobrych wiatrach wykręcić do 2.5 kW. Jeśli się nie uda to wymienią na inwerter trójfazowy. Oczywiście wolałbym tak ustawiać charakterystykę aby pozostać przy inwerterze jednofazowym gdyż falownik trójfazowy jest do dużej mocy a moja turbina generuje max.2.5 kW. Stąd moje pytanie czy ktoś może pomóc jak wpisać charakterystykę do inwertera aby przy niższym napieciu generować większą moc. Sam inwerter narazie pracuje bez zarzutu jest bardzo cichy, ma bardzo szybki start, nie nagrzewa się max.temperatura jaką zaobserwałem 35° nie powoduje żadnych zakłuceń. Posiadam charakterystykę turbiny czyli zależność obroty-napięcie-moc. Znam również graniczne parametry inwertera. Dziś zauważyłem że w inwerterze było ustawione fabrycznie napięcie 350V a max.graniczne na jakie mogę zmienić to 420 V i tak zmieniłem tylko narazie wiatr słaby i nie mogę sprawdzić ile teraz wykręci turbina. Z drugiej strony zastanawiam się czy nie lepiej ustawić charakterystykę aby turbina ładaowała na słabszych wiatrach np. już od 2m/s gdyż wiatry silne, które wykrecają turbinę do max. mocy są raczej sporadycznie w mojej okolicy. Jeśli ktoś potrafi doradzić z doświadczenia lub wie jak wpisać charakterystykę do inwertera to proszę o dobrą radę. Oczywiście zawróciłem się z pytaniem do firmy elektronix już przed świętami, narazie bez odpowiedzi ale rozumiem że może mają przerwę swiąteczną. Z drugiej strony chciałbym się sam nauczyć zmieniać ustawienia inwertera abym mógł wybrać najlepszą opcję do tego zestawu. Proszę o info co o tym sądzicie?
    marcinbbb
    Level 26  
    Topolski Mirosław wrote:
    Proszę skupić się na odpowiedzi autorowi tematu - wszelkie wycieczki osobiste nie będą dalej w temacie tolerowane.

Znaczy Elnix jest cacy wg. moderacji?
    Oni są w 100% transparentni, pomocni a swój sprzęt traktują jak własne dziecko?
    Wy widzicie inne tematy z Elnixem powiązane, wiecie jaki to "fantastyczny" sprzęt i pozwalacie "im" się zwyczajnie bronić tu na forum? Na Waszym miejscu od razu dostali by dożywotniego bana. Ale OK może Wy z łapanki jesteście brani do moderacji, nie "czaicie" tematów PV nie macie PV. Może kiedyś to się zmieni.

Może moderzy z Elektrody kupują sprzęt Manty i są z niego zadowoleni i polecają go na forach kto to wie...???

rada dla autora Ty nadal myślisz że Elnix jest Twoim przyjacielem i pomoże Ci we wszystkim pomoże ustawić, zadzwonicie do siebie z życzeniami na urodziny inwertera...
    Moderated By krzysiek7:

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.
    Jeśli kolega ma coś przeciwko urządzeniu o którym jest mowa w temacie, to proszę podać argumenty, wyniki pomiarów itp. Wycieczek osobistych, obrażania, ironii nie będziemy tolerować.
    Ostrzeżenie.

