Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers Cerapur Comfort Zsbr 28-3A i sterowanie np. arduino

mojomax 02 Jan 2021 13:46 381 9
    mojomax
    Level 15  
    Cześć,

kupiłem dom, w którym już był zainstalowany kocioł gazowy jednofunkcyjny Junkers Cerapur Comfort Zsbr 28-3A oraz termostat Termostat zegarowy F - Viessmann.

Z tego, co się zorientowałem sterowanie w tej konfiguracji działa bardzo prymitywnie i mało efektywnie - kocioł nagrzewa wodę do zadanej temperatury, a termostat wyłącza i włącza grzanie co kotła w zależności od temperatury.

Chętnie wyrzuciłbym termostat i stworzył coś co bazuje na kilku czujnikach w różnych pomieszczeniach i regułach w rodzaju prognoza pogody/obecność domowników/święta-dni robocze itp.

Idealnie by było mieć możliwość nastawiania temperatury kotła i włączania i wyłączania trybu eko.

Teraz pytanie : Czy jest jakiś protokół komunikacyjny którym można sterować kocioł ?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    bumble
    User under supervision
    Zastosuj oryginalną pogodowe Junkersa lub głowice inteligentne system np Drayton Wiser albo i jedno i drugie.
    mojomax
    Level 15  
    bumble wrote:
    Zastosuj oryginalną pogodowe Junkersa lub głowice inteligentne system np Drayton Wiser albo i jedno i drugie.

Ok, ale to mi nie pomoże.

W domu mam grzejniki które kiedyś były zasilane piecem węglowym, więc jedyna regulacja to termostaty na kaloryferach.

Żeby sensownie sterować ciepłem w domu muszę zainstalować na grzejnikach głowice termostatyczne sterowane zdalnie, czujniki temperatury w pokojach i oprogramować to wszystko.

Nie bardzo wierzę, że jakieś standardowe rozwiązanie da tu radę. Tym bardziej, że w planach mam jeszcze pompę ciepła i połączenie tego w całość.

Doczytałem w międzyczasie, że jest protokół ht-bus który pozwala jakoś dogadać się z kotłem. Czy ktoś ma doświadczenia ?
    bumble
    User under supervision
    Napisałem ci głowice smart se sterownikiem kotła i obsługą z internetu, geofacingiem i app na telefonie Drayton Wiser
    78db78
    Level 36  
    Termostat pokojowy to najlepsze rozwiązanie. Ile ustawisz stopni tyle masz.
    bumble
    User under supervision
    78db78 wrote:

W tym pokoju a w innych? A załaczanie się kotła? A grzanie tam gdzie nie trzeba?
    mojomax
    Level 15  
    78db78 wrote:

Termostat pokojowy to prymitywne rozwiązanie.

przykład: system sterowania powinien wyczuwać, że wszyscy domownicy są daleko od domu i obniżyć temperaturę, bo nie ma sensu ostro grzać.
    inny przykład: system powinien pobrać prognozę pogody i przewidzieć, że temperatura spadnie nad ranem, i parę godzin wcześniej podnieść temperaturę w kotle.

Przykłady można mnożyć.
    BUCKS
    Level 39  
    mojomax wrote:
    przykład: system sterowania powinien wyczuwać, że wszyscy domownicy są daleko od domu i obniżyć temperaturę, bo nie ma sensu ostro grzać.

Przerost formy nad treścią.
    Jeśli wyjeżdżasz na urlop to możesz zrobić sobie obniżenie temperatury na czas wyjazdu, ale nie można przeginać.
    Jeśli domopwnicy są w pracy itp. to nie widzę sensu obniżania temperatury, bo budynek na swoją bezwładność cieplną.
    Nie wiem co rozumiesz przez pojęcie ostro grzać. Utrzymywanie np. 21,5 stopni to nie ostre grzanie, chyba, że lubisz jak masz 24 stopnie w domu.

mojomax wrote:
    inny przykład: system powinien pobrać prognozę pogody i przewidzieć, że temperatura spadnie nad ranem, i parę godzin wcześniej podnieść temperaturę w kotle.

budynek ma swoją bezwładność, więc zmiana temperatury o kilka stopni nie spowoduje natychmiastowego wychłodzenia, wystarczy jak kocioł zareaguje na bieżąco na zmieniającą się temperaturę.
    Problem jest inny, że sama temperatura na zewnątrz to nie wszystko, bo znaczenie mają wiatry, bo to wpływa na odczuwalną temperaturę. Ale i tak jest to szukanie dziury w całym.

mojomax wrote:
    Przykłady można mnożyć.

owszem można mnożyć ale jak dla mnie jest to sztuczne szukanie problemów, tam gdzie ich nie ma.
    Chyba, że dla Ciebie indywidualnie jest to bardzo ważne to proszę bardzo, możesz szukać rozwiązania idealnego dla Ciebie.

Jak dla mnie ważny jest odpowiedni stosunek mocy minimalnej kotła do zapotrzebowania na ciepło, a z tym jest co raz większy problem, bo budynki są co raz bardziej energooszczędne, a moc minimalna kotłów gazowych jest zbyt duża.
    Jeśli chciałbyś mieć tzw. ogrzewanie strefowe to moc minimalna kotła powinna być skorelowana z mocą minimalnej ilości stref, które mogą być w danej chwili ogrzewane.
    Jeśli moc kotła będzie zbyt duża nic moc potrzebna do ogrzania wybranych stref to kocioł może wyłączyć się wcześniej niż zostanie osiągnięta zadana temperatura. Niektórym taktowanie, czy ustawianie wysokich temperatur rzędu 60 stopni na kotle nie przeszkadza ale tu znowu dochodzimy do kwestii indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Dodano po 12 [minuty]:

poszukałem i Twój kocioł ma minimalnie 7,1kW dla wody 50/30, także wrażenia to nie robi.
    Abyś średnio potrzebował 7,1 kW to musiałbyś mieć mega duża rezydencję albo 200 m2 budynku nieocieplonego.
    W przypadku kotłów 2-funkcyjnych najniższe moce minimalne to poziom 3kW, a dla kotłów 1-funkcyjnych to poziom 2kW, także możesz sobie porównać z mocą obecnego kotła.
    mojomax
    Level 15  
    W moim domu jest 400m2 do ogrzania, więc chyba kocioł jest ok.

Takie scenariusze, w których okazuje się że zapomniałem włączyć tryb "wakacje", albo wracam wcześniej - zdarzają się często.

Sprawność grzania wody w kotle jest tym wyższa, im mniejsza różnica temperatur. Dlatego ustawianie kotła na sztywno kotła 60C kiedy w domu ma być 16C jest bez sensu. Ma za to sens, kiedy jutro jest święto i szykuje się mroźny dzień.

Algorytmy użyte w sterownikach urządzeń grzewczych są proste, producenci oczywiście mogliby wdrożyć złożone metody sterowania włączając w to takie technologie jak AI/machine learning/predykcja zachować/chmurowe przetwarzanie, ale pewnie ciężkie to by było do ogarnięcia dla ludzi którzy przyzwyczaili się do rozwiązań starszych generacji.

Wróćmy do zasadniczego pytania, czy gdzieś jest rozpracowany protokół komunikacji z kotłem grzewczym ?
    BUCKS
    Level 39  
    mojomax wrote:
    W moim domu jest 400m2 do ogrzania, więc chyba kocioł jest ok.

to zależy od faktycznego zapotrzebowania na energię cieplną.
    Jeśli przyjmiemy Twoje zapotrzebowanie na 40W/m2 dla mrozu -20 to daje to 16kW to średnio wyjdzie ok. 7,2kW.
    Jeśli Twoje realne zapotrzebowanie na ciepło jest inne to odpowiednio zwiększy się lub zmniejszy ten przelicznik.
    Przy powyższych założeniach średnio będzie na styk pod warunkiem, że cały dom będzie grzany.
    Jeśli chciałbyś grzać tylko wybrane strefy to moc kotła jest za duża i wtedy na pewno kocioł o mocy minimalnej 3-3,5kW dawałby większą elastyczność i mógłbyś ogrzewać w danej chwili np. połowę swego domu.

mojomax wrote:
    Takie scenariusze, w których okazuje się że zapomniałem włączyć tryb "wakacje", albo wracam wcześniej - zdarzają się często.

to akurat u Ciebie zdalna regulacja temperatury w domu będzie faktycznie przydatna.

mojomax wrote:
    Sprawność grzania wody w kotle jest tym wyższa, im mniejsza różnica temperatur. Dlatego ustawianie kotła na sztywno kotła 60C kiedy w domu ma być 16C jest bez sensu. Ma za to sens, kiedy jutro jest święto i szykuje się mroźny dzień.

dlatego warto mieć regulację pogodową, wtedy temperatura wody na kotle będzie ustawiana automatycznie w zależności od temperatury zewnętrznej.
    Z założenia kocioł ma chodzić nonstop, a taka automatyczna regulacja temperatury na zasilaniu wpływa na moc cieplną grzejników i faktyczną ilość ciepła jaką instalacja będzie dostarczać do domu.
    Aby ciągła praca kotła była możliwa to moc grzejników jak i zapotrzebowanie na ciepło musi przekraczać moc minimalną kotła.
    To czy będzie konieczne grzanie do 60 stopni zależy od Twojej instalacji i od grzejników, czyli tego do jakich parametrów ktoś dobrał grzejniki.
    Zakładając, że średnio w sezonie grzewczym będziesz potrzebował stałej mocy ok. 7,2 kW to moim zdaniem instalacja powinna być tak dopasowana by ową moc uzyskiwać przy niskiej temperaturze wody kotłowej np. rzędu 40 stopni, by uzyskać możliwie dobrą średnią sprawność.

mojomax wrote:
    Algorytmy użyte w sterownikach urządzeń grzewczych są proste,

Algorytmy są proste i raczej takie pozostaną w najbliższym czasie, bo producentom raczej jest to na rękę, więc wyrafinowanego sterowania bym nie oczekiwał.

mojomax wrote:
    Wróćmy do zasadniczego pytania, czy gdzieś jest rozpracowany protokół komunikacji z kotłem grzewczym ?
    W starych kotłach producenci raczej stosują swoje zamknięte systemy, w nowych niby pojawia się OpenTherm ale w praktyce nie jest to takie uniwersalne jakby się wydawało, więc to trochę taka proteza.

Jak dla mnie podstawa to regulacja pogodowa, do tego może być regulacja temperatury dla różnych stref grzewczych za pomocą dodatkowych czujników temperatury i siłowników elektrycznych.
    Mi by wystarczyła zdalna zmiana temperatury dla stref, bo ona pośrednio wpłynie na pracę kotła, więc nie widzę sensu w szukaniu rozwiązania pozwalającego na zdalną zmianę ustawień na kotle.
    Do domu ja nie wracam z minuty na minutę lecz to kwestia co najmniej kilku godzin, a to wystarczający czas, by dom się nagrzał i nie potrzeba nagle zdalnie ustawiać 60 stopni na kotle.