Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sprawdzić siłę udźwigu na podnośniku C 330

01 Jan 2021 14:45 663 18
  • Level 8  
    Witam wszystkich w tym Nowym Roku życząc wszystkim dużo zdrowia.
    Mam pytanie jak w tytule, jak można sprawdzić czy Ursus C 330 ma siłę tych 700 kg na podnośniku w domowych warunkach nie mając maszyn o tej wadze. Proszę o propozycje, sugestię, myślę, że wielu z was ma C 330 i zadaje sobie pytanie czy aby nasza trzydziestka może podnieść więcej czy jest już do remontu? Mam owy traktor i używam go czasami do załadunku metrów czy drzewa w dłużnicy.
    I wydaje mi się, że nie ma za wiele siły podnosząc nieduży metrowy klocek, jak to sprawdzić? Powiem tak, co zrobiłem, pompę wymieniłem na nową aluminiową z Tucholi tą szybszą, co jest używana do Tura, różnica kolosalna na wolnych obrotach zasuwa do góry aż miło, olej wymieniony, sprawdzałem tłoczysko bez rys i po wymianie pierścieni okazało się, że nowe mają większy luz na zamkach niż te stare, które były i założyłem z powrotem stare, bo lepiej uszczelniały, czego nie ruszałem to rozdzielacza, bo nie wiem czy jest już do wymiany, ponieważ wszystko działa, lecz przy podnoszeniu metrowej wiązowej sągówki o średnicy 80 cm z trudem daje rade i teraz pytanie, czy można w jakiś sposób sprawdzić czy rozdzielacz niedomaga czy na przepadło kupić nowy czy może zregenerować? Ale jak? Doradźcie coś? Wiadomo, nowy kosztuje kilka stówek których za wiele nie mam a wolałbym zrobić to w ostateczności, jak nie będzie wyjścia.
    I drugie pytanie - czy zakładając pompę o większej wydajności nie trzeba ustawić rozdzielacz żeby za szybko nie przepuszczał zawór zwrotny? Czy tak można zrobić?
    No bo na logikę co nam z mocniejszej pompy skoro i tak rozdzielacz tego nie przepuści? Co wy na to? Czy dobrze myślę?
  • Level 32  
    Paletopojemnik zalewasz wodą montujesz 2 zblocza lina stalowa i podnosisz.
  • Level 8  
    jak to wygląda moge prosić o jakieś zdjecia film
  • Level 32  
    Bardziej interesuje cię system zbloczy? Czy chodzi o paletopojemnik?
  • Level 28  
    adadzio2 wrote:

Mam pytanie jak w tytule, jak można sprawdzić czy Ursus C 330 ma siłę tych 700 kg na podnośniku w domowych warunkach nie mając maszyn o tej wadze.

I drugie pytanie - czy zakładając pompę o większej wydajności nie trzeba ustawić rozdzielacz żeby za szybko nie przepuszczał zawór zwrotny? Czy tak można zrobić?
    No bo na logikę co nam z mocniejszej pompy skoro i tak rozdzielacz tego nie przepuści? Co wy na to? Czy dobrze myślę?
    Możesz dać większą pompę, ale czy nie dźwignie Ci przodu. Na listwie narzędziowej jest to 700kg. Ale na dźwigni prostej jest tego mniej. Czym dalej od listwy podniesiesz mniejszy ciężar.
  • Level 23  
    Kolego, po co chcesz odkrywać Amerykę? To o co pytasz zrobiła już fabryka.
    Ty tylko zmierz ciśnienie jakie daje pompa hydrauliczna. Jeśli uzyskasz 120 bar to twój podnośnik dźwiga tyle ile powinien. Pamiętaj, że udźwig podawany jest na końcu ramion podnośnika, a jeśli podnosisz coś na metrowym ramieniu to on drastycznie maleje.

Jeszcze pytanie do jakiego ciśnienia jest dostosowana nowa alu pompa, bo może do wyższego i trzeba je podnieść na zaworze?
  • Level 21  
    adadzio2 wrote:
    jak można sprawdzić czy Ursus C 330 ma siłę tych 700 kg na podnośniku w domowych warunkach

Czy masz zamontowany dolny zaczep w tej C330 ?
    Do mojego sposobu pomiaru jest raczej zbędny.
    Skoro robisz przy drewnie to pewnie masz kantówkę 10x10x500 (lub dłuższą).
    Wsuń koniec pod "most", nad belką podnośnika, zmierz odległość most - belka i 9 x dalej na kantówce połóż worek z piachem o masie 70 kg.
    I testuj podnoszenie

Dodano po 13 [minuty]:

i aby przednie koła w górę nie startowały :)
  • Level 8  
    Witam ponownie,myślę że sprawdzenie pompy jest dobrym pomysłem tylko nie wiem jak? na rozdzielaczu nie mam żadnego wyjścia nie mam dźwigni do kipra jest zdemontowana taki kupiłem ,może ktoś podeśle wskazówkę gdzie podłączyć manometr? Co do pompy to na pewno trzeba by było ją sprawdzić kiedy puszcza zawór i w jakim stanie jest rozdzielacz czy w ogóle trzyma ciśnienie ewentualnie wyregulować zawór bezpieczeństwa bo pompa jest wydajniejsza 32l i z tego co nie którzy piszą można ustawić zawór na 160 barów ,co do podnoszenia przodu to mam pozakładane obciążniki żeby za szybko nie szedł do góry .Ramie wystaje mi 2m za listwę to przy tej pompie i tak powinien sporo podnieść myślę że na samej listwie będzie miał udźwigu dobre 900 kilo odejmując 2 metry długości straty ramienia to powinien mieć jakieś dobre 700kg udźwigu a przy tej pompie co jest to na Konicu ramienia może mieć jakieś 560 kg udźwigu poprawcie mnie jak się mylę .Pomysł założeniem kwadrat rury o długości 9m jest niezły i najprostszy ale takiej nie mam a z drugiej strony to trzeba by było wziąć poprawkę bo całe ramie też by sporo ważyło myślę tylko czy jak zawieszę 500kg czy ono w gule wytrzyma? W pierwszej kolejności sprawdzę pompę i rozdzielacz jak się ma proszę o wskazówki gdzie podpiąć zegar?

tak wygląda mój rozdzielacz

a tak wygląda wędka zrobiona prze zemnie którą ładuje metry
  • Level 23  
    Z tego co pamiętam w miejsce tej wolnej śruby na wierzchu rozdzielacza podłącz sobie rurkę z gniazdem do wywrotu. Przyda ci się na przyszłość możliwość wywrotu, a teraz przez gniazdo podłączysz sobie manometr. Ciśnienie powinno się pojawić w środkowej pozycji (wycięciu) dźwigni sterującej rozdzielacza.
    Najlepiej rzuć okiem u kogoś kto ma 330, ludzie mają to pozakładane.

Zaworu nie podkręcaj na 160 bar jeśli nie masz pompy do takiego ciśnienia przystosowanej. To już musisz wiedzieć, jaką kupiłeś - te wzmocnione najczęściej mają tylko większą wydajność, a te również na wyższe ciśnienie są wyraźnie droższe.
  • Level 28  
    adadzio2 wrote:
    .Ramie wystaje mi 2m za listwę to przy tej pompie i tak powinien sporo podnieść myślę że na samej listwie będzie miał udźwigu dobre 900 kilo odejmując 2 metry długości straty ramienia to powinien mieć jakieś dobre 700kg udźwigu a przy tej pompie co jest to na Konicu ramienia może mieć jakieś 560 kg udźwigu poprawcie mnie jak się mylę .
    Dźwignia prosta ma zasady sztywno ustalone i jest to stosunek odległości od punktu podparcia. Twoim punktem podparcia jest tylny most. Od mostu do belki jest ok.1m. Dodając ramię, to jest 3m. Stosunek wynosi 1/3, 900kg*(1/3) = 300kg na końcu ramienia.
  • Level 8  
    Witam ponownie, myślę że to by było na tyle temat ogarnięty jestem w trakcie zamawiania części a mianowicie rurki i gniazda euro i manometru z wtyką aby sprawdzić rozdzielacz i ustawić zawór bezpieczeństwa myślę że najdokładniej będzie sprawdzić rzeczywistą siłę jak na paletę włożę 500kg cementu i zobaczę czy da radę ? Wszystkim dzię kuję za pomoc i porady .
  • Level 1  
  • Level 8  
    Dobra myśl z tymi obciążnikami , muszę się rozglądnąć czy ktoś ze znajomych posiada co do ciśnienia ,przyszedł mi zegar zamontowałem i wszystko jest tak jak powinno być zawór bezpieczeństwa przepuszcza przy 120 bar znakiem tego że podnośnik jest sprawny co prawda rozdzielacz nie trzyma i powoli opada znakiem tego że jest do uszczelnienia
    dziękuję za podpowiedzi a orientuję się pan co wymienić w rozdzielaczu i jak na co zwracać uwagę jak ciśnienie na manometrze opada?
  • Level 23  
    Co do meritum tematu - wychodzi na to, że ciągnik podnosi tyle ile fabryka podała, a kolega oczekuje za dużo. Zastanowić się nad znaczącym skróceniem ramienia, którym podnosisz swoje metry.
    Nie odpowiedziałeś na pytanie jaką pompę kupiłeś, bo jeśli wzmocnioną i przystosowaną do pracy na wyższym ciśnieniu, to możesz je ustawić na 16 Mpa. Na zwykłej absolutnie nie radzę przekraczać 14 MPa, gdyby to cię kusiło. Zysk i tak dużo mniejszy niż skrócenie ramienia.
    Oczywiście najlepiej zmienić ciągnik na mocniejszy, ale takiej rady chyba kolega nie oczekiwał :D

Co do opadania, to kolega niżej chyba wyczerpująco napisał.
  • Level 1  
  • Level 8  
    Mówicie że za dużo wymagam ale jak za dużo skoro pompa jest mocniejsza to i może trochę więcej podnieść ?
    Co do pompy założyłem taką o symbolu; PZS-A-S-20 WZM

https://allegro.pl/oferta/pompa-wzmocniona-ur...bnWPYetZUp95-yMsPu1uJ6ni9ZUPdvlIaAl6nEALw_wcB

co do ramienia już skróciłem ma 160 cm od listwy nie może być krótsze bo potrzebne jest takie do załadunku aby włożyć metry ponad burty na przyczepę
    tłoczysko i pierścienie są w bardzo dobrym stanie wina na pewno jest jest w rozdzielaczy zresztą koszt wymiany oringów i sprężyny jest mniejszy od wymiany całego tłoczyska .
  • Level 23  
    Kupiłeś więc pompę o nominalnym ciśnieniu pracy 16 Mpa. Podkręć zatem na zaworze ciśnienie z obecnych 12 na 16 Mpa. Odczujesz wzrost udźwigu o 1/3, może ci wystarczy, może będziesz musiał trochę dociążyć przód.
  • Level 29  
    W samej konstrukcji jest błąd. Zamiast rzymskiej śruby załóż siłownik. Sam rozdzielacz na listwie więcej nie podniesie ale ciężar utrzyma i wyżej podniesiesz już na rzymskiej śrubie (większa średnica siłownika). Wymaga to przekonstruowania żurawia no i rozsądku.
    Rozumiem że to na użytek prywatny.