Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tester bnc->bnc i bnc->banan

bf199 31 Dec 2020 00:46 1890 3
 • Tester bnc->bnc i bnc->banan Tester bnc->bnc i bnc->banan Tester bnc->bnc i bnc->banan Tester bnc->bnc i bnc->banan Tester bnc->bnc i bnc->banan Tester bnc->bnc i bnc->banan Tester bnc->bnc i bnc->banan

  Witam chciałbym zaprezentować Wam wykonany od podstaw przeze mnie szybki i prosty tester ciągłości przewodów pomiarowych, BNC -> BANAN i BNC -> BNC. W ostatnim czasie trafiło do mojego warsztatu sporo sztuk używanych przewodów zakończonych wtykami BNC oraz typu banan, niektóre sprawne, inne częściowo nie, które wymagały poprawy. Stwierdziłem że przyda mi się jakiś szybki sprawdzian, który od razu pokaże mi przejście w dwóch żyłach oraz w którym po zainstalowaniu wtyków, będę mógł bezpośrednio poruszać przewodami aby zobaczyć czy łączą przy wtyku. Zwykłym testerem ciągłości było by to uciążliwe przy tylu sztukach. Układ jest bardzo prosty, oparty o stabilizator 5V, trzy diody LED z rezystorami, gniazda wejściowe i wyjściowe, przełącznik microswitch i baterię 9V. Dioda czerwona sygnalizuję o podanym napięciu zasilającym, dwie diody zielone o przejściu danej żyły. Przydała by się jeszcze jakaś sygnalizacja zwarcia ale na razie ją pominąłem (może jesteście w stanie coś prostego doradzić?). Tester sprawdził się znakomicie, bardzo ułatwił mi pracę, może jest sporych rozmiarów, ale za to czyni go to stabilniejszym na blacie biurka, wykonałem go również po to żeby został na zaś i przydał się w późniejszym czasie. Koszt 0zł, wszystko miałem.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  bf199
  Level 20  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika
  bf199 wrote 597 posts with rating 364, helped 6 times. Live in city Kolbuszowa. Been with us since 2005 year.
 • HelukabelHelukabel
 • #2
  rb401
  Level 37  
  Sam się przekonałem że przy seryjnej robocie taki tester jest przydatny, nawet jeśli jest prosty, i wart poświęconego czasu, bo ten się zwróci. A i testowanie jest wiele wygodniejsze niż np. multimetrem.
  Czyli Twój tester, starannie zresztą wykonany, uważam za inspirujący dla osób, przed którymi staje wyzwanie w postaci sprawdzenia i naprawy serii niepewnych kabli.

  Mam jednak pewne uwagi.
  Nie dałeś schematu, trochę szkoda, bo trzeba się domyślać połączeń. Prawdopodobnie masz tam z 5V trzy obwody LEDów z opornikami. No i dobrze. Ale zupełnie niepotrzebnie, moim zdaniem dałeś ten stabilizator. Wystarczyło by przeliczyć oporniki na te 9V. Tym bardziej że musiałeś dodać wyłącznik zasilania by prąd spoczynkowy stabilizatora i kontrolki zasilania (domyślam się że to ta czerwona) nie wyładowywał baterii.
  I nawet nie chodzi tu o sam stabilizator, który w zasadzie niczemu nie przeszkadza, ale o typ wyłącznika, gdzie zadecydowałeś dać przycisk.
  Ma to takie konsekwencje że testując masz jedną rękę zajętą przyciskaniem. A z mojej praktyki, bardzo ważną kwestią podczas testowania takich używanych, niepewnych kabli, jest to by móc kabel włączony w tester wyginać (szczególnie przy wtykach) i lekko naciągać obserwując tester, mając do tego wolne dwie ręce. Bo wiele uszkodzeń objawia się tym że niby kabel dobry ale przy ruchach sporadycznie przerywa. Tu nawet może lepiej od LED sprawdza się buzzer, niezbyt głośny ale o wyraźnym dźwięku, bo w LED trzeba się wpatrywać a na słuch da się może lepiej wyczuć krótkie zaniki piszczenia.

  Co do detekcji zwarcia to oczywiście przydało by się, choć tu już konstrukcja danego kabla decyduje czy takie przypadki są bardziej czy mniej prawdopodobne.
  W Twoim testerze (o ile dobrze domyślam się schematu) mógłbyś wykrywać zwarcie żył gdybyś w obwodach detekcji obu żył zastosował LEDy o zdecydowanie różnym od siebie napięciu przewodzenia np. czerwona/zielona lub czerwona/niebieska. Wtedy zwarcie żył powodowało by zgaśnięcie zielonej lub niebieskiej. Obraz na testerze podobny jak w przypadku przerwy na jednej żyle (choć czerwona, w przypadku zwarcia świeciła by nieco jaśniej) ale w każdym wypadku pozwoliło by to na niezawodne wykrycie niesprawnego kabla.
 • HelukabelHelukabel
 • #3
  andrzejlisek
  Level 28  
  W przypadku zwarcia dobrze byłoby zrobić dwa obwody, mierzące z obu stron kabla. Wtedy, jeżeli w tym samym kablu jest i przerwa i zwarcie we wtyczce, to przy pomiarze z jednej strony jest 50% szans na wychwycenie zwarcia.

  Myślę, że z wykorzystaniem zwykłego przełącznika dwustanowego, dwuobwodowego z sześcioma stykami dało by się takie coś zrobić.
  W poście #7 w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3594425.html jest zdjęcie takiego przełącznika, występują też takie bez pozycji "0" i w formie miniaturowego suwaka.

  rb401 dobrze doradza buzzer, a myślę, że warto rozważyć takie podłączenie, że w stanie prawidłowym buzzer nie piszczy, a w stanie nieprawidłowym (czyli brak ciągłości lub zwarcie) piszczy. Krótkie piknięcia będą bardziej słyszalne niż zaniki ciągłego pisku.
 • #4
  koszalix
  Level 4  
  Fajny projekt. Swego czasu jak robiłem dużo przewodów audio to takie urządzenie było nieodzowne, ale zgodzę się z kolegą rb401 że stabilizator 5V jest nie potrzebny.
  Co to detekcji zwarcia to można było by zastosować drugą "sekcję" włączaną np. osobnym włącznikiem albo na osobnych złączach, gdzie ekran przewodu bnc był by na masie, a przewód gorący były podłączony przez diodę led z rezystorem i "wiszący w powietrzu", przy zwarciu dioda się zaświeci. Ponieważ schemat wyraża więcej niż tysiąc słów (a ja nie umiem zrozumiale opisywać obwodów) to załączam schemat: Tester bnc->bnc i bnc->banan