trojan 12
    Level 36  
    Inwerter podłączony do sieci?
    ewikor
    Level 3  
    Tak, podłączony do sieci
    trojan 12
    Level 36  
    Może być że jest za wysokie napięcie sieci i inwerter zmniejsza moc oddawaną do sieci.
    ewikor
    Level 3  
    Napięcie sieci nie przekracza 248 V napięcie graniczne do natychmiastowego wyłączenia falownika ustawione jest na 270V napięcie do wyłączenia falownika po określonym czasie ustawione na 250 V. Posiadam również instlację fotowoltaiczną o mocy 5.5 kW z inwerterem trójfazowym i nigdy nie przerwał pracy z powodu zbyt wysokiego napięcia sieci po stronie ZE.
    ewikor
    Level 3  
    Dziękuję za podpowiedź ale nie wiem jakie wartości mam tam wprowadzić. Załączam specyfikację turbiny.
    Elnix inwerter wiatrowy charakterystyka.
    MichałS
    Level 29  
    Przy charakterystyce P(n) należy wprowadzić parametry z pierwszej i czwartej kolumny.
    Dane z tabelki są trochę dziwne; przez pewien czas utrzymuje się 280V pomimo zmiany obrotów a na koniec jest duży przeskok z 380V na 580V. Charakterystyka napięć gen.z magnesami stałymi jest (raczej) liniowa, a to by wskazywało na niezbyt dokładne pomiary.
    Podstawowe pytanie: jaki tryb pracy jest aktualnie ustawiony?
    ewikor
    Level 3  
    Ustawienia charakterystyka P=f(U) fabrycznie dla turbiny o mocy 3.5 kW.
    ewikor
    Level 3  
    Właśnie w tym problem że nie mogę wprowadzić danych z tabelki gdyż moc znamionowa 2 kW jest przy napięciu sięgającym 600 V a inwerter jest do max.napięcia 420 V i przy takim napięciu się wyłączy (co prawda tylko na chwilę ale to górne napięcie w inwerterze nie pozwala turbinie osiągnąć większą moc) Czyli trzeba tak dobrać charakterystykę w inwerterze aby nie przekroczyć dozwolonego napięcia a żeby osiągnąć max.moc turbiny. Podobno można tak ustawić charakterystykę wykorzystując wolną moc inwertera (5 kW inwerter)
    Vego91
    Level 10  
    ewikor przeczytaj stronę 7 i 8 z tego wątku na elektrodzie Link, skontaktuj się z kim trzeba to być może ktoś Ci pomoże.
    witekem
    Level 19  
    Jak w dokumentacji max napięcie jest 380V a tu jest aż 600V ?
    Coś jest nie tak z generatorem, może przebicie.
    Zgłoś to do producenta.
    witekem
    Level 19  
    To jest inny inwerter. Dla tego napięcia generatora potrzebny jest już trójfazowy inwerter a nie jednofazowy.
    Prze zakupem trzeba czytać karty katalogowe urządzeń.
    Proponuję zgłosić się do producenta inwerterów.
    MichałS
    Level 29  
    No tak, teraz kiedy załączona została 2-ga, a tak naprawdę najważniejsza karta specyfikacji turbiny gdzie wyraźnie pisze generator 3f

Inna intrygująca sprawa to ch-a P(u). Na początku przyrosty obrotów są +40 ale powyżej 290obr/min dopiero co +200; co ciekawe wzrost obrotów nie przekłada się w logiczny sposób na generowane napięcie bo to wynosi 280V ???

Inwerter albo turbina do wymiany.
    Vego91
    Level 10  
    Nie wiem ile pracy jest u Ciebie z demontażem elektrowni lecz chyba będziesz musiał zmienić układ trójkąt gwiazda na generatorze w celu zmniejszenia napięcia w układ trójkąt prawdopodobnie masz gwiazda, możesz zejść z napięcia około 60%, dzisiaj sprawdzałem taką zmianę na generatorze. Nie przewijaj na razie bo jeśli okazałoby się że na wirniku bieguny są ułożone nie symetrycznie to popsujesz generator bo jest to nie bez powodu
    Dlaczego kupiłeś tak duży inwerter do tak małej elektrowni? Inwerter 3 fazowy na pewno będzie jeszcze większy i droższy można to porównać do gotowania wiadra wody by zrobić szklankę herbaty. 2 kW być może uzyskasz raz w roku góra dwa, możesz liczyć na przeciętnie 800W. Jeśli generator jest nowy spróbuj zamienić na inny o niższym napięciu i oczywiście większy minimum 4-5 kW